Springer Spaniel

Γιώργο από την εμπειρία σου, τα σπάνιελ είναι σκυλιά που εκπαιδεύονται πιο εύκολα από άλλες ράτσες;
Καλησπέρα,αρχικά θεωρώ ότι όλα τα σκυλιά είναι εύκολο να εκπαιδευτούν. Κάποια είναι πιο ανθρωποκεντρικά άρα και πιο εύκολα να συνεργαστούν και κάποια άλλα λιγότερο ανθρωποκεντρικά. Τα κόκερ ,τα σπρίνγκερ τα σεττερ είναι πιο ανθρωποκεντρικά και πιο ευκολο να εκπαιδευτούν σε κάποια βασικά πραγματα, από τον μέσο ιδιοκτητη όπως είμαστε όλοι μας. Χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι υπόλοιπες φυλές είναι πιο δύσκολο να εκπαιδευτούν,συνήθως αυτό το λεμε όταν θελουμε να καλύψυμε την ανεπάρκεια μας. Παρόλα αυτά δεν είναι πάντα τόσο εύκολο,ακόμα και σε ανθρωποκεντρικες φυλές αν δεν εχουμε τις κατάλληλες γνώσεις να εκπαιδεύσουμε ένα σκυλο με υψηλό ταπεραμέντο. Θα μας δυσκολέψει πολύ ακόμα και σε απλές εντολες όπως το κάτσε ή το φέρτο.
 
με υψηλό ταπεραμέντο.
Τέτοιος είναι ο δικός μου Γιώργο! :D

Το παλεύω όμως και πιστεύω σιγά σιγά θα φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω.

Είναι βέβαια και 9 μηνών ακόμα.

Προχθές σηκώθηκαν δύο ορτύκια από μπροστά του και πήρε ο πατέρας μου το ένα και έπεσε τραυματισμένο σε ένα πράσινο λιόσπορο.

Πήρε πρωτοβουλία μπήκε μέσα και την ώρα που έκανε βατραχοπήδημα το ορτύκι το έπιασε στον αέρα!

Λίγο μας ζόρισε στο να το δώσει το ορτύκι αλλά το θεωρώ φυσιολογικό για τέτοια ηλικία και ότι ήταν το πρώτο του!
 
Ο κάθε σκύλος έχει τον δικό του χαρακτήρα,βλέπεις πχ δύο σκύλους ίδιας ράτσας ο ένας να είναι πιο ανθρωποκεντρικός και ο άλλος πιο ανεξάρτητος,τα δύο σκυλιά αυτά θα χρειαστούν και διαφορετικό χρόνο εκπαίδευσης και διαφορετικό τρόπο.το μεγαλύτερο πρόβλημα ήμαστε εμείς,που βιαζόμαστε να δούμε πράγματα και η βιασύνη φέρνει λάθη.
 
Τέτοιος είναι ο δικός μου Γιώργο! :D

Το παλεύω όμως και πιστεύω σιγά σιγά θα φτάσω στο αποτέλεσμα που θέλω.

Είναι βέβαια και 9 μηνών ακόμα.

Προχθές σηκώθηκαν δύο ορτύκια από μπροστά του και πήρε ο πατέρας μου το ένα και έπεσε τραυματισμένο σε ένα πράσινο λιόσπορο.

Πήρε πρωτοβουλία μπήκε μέσα και την ώρα που έκανε βατραχοπήδημα το ορτύκι το έπιασε στον αέρα!

Λίγο μας ζόρισε στο να το δώσει το ορτύκι αλλά το θεωρώ φυσιολογικό για τέτοια ηλικία και ότι ήταν το πρώτο του!
Πολύ πιθανό και να είναι ''τέτοιος''. Το κακό είναι γενικά πως όλοι αυτό πιστεύουμε πως τα ζώα μας είναι δύσκολα έντονα ξεροκέφαλα, ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι. Όσο αφορά το ορτύκι η συμπεριφορά εξαρτάται σίγουρα από το ότι ήταν η πρώτη φορά,για εμένα εξαρτάται όμως περισσότερο από το τι προετοιμασία έχει προηγηθεί. Να συνεχίσεις να το παλέυεις, οσο περισσότερο δουλεύουμε τα σκυλιά μας σωστα τόσο καλύτερη συνεργασία έχουμε.
 
Εμπειρία με αυτήν την υπέροχη φυλή δεν είχα...
Η εκπαίδευση μου εστιάστηκε στην επαναφορά με τα damys και σιγά σιγά με άγριο θήραμα.
Εννοείτε με επιβράβευση είτε με λιχουδιά είτε με χάδια.
Σίγουρα θέλει αρκετή δουλειά ακόμα το σκυλί και όσο μεγαλώνει πιστεύω θα σοβαρεύει και περισσότερο αφήνοντας στην άκρη το παιχνίδι.
Στην έρευνα μπορώ να πω χωρίς να έχω επέμβει τα πάει πάρα πολύ καλά με διασταυρούμενη έρευνα και σε σωστή απόσταση από εμάς.
Έχω αφιερώσει άπειρο χρόνο στο σκυλί και πιστεύω θα με ανταμείψει.
 
Ο Αζορ σήμερα ξετρύπωσε το πρώτο του περδίκη σε εκπαιδευτική αναγνώριση. Μόλις 5μισι μηνών δεν το περίμενα με τίποτα αφού σκοπός μου μόνο ήταν να γνωρίσει τις αναθυμιάσεις των θηραματων. Είναι απίστευτο το ότι ενστικτωδώς κυνηγάει συνεχώς σε ακτίνα όπλου! IMG_20211016_083955.jpg
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Θα ήθελα μια γνώμη σας για τον 2,5 ετών σπρινγκελακο μου.

Ο σκύλος δεν έχει κυνηγήσει. Σε εκπαιδευτικό με ορτυκια, τα βρίσκει και μου τα φέρνει ζωντανά. Αν του πετάξω κάποιο θήραμα από την θέση "μείνε " , το κάνει απορτ με εντολή.
Σήμερα σε περπατητο κυνήγι τσίχλας, μύριζε το θήραμα, περνούσε από πάνω του, αλλά δεν το έπιανε να μου το φέρει.
Να σημειώσω ότι όταν το έπιανα εγώ και του το πετούσα, το έφερνε κανονικά με εντολή. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ..!
 
Καλησπέρα στην παρέα.
Θα ήθελα μια γνώμη σας για τον 2,5 ετών σπρινγκελακο μου.

Ο σκύλος δεν έχει κυνηγήσει. Σε εκπαιδευτικό με ορτυκια, τα βρίσκει και μου τα φέρνει ζωντανά. Αν του πετάξω κάποιο θήραμα από την θέση "μείνε " , το κάνει απορτ με εντολή.
Σήμερα σε περπατητο κυνήγι τσίχλας, μύριζε το θήραμα, περνούσε από πάνω του, αλλά δεν το έπιανε να μου το φέρει.
Να σημειώσω ότι όταν το έπιανα εγώ και του το πετούσα, το έφερνε κανονικά με εντολή. Δεν ξέρω πως να το χειριστώ..!
Καλησπέρα σας. Αρχικά να πούμε πως η φυλή γράφεται με Ρ και όχι Λ,πολυ βασικό αυτό.
Λέτε πως ο σκύλος δεν έχει κυνηγήσει, άρα σήμερα ήταν το πρώτο του κυνήγι που είχε επαφή με τσίχλα; Δεν μπορούσε να την βρει ενώ περνούσε από πάνω της ή την έβρισκε και δεν την έβαζε στο στόμα;
 
Καλησπέρα σας. Αρχικά να πούμε πως η φυλή γράφεται με Ρ και όχι Λ,πολυ βασικό αυτό.
Λέτε πως ο σκύλος δεν έχει κυνηγήσει, άρα σήμερα ήταν το πρώτο του κυνήγι που είχε επαφή με τσίχλα; Δεν μπορούσε να την βρει ενώ περνούσε από πάνω της ή την έβρισκε και δεν την έβαζε στο στόμα;
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Ήταν το πρώτο του κυνήγι, αλλά όχι η πρώτη επαφή με τσίχλα. Έχει κάνει επαναφορά τσίχλες που του πετούσα εγώ, κατεψυγμένες και μη κατεψυγμένες. Σήμερα καθώς περνούσε απ τις τσίχλες, τις μύριζε αλλά δεν τις έβαζε στο στόμα του. Τις έκανε επαναφορά μόνο αν του τις πετούσα εγώ.
 
Back
Top