Springer Spaniel

Η γνωμη μου ειναι οτι ο σκυλοσ απο 8/9 μηνον πρέπει να έρθει σε επαφή με πουλια ανεξαρτητου μικρου η μεγαλου ταπεραμεντου μου εχει τύχει να μεγαλοσο σκυλο (gordon setter)που κυνηγαγε μπεκατσινια απο 9 μηνον λεσ και ήταν σκυλοσ 5 χρονον με φερμεσ αγαλμα και απορτ εξερετικο. Τωρα προσωπικά ποτε δεν μου αρεσε να εχω ενα σκυλο Σχεδόν σαν ρομποτ ολλα τα σκυλια που μεγαλοσα τα αφηνα εχουν πολλές πρωτοβουλίες..στο βαλτο που κανω το 80% του κυνηγιου μου αν περιμενη ο σκυλοσ απο εσενα να του δείξεισ που είναι το πουλι το εχασεσ προπαντοσ σε μεγαλεσ καλαμιεσ εκει θελει σκυλια με προτοβουλια και μεγαλη αίσθηση θυραματοσ αφτα μονο αν βγει σε απο μικροσ μπορεί να τα βγάλει στο μέγιστο και να φτάσει σε ηλικία 3/4χρονον και να ειναι δασκαλοσ.......αυτα τα γραφω απο προσωπική μου εμπειρια στα κυνηγια που κανω εγω χωρισ να λεω οτι κανω το σωστό η να διαφωνο με παιδιά που εκπαιδευβουν πολύ διαφορετικα
 
Last edited by a moderator:
Προφανώς και ο καθένας πράττει όπως θέλει.Αναφέρατε ότι ο σκύλος σας ειναι 4,5 μηνών όχι 8-9 .Μην μπερδευουμε τα πράγματα,ποτέ η εκπαίδευση δεν σημαίνει έλειψη πρωτοβουλίας ισα ισα σημαινει ΔΙΟΧΈΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΌΦΕΛΟΣ ΜΑΣ και ποτε η εκπαίδευση δεν σημαινει ρομποτ δεν μίλησε κανείς για αγωνιστική υπακοη αλλα για βασικη υπακοή και συνεργασια.Ενα σπανιελ προφανως και έχει αίσθηση θηράματος αλλα προφανώς και θα το καθοδηγήσουμε στην έρευνα!
 
Προφανώς και ο καθένας πράττει όπως θέλει.Αναφέρατε ότι ο σκύλος σας ειναι 4,5 μηνών όχι 8-9 .Μην μπερδευουμε τα πράγματα,ποτέ η εκπαίδευση δεν σημαίνει έλειψη πρωτοβουλίας ισα ισα σημαινει ΔΙΟΧΈΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΌΦΕΛΟΣ ΜΑΣ και ποτε η εκπαίδευση δεν σημαινει ρομποτ δεν μίλησε κανείς για αγωνιστική υπακοη αλλα για βασικη υπακοή και συνεργασια.Ενα σπανιελ προφανως και έχει αίσθηση θηράματος αλλα προφανώς και θα το καθοδηγήσουμε στην έρευνα!
Γιωργο σε αυτα που εγραψα παραπάνω σαφώς και πρεπει πρειν βγει ο σκυλοσ Πρέπει να εχει την βασικη υπακοη στο μέγιστο προπαντοσ σε κυνηγι καρτεριου που η ακινησια είναι απο τα βασικότερα
 
Προφανώς και ο καθένας πράττει όπως θέλει.Αναφέρατε ότι ο σκύλος σας ειναι 4,5 μηνών όχι 8-9 .Μην μπερδευουμε τα πράγματα,ποτέ η εκπαίδευση δεν σημαίνει έλειψη πρωτοβουλίας ισα ισα σημαινει ΔΙΟΧΈΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣ ΌΦΕΛΟΣ ΜΑΣ και ποτε η εκπαίδευση δεν σημαινει ρομποτ δεν μίλησε κανείς για αγωνιστική υπακοη αλλα για βασικη υπακοή και συνεργασια.Ενα σπανιελ προφανως και έχει αίσθηση θηράματος αλλα προφανώς και θα το καθοδηγήσουμε στην έρευνα!
Μιας και οπος ειπα στην αρχη ηταν ο προτος μου σκηλος σηγουρα εκανα πολλα αλλα οχι σημαντικα λαθοι, αν κρηνω απο την μετεπιτα εξεληξη του ζωου.Σηγουρα στον επομενο σκυλο θα προσπαθησω να μην τα ξαναεπαναλαβω.Και να ειμαι ποιο μεθοδικος.
 
20525250_891691647653549_3109871831264712200_n.jpg

20663926_895179247304789_2651552529619067870_n.jpg
20770525_897480717074642_7482639018900533786_n.jpg
21034600_901572419998805_5799988871669839856_n.jpg
 
Αυτά που είδα στο βίντεο είναι λίγα!!! Δεν υπάρχουν όρια γι αυτά τα σκυλιά. Νιώθω πολύ τυχερός που κυνηγάω με ένα τέτοιο φίλο, μου έχει δώσει άπειρες συγκινήσεις. Περιμένω να πάω κυνήγι μόνο για να τον βλέπω, έχω πάθει πλάκα. Η ράτσα αυτή είναι από άλλο πλανήτη. Λατρεύω τα springer.
 
Δεν εννοούσα κάτι κακό, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, απλά ήθελα να τονίσω ότι στο βίντεο είδαμε λίγα από τα πολλά που μπορούν να κάνουν. Εμένα προσωπικά με τρελαίνει αυτό το πηδηματάκι.Να σαι καλά και να τα χαίρεσαι.
 
Back
Top