Spinning

Από τις 19:30 το απόγευμα στα βράχια περισσότερο για να περάσει η ώρα δεδομένου ότι ήταν αρκετά νωρίς...
Επειτα από παρα πολλες ρίψεις χωρίς καν καποιο ακολουθημα,Τα μαζευω κ πάω στο λιμανάκι μιας κ πλησιαζε η ώρα για κανα λαβράκι...
Αρκετές ρίψεις ώσπου ξαφνικα το τεχνητό φρεναρισε απότομα κ ο ήχος των φρενών ακουστηκε σπαζοντας την σιγαλια της νυχτας...
Η μάχη μόλις είχε ξεκινήσει..........
... Ολοένα κ ερχόταν προς το μέρος μου.....
Ήρθε πολυ κοντά... Τώρα θα τα παιξει όλα για όλα κ αυτή η φάση είναι η κρισιμοτερη κ τίποτα δεν έχει κριθεί....
Πιάνω την αποχή κ το ψάρι ξαναφευγει μπροστά ..το γυριζω πισω κ επιτέλους το βάζω μέσα, όταν παω να το σηκώσω κ αισθάνομαι το βάρος του τότε συνηδειτοποιω το μέγεθος του..
ο "Νταής" είχε μπουκωσει το 11αρι τεχνητό κ πιο σίγουρο αρπαγμα δεν θα μπορουσε να ειχε συμβει..
Κοιτάζω την ώρα 22:07........
Θα πω κ τον εξοπλισμό για τον θεοδωρη που αν δεν τον πω θα ρωτήσει... .yel.
Καλάμι pregio mission 10-36gr
Μηχανισμός okuma epixor ls30
Nημα gosen w8 multicolour pe1
Παραμαλλο toray fluorocarbon 33 mm
Παραμάνα seaspin jack 20
Τεχνητό yo zuri crystal minnow C4 11cm 16 gr

....Και η ζυγαριά... 4.320γρ.........


View attachment 27222
View attachment 27223
Πω ρε φίλε τι λύκος είναι αυτός; Μπράβο! Και στα ταίρια του εύχομαι.
 
Ναι εννοειται Τασο οτι βαρανε και σε χοντρα εργαλεια ,απλα εκει το δολωμα ειναι αληθινο,νωπο και τεινει να μειωνεται κατακορυφα η αποδοση τετοιων τεχνικων,ειδικα σε λιμανια που τα ψαρια ειναι πονηρεμενα.Με τις πιθανοτητες παιζεις.
Φαντασου,οταν ψαρευα λαβρακια με bigattini ή ζωντανη γαριδα,οσο επεφτα σε διαμετρο,τοσο περισσοτερα χτυπηματα ειχα.Αλλα ειδα με τ0 20αρι παραμαλλο και αλλα με το 14αρι.
Οσο αναφορα τον κομπο εχεις δικιο.Εγω προσωπικα,οταν εκανα τις βολες,στη μυτη του καλαμιου ειχα το νημα.Αφηνα περισσοτερα μποσικα για τη βολη.Ετσι,ο κομπος ηταν εκτος δαχτυλιδιων και δεν δεχοταν ουτε αυτος καταπονησεις
Θεοδωρη μπορεί πεταξεις ένα τεχνητό με 20αρα κ κάτι να μην του κάνει κλικ για να το μουνταρει.. Και μπορεί να ρίξεις ένα άλλο με 40αρα που θα το εξιταρει η πλευση,ο χρωματισμός κ να πεσει με τα μουτρα πανω του....το ίδιο μπορεί να συμβεί κ στα νωπά δολώματα....
Εγώ ανάλογα την τεχνική που θα κάνω, σε τι ψάρια στοχευω κλπ έχω ορίσει τι διάμετρο παραμαλλων θα χρησιμοποιήσω κατα ελάχιστο κ μέγιστο.. Και δεν πεφτω ουτε προς τα κάτω κ ουτε προς τα πανω...
Αν θέλουν να φάνε θα φανε.....και αν δεν γίνει σήμερα σίγουρα θα γίνει αυριο..
Παίζουν κ άλλοι παράγοντες ρόλο....

Μπράβο Τάσο
Πολύ ωραίο.
Πρέπει να έχει και φλέβα χρυσού εκεί κοντά... .my man.
Γυαλίζει αρκετα ο χρυσός πάνω του :oops: :oops:
Χαχαχα χοντρος άμμος ειναι από κάτι έργα που έγιναν στο λιμανάκι....
 
Από τις 19:30 το απόγευμα στα βράχια περισσότερο για να περάσει η ώρα δεδομένου ότι ήταν αρκετά νωρίς...
Επειτα από παρα πολλες ρίψεις χωρίς καν καποιο ακολουθημα,Τα μαζευω κ πάω στο λιμανάκι μιας κ πλησιαζε η ώρα για κανα λαβράκι...
Αρκετές ρίψεις ώσπου ξαφνικα το τεχνητό φρεναρισε απότομα κ ο ήχος των φρενών ακουστηκε σπαζοντας την σιγαλια της νυχτας...
Η μάχη μόλις είχε ξεκινήσει..........
... Ολοένα κ ερχόταν προς το μέρος μου.....
Ήρθε πολυ κοντά... Τώρα θα τα παιξει όλα για όλα κ αυτή η φάση είναι η κρισιμοτερη κ τίποτα δεν έχει κριθεί....
Πιάνω την αποχή κ το ψάρι ξαναφευγει μπροστά ..το γυριζω πισω κ επιτέλους το βάζω μέσα, όταν παω να το σηκώσω κ αισθάνομαι το βάρος του τότε συνηδειτοποιω το μέγεθος του..
ο "Νταής" είχε μπουκωσει το 11αρι τεχνητό κ πιο σίγουρο αρπαγμα δεν θα μπορουσε να ειχε συμβει..
Κοιτάζω την ώρα 22:07........
Θα πω κ τον εξοπλισμό για τον θεοδωρη που αν δεν τον πω θα ρωτήσει... .yel.
Καλάμι pregio mission 10-36gr
Μηχανισμός okuma epixor ls30
Nημα gosen w8 multicolour pe1
Παραμαλλο toray fluorocarbon 33 mm
Παραμάνα seaspin jack 20
Τεχνητό yo zuri crystal minnow C4 11cm 16 gr

....Και η ζυγαριά... 4.320γρ.........


View attachment 27222
View attachment 27223
Χίλια μπράβο Τάσο,είσαι μεγάλος μάστορας!!!
Άντε και στα ταίρια του αδερφέ!!!!
 
Θεοδωρη μπορεί πεταξεις ένα τεχνητό με 20αρα κ κάτι να μην του κάνει κλικ για να το μουνταρει.. Και μπορεί να ρίξεις ένα άλλο με 40αρα που θα το εξιταρει η πλευση,ο χρωματισμός κ να πεσει με τα μουτρα πανω του....το ίδιο μπορεί να συμβεί κ στα νωπά δολώματα....
Εγώ ανάλογα την τεχνική που θα κάνω, σε τι ψάρια στοχευω κλπ έχω ορίσει τι διάμετρο παραμαλλων θα χρησιμοποιήσω κατα ελάχιστο κ μέγιστο.. Και δεν πεφτω ουτε προς τα κάτω κ ουτε προς τα πανω...
Αν θέλουν να φάνε θα φανε.....και αν δεν γίνει σήμερα σίγουρα θα γίνει αυριο..
Παίζουν κ άλλοι παράγοντες ρόλο....


Γι αυτο ανεφερα οτι παιζεις με τις πιθανοτητες
 
Πως την δουλευεις την σιλικονη αυτη θοδωρη;
Την πατωνεις και σηκωνεις οπως στο τζικινγκ;
Με πολλους τροπους και αναλογα το βαθος.
Σαν τζιγκινγκ μπορεις,με απλη ανακτηση στην επιφανεια ή να την αφησεις να κατεβει μεσονερα και πιο κατω και κανεις ανακτηση με παυσεις και χτυπηματακια.
Πειραματισμο θελει.
 
Φυσικά κ παιζουμε με τις πιθανοτητες αν ήταν όλα στάνταρ κ τα ψάρια τα είχαμε δεμένα τότε θα είχαν αδειάσει οι θάλασσες εδώ κ χρόνια....
Τάσο να σου κάνω και εγώ τρις -τέσσερις ερωτήσεις ...
Όση ώρα ήσουν στη θάλασσα έριχνες και μάζευες συνέχεια, ή έκανες μεγάλες παύσεις μετά από κάθε 1-2 βολές;
Πιστεύεις ότι το ψάρι ήταν εκεί από ώρα ή ήταν περαστικό;
Είχες αλλάξει σημεία (περπάταγες) όση ώρα ψάρευες;
Είχες δει μικρόψαρα να πηδάνε πριν την επίθεση;
Και πάλι μπράβο, σπουδαία σύλληψη στο spinning είσαι μάστορας!
Ελπίζω να μη σε ζάλισα :) !
 
Τάσο να σου κάνω και εγώ τρις -τέσσερις ερωτήσεις ...
Όση ώρα ήσουν στη θάλασσα έριχνες και μάζευες συνέχεια, ή έκανες μεγάλες παύσεις μετά από κάθε 1-2 βολές;
Πιστεύεις ότι το ψάρι ήταν εκεί από ώρα ή ήταν περαστικό;
Είχες αλλάξει σημεία (περπάταγες) όση ώρα ψάρευες;
Είχες δει μικρόψαρα να πηδάνε πριν την επίθεση;
Και πάλι μπράβο, σπουδαία σύλληψη στο spinning είσαι μάστορας!
Ελπίζω να μη σε ζάλισα :) !
Να μου κάνεις όσες ερωτήσεις θες...
Όταν προκειται για κυνήγι κ ψάρεμα δεν με ζαλίζει τίποτα...

Στο σημείο που πιαστηκε το ψάρι προηγουμένως έκανα αρκετές ρίψεις χωρίς παυσεις αλλάζοντας τεχνητα..
Ναι περπαταγα πριν καταλήξω εκεί,σαρωσα μια μεγάλη έκταση περπατωντας στα βράχια...
Το ψάρι δεν νομίζω να βρισκόταν ήδη εκεί αλλά να μπήκε στο λιμανακι εκείνη την στιγμη προς αναζήτηση τροφης...
Δεν είδα την παραμικρη ένδειξη κυνηγιου, ουτε παφλασμοι ουτε μικροψαρα να πεταγονται, θα το ειχα καταλαβει κ γιατί υπήρχε ησυχία κ μπουνατσα κ γιατί δεν ήταν απόλυτο σκοτάδι αλλά υπήρχε σεληνη δέκα ημερών κ ειχα καποια ορατότητα....
Στο spinning μια φορά παλια μου έτυχε σε σκοτάδι πισσα να ρίξω πανω στον παφλασμους που άκουσα κ να παρω δυο λαβράκια περιπου στο κιλό..
και άλλη μια φορά ψαρευα με πολυγκιστρα κ ακουω παφλασμους έξω έξω κ βλεπω ενα κεφαλοπουλο κάνει άλμα κ ανεβαίνει πανω στην πασαρελα ενός σκάφους!
παω να ελέγξω τα δολώματα κ ήταν οκ, ρίχνω ασφαλιζω κ μόλις κάνω δυο βήματα να φυγω αρχίζει το καρουλι τον χορό..
Ένα λαβράκι 2,800γρ βγηκε γαζωμενο έξω..
Αυτό ήταν που έκανε την φασαρία κ αυτο ήταν κ το τελευταίο του κυνήγι......



Το ψάρι ήταν εκεί 10+ χρόνια.
Ουτε το λιμάνι δεν υπήρχε τότε χαχα
 
Να μου κάνεις όσες ερωτήσεις θες...
Όταν προκειται για κυνήγι κ ψάρεμα δεν με ζαλίζει τίποτα...

Στο σημείο που πιαστηκε το ψάρι προηγουμένως έκανα αρκετές ρίψεις χωρίς παυσεις αλλάζοντας τεχνητα..
Ναι περπαταγα πριν καταλήξω εκεί,σαρωσα μια μεγάλη έκταση περπατωντας στα βράχια...
Το ψάρι δεν νομίζω να βρισκόταν ήδη εκεί αλλά να μπήκε στο λιμανακι εκείνη την στιγμη προς αναζήτηση τροφης...
Δεν είδα την παραμικρη ένδειξη κυνηγιου, ουτε παφλασμοι ουτε μικροψαρα να πεταγονται, θα το ειχα καταλαβει κ γιατί υπήρχε ησυχία κ μπουνατσα κ γιατί δεν ήταν απόλυτο σκοτάδι αλλά υπήρχε σεληνη δέκα ημερών κ ειχα καποια ορατότητα....
Στο spinning μια φορά παλια μου έτυχε σε σκοτάδι πισσα να ρίξω πανω στον παφλασμους που άκουσα κ να παρω δυο λαβράκια περιπου στο κιλό..
και άλλη μια φορά ψαρευα με πολυγκιστρα κ ακουω παφλασμους έξω έξω κ βλεπω ενα κεφαλοπουλο κάνει άλμα κ ανεβαίνει πανω στην πασαρελα ενός σκάφους!
παω να ελέγξω τα δολώματα κ ήταν οκ, ρίχνω ασφαλιζω κ μόλις κάνω δυο βήματα να φυγω αρχίζει το καρουλι τον χορό..
Ένα λαβράκι 2,800γρ βγηκε γαζωμενο έξω..
Αυτό ήταν που έκανε την φασαρία κ αυτο ήταν κ το τελευταίο του κυνήγι......




Ουτε το λιμάνι δεν υπήρχε τότε χαχα
Τάσο ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στο spinning και τα λαβράκια τα ξέρω πολύ καλύτερα στο ψαροτούφεκο, έτσι προσπαθώ να βγάλω κάποια χρήσιμα συμπεράσματα ...
όπως:
Νύχτα σε ήσυχες γωνιές της θάλασσας που μαζεύουν το ψιλό θέλουν "τσεκάρισμα" , ειδικά αν ακούγονται κυνήγια...
Το ίδιο συμβαίνει και ημέρα με τρικυμία σε γωνιές που κόβει ο καιρός, ειδικά ανάμεσα σε ξενέρια που μοιάζουν σαν προβλήτες, ενώ τριγύρω γίνεται χαμός και εκεί μαζεύονται πάλι τα μικρόψαρα ...
 
Από τις 19:30 το απόγευμα στα βράχια περισσότερο για να περάσει η ώρα δεδομένου ότι ήταν αρκετά νωρίς...
Επειτα από παρα πολλες ρίψεις χωρίς καν καποιο ακολουθημα,Τα μαζευω κ πάω στο λιμανάκι μιας κ πλησιαζε η ώρα για κανα λαβράκι...
Αρκετές ρίψεις ώσπου ξαφνικα το τεχνητό φρεναρισε απότομα κ ο ήχος των φρενών ακουστηκε σπαζοντας την σιγαλια της νυχτας...
Η μάχη μόλις είχε ξεκινήσει..........
... Ολοένα κ ερχόταν προς το μέρος μου.....
Ήρθε πολυ κοντά... Τώρα θα τα παιξει όλα για όλα κ αυτή η φάση είναι η κρισιμοτερη κ τίποτα δεν έχει κριθεί....
Πιάνω την αποχή κ το ψάρι ξαναφευγει μπροστά ..το γυριζω πισω κ επιτέλους το βάζω μέσα, όταν παω να το σηκώσω κ αισθάνομαι το βάρος του τότε συνηδειτοποιω το μέγεθος του..
ο "Νταής" είχε μπουκωσει το 11αρι τεχνητό κ πιο σίγουρο αρπαγμα δεν θα μπορουσε να ειχε συμβει..
Κοιτάζω την ώρα 22:07........
Θα πω κ τον εξοπλισμό για τον θεοδωρη που αν δεν τον πω θα ρωτήσει... .yel.
Καλάμι pregio mission 10-36gr
Μηχανισμός okuma epixor ls30
Nημα gosen w8 multicolour pe1
Παραμαλλο toray fluorocarbon 33 mm
Παραμάνα seaspin jack 20
Τεχνητό yo zuri crystal minnow C4 11cm 16 gr

....Και η ζυγαριά... 4.320γρ.........


View attachment 27222
View attachment 27223
ευγε !!!!
 
Από τις 19:30 το απόγευμα στα βράχια περισσότερο για να περάσει η ώρα δεδομένου ότι ήταν αρκετά νωρίς...
Επειτα από παρα πολλες ρίψεις χωρίς καν καποιο ακολουθημα,Τα μαζευω κ πάω στο λιμανάκι μιας κ πλησιαζε η ώρα για κανα λαβράκι...
Αρκετές ρίψεις ώσπου ξαφνικα το τεχνητό φρεναρισε απότομα κ ο ήχος των φρενών ακουστηκε σπαζοντας την σιγαλια της νυχτας...
Η μάχη μόλις είχε ξεκινήσει..........
... Ολοένα κ ερχόταν προς το μέρος μου.....
Ήρθε πολυ κοντά... Τώρα θα τα παιξει όλα για όλα κ αυτή η φάση είναι η κρισιμοτερη κ τίποτα δεν έχει κριθεί....
Πιάνω την αποχή κ το ψάρι ξαναφευγει μπροστά ..το γυριζω πισω κ επιτέλους το βάζω μέσα, όταν παω να το σηκώσω κ αισθάνομαι το βάρος του τότε συνηδειτοποιω το μέγεθος του..
ο "Νταής" είχε μπουκωσει το 11αρι τεχνητό κ πιο σίγουρο αρπαγμα δεν θα μπορουσε να ειχε συμβει..
Κοιτάζω την ώρα 22:07........
Θα πω κ τον εξοπλισμό για τον θεοδωρη που αν δεν τον πω θα ρωτήσει... .yel.
Καλάμι pregio mission 10-36gr
Μηχανισμός okuma epixor ls30
Nημα gosen w8 multicolour pe1
Παραμαλλο toray fluorocarbon 33 mm
Παραμάνα seaspin jack 20
Τεχνητό yo zuri crystal minnow C4 11cm 16 gr

....Και η ζυγαριά... 4.320γρ.........


View attachment 27222
View attachment 27223
Καλό κομμάτι μπράβο.
 
Το τεχνητό είναι 12 cm και πάλι η μύτη της έφτσε και τραυμάτισε το 37άρι παράμαλλο.
Αν είχε χτυπήσει σε λεπτά εργαλεία (π.χ. πλανάκι και λεπτό παράμαλλο) αυτή η μύτη που είναι σαν πριόνι θα το έκοβε αμέσως.
 

Attachments

  • 1621948373903.jpg
    1621948373903.jpg
    473 KB · Προβολές: 49
Για κάνα 4ωρο προσπάθειες με όλα τα τεχνητά ( μόνο καλαμαριέρα δεν έριξα) , άδειος. Ένας γύλος καρφώθηκε μάλλον μόνος του αλλά επέστρεψε πίσω πιο σοφός...
Απέναντι μου Νότια Εύβοια. Ρε παιδιά τι γινόταν από τίς ανεμογεννήτριες? Ένα συνεχόμενο πάρτυ από τα κόκκινα φώτα τους σε όλο το μήκος της. Κρίμα.
 

Attachments

  • DSC01942.JPG
    DSC01942.JPG
    264,9 KB · Προβολές: 26
Ένα συνεχόμενο πάρτυ από τα κόκκινα φώτα τους σε όλο το μήκος της. Κρίμα.
Πράσινη ανάπτυξη ...
Σε λίγο η Τουρκία θα φτιάξει πυρηνικό εργοστάσιο, οι ΗΠΑ αποχώρησαν από την συμφωνία για το κλίμα και η Κίνα κάνει τον Κινέζο.
Πάλι εμείς αδέρφια θα σώσουμε τον κόσμο !!!

ps
Από τις ανεμογεννήτριες ούτε παξιμάδι δεν κατασκευάζεται στην Ελλάδα.
 
Back
Top