Shore jigging

Επειδή έχω αρχίσει και καλοκοιτάω αυτή την τεχνική, το σύμπαν συννομότησε και γνωστός φίλου πουλάει τον εξοπλισμό του.
Ποιο πολύ με έλκουν οι τόποι που γίνονται αυτά τα ψαρέματα.
Καλάμι Daiwa Grandwave Shore Jigging 1002 XXH με μηχανάκι Okuma Azores 5500.
Ποια η γνώμη σας για αυτό το συνδυασμό?
Τους πλανους του τους έχει δώσει αλλού, οπότε αν μπορείτε προτείνεται και κάποιους κλασσικούς σε 60,80 και 100 γρ.
 
Επειδή έχω αρχίσει και καλοκοιτάω αυτή την τεχνική, το σύμπαν συννομότησε και γνωστός φίλου πουλάει τον εξοπλισμό του.
Ποιο πολύ με έλκουν οι τόποι που γίνονται αυτά τα ψαρέματα.
Καλάμι Daiwa Grandwave Shore Jigging 1002 XXH με μηχανάκι Okuma Azores 5500.
Ποια η γνώμη σας για αυτό το συνδυασμό?
Τους πλανους του τους έχει δώσει αλλού, οπότε αν μπορείτε προτείνεται και κάποιους κλασσικούς σε 60,80 και 100 γρ.
Νίκο καλημέρα. Αφού το έχει φίλος σου πάρε το να το ψαρέψεις πρώτα! Είναι βαρύ καλάμι και αν μπεις κατευθείαν σε τέτοια δύναμη ίσως να σε χαλάσει η απαιτούμενη ενέργεια. Είσαι τυχερός που μπορείς να το δοκιμάσεις όμως. Για τον μηχανισμό δεν έχω άποψη.
 
Νίκο καλημέρα. Αφού το έχει φίλος σου πάρε το να το ψαρέψεις πρώτα! Είναι βαρύ καλάμι και αν μπεις κατευθείαν σε τέτοια δύναμη ίσως να σε χαλάσει η απαιτούμενη ενέργεια. Είσαι τυχερός που μπορείς να το δοκιμάσεις όμως. Για τον μηχανισμό δεν έχω άποψη.
Ναι, οπότε θέλω περνάω και το παίρνω για δοκιμή. Το βάρος τώρα είναι 286 γρ το καλάμι και 524γρ το μηχανάκι. Δεν έχω καμμιά εμπειρία για αυτό και ρωτάω. Τρωγομαι όμως... Είναι και η τιμή στο 1/3 . Απογοητευμένος δηλώνει , όχι από τον εξοπλισμό αλλά από τις επιδόσεις του.
Υπομονή, υπομονή, υπομονή όπως σε όλα τα κυνήγια!
 
Απογοητευμένος δηλώνει , όχι από τον εξοπλισμό αλλά από τις επιδόσεις του.
Υπομονή, υπομονή, υπομονή όπως σε όλα τα κυνήγια!
Έτσι! Απο την μια στιγμή στην άλλη δεν γίνεται τίποτα...
Και το πιο απλό ψάρεμα να κάνει κάποιος κ παλι υπομονή θα χρειαστεί κ κυρίως επιμονη...
Και ένας λόγος παραπανω όταν μιλάμε για την πιο απαιτητική κ επίπονη τεχνική της παρακτιας αλιείας,κατά την γνώμη μου...
 
Ναι, οπότε θέλω περνάω και το παίρνω για δοκιμή. Το βάρος τώρα είναι 286 γρ το καλάμι και 524γρ το μηχανάκι. Δεν έχω καμμιά εμπειρία για αυτό και ρωτάω. Τρωγομαι όμως... Είναι και η τιμή στο 1/3 . Απογοητευμένος δηλώνει , όχι από τον εξοπλισμό αλλά από τις επιδόσεις του.
Υπομονή, υπομονή, υπομονή όπως σε όλα τα κυνήγια!
Το βάρος σαν γραμμάρια δεν θα σου δείξει και πολλά, το σημαντικό είναι σε ποιο σημείο του καλαμιού ζυγίζει το σετ. Εγώ θα σου έλεγα να είναι ζυγισμένο μέχρι δύο δάχτυλα πάνω από το ύψος του line roller του μηχανισμού. Το line roller είναι το μεταλλικό έλασμα που κλείνεις για να πιάσεις το νήμα/τρίχα.
 
το μηχανακι ειναι πολυ αξιοπιστο για τα χρηματα του..
το καλαμη δε το ξερω απλα το συμαντικο ειναι να ζηγηζει σωστα το σετ ετσι ωστε να ειναι ξεκουραστο..
δεν ξερω τη περιοχες μπορεις να ψαρεψεις και σε τη βαθος οπως και τα ψαρια που στοχεβεις ..
το βασικο και το καλητερο μαθυμα ειναι να εισαι οσες ποιο πολες ωρες στη θαλασσα και τα ψαρια θα ερθουν..
βεβεα οι καλες περιοδοι τουλαχιστον για εδω κατω ειναι απο το ιουλιο και μετα για πλυθορα αν και τωρα ειναι τα ποιο καλα κοματια σε μεγεθος αλλα ποιο λιγα σε αριθμους
 
ενα πολυ ομορφο ψαρι με παρα πολυ δυσκολο κερο..
τελικα με τα πολα μας εκανε τη χαρι αν και για το μεγεθος του στην αρχη ιδιος δεν εκανε τυποτα ..
οταν ευτασε κοντα βεβεα εκανε αυτα που επρεπε, ηταν θυλικο και αυτο μπορει να ειχε και καποια συμασια,
 
Αγοράστηκε τελικά ο εξοπλισμός αλλά χωρίς δοκιμή μιας και εγώ δεν μπόρεσα. Έτσι η πρώτη επαφή μαζί του ήταν πριν μια βδομάδα για δύο περίπου ώρες σε μικρό σχετικά βάθος (10-15 Μ). Όλα διαφορετικά, από το πέταγμα, το μάζεμα, την αλλαγή στους πλανους. Έκατσα κι έμαθα νέους κόμπους, πως σεταρεται σωστά η αρματωσιά ,μιας και σε αυτά τα ψαρέματα καλό είναι να μειώσεις στο ελάχιστο τέτοια λάθη.
Χτες έκανα την πρώτη ουσιαστική εξόρμηση. Μετά από 7ωρο ψάρεμα (αρκετά κουραστικό ειδικά την επόμενη μέρα), κατάφερα και έφερα έξω μια στήρα, 2κιλη, και να έχω ακόμη ένα χτύπημα από κάποιο κυνηγοψαρο που μετά από 4 μανιβελιές ξαγκιστρωθηκε. Το χτύπημα της στηρας και η αντίσταση που είχε στα πρώτα δέκα περίπου μέτρα από το βυθό ήταν εντυπωσιακή. Ευτυχώς είχα σφικτά τα φρένα εξ αρχής (πιο πολύ από τύχη ,μιας και άπειρος ως νέος) οπότε πρόλαβα και σήκωσα γρήγορα το καλάμι χωρίς να μπορέσει να τρυπώσει. Δούλεψα πλανους pregio των 60,80 και 100gr με σαφώς πιο κουραστικους τους 100 . Ξεχωριστό στιγμιότυπο το πέρασμα μιας φώκιας μπροστά από τον βράχο μου.DSC02029.JPG
 
Αγοράστηκε τελικά ο εξοπλισμός αλλά χωρίς δοκιμή μιας και εγώ δεν μπόρεσα. Έτσι η πρώτη επαφή μαζί του ήταν πριν μια βδομάδα για δύο περίπου ώρες σε μικρό σχετικά βάθος (10-15 Μ). Όλα διαφορετικά, από το πέταγμα, το μάζεμα, την αλλαγή στους πλανους. Έκατσα κι έμαθα νέους κόμπους, πως σεταρεται σωστά η αρματωσιά ,μιας και σε αυτά τα ψαρέματα καλό είναι να μειώσεις στο ελάχιστο τέτοια λάθη.
Χτες έκανα την πρώτη ουσιαστική εξόρμηση. Μετά από 7ωρο ψάρεμα (αρκετά κουραστικό ειδικά την επόμενη μέρα), κατάφερα και έφερα έξω μια στήρα, 2κιλη, και να έχω ακόμη ένα χτύπημα από κάποιο κυνηγοψαρο που μετά από 4 μανιβελιές ξαγκιστρωθηκε. Το χτύπημα της στηρας και η αντίσταση που είχε στα πρώτα δέκα περίπου μέτρα από το βυθό ήταν εντυπωσιακή. Ευτυχώς είχα σφικτά τα φρένα εξ αρχής (πιο πολύ από τύχη ,μιας και άπειρος ως νέος) οπότε πρόλαβα και σήκωσα γρήγορα το καλάμι χωρίς να μπορέσει να τρυπώσει. Δούλεψα πλανους pregio των 60,80 και 100gr με σαφώς πιο κουραστικους τους 100 . Ξεχωριστό στιγμιότυπο το πέρασμα μιας φώκιας μπροστά από τον βράχο μου.View attachment 37353
πολυ καλος..
προτο ψαρεμα και τετειο ψαρι..
μραβω θα σε παει καλα..
οσο για τη φοκια αστα ειναι απο τα χειροτερα που μορει να σε βρει..
εαν ξαναδεις απλα ειναι ευκερια να κανεις διαλημα και ξεκουραση...
 
πολυ καλος..
προτο ψαρεμα και τετειο ψαρι..
μραβω θα σε παει καλα..
οσο για τη φοκια αστα ειναι απο τα χειροτερα που μορει να σε βρει..
εαν ξαναδεις απλα ειναι ευκερια να κανεις διαλημα και ξεκουραση...
Στον συγκεκριμένο τόπο και κάνοντας spinning πριν κάνα μήνα είχα πιάσει και απελευθερώσει 2 μικρές στηρες, οπότε πιάνοντας προχθές την μύτη και με βαθιά νερά υπολόγιζα σε συνάντηση με κάποια μεγαλύτερη. Δεν ξέρω αν σε αυτά τα ψάρια, μαύρα, είναι πιο αποτελεσματική η σιλικόνη.
Όσο για την φώκια ακριβώς αυτό έκανα, διάλειμμα για νερό και σάντουιτς.
 
se αυτα τα ψαρια η συλικονη οπως και τα μινου ειναι πολυ ποιο αποτελεσματικα απο τους πλανους..
κυριος σε χρωματα προε στο ροζ..
οι πλανου ειναι πολυ καλοι εξισου σε μαυρα σε χρωματα προς χρυσο και κοκινο
 
Back
Top