Shore jigging

Μιας και έρχεται ο καιρός να ξαναπιάσουμε κάνα βράχο, ας θέσω ένα ερώτημα που περιέχει και άσκηση φυσικής.
Έχει να κάνει με τον υπολογισμό του βάθους στο σημείο που ρίχνουμε τον πλάνο μας. Σαφώς και το βάρος του πλάνου δεν παίζει ρόλο. Παίζει όμως ρόλο το σχήμα του για το τι αντίσταση θα βρίσκει κατεβαίνοντας.
Μιας και δεν θέλουμε έναν περίπου υπολογισμό, ας θεωρήσουμε ότι όλοι οι πλάνοι έχουν το ίδιο σχήμα, άρα και την ίδια αντίσταση.
Έστω λοιπόν ότι ο πλάνος μας από την στιγμή που ακουμπάει την επιφάνεια της θάλασσας θέλει Χ δευτερόλεπτα για να πατώσει. Ποιος τύπος θα μας δώσει έναν τέτοιο υπολογισμό?
Γνωρίζω ότι υπάρχουν νήματα με χρωματικές διάφορες ανά δέκα μέτρα αλλά ψάχνω κι έναν πιο πρακτικό τρόπο. Να δουλέψει και λίγο το μυαλό....
Υπάρχουν πλάνοι που η εταιρείες αναγράφουν ταχύτητα βύθισης. Μπορείς να ρίχνεις 2-3 βολές και να μετράς τα δευτερόλεπτα και μετά παίρνοντας τον μέσο όρο θα έχεις βρει το βάθος με μεγάλη ακρίβεια. Και αν θες να είσαι ακόμα πιο σίγουρος ρίξε 2-3 βολές με 2-3 πλάνους. Στατιστικά θα πέσεις μέσα με πάρα πολύ μικρή απόκλιση.
 
Δεν τόσο εύκολο, το βάρος του πλάνου παίζει ρόλο γιατί στην αρχή η κατακόρυφη κίνηση είναι επιταχυνόμενη με δρώσες δυνάμεις το βάρος μείον την αντίσταση και την άνωση. Η μεν άνωση και το βάρος παραμένουν σταθερά, η δε αντίσταση αυξάνεται με το τετράγωνο της ταχύτητας. Άρα κάποια στιγμή όταν εξισωθούν οι δυνάμεις (αν προλάβουν λόγω βάθους) δηλαδή:
[Βάρος-(Άνωση+Αντίσταση)]=0
τότε η κίνηση από επιταχυνόμενη γίνεται ομαλή (σταθερή)

Άρα το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις απλά είναι να χρονομετρήσεις σε γνωστά βάθη με συγκεκριμένη αρματωσιά, με κατακόρυφη ρίψη (είναι ακριβώς το ίδιο) και να έχεις ένα μπούσουλα
Αν θεωρούσαμε ότι ο πλάνος έχει πολύ καλό υδροδυναμικό συντελεστή, άρα χαμηλή και σταθερή (κάτι που δεν ισχύει) αντίσταση , τότε το βάθος θα μπορούσε να υπολογιστεί με τον τύπο:
Η=1/2 * g * t**2, δηλαδή το βάθος ισούται με το μισό της επιτάχυνσης της βαρύτητας επί το τετράγωνο του χρόνου.
Δυστυχώς αυτή η προσέγγιση λόγω της λανθασμένης υπόθεσης οδηγεί σε τελείως λανθασμένα αποτελέσματα
Παντελή καλημέρα. Οι απαντήσεις (πολύ σωστές θαρρώ) μου θυμίζουν το αστείο με την NASA και την δημιουργία στυλό που γράφει σε καταστάσεις μηδενικής βαρύτητας. .big smile.
 
το μεγαλυτερο ποσοστο χρωνου βιθησης σε αυτο που λετε ειναι τι ρεματα πεζουν εκηνη τη χρωνικη στηγμη που πετατε τον πλανο..
απλα θεορω ασκοπη αυτη την ταλεπορια του μυαλου ενω μπορουμε να επικεντροθουμε σε ποιο ουσιοδη πραγματα που αφορουν τα ρεματα τις αφρουδιες τα συνεφα τις ωρες και γενικα να μπορεσουμαι να δουμαι και να παρατηρουμαι πως μπορουμαι να ξεκλιδοσουμαι τα ψαρια του καθε τοπου ..
οπου αυτα τα συμπερασματα βγενουν με εναν και μονο τροπο...
οταν ψαρεβουμαι πρεπει να ειμαστε εκει 100% και καθε τι που γυνετε να το παρατυρουμαι και να το καταγραφουμαι..
οταν αρχισα να γραφω βιντεακια οταν ψαρεβω το εκανα για εναν και μονο λογο να τα βλεπω μετα στο σπιτι με καθαρο και με υσιχεια και να βλεπω και να μαθενω απο τα λαθοι μου που κανω στα βραχεια ..
 
Μιας και έρχεται ο καιρός να ξαναπιάσουμε κάνα βράχο, ας θέσω ένα ερώτημα που περιέχει και άσκηση φυσικής.
Έχει να κάνει με τον υπολογισμό του βάθους στο σημείο που ρίχνουμε τον πλάνο μας. Σαφώς και το βάρος του πλάνου δεν παίζει ρόλο. Παίζει όμως ρόλο το σχήμα του για το τι αντίσταση θα βρίσκει κατεβαίνοντας.
Μιας και δεν θέλουμε έναν περίπου υπολογισμό, ας θεωρήσουμε ότι όλοι οι πλάνοι έχουν το ίδιο σχήμα, άρα και την ίδια αντίσταση.
Έστω λοιπόν ότι ο πλάνος μας από την στιγμή που ακουμπάει την επιφάνεια της θάλασσας θέλει Χ δευτερόλεπτα για να πατώσει. Ποιος τύπος θα μας δώσει έναν τέτοιο υπολογισμό?
Γνωρίζω ότι υπάρχουν νήματα με χρωματικές διάφορες ανά δέκα μέτρα αλλά ψάχνω κι έναν πιο πρακτικό τρόπο. Να δουλέψει και λίγο το μυαλό....
Νίκο αυτό που σου είπε ο Βασίλης θα κάνεις και μετά θα μετράς δευτερόλεπτα να μην πατώσει και σκαλώσει!!!
Όμως όπως είπε και ο Αντρέας, τα ρέματα και το σχήμα του κάθε πλάνου παίζουν σημαντικό ρόλο στην ταχύτητα βύθισης. Οι πισόβαροι μακρόστενοι πλάνοι βυθίζονται γρηγορότερα από όλους και οι μεσόβαροι πλακέ (slow) αργότερα . Επίσης αν στην παραμάνα βάλουμε ένα στρογγυλό μολύβι και το ρίξουμε σε γνωστό μας βάθος (π.χ. 7 μέτρα) σε τόπο χωρίς ρέματα και πατώσει σε 10" αν το ρίξουμε στα 14 μέτρα θα πατώσει σε περισσότερο από 20" (αντίσταση όσο μεγαλώνει το μήκος του νήματος). Επίσης τα πλανάκια από tungsten ιδίου βάρους και παρομοίου σχήματος με τα μολύβδινα βουλιάζουν σημαντικά ποιο γρήγορα.
Τελικό συμπέρασμα σε άγνωστο τόπο θα βάζεις πρώτη - δεύτερη βολή φτηνό και παλιό πλάνο που ξέρεις πόσο γρήγορα πατώνει και θα κάνεις βυθομέτρηση ...
Με τα μικρά πλανάκια που εγώ ασχολούμαι αυτό κάνω και πλέον στα σημεία που ψαρεύω ξέρω τα βάθη... (τα θυμάμαι και από το ψαροτούφεκο :p )
 
χθεσινο ψαρεματακι οπου πειγα να δοκιμασω ενα τεχνιτο που μου ευτιαξε ενας φιλος και οχι τοσο πολυ για τα ψαρεμα διοτη η εποχη ειναι πισω ακομα.
οι προσδοκιες μου με διεψεφσαν το ψαρακι δουλεψε ειχα 6 στραικ οπου κρατησα τα 3 ψαρια ενα τουρνα και μια στειρα και ενα μαναλι λιγο ποιο πανω απο κιλο που μεχρι να βγαλω τις σαλαγγες εγυνε κοματια..
θα ακολουθισει και το αντιστιχο βιντεο οταν βρω χρονο να το φτιαξω
1649919467267.jpg
 
χθεσινο ψαρεματακι οπου πειγα να δοκιμασω ενα τεχνιτο που μου ευτιαξε ενας φιλος και οχι τοσο πολυ για τα ψαρεμα διοτη η εποχη ειναι πισω ακομα.
οι προσδοκιες μου με διεψεφσαν το ψαρακι δουλεψε ειχα 6 στραικ οπου κρατησα τα 3 ψαρια ενα τουρνα και μια στειρα και ενα μαναλι λιγο ποιο πανω απο κιλο που μεχρι να βγαλω τις σαλαγγες εγυνε κοματια..
θα ακολουθισει και το αντιστιχο βιντεο οταν βρω χρονο να το φτιαξω
View attachment 46449
...πολύ ωραία ψάρια!:).love..shake hands.
 
Αντρέα ωραίο βίντεο και ακόμη καλύτερη η ψαρευτική σου μέρα.
Το ψαράκι που έφτιαξε ο φίλος σου ψαρεύει βυθό αν είδα καλά, έχοντας σαλαγκιά στην ουρά.
Αυτό δεν έχει πολλά σκαλώματα ή δεν το αφήνεις να πατώνει?
 
Αντρέα ωραίο βίντεο και ακόμη καλύτερη η ψαρευτική σου μέρα.
Το ψαράκι που έφτιαξε ο φίλος σου ψαρεύει βυθό αν είδα καλά, έχοντας σαλαγκιά στην ουρά.
Αυτό δεν έχει πολλά σκαλώματα ή δεν το αφήνεις να πατώνει?
to ψαρακι ειναι βυθηζομενο και κατεβενει αρκετα ποιο γρυγορα π.χ. απο το duo saira θα το ψαρεβω σε μεροι που ξερω το βαθος του βυθου και δεν θα το αφυνω να πατωσει..
μια πολυ καλη περιπτοση ειναι οταν πας σε ενα κοματι και θες να ψαρεψεις με τετειου ειδους δολοματα πετας ενα πλανο προτα στο σημειο που μπορει να φτασει το ψαρακι βλεπεις το χρωμα του νυματος οταν πατονει και μετα πρατεις αναλογος..
προσοπικα 5-7 μετρα κληνω πικ απ και αρχιζω αναχτυση ..
σε ενα απο τα προιγουμενα βιντεο ελιασα μια στειρα 3,300 και το ψαρακι ηταν πανω απο 10 μετρα απο το βυθο
παντα βεβεα υπαρχουν τα ρισκα αλλα ετσι ειναι το ψαρεμα..
 
Την επόμενη βδομάδα του Πάσχα κατάφερα 4 ψαρέματα. Στο τρίτο είχα ένα δυνατό χτύπημα (όπως πολύ σωστά λέει ο Τάσος), πιθανότατα συναγρίδα, την ανέβασα από τον βυθό γύρω στα 20 μέτρα και μετά τραβούσε προς τα βράχια. Ξαφνικά κάνει προς εμένα και την χάνω...αυτό ήταν! Έφυγε στα τελευταία 10 μέτρα, επιστρέφοντας μου το αγκίστρι ελαφρά ανοιγμένο όπως και την μύτη του πλάνου στραβωμένη. Έσκασα. Με πόνεσε το χέρι όταν πήγαινε προς τη μύτη με τα βράχια.
Στο τελευταίο ψάρεμα βγήκε μια μικρή στηρα όπου ξαναγύρισε πίσω.
Παρότι είδα γόνο αρκετό, κυνηγοψαρα δεν εμφανίστηκαν. Δεν είδα επίσης καμμία βάρκα να κάνει συρτή ή κάτι άλλο. Μιλώντας και με άλλους ψαράδες λιμανίσιους μου είπαν ότι περιστασιακά εμφανίζεται κάποιο καλό ψάρι.
 

Attachments

  • DSC02101.JPG
    DSC02101.JPG
    275,3 KB · Προβολές: 15
  • DSC02102.JPG
    DSC02102.JPG
    231,8 KB · Προβολές: 15
Last edited:
Μετά από δύο εξορμήσεις χωρίς αποτέλεσμα, η τρίτη επίσκεψη μου στον ίδιο τόπο με αντάμειψε με ένα ψάρι - τρόπαιο!
Το χτύπημα ήρθε στα μεσόνερα και η μάχη εντυπωσιακή. Ενώ στα πρώτα μέτρα ερχόταν σχετικά άνετα μόλις κατάλαβε τη σύλληψη του δεν είχε σταματημό. Παρά την απειρία μου γρήγορα κατάλαβα πως ο μόνος τρόπος να το φέρω κοντά μου ήταν να το σκάσω. Έπαιξα αρκετά με τα φρένα δίνοντας του στην αρχή το περιθώριο να μου πάρει πολλά μέτρα νήματος. Η μάχη κράτησε γύρω στα 30' . Το πιο αγχωτικό σημείο ήταν όταν το είχα μπροστά μου αλλά δεν είχα δύναμη να το καρφώσω με τον γάντζο. Έτσι πιάνοντας το παραμαλο το σήκωσα σε ένα μικρό σκαλοπάτι και έκανα άλλα 15' να συνέλθω! Εμπειρία μοναδική και εδώ θα ήθελα και πάλι να ευχαριστήσω όλη την παρέα για τις κατά καιρούς συμβουλές και κουβέντες που ανταλλάσσουμε.
Για την ιστορία ζύγιζε 9.1 κιλά.
 

Attachments

  • DSC02111.JPG
    DSC02111.JPG
    353,5 KB · Προβολές: 49
  • DSC02116.JPG
    DSC02116.JPG
    275,3 KB · Προβολές: 49
  • DSC02117.JPG
    DSC02117.JPG
    279,7 KB · Προβολές: 49
Μετά από δύο εξορμήσεις χωρίς αποτέλεσμα, η τρίτη επίσκεψη μου στον ίδιο τόπο με αντάμειψε με ένα ψάρι - τρόπαιο!
Το χτύπημα ήρθε στα μεσόνερα και η μάχη εντυπωσιακή. Ενώ στα πρώτα μέτρα ερχόταν σχετικά άνετα μόλις κατάλαβε τη σύλληψη του δεν είχε σταματημό. Παρά την απειρία μου γρήγορα κατάλαβα πως ο μόνος τρόπος να το φέρω κοντά μου ήταν να το σκάσω. Έπαιξα αρκετά με τα φρένα δίνοντας του στην αρχή το περιθώριο να μου πάρει πολλά μέτρα νήματος. Η μάχη κράτησε γύρω στα 30' . Το πιο αγχωτικό σημείο ήταν όταν το είχα μπροστά μου αλλά δεν είχα δύναμη να το καρφώσω με τον γάντζο. Έτσι πιάνοντας το παραμαλο το σήκωσα σε ένα μικρό σκαλοπάτι και έκανα άλλα 15' να συνέλθω! Εμπειρία μοναδική και εδώ θα ήθελα και πάλι να ευχαριστήσω όλη την παρέα για τις κατά καιρούς συμβουλές και κουβέντες που ανταλλάσσουμε.
Για την ιστορία ζύγιζε 9.1 κιλά.
Το ψάρι ήταν δικό σου.
 
Μετά από δύο εξορμήσεις χωρίς αποτέλεσμα, η τρίτη επίσκεψη μου στον ίδιο τόπο με αντάμειψε με ένα ψάρι - τρόπαιο!
Το χτύπημα ήρθε στα μεσόνερα και η μάχη εντυπωσιακή. Ενώ στα πρώτα μέτρα ερχόταν σχετικά άνετα μόλις κατάλαβε τη σύλληψη του δεν είχε σταματημό. Παρά την απειρία μου γρήγορα κατάλαβα πως ο μόνος τρόπος να το φέρω κοντά μου ήταν να το σκάσω. Έπαιξα αρκετά με τα φρένα δίνοντας του στην αρχή το περιθώριο να μου πάρει πολλά μέτρα νήματος. Η μάχη κράτησε γύρω στα 30' . Το πιο αγχωτικό σημείο ήταν όταν το είχα μπροστά μου αλλά δεν είχα δύναμη να το καρφώσω με τον γάντζο. Έτσι πιάνοντας το παραμαλο το σήκωσα σε ένα μικρό σκαλοπάτι και έκανα άλλα 15' να συνέλθω! Εμπειρία μοναδική και εδώ θα ήθελα και πάλι να ευχαριστήσω όλη την παρέα για τις κατά καιρούς συμβουλές και κουβέντες που ανταλλάσσουμε.
Για την ιστορία ζύγιζε 9.1 κιλά.
τι εκανες ρε παικτουρα!!!
 
Μετά από δύο εξορμήσεις χωρίς αποτέλεσμα, η τρίτη επίσκεψη μου στον ίδιο τόπο με αντάμειψε με ένα ψάρι - τρόπαιο!
Το χτύπημα ήρθε στα μεσόνερα και η μάχη εντυπωσιακή. Ενώ στα πρώτα μέτρα ερχόταν σχετικά άνετα μόλις κατάλαβε τη σύλληψη του δεν είχε σταματημό. Παρά την απειρία μου γρήγορα κατάλαβα πως ο μόνος τρόπος να το φέρω κοντά μου ήταν να το σκάσω. Έπαιξα αρκετά με τα φρένα δίνοντας του στην αρχή το περιθώριο να μου πάρει πολλά μέτρα νήματος. Η μάχη κράτησε γύρω στα 30' . Το πιο αγχωτικό σημείο ήταν όταν το είχα μπροστά μου αλλά δεν είχα δύναμη να το καρφώσω με τον γάντζο. Έτσι πιάνοντας το παραμαλο το σήκωσα σε ένα μικρό σκαλοπάτι και έκανα άλλα 15' να συνέλθω! Εμπειρία μοναδική και εδώ θα ήθελα και πάλι να ευχαριστήσω όλη την παρέα για τις κατά καιρούς συμβουλές και κουβέντες που ανταλλάσσουμε.
Για την ιστορία ζύγιζε 9.1 κιλά.
Μπραβο
Σε χαιρομαι φιλε .love. .shake hands.
Και στα ταιρια του!
 
Μετά από δύο εξορμήσεις χωρίς αποτέλεσμα, η τρίτη επίσκεψη μου στον ίδιο τόπο με αντάμειψε με ένα ψάρι - τρόπαιο!
Το χτύπημα ήρθε στα μεσόνερα και η μάχη εντυπωσιακή. Ενώ στα πρώτα μέτρα ερχόταν σχετικά άνετα μόλις κατάλαβε τη σύλληψη του δεν είχε σταματημό. Παρά την απειρία μου γρήγορα κατάλαβα πως ο μόνος τρόπος να το φέρω κοντά μου ήταν να το σκάσω. Έπαιξα αρκετά με τα φρένα δίνοντας του στην αρχή το περιθώριο να μου πάρει πολλά μέτρα νήματος. Η μάχη κράτησε γύρω στα 30' . Το πιο αγχωτικό σημείο ήταν όταν το είχα μπροστά μου αλλά δεν είχα δύναμη να το καρφώσω με τον γάντζο. Έτσι πιάνοντας το παραμαλο το σήκωσα σε ένα μικρό σκαλοπάτι και έκανα άλλα 15' να συνέλθω! Εμπειρία μοναδική και εδώ θα ήθελα και πάλι να ευχαριστήσω όλη την παρέα για τις κατά καιρούς συμβουλές και κουβέντες που ανταλλάσσουμε.
Για την ιστορία ζύγιζε 9.1 κιλά.
πολυ ομορφο ψαρι... μπραβω οταν λες 30΄ τι ενωεις λεπτά;
τι εξοπλισμο εχεις;
και κατι τελευταιο τα αγγιστρια να τα αλαξεις να περνεις τα σπέαρ τις ιδιας ετεριας τα συγγεκριμανα μου εχουν ανηξει παρα πολες φορες και εχω χασει πολα μεγαλα ψαρια λογο αγγιστριου...
 
πολυ ομορφο ψαρι... μπραβω οταν λες 30΄ τι ενωεις λεπτά;
τι εξοπλισμο εχεις;
και κατι τελευταιο τα αγγιστρια να τα αλαξεις να περνεις τα σπέαρ τις ιδιας ετεριας τα συγγεκριμανα μου εχουν ανηξει παρα πολες φορες και εχω χασει πολα μεγαλα ψαρια λογο αγγιστριου...
30 ' σύνολο εκ παραδρομής. 15' αγώνα και 15' να συνέλθω!!
Ο εξοπλισμός είναι ο ίδιος που είχα ρωτήσει πριν ένα χρόνο περίπου, Daiwa Grandwave Shore Jigging 1002 XXH με μηχανάκι Okuma Azores 5500. Νήμα 2,5 και παράμαλλο 0,57 yuki neox.
Πάμε τώρα και στ αγκιστρια γιατί θέλω τη γνώμη σου.
Το Πάσχα έχασα μια συναγρίδα από το αγκίστρι, είχα τα owner.
Μου πρότειναν τα vanfook jigen 3/0 και έβγαλα αυτό το μαγιάτικο.
Αν μπορείς στείλε link με αυτά που μου προτείνεις γιατί η εμπειρία σου είναι μεγάλη.
Ακόμη και για split,solid, νήμα, παραμαλο θα ήθελα να μου γράψεις.
 
Back
Top