Remington Team

Ξες μ αρέσουν τέτοια κόλπα... Για να κάνεις κάτι τέτοιο όμως θα πρέπει να βρεις μια σκασμενη κάννη από 391 η άλλο αεριων
Όσοι προβαίνουν σε benelli το ένα του συνδυασμού είναι η αξιοπιστία και το καθαρό σύστημα. Λαθος βέβαια αλλά...
 
Αφού εχεις αυτά τα δύο να πάρεις την V3 . Θα καταλάβεις ότι κρατάς κάτι σε ευρωπαϊκό όπλο με την κάνη από τα άλλα δύο.
Θα συμφωνησω και εγω παρε την V3 με 66cm καννη διοτι βελτιωνει κατα πολυ τα εργονομικα της χρακτηριστικα και να το κυνηγας στο κυνηγι φερμας και στα ελαφρια καρτερια αλλα μην κανεις το λαθος και πουλησεις την Premier.Δουλεψε αυτο το οπλο στις φασσες και στα παπια και θα ευχαριστηθεις οσο τιποτα αλλο.Εγω εκανα ομως το λαθος η αναγκαστικα διοτι επρεπε να παρω ενα οπλο και για το κυνηγι και το σκοπευτηριο την εποχη εκεινη πηρα τοτε το Β 425 και ομολογω οτι οταν βρισκομαι στα κυνηγια που σου περιγραψα η αληθεια ειναι οτι το λησμονω πραγματικα.Την V3 την επεξεργασθηκα πριν 2μηνες στον Καλκατζακο στην Ομονοια με ξυλινα μερη και την βρηκα εντυπωσιακη οταν ειχα για την l4s.
 
Για καρτερι καλυτερα οχι κατω απο 71 εκ σε αυτογεμες.
Οντως η ξυλινη ν3 με 71 εκ καννη ειναι ελαφρως μπροστοβαρη.Σε καμια περιπτωση ωστοσο δεν ειναι δυσχηστη.
Οι συνθετικες εχουν καλυτερο ζυγισμα ,δεν εχουν ομως unvented gas system.
 
Για καρτερι καλυτερα οχι κατω απο 71 εκ σε αυτογεμες.
Οντως η ξυλινη ν3 με 71 εκ καννη ειναι ελαφρως μπροστοβαρη.Σε καμια περιπτωση ωστοσο δεν ειναι δυσχηστη.
Οι συνθετικες εχουν καλυτερο ζυγισμα ,δεν εχουν ομως unvented gas system.
Τι ειναι το unvented;
 
Τι ειναι το unvented;
Στην ξυλινη (και αν δεν κανω λαθος και στις νεες εκδοσεις της ν3 ) τα δυο πιστονια της καννης εχουν δυο διεξοδους διαφυγης αεριων.Μια πανω στα πιστονακια και μια δευτερη με δυο σωληνακια που εκτονονωνται τα αερια πιο μακρυα απο την βαση

https://www.randywakeman.com/TheRemingtonV3BlowbackMysteryADiscussion.htm
 
Θα συμφωνησω και εγω παρε την V3 με 66cm καννη διοτι βελτιωνει κατα πολυ τα εργονομικα της χρακτηριστικα και να το κυνηγας στο κυνηγι φερμας και στα ελαφρια καρτερια αλλα μην κανεις το λαθος και πουλησεις την Premier.Δουλεψε αυτο το οπλο στις φασσες και στα παπια και θα ευχαριστηθεις οσο τιποτα αλλο.Εγω εκανα ομως το λαθος η αναγκαστικα διοτι επρεπε να παρω ενα οπλο και για το κυνηγι και το σκοπευτηριο την εποχη εκεινη πηρα τοτε το Β 425 και ομολογω οτι οταν βρισκομαι στα κυνηγια που σου περιγραψα η αληθεια ειναι οτι το λησμονω πραγματικα.Την V3 την επεξεργασθηκα πριν 2μηνες στον Καλκατζακο στην Ομονοια με ξυλινα μερη και την βρηκα εντυπωσιακη οταν ειχα για την l4s.
Δεν κάνει το οπλο φίλε για Φερμα και ελαφριά κυνηγια
 
Δεν κάνει το οπλο φίλε για Φερμα και ελαφριά κυνηγια
Η προταση μου αφορα την αποφαση του να παρει ντε και καλα την V3 και προτεινα το ελαχιστο που μπορει να συνδιασει και να χρησημοποιησει.Τωρα ακου φιλε μου 1050BAR ο αδελφος μου 17χρονια με την 1187 που αγορασε το 1993 δεν θα σου πω το νουμερο στις μπεκατσες και στα ορτυκια για να φυγουμε απο αυτο που λεμε ευκολα δεν κανει.Το οπλο σημερα συνεχιζει να κυνηγα αποκλειστικα γουρουνια στον Εβρο ανελλιπως.Το βαρος ενος οπλου στα 3400γρ δεν ειναι το ιδανικο αλλα οταν το σωμα σου ειναι καλα γυμνασμενο και γερο ειναι κατι που το διαχειριζεσαι.Εγω προσωπικα κυνηγησα με το Β425 μπεκατσες με βαρος 3450γρ και απιστευτα αποτελεσματα.Σημερα την αποψη μου την ξερεις το τι οπλο πρεπει να εχουμε για κυνηγια φερμας και δεν θα διαφωνησουμε για μια αλλη σιγουρα πιο ιδανικη επιλογη εφοσον ο φιλος μας θελει μια αλλη αποψη.
 
Φίλε δεν είναι το θέμα βάρους για μένα. Κανένα πρόβλημα ο καθένας παίρνει ότι θέλει. Δες ορισμένους πίνακες τι συγκεντρώσεις βγάζει και θα καταλάβεις τι εννοω
Φορας το Diffusion Briley οπως καναμε και μεις και παει!!!!!!!!!!!!!! η συγκεντρωση που εννοεις.Φιλε μου εχουμε εξαντλησει καθε πτυχη του θεματος και εχουμε βρει τις καταλληλες λυσεις.Οσο για το βαρος εαν ειναι θεμα αμα ρωτησεις τους συναδελφους σημερα να κυνηγησουν με ενα οπλο 3400γρ μπεκατσες θα μας παρουν με τις πετρες.Τοτε η επιλογη ηταν για ενα οπλο και οι φασσες και τα παπια ηταν μεσα στην αναγκη.Τι να κανουμε.
 
Δεν στο λέω με κακό τρόπο ούτε ύφος. Οπλο με 18,6 αυλό 7 κώνο αχρωμιωτο, για ορτυκια και πέρδικες δεν θα έπαιρνα ποτέ. Κι αφού η συγκεκριμένη έχει καλύτερη κάννη της 1100 δεν θα χάσει τίποτα ο φίλος να την χαρεί εκεί που βαραει
 
Back
Top