Remington Team

Καλησπέρα παλικάρια μου..
Άνοιξα το κοντάκι της 1196 με την λογική να το αλλάξω λίγο για να ψηλοτουφεκάει με μια φλάντζα.
Διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να πάρει...
Όσοι είχατε το ίδιο πρόβλημα πήγατε για στρίψιμο του κοντακιού σε οπλουργό ή κάνατε άλλη πατέντα.
Φαντάζομαι ότι και οι άλλες remi θα είχαν το ίδιο κοντάκι σαν λογική .. χωρίς φλάντζες εννοώ..
Ο μόνος τρόπος τελικά είναι οπλουργός..?
 
Καλησπέρα παλικάρια μου..
Άνοιξα το κοντάκι της 1196 με την λογική να το αλλάξω λίγο για να ψηλοτουφεκάει με μια φλάντζα.
Διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να πάρει...
Όσοι είχατε το ίδιο πρόβλημα πήγατε για στρίψιμο του κοντακιού σε οπλουργό ή κάνατε άλλη πατέντα.
Φαντάζομαι ότι και οι άλλες remi θα είχαν το ίδιο κοντάκι σαν λογική .. χωρίς φλάντζες εννοώ..
Ο μόνος τρόπος τελικά είναι οπλουργός..?
εδω εισαι https://www.kalkantzakos.com/Product/5342/comb-raising-kit-2.0,-set-anupsosis-kontakiou-beartooth
 
Για καρτερι ειναι φαρμακι. Θεωρω οτι ο μηχανισμος της remi ειναι φοβερος.
Δεν αντιλέγω Κωσταντη, απλά προσωπικά δεν μου αρέσει να αλλάζω όπλο, άλλο για καρτέρι και άλλο για περπατητο και αποφεύγω τα πολύ βαριά όπλα ή τα πολύ ελαφριά. Σίγουρα είναι αξιόλογη επιλογή η 11-87 ειδικά σε αυτή την τιμή.
 
Δεν αντιλέγω Κωσταντη, απλά προσωπικά δεν μου αρέσει να αλλάζω όπλο, άλλο για καρτέρι και άλλο για περπατητο και αποφεύγω τα πολύ βαριά όπλα ή τα πολύ ελαφριά. Σίγουρα είναι αξιόλογη επιλογή η 11-87 ειδικά σε αυτή την τιμή.
ειναι πολυ βαρια εχεις δικιο.
 
Δεν αντιλέγω Κωσταντη, απλά προσωπικά δεν μου αρέσει να αλλάζω όπλο, άλλο για καρτέρι και άλλο για περπατητο και αποφεύγω τα πολύ βαριά όπλα ή τα πολύ ελαφριά. Σίγουρα είναι αξιόλογη επιλογή η 11-87 ειδικά σε αυτή την τιμή.
Ιδια σχολη ειμαστε, αλλα εγω το παω και λιγο παραπερα γι αυτο αν και κυριως ειμαι της φασσας εχω παει πολλες φορες για λαγο περδικα μπεκατσα με την δικη μου και ας ειναι βαρια.
Βασικα οπως ειπε ο Γιαννης δεν πιστευω οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο το βαρος γιατι απλα ειναι συνηθεια, πχ στην περδικα αν ειχα ενα οπλο 500γρ ελαφρυτερο θα γυρνουσα πισω ξεκουραστος; μπαα με τιποτα.
 
Ιδια σχολη ειμαστε, αλλα εγω το παω και λιγο παραπερα γι αυτο αν και κυριως ειμαι της φασσας εχω παει πολλες φορες για λαγο περδικα μπεκατσα με την δικη μου και ας ειναι βαρια.
Βασικα οπως ειπε ο Γιαννης δεν πιστευω οτι παιζει τοσο μεγαλο ρολο το βαρος γιατι απλα ειναι συνηθεια, πχ στην περδικα αν ειχα ενα οπλο 500γρ ελαφρυτερο θα γυρνουσα πισω ξεκουραστος; μπαα με τιποτα.
Δεν το αισθάνεσαι το βάρος της....μετά από κάμποση ώρα είτε 3.300 είτε 3700 το ίδιο ειναι
Σωστό και αυτό, δεν είχα ποτέ 11-87 ίσως να είναι ζυγισμένο όπλο και να μην της φαίνεται. Πάντως οπότε παίρνω την 590 που είναι πολύ εμπροσθοβαρο όπλο λόγο της αποθήκης για περπατητο πραγματικά το μετανιώνω ( δεν την έχω ζυγίσει ποτέ τώρα που το σκέφτομαι θα τη ζυγίσω να δω πόσο πάει). Γι'αυτό και έχω σχηματίσει αυτή την άποψη.
 
Σωστό και αυτό, δεν είχα ποτέ 11-87 ίσως να είναι ζυγισμένο όπλο και να μην της φαίνεται. Πάντως οπότε παίρνω την 590 που είναι πολύ εμπροσθοβαρο όπλο λόγο της αποθήκης για περπατητο πραγματικά το μετανιώνω ( δεν την έχω ζυγίσει ποτέ τώρα που το σκέφτομαι θα τη ζυγίσω να δω πόσο πάει). Γι'αυτό και έχω σχηματίσει αυτή την άποψη.
Την 1100 g3 εχω Κωστα και δεν με ενοχλησε ποτε το βαρος της
 
Δεν το αισθάνεσαι το βάρος της....μετά από κάμποση ώρα είτε 3.300 είτε 3700 το ίδιο ειναι
Μου θύμησες το Μ1 που ήταν περίπου 4,3 κιλά και κάμναμε ασκήσεις ακριβείας μ' αυτό και το συνηθίσαμε, οπότε, όταν πήραμε άδεια μας λέγανε οι παλιοί "τώρα που θα πάτε στα χωριά σας και θα πάρετε τις καραμπίνες προσοχή γιατί θα σας φαίνονται πούπουλα" :) .

Τώρα για να έχω Μ1 στον στρατό φανταστείτε την ηλικία μου :confused:.

Πάντως Αλέξανδρε κι εμένα η G3 βαρυά μου φαινόταν αλλά απ' την ώρα που την επώμισα μου φαίνεται τέλεια.
 
Last edited:
Καλησπέρα παλικάρια μου..
Άνοιξα το κοντάκι της 1196 με την λογική να το αλλάξω λίγο για να ψηλοτουφεκάει με μια φλάντζα.
Διαπίστωσα ότι δεν μπορεί να πάρει...
Όσοι είχατε το ίδιο πρόβλημα πήγατε για στρίψιμο του κοντακιού σε οπλουργό ή κάνατε άλλη πατέντα.
Φαντάζομαι ότι και οι άλλες remi θα είχαν το ίδιο κοντάκι σαν λογική .. χωρίς φλάντζες εννοώ..
Ο μόνος τρόπος τελικά είναι οπλουργός..?
Οπλουργοι να στο γυρίσει όσο παίρνει αν θες αρκετά θέλει επέμβαση και στο σωλήνα με το επαναστατικό λίγο ζέσταμα και στρίψιμο αλλά πρέπει ο οπλουργος να ξέρει τι κάνει .Το χω κάνει σε bernadeli vincet αδελφακι της 1196
 
Το θέμα βάρους σίγουρα παίζει ρόλο απλά το ζυγισμένο όπλο μοιράζει το βάρος και δίνει την αίσθηση και αυτή τη μεγαλύτερη άνεση και στη μεταφορά αλλά και στην επωμιση ξέρει να κρίβει το βάρος του το ζυγισμένο όπλο .Βέβαια αν κυνηγάς μπεκάτσα η ορτύκι η πέρδικα 3/4 ώρες και το κρατάς στα χέρια κάποια στιγμή θα την ακούσεις .
 
Σωστό και αυτό, δεν είχα ποτέ 11-87 ίσως να είναι ζυγισμένο όπλο και να μην της φαίνεται.
Τα παλιά Rem είναι ΟΠΛΑ με όλη την σημασία της λέξης, ειδικά για καρτέρι.
Το κακό είναι ότι θέλουν πολύ στοργή γιατί χαλάνε.

Τα καινούργια δεν ξέρω τι κάνουν ...
 
Βλέπω σιγή ασυρμάτου εδώ στην ομαδαρα μας και τον κόσμο να αναρωτιέται και να αναζητά την απάντηση για στιβαρές θαλάμες, κώνους, μαγικούς αυλούς, τσοκ και εξωτικά μέταλλα σε άλλα θρεντ ενώ είναι γνωστό, ότι αυτά τα διαθέτει μόνο η ρεμινγκτον. Ελάτε κοντά μας, είναι όμορφα( αγαπημένη ατάκα, θα δοκιμάσω σίγουρα φυσίγγι του).cofee.
Ναι μία Ρέμι 870 την έχω καημό…
 
Back
Top