Remington Team

Μια ερωτηση , τελικα μετραει η εταιρια που κατασκευαζει το οπλο στην βλητικη ; ειχες ανεβασει νομιζω συγκεκριμενα τεστ σε Περαζι κ διαφορα οπλα κ αυλους κ ελεγες ασημαντες κ μη μετρησιμες διαφορες .Τωρα βλεπω οτι φανατικα προτεινεις κ ριχνεις ρεμι .Τελικα τι γινεται ;

Κάθε θέμα έχει συγκεκριμένη απάντηση.

Ανέβασα δοκιμή/τεστ αυλών που έδειξε ασήμαντες διαφορές. Η κάννη επηρεάζει τη βλητική, η εταιρεία δεν επηρεάζει. Εκτός από Remi ρίχνω και με Β25Α1 Browning.

Το πολύπτυχο κάννη, φυσίγγι, εξωτερική βλητική, αναλύεται σε: Θαλάμη, κώνο, αυλό, τσοκ, μέταλλα κάννης, πυρίτιδα, βυσμάτωση, καψύλιο, σκάγια, σύνθεση φυσιγγίου, πυκνότητα αέρα, ταχύτητα αέρα, κλπ. Όλα αυτά τα βασικά επηρεάζουν, αν κάποιο το ξεχάσεις θα στο θυμίσει.

Το ΠΟΣΟ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ είναι σε συνάρτηση άλλων παραγόντων, οπότε κάθε θεμα ξεχωριστή απάντηση.

Η ΒΛΗΤΙΚΗ έχει τις ιδιοτροπίες της ...
 
Η λέξη υπερέχει δεν εκφράζει την ουσία. Η ορθή λέξη είναι διαφέρει. Αλλά σε σχέση με το σύνολο των καννών λειοκάννων, χρειαζόμαστε άλλες τόσες απαντήσεις στο τι και γιατί. Οπότε θα σου δώσω μια απάντηση πιο γενικόλογη και όχι απόλυτα τεκμηριωμενη, διότι λείπουν εκατοντάδες στοιχεία.

Η κάννη μιας Remington 1100 2 3/4 θαλάμης κατασκευασμένη από χρωμιομολυβδένιο, αχρωμίωτη, απέδειξε ότι λόγω του τυπικού αυλού της των 0.729'' (18.55) και του κράματος των μετάλλων της, έχει μια ελαστικότητα που "βολεύει" γομώσεις της τάξεως των 28-40 γρ σε μεγάλη γκάμα βυσματώσεων, χωρίς να επηρεάζει ο ιδιοσυντονισμος της.

Τι σημαίνει όμως αυτό?? Σε συνδυασμό με το βάρος του όπλου που συνεισφέρει σε χαμηλή ανάκρουση, το μηδενικό cast και το λεπτό κτένι που έρχεται εύκολα στο μάτι στη σκόπευση, αυξάνει τις πιθανότητες προσβολής ενός θηράματος σε καρτέρι, όπως η φάσσα, το παπί, η χήνα, ο λαγός, το γουρούνι. Το μέγεθος των θηραμάτων αυτών μένει ευκολότερα στη μνήμη σε σχέση με τη τσίχλα, το τρυγόνι, το ορτύκι.

Η "υπεροχή" λοιπόν μιας κάννης Remington έρχεται από πολλούς παράγοντες και έτσι δημιουργήθηκε ο θρύλος.
 
Τελικα κ με δυο λογια .Υπερεχει η κανη της ρεμι κ αν ναι που κ για ποιο λογο ;

Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ, είναι ΑΥΤΟΣ που κρατάει μια Remington, διότι χρειάζεσαι χέρια στιβαρά να την σηκώσουν. ΑΝ ΟΜΩΣ δεις τους πρωταθλητές σκοποβολής και τους αθλητές, έχουν όλοι τους σχεδόν ΜΠΡΑΤΣΑ και βαριά όπλα. Οπότε Never underestimate an old man with a Remington ...
 

Attachments

  • 80025844_736079503568881_3488330510340456448_n.jpg
    80025844_736079503568881_3488330510340456448_n.jpg
    99,5 KB · Προβολές: 19
2 όπλα με ακριβώς ίδια γεωμετρία αλλά διαφορετικό ατσάλι πόσο διαφορά μπορεί να έχουν βλητικα? Πραγματικη ερώτηση
Ελάχιστη διαφορά της τάξεως του 2-5% σε ταχύτητες και κατανομές όταν η 1 εκ των 2 έχει και επιχρωμίωση. Αν είναι και οι 2 χρωμιωμένες/αχρωμίωτες, η ελαστικότερη θα ειναι με ισχνή διαφορά "καλύτερη" (<2%)
 
remington 870,,σε 66 ἠ 71 εκατοστα??

τι διαφορα εχει στο κυνηγι το μηκος της κανης?

Στο ζύγισμα θα σου έρθει καλύτερα με 66 πόντους και στη σκοπευτική γραμμή με 71 πόντους. Βλητικά αδιάφορο. ΕΣΥ αποφασίζεις
 
Τελικα κ με δυο λογια .Υπερεχει η κανη της ρεμι κ αν ναι που κ για ποιο λογο ;
Δημητρη αν μου επιτρεπεις.
Για εναν απλο κυνηγο πιστευω πως υπερεχει.Τωρα πως το καταλαβαινεις?
Σκοτωνει καλα ακομη και οταν δεν εισαι επανω κεντρο.
Ριχνεις ενα φορτωμενο σετ απ με 27 και με 9 βαθμους και σου δινει ιδιο ποσοστο συγκεντρωσης.
Αγοραζεις ενα τουφεκι , το στηνεις πανω σου και δεν ασχολεισαι με τσοκ γιατι ειναι αριστα τα μαμα.
Εκει πιστευω υπερεχει μια καλη καννη σε ενα εργονομικο οπλο
 
Δημητρη αν μου επιτρεπεις.
Για εναν απλο κυνηγο πιστευω πως υπερεχει.Τωρα πως το καταλαβαινεις?
Σκοτωνει καλα ακομη και οταν δεν εισαι επανω κεντρο.
Ριχνεις ενα φορτωμενο σετ απ με 27 και με 9 βαθμους και σου δινει ιδιο ποσοστο συγκεντρωσης.
Αγοραζεις ενα τουφεκι , το στηνεις πανω σου και δεν ασχολεισαι με τσοκ γιατι ειναι αριστα τα μαμα.
Εκει πιστευω υπερεχει μια καλη καννη σε ενα εργονομικο οπλο
Τολη αυτα που εγραψες δεν ειναι απαντηση στην ερωτηση μου .Θα ξαναρωτησω λοιπον που υπερεχουν οι κανες των ρεμι ; θα ηθελα ποσοστα να διαβασω κ αριθμους .Σε πολλες δικες μου δοκιμες με μαμα οπλα δεν ειδα τιποτα το ιδιαιτερο , μια μικρη παραπανω διατρηση σε ν 8 κ πιο πανω σκαγια .Τιποτα αλλο
 
Τολη αυτα που εγραψες δεν ειναι απαντηση στην ερωτηση μου .Θα ξαναρωτησω λοιπον που υπερεχουν οι κανες των ρεμι ; θα ηθελα ποσοστα να διαβασω κ αριθμους .Σε πολλες δικες μου δοκιμες με μαμα οπλα δεν ειδα τιποτα το ιδιαιτερο , μια μικρη παραπανω διατρηση σε ν 8 κ πιο πανω σκαγια .Τιποτα αλλο
Συγκριση με ποια οπλα?
 
Τολη αυτα που εγραψες δεν ειναι απαντηση στην ερωτηση μου .Θα ξαναρωτησω λοιπον που υπερεχουν οι κανες των ρεμι ; θα ηθελα ποσοστα να διαβασω κ αριθμους .Σε πολλες δικες μου δοκιμες με μαμα οπλα δεν ειδα τιποτα το ιδιαιτερο , μια μικρη παραπανω διατρηση σε ν 8 κ πιο πανω σκαγια .Τιποτα αλλο
Για να δεις ποσοστά και αριθμούς πρέπει να γίνει του βαλιστικου τζελ.μια φορά κι έναν καιρό όταν οι άλλοι είχαν κολησει στον 18,2-4 πλην των αγγλων που πολλά χρόνια πριν είχαν ανακαλύψει τους διευρυμενους η rem απλά εφάρμοσε τα γνωστά.καλη αχρωμιωτη επίστρωση 18,55 και λίγο μακρύτερο κώνο απ' τους υπόλοιπους οπότε οι κυνηγοί τις θεοποίησαν.πλεον με διευρυμενους υπερδιευρυμενους κώνους σύγχρονες βυσματωσεις και πολλά άλλα προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπερέχει κάπου.ναι η 1100 έκανε ρεκόρ πωλήσεων αλλά ήταν άλλες οι εποχές και οι υπόλοιποι είχαν μείνει πίσω.στη σύγχρονη εποχή το χρωμιωμενο και το αχρωμιωτο δεν κάνουν πλέον τη διαφορά σε όπλα μαζικής παραγωγης στον μέσο κυνηγο ο οποίος έχει άπειρες επιλογές μεταξύ αυλών κώνων και κανών
 
πλεον με διευρυμενους υπερδιευρυμενους κώνους σύγχρονες βυσματωσεις και πολλά άλλα προσωπικά πιστεύω ότι δεν υπερέχει κάπου.
ναι η 1100 έκανε ρεκόρ πωλήσεων αλλά ήταν άλλες οι εποχές και οι υπόλοιποι είχαν μείνει πίσω.στη σύγχρονη εποχή το χρωμιωμενο και το αχρωμιωτο δεν κάνουν πλέον τη διαφορά σε όπλα μαζικής παραγωγης στον μέσο κυνηγο ο οποίος έχει άπειρες επιλογές μεταξύ αυλών κώνων και κανών

Απόλυτα σωστό σε βρίσκω ... !!!
 
Επειδή σε βλέπω πολύ ειδικό στα όπλα και ιδίως στα Remington μπορείς να μου δείξεις τα λεγόμενά σου περί ετήσιων επισκέψεων σε οπλουργό, μετρήσεις, προληπτικές αλλαγές ελατηρίων, τα όρια των φυσιγγίων κτλ στο manual ?
Τα όπλα σχίζονται στο σημείο των φωτογραφιών για 3 πάρα πολύ απλούς λόγους.
1. Ατσάλινη βάση = μεγάλη σκληρότητα + δονήσεις = γήρανση μετάλλου = ραγίσματα
2. Προβληματική μεταλλουργική κατεργασία (στις ακμές συσσωρεύονται όλες οι δυνάμεις)
3. και κυριότερο ... πολύ μικρό πάχος μετάλλου στο συγκεκριμένο σημείο.


Δεν το σχολιάζω διότι μάλλον μπερδεύτηκες με άλλο όπλο (αν υπάρχει τέτοιο που περιγράφεις)
Ο μοχλός δεν χτυπάει ΠΟΤΕ την βάση στην 1100 και στην 1187 !!! Το κλείστρο χτυπάει στο πίσω μέρος της βάσης.
Η βάση δεν σχίζεται στο σημείο κρούσης αλλά στο σημείο κάτω από το κλείστρο.
Τώρα αν μου εξηγήσεις ποια η διαφορά του να ρίξεις σε 1 ώρα ή σε 1 χρόνο 1 κουτί semi magnum πραγματικά θα μάθω κάτι καινούργιο.
Θα έχουν τον χρόνο τα μέταλλα να ξεκουραστούν ή θα ξεχάσουν την προηγούμενη καταπόνηση ?

Και για να μην νομίζεις διάφορα.
Συνεχίζω να ρίχνω με την 1187 και έχω και δεύτερο όπλο πλέον σαν βασικό.
Δεν το αναφέρω καν μιας και δεν έχει συμπληρώσει τα χρόνια που χρειάζεται κατ' εμένα για να χαρακτηριστεί ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ και ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ.
Σας είπα και στο πρώτο post αν θέλετε Remington προτιμήστε τα νέα μοντέλα και ειδικά την v3 μιας και δεν έχω ακούσει τα καλύτερα για την versa.

Αν τώρα περιμένετε να γράφουμε σε ένα φόρουμ ότι το όπλο μου, το τσόκ μου, τα φυσσίγγια μου είναι τα καλύτερα δεν βλέπω κάποια επιπρόσθετη αξία σε αυτό.

Για εμένα προσωπικά το κυνήγι σημαίνει, α)παρέα β)σκυλιά γ) περπάτημα το όπλο και τα θηράματα έρχονται τελευταία ... και ειδικά το όπλο.

ΑΠΑΝΤΩ κατά ΣΕΙΡΑ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ:

1. "μπορείς να μου δείξεις τα λεγόμενά σου περί ετήσιων επισκέψεων σε οπλουργό, μετρήσεις, προληπτικές αλλαγές ελατηρίων, τα όρια των φυσιγγίων κτλ στο manual ?"

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: ΟΧΙ δεν μπορώ, έχω users' manual και όχι technical manual που είναι διαβαθμισμένο. Ωστόσο επειδή επί πολλές δεκαετίες σχετίζομαι με οπλισμό κάθε τύπου και είχα πρόσβαση σε πληροφορίες βλαβών/ατυχημάτων σε εθνικό και διεθνές επίπεδο, μπορώ να κατανοώ εύκολα τι είναι αναλώσιμο και τι όχι. Αν ρωτήσεις για παράδειγμα κάποιον μηχανικό Α/Φ, θα σου εξηγήσει καλύτερα από μένα τι σημαίνει περιοδική επιθεώρηση/συντήρηση, αναλόγως των ωρών εργασίας ενός μηχανήματος. Για τον ίδιο λόγο τα οχήματα περνούν από ΚΤΕΟ (τεχνικό έλεγχο) ώστε να εκτιμηθεί η κατάσταση των λειτουργιών τους.

2. "Τα όπλα σχίζονται στο σημείο των φωτογραφιών για 3 πάρα πολύ απλούς λόγους."

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Άρα 10 εκατ. Remington 1100 θα έπρεπε να είχαν σχιστεί αργά ή γρήγορα. ΜΗΠΩΣ παίζει σημαντικό ρόλο το φυσίγγι, η γόμωση, η φθορά των αναλωσίμων και η αρμολόγηση του όπλου ? ΑΣΤΟΧΙΕΣ υλικών υπάρχουν, αλλά η φωτογραφία της 1100 δεν μου δείχνει μόνο κούραση μετάλλου, αλλά και υπερένταση ...

3. "Τώρα αν μου εξηγήσεις ποια η διαφορά του να ρίξεις σε 1 ώρα ή σε 1 χρόνο 1 κουτί semi magnum πραγματικά θα μάθω κάτι καινούργιο.
Θα έχουν τον χρόνο τα μέταλλα να ξεκουραστούν ή θα ξεχάσουν την προηγούμενη καταπόνηση ?"

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Να σου εξηγήσω λοιπόν για να μάθεις και κάτι καινούργιο. Στα μέταλλα έχουμε μια ιδιότητα που ονομάζεται μη αναστρέψιμη στρέψη. Μια μεταλική βέργα για παράδειγμα λυγίζει και επανέρχεται στη προηγούμενη κατάσταση όταν δεν υπερβεί το σημείο αυτό των ροπών/πιέσεων.

Όταν λοιπόν το επαναντατικό ελατήριο αδυνατεί να απορροφήσει ομαλά την οπισθοδρόμηση του κλείστρου και των λοιπων κινητών μερών, λόγω των ανοχών των μετάλλων, αυτά θα συμπιεσθούν μεν, αλλά ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να επανέλθουν. Ίσως όχι στο 100% αλλά σε λειτουργικό ακόμη επίπεδο. Αν τα πλακώσεις στις πιέσεις, δεν δίνεις τον απαραίτητο χρόνο επαναφοράς. Για να σχισθεί λοιπόν μια βάση (receiver) σημαίνει πως είτε καρφώθηκε το κλείστρο πίσω με ενέργεια που προκάλεσε μη αναστρέψιμες στρέψεις, είτε αυτές προκλήθηκαν με συνεχή προσπάθεια και μεράκι όπως το κάρφωμα ενός καρφιού στο ξύλο μετά από συνεχείς σφυριές. Ο κατασκευαστής που δίνει πάντα μεγαλύτερες ανοχές από όσες απαιτούνται, λαμβάνει υπόψη του και την κακιά ώρα ... όχι όμως και την σκόπιμη κακοποίηση από άγνοια ενός χρήστη που δεν καταλαβαίνει πως η κατάσταση ενός όπλου δεν είναι όπως την στιγμή που το αγόρασε, συνεχίζοντας να το καταπονεί.

Βρίσκει άραγε ο μοχλός οπλίσεως προς τα πίσω ? Η απάντηση είναι ΝΑΙ και δεν έχει σχέση με τη φωτογραφία σου, οπότε δικαιολογώ και την άγνοια (όλοι έχουμε άγνοιες, εγώ πρώτος για να μην παρεξηγηθείς). Επεξηγώ: Αν τραβήξω τον μοχλό οπλίσως προς τα πίσω, θέλει μόλις 4mm για να μην βρει. Αν καρφωθεί το κλείστρο προς τα πίσω από ελλατωματική λειτουργία οπισθοδρόμησης (ελατηρίου είτε θραύση εμβόλου (το τσιμπιδάκι ..) τότε θα δεις πως σπάει ο μοχλός οπλίσεως διότι βρίσκει δυστυχώς και το κλείστρο κτυπάει στο δεξιό της βάσης (εκεί που η φωτό δειχνει τα ραγίσματα). Με την ευκαιρία, η ατσάλινη βάση δύναται να συγκοληθει, να καλιμπραρισθεί και να συνεχίσει να δουλεύει άψογα, όταν τα λοιπά εξαρτήματα επανέλθουν σε αρχική κατάσταση και ιδιότητες.

ΓΕΝΙΚΑ: Στα υπόλοιπα δεν διαφωνώ, η V3 με τα ξύλινα μέρη έχει επιλύσει και τις παιδικές ασθενειες του μοντέλου, ενώ ανάλογες παιδικές ασθένειες στην Versa Max δημιούργησαν θέμα, ωστόσο επιλύθηκαν και αυτές.

ΥΓ: Γράφω και αλλού, τα όπλα θα πρέπει να κρίνονται για αξιοπιστία λειτουργίας, όταν εξαιρέσουμε τα ανθρώπινα λάθη και τους κακούς χειρισμούς/πυρομαχικά. Το να καταστρέφουμε ένα όπλο και να το κατηγορούμε, είναι ανορθόδοξο. Θυμίζει αυτούς που πατάνε συνεχώς σκανδάλη και στη συνέχεια λένε ότι στραβώνουν οι κάννες... άλλοτε δε το επιτυγχάνουν στο port baggage, θάβωντας το όπλο κάτω από σακκίδια με φυσίγγια και υποβάλλοντάς το σε συνεχή σφυρηλάτηση στον ανώμαλο δρόμο, διότι το super 4X4 δεν καταλαβαίνει τίποτα. Ακόμα και το Benelli click 99,9% οφείλεται σε ανθρώπινο λάθος.
 
Last edited by a moderator:
1. Αφού δεν ξέρεις εσύ τα όρια γιατί αναφέρεις συνεχώς "φυσίγγια εντός ορίων" και από την άλλη πως πρέπει να τα ξέρει ο μέσος χρήστης ?

2. Τι να σου πω ... εγώ 5-6 rem 1100 1187 ξέρω και όλες είχαν θέματα με σπασίματα.
Αν το εξάρτημα μπορούσε να αντικατασταθεί καλώς αλλιώς πήγαιναν για τοίχο.

3. Η ιδιότητα είναι η ελαστική και μόνιμη παραμόρφωση και την γνωρίζω αλλά αδυνατώ να καταλάβω αυτά που γράφεις.

"Όταν λοιπόν το επαναντατικό ελατήριο αδυνατεί να απορροφήσει ομαλά την οπισθοδρόμηση του κλείστρου και των λοιπων κινητών μερών, λόγω των ανοχών των μετάλλων, αυτά θα συμπιεσθούν μεν, αλλά ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ να επανέλθουν. Ίσως όχι στο 100% αλλά σε λειτουργικό ακόμη επίπεδο. Αν τα πλακώσεις στις πιέσεις, δεν δίνεις τον απαραίτητο χρόνο επαναφοράς. Για να σχισθεί λοιπόν μια βάση (receiver) σημαίνει πως είτε καρφώθηκε το κλείστρο πίσω με ενέργεια που προκάλεσε μη αναστρέψιμες στρέψεις, είτε αυτές προκλήθηκαν με συνεχή προσπάθεια και μεράκι"
Ποιος ο χρόνος επαναφοράς μιας ελαστικής παραμόρφωσης ... μsec ?
Για τις μη αναστρέψιμες παραμορφώσεις συμφωνώ ... αυτό είναι ακριβώς το πρόβλημα των Rem αλλά όχι για τον λόγο που γράφεις.

4.
"Αν καρφωθεί το κλείστρο προς τα πίσω από ελλατωματική λειτουργία οπισθοδρόμησης (ελατηρίου είτε θραύση εμβόλου (το τσιμπιδάκι ..) τότε θα δεις πως σπάει ο μοχλός οπλίσεως διότι βρίσκει δυστυχώς και το κλείστρο κτυπάει στο δεξιό της βάσης (εκεί που η φωτό δειχνει τα ραγίσματα)."
Ρε φίλε αν έσπαγαν 2-3 εξαρτήματα ταυτόχρονα να δικαιολογήσω και ένα ακόμα σπάσιμο (πχ της βάσης) αλλά δεν έγιναν αυτά τα πράγματα στα όπλα που ξέρω και σίγουρα όχι στο δικό μου.
Με το κάρφωμα του κλεείστρου θα με τρελάνεις .... κοίτα την φωτό τουλάχιστον στην 1187 που είναι δική μου ... η 1100 είναι φίλου.
https://pasteboard.co/IUp688H.jpg

5.
"Με την ευκαιρία, η ατσάλινη βάση δύναται να συγκοληθει, να καλιμπραρισθεί και να συνεχίσει να δουλεύει άψογα, όταν τα λοιπά εξαρτήματα επανέλθουν σε αρχική κατάσταση και ιδιότητες."
Πες μου έναν που θα το κάνει αυτό με κόστος μικρότερο από 750€ ( https://www.kalkantzakos.com/Product/2406/1187-sportsman-synthetic,-karampina-remington) και εγγύηση 1 χρόνου με αντικατάσταση της βάσης με δικά του έξοδα αν ξανασπάσει και φεύγω σφαίρα αύριο.
Μην κουράζεσαι .. δεν υπάρχει κανένας.


ΑΠΑΝΤΩ με σειρά

1. ΛΑΘΟΣ, εγώ ξέρω τα όρια στο δικό μου όπλο και στο δικό μου ελατήριο οπισθοδρόμησης. Το πως θα μάθει ο καθένας τα δικά του όρια στο όπλο του είναι δική του υπόθεση και εξαρτάται από τη κατάσταση του όπλου του και του ελατηρίου του. Αν είχε αγοράσει μεταχειρισμένο όπλο και ο προκάτοχος διεύρυνε τις οπές αερίων ( η μαγκιά για να αποφεύγει εμπλοκές ...) και ο ίδιος το αγνοεί, δεν θα του το βρω εγώ, αλλά είναι πιο κοντά στο να δει βλάβη. Άλλοι αγνοούν την εκτόνωση αερίων απο τη πάπια, άλλοι ανοίγουν 2η τρύπα αερίων σε κάννες magnum, κοκ.)

2. Εγώ είχα 5-6 Remington όλες 1100 - και ακόμη έχω 1 - και δεν είχα ποτέ βλάβη μετά από χιλιάδες φυσίγγια. Το σπάσιμο εξολκέα που παραμέλησα να αλλάξω μετά από 3000 βολές, είναι δική μου γκάφα διότι έριχνα high brass.

3. Ωραία είμαστε κοντά στο να σου περάσω τι εννοώ. Αν μια υπερβολική οπισθοδρόμηση προκαλεί μόνιμη παραμόρφωση που ωστόσο καθιστά το όπλο ακόμη λειτουργικό, ΔΕΝ γίνεται εύκολα αντιληπτή χωρίς εμπειρία και όργανα. Αν τώρα ο καραμπουζουκλής δεν καταλαβαίνει πως το όπλο του δουλεύει εκτός ορίων και δεν έσπασε ΑΚΟΜΗ διότι τρώει και τις ανοχές, τότε ρίχνοντας 1 κουτί βαριές γομώσεις θα το καταλάβει σύντομα. ΑΝΤΙΘΕΤΑ αν ρίξει 1-2 φυσίγγια και στο καθάρισμα/έλεγχο διαπιστώσει πως κάτι δεν πάει καλά, ίσως το σώσει. Ακόμη και τα ελατήρια δεν είναι αθάνατα, αν ζορισθούν υπερβολικά, χαλαρώνουν με ότι αυτο συνεπάγεται.

4. "Κάρφωμα" του κλείστρου ονομάζεται το κοπάνημα του κλείστρου κατά την οπισθοδρόμηση στις υποδοχές τερματισμού της προς τα πίσω διαδρομής. Όταν μέταλλο κτυπάει μέταλλο, έχουμε "κάρφωμα". Στα αυτοκίνητα για παραδειγμα, όπου αυτό είναι ενδεχόμενο, βάζουμε ελαστικό που καλούμε "σινεμπλόκ" εκ του silent block. Το κλείστρο ως πιο ανθεκτικό και σκληρό, λειτουργεί τότε ως σφυρί και οι κραδασμοί/πιέσεις επιβαρύνουν τους υποδοχείς. Μοιραία οι κραδασμοί θα επιφέρουν και ρωγμές, κοκ. Στις ράγες ολίσθησης του κλείστρου μεταφέρονται πολλές πιέσεις, αλλά το που θα σπάσει η βάση είναι θέμα ανάλυσης. Γι' αυτό στα εργοστασια γίνονται οι δοκιμές με φασματογράφους, που δείχνουν τα σημεία που "υποφέρουν", ώστε ο κατασκευαστής να ενισχύσει ανάλογα.

Στη φωτογραφία που δείχνεις την Premier 1187 υπάρχουν διαφορές με την 1100. Ωστόσο στη θέση αυτή αν βρεθεί το κλείστρο ονομαζεται "κάρφωμα" διότι μέταλλο κτυπά μέταλλο. Στο Model 11 και στα αρχικά μοντέλα της 1100, ο μοχλός έφθανε πιο πίσω, ωστόσο η ζημιά γινόταν αποο τη σφυρηλάτηση που έκανε το κλείστρο, διότι δεν άντεχε το επαναντατικό ελατήριο την ώση, είτε διότι η ώθηση των κινητών μερών προς τα πίσω ήταν μεγαλύτερη της φυσιολογικής.

5. Για εγγύηση ενός έτους με δικά του έξοδα κλπ. σημαίνει πιστοποίηση καλής λειτουργίας. ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ ΑΔΡΑ σε βαθμό που αγοράζεις καινούργιο όπλο. Το ρίσκο όταν είναι λελογισμένο, γλυτώνει χρήμα. Η βάση της 1100 (στη φωτό) εκεί που ράγισε δεν ενέχει κίνδυνο αν κολληθεί και καλιμπραρισθεί, όταν το όπλο σεταρισθεί κανονικά (ελατήριο λειτουργικό και ποσοτητα αερίων κανονική), διότι ο υποδοχέας (βάση) είναι οδηγός του κλείστρου και μόνο. Δες για παράδειγμα και το βίντεο (δεν είναι το ίδιο μεν, αλλά δίνει αίσθηση τι συμβαίνει εντός υποδοχέα)
 
Last edited by a moderator:
Back
Top