Pointer

Καλημέρα σας, καλημέρα κ. Γιάννη! Ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις προτάσεις σας! Είμαι νέος στο κυνήγι αλλά και ο πρώτος μου σκύλος και οι προτάσεις των έμπειρων φίλων, αλλά και των ειδικών είναι πάντα ευπρόσδεκτες αλλά και οι φρέσκες ιδέες που μας καλυτερευουν την ζωη και δίνουν ένα μπουσουλα σε εμάς τους νέους! Σας ευχαριστώ όλους!
Συγχαρητήρια!!! Καλή πρόοδο.
 
ΚΑΛΗΜΕΡΑ , και παλι εχω θεμα με τον σκυλο μου , εχει 1,5 μηνα που εκανα την επεμβαση στο αριστοτελειο στη θεσ/νικη ενω ολα πηγαιναν καλα στην αναρωση τον εβγαλα μια βολτα το σαβαττο χαλαρα για καμια ωτα και παλι ανοιξε πισω μια τρυπιτσα και βγαζει υγρο με πειον.hair. , προφανος ακομη κατι εχει μεινει μεσα , ΒΟΗΘΕΙΑ ρε παιδια απο καπιον γνωστη θελω εδω μεσα, ευχαριστω :(
 
ΦΙΛΕ του ανοιξαν το ποδι και απο μπροστα και απο πισω για διευρενιση , μου ειπε ο χειρουργος οτι βρηκε μια ακιδα πολυ μικρη που του χε μεινει απο περσυ(ψιλ στα αχειρα δηλαδη), μου ειπε μακαρι να ειναι αυτο , ημουν και γω πολυ αισιοδοξος πως το βασανο αυτο θα τελειωνε , ελα ομως που και παλι βγαζει υγρο απο πισω και πλεον ολοι σηκωνουν τα χερια ψιλα γιαυτο και σκαω , δεν ξερω πλεον που να απευθυνθω:(
 
Ειχα ενα περιστατικό τέτοιο με την μεγαλη μου οταν ηταν στις αρχες της.
Στο πλευρο χαμηλα προς την κοιλια.
Ειχε κανει ενα αποστημα γεμάτο υγρο.
Το ανοιξαμε τρεις φορές αντιβιωσεις κλπ και παλι μετα απο ρναν μηνα ξαναγεμιζε.
Τελικα μπηκε χειρουργιο και ανοικτηκε και καθαριστικε και τελειωσε.
Χωρις να ξερω πιστευω οτι κατι αιχμηρο η καποιο αγανο καποθ θα χει εισχωρήσει μεσα.
Πολυ δυσκολο να το βρρι ο γιατρος μιλαμε για μυτουλα που σχεδον δρν βλεπει το ματι.
Και αυο προκαλει την μόλυνση και το πυον.
Κανονικα εαν δεν ειχε μεσα κατι οταν το σκυλί τελειωνε τηκ αντιβιωση και το αντιβιωτικο σπρευ και το σπραυ πεταντιν που λογικά θα σου εχουν πει να εδινες η πληγη θα εκλεινε σιγα σιγα και σταθερά στον ενα μηνα χωρις ομως κυνηγι για το ζωο.

Οπως μου περιγράφεις βγάζει πυον σταθερα...οποταν πιστευω οτι πρέπει να το δει ξανα γιατρός.
Να το καθαρίσει και να κανεις αγωγη που θα σου δωσει και λογικα θα ναι οπως αυτην που περιεγραψα παρομοια.
Θελει ομως μεχρι και ενα μηνα αποχη αρκει να καθαρισει καλα.
Ελπιζω να εχω λάθος καλε μοθ φιλε και να μην χρειαστει τιποτε αλλο.
Πιστευω ομως οτι αυτο μονο ενας καλος γιατρος θα στο πει.
 
φιλε βρηκα τον καλυτερο χειρουργο του πανεπιστιμιου θεσ/νικης , με οσους μιλησα μου ειπαμε μονο αυτος θα σου κανει δουλεια , αλλα μου ειπε δεν σου εγγυομαι μπορει να εχειας παλι τα ιδια, εαν ειναι κατι πολυ μικρο μπορει να μην το δουμε οταν ανοιξουμε , ο σκυλος εκατσε για αναρωση 40 μερες ολα εκλεισαν , μετα τον εβγαζα σιγα σιγα για 10 λεπτα στο γηπεδο και με το ποδι παντα με γαζα, τον πηγα για κυνηγι και παλι με γαζα για να μην ερχεται σε επαφη με το χωμα η πληγη την πρωτη φορα ολα οκ , το προηγουμενο σαβαττο τον ξαναπηρα για 1,30 ωρα, εβγαλα την γαζα και ολα οκ μετα απο 1 μερα ομως ειδα παλι ειε ανοιξει μια τρυπιτσα και εβγαζε υγρο, ΒΟΗΘΕΙΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ
 
ΒΟΗΘΕΙΑ ρε παιδια απο καπιον γνωστη θελω εδω μεσα,

ΒΙΚ, Στα θέματα υγείας μία είναι η σωστή γνώμη, του γιατρού. Ψάχνεις κτηνίατρο και δη χειρουργό ανάμεσα μας; απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει.
Αυτά που εμείς θα σου πούμε είναι, στην καλύτερη περίπτωση, προσωπικές εμπειρίες για θέματα που πιθανόν να έχουν σχέση με το δικό σου, στην χειρότερη, να έχουμε ακούσει από άλλους. Όσο και παραπλήσιο να μοιάζει ένα περιστατικό ποτέ δεν είναι το ίδιο. Προσωπικά θα είχα επιδιώξει να βρω τον ίδιο γιατρό που το χειρούργησε.
Η δική μου συμβολή στο πρόβλημά σου είναι η ακόλουθη: Μετά από κάθε χειρουργείο ή βαθύ τραύμα πρέπει να δίνουμε μεγάλη προσοχή στην καθαριότητα και της πληγής αλλά και του χώρου. Ειδικά τα πόδια που πατάνε στο έδαφος. Αποκλείεις να είναι μια απλή μόλυνση που "δουλεύει" από μέσα προς τα έξω;
 
Βίκτωρα, το μήνυμα σου αναρτήθηκε όσο έγραφα. Αλλά παρόλο που γράφεις για γάζες κλπ, ας έχεις υπόψη σου πως η επιμόλυνση είναι μία πιθανή αιτία. Εξάλλου μη ξεχνάμε πως τα άγανα και οι αγκίθες μερικές φορές απορροφώνται και μερικές αποβάλλονται από το σώμα αφού έχουν κάνει την ζημιά τους.
 
ΒΙΚ, Στα θέματα υγείας μία είναι η σωστή γνώμη, του γιατρού. Ψάχνεις κτηνίατρο και δη χειρουργό ανάμεσα μας; απ' όσο ξέρω δεν υπάρχει.
Αυτά που εμείς θα σου πούμε είναι, στην καλύτερη περίπτωση, προσωπικές εμπειρίες για θέματα που πιθανόν να έχουν σχέση με το δικό σου, στην χειρότερη, να έχουμε ακούσει από άλλους. Όσο και παραπλήσιο να μοιάζει ένα περιστατικό ποτέ δεν είναι το ίδιο. Προσωπικά θα είχα επιδιώξει να βρω τον ίδιο γιατρό που το χειρούργησε.
Η δική μου συμβολή στο πρόβλημά σου είναι η ακόλουθη: Μετά από κάθε χειρουργείο ή βαθύ τραύμα πρέπει να δίνουμε μεγάλη προσοχή στην καθαριότητα και της πληγής αλλά και του χώρου. Ειδικά τα πόδια που πατάνε στο έδαφος. Αποκλείεις να είναι μια απλή μόλυνση που "δουλεύει" από μέσα προς τα έξω;
κυρ, γιαννη καλησπερα, παντα σεβαστη η γνωμη σας, το προβλημα εχει ξεκινηση απο περσυ που του μπηκε ενα ξυλο(δαδι)αναμεσα απο τα δαχτυλα και το βγαλαμε μετα απο 2-3 μερες αφου ειχε προχωρισει πιο πανω απο το κουτουπιε του, αφου βγαλαμε με την κτηνιατρο το ξυλο η πληγη δεν εκλεινε, μετα απο 10 μερες βγαλαμε ακομη μια μικρη φλοιδα ξυλου, επιτελους εκλεισε η πληγη φυσικα παντα με αγωγη αντιβιοσης και τα σχετκα , γαζες αλλαγες οχι στο χωμα κτλ, μετα απο καιρο που τον εβγαζα στο κυνηγι την επομενη μου σηκωνε το ποδι, τελη φλεβαρη τον παω καβαλα σε ακτινολογο μπας και βρουμε κανα κομματι ακομη μεσα, οι ακτινες δεν εδειξαν κατι, σταματησε το κυνηγι δεν τον εβγαλα ολη την ανοιξη ουτε το καλοκαιρι για εκπ/τηκα κτλ, η πληγη ειχε κλειση δεν κουτσενε ολα οκ, λεω τελειωσαμε , 20 μερες πριν την ελαρξη βλεπω παλι τρυπιτσα και να βγαζει υγρο, ξανα παω στην εδω κτηνιατρο εβαζε μεσα την λαβιδα μπας και ποιασει παλι κατι απο το ξυλο ,τιποτα οσο και να προσπαθησε τον ανοιξε και λιγο(μικρη τομη)δεν βρηκαμε κατι, κλεινω και παλι ραντεβου στην καβαλα γιατι τελικα μαλλον ειχε συριγγειο ,τον παω τον ανοιγει καθαριζει το συρυγγειο γιατι επιανε απο μπροστα και εβγαινε πισω τον κλεινει παλι αντιβιοση αλλαγες καθε μερα ολα οκ, περνανε 25 μερες παμε κυνηγι την επομενη παλι τρυπα απο πισω , παλι υγρο , περνω την τελικη αποφαση αφου μιλησα με 2-3 γιατρους και μου λενε η τελευται λυση ειναι στο πανεπηστιμιακο στη θεσ/νικη , κλεινω ραντεβου παω , του κανουν πρωτα υπερηχο φυσικα δεν εδειξε κατι , μου λεει ο χειρουργος θα του ανοιξουμε αρκετα 7-8 εκατοστα τομη και μπροστα και πισω και θα ψαξουμε οτι βρουμε , τελικα μου λεει βρηκαμε μια ακιφα 2-3 χιλοστα , μακαρι μου λεει να ηταν αυτο το θεμα , δεν μπορω να σου εγγυηθω ομως μου λεει , μπορει να ειναι κατι ψιλο και να μην το δουμε, τελικα παλι αντιβιοση για 10 μερες 1 μηνα δεν πηγαμε πουθενα σιγα σιγα αφου εκλεισε η πληγη τον πηγαινα στο γηπεδο να δω πως παει για 10 λεπτα 4-5 μερες , ολα οκ , τον παω για κυνηγι παντα με γαζα στο ποδι ολα οκ ουτε να κουτσαινει ουτε τιποτα την δευτερη φορα που τον πηγα ομως την επομενη ειχε και παλι τρυπα και εβγαζε υγρο, τι να κανω αλλο δεν ξερω εχω απελπιστει και στενα χωρεθει πολυ με το ολο θεμα , παει σχεδον ενας χρονος που ταλαιπωρουμαι και γω και ο σκυλος
 
Σε καταλαβαινω ρε φιλαρακι περασα πολλα με τα σκυλιά και γω και ειναι πραγματι πολυ στεναχωρια για τον ιδιοκτηρη που αγαπα τα σκυκια του.
Δυστυχώς οπως πολυ σωστά ειπε ο Κυρ Γιαννης μονο γιατρός θα σε βοηθησει.
Πολυ σωστα σου οε ο γιατρός στο πανεπιστήμιο.
Δεν μπορουν να ξερουν σιγουρα εαν καθαρισε .
Το ίδιο μου χε πει κ ο δικος μ γιατρος τοτε
 
Άσχημη κατάσταση. Επιμένω πάντως, πήγαινε σε αυτόν που το χειρούργησε στο Παν/μειο.
Τώρα, αν θέλεις να πούμε και ιστορίες θα σου πω μια δική μου, 30 χρόνια παλιά.
Ήμουν για καλοκαιρινές διακοπές και κυνήγι έναρξης στο Τσάγεσι (παραλιακό χωριό στους πρόποδες του Κίσαβου). Μετά το κυνήγι πηγαίναμε για μπάνιο στη θάλασσα, είχα το Σέττερ μου και 2 Κόκερ. Το Σέττερ έπιανε θάμνο και κοιμόταν καθημερινά, τα Κόκερ συνέχεια στο νερό. Βλέπω πάνω από αγκώνα του μπροστινού ποδιού της κοκερίνας που ήταν μούσκεμα κάτι σαν μύξα, την ψάχνω και διαπιστώνω πως κάτω από το μαλλί της υπήρχε μια πληγή με πύον, η πληγή ήταν σαν τρύπα. Η σκύλα δεν κούτσαινε ποτέ. Την έπλυνα με γλυκό νερό και αφού την στέγνωσα και έκοψα τις τρίχες γύρο - γύρο άρχισα τις πρώτες βοήθειες, είδα στο βάθος της τρύπας κάτι σκληρό και νόμιζα πως ήταν πετραδάκι από την θάλασσα. Πήρα το τσιμπιδάκι της γυναίκας μου και αφού το απολύμανα το έβαλα μέσα και "ψάρεψα" κάτι, το τραβούσα σιγά σιγά για να μη μου γλυστρίσει μέχρι που έβγαλα ένα άγανο, σάπιο και μαυρισμένο, περίπου 2,5εκ. Η μύτη του ήταν προς τα πάνω. Πήρα μια σύριγγα, την γέμισα Betadin έβγαλα την βελόνα και έβαλα το ρουξουνάκι της μέσα στην τρύπα, έβαζα, έβαζα Betadin και γέμισμα δεν είχε η τρύπα, μέχρι που η γυναίκα μου που κρατούσε τη σκύλα, μου δείχνει το τραπεζάκι που την είχαμε στήσει... γεμάτο Betadin, έψαξα και βρήκα ανάμεσα από τα δάκτυλα την τρύπα από όπου μπήκε το άγανο. Μαζί με το Betadin είχαν βγει η Άρτα και τα Γιάννενα. Καθημερινά έβαζα Betadin από πάνω και από κάτω μέχρι που έκλεισε τελείως η πληγή, Βελτίωσα και την σύριγγα προσθέτοντας ένα μαλακό σωληνάκι 2-3εκ. που προμηθεύτηκα από το φαρμακείο. Κτηνίατρος δεν υπήρχε εκεί οπότε με την βοήθεια του φαρμακοποιού έδωσα αντιβίωση. Αυτά.
 
φιλεμου βικτωρα μη μασας αφου παταη το ποδιτου και δεν ποναη μαλων του εμηνε κανα κοματακι παλι μικρο στο ποδιτου και γιαυτιο βγαζη το πιοοο,,πρωσεχετο ωπος τα ηπαμε στο τηλ και μην τρελεναισεεεεε θα περασηηηηη σαν τα ποιντερ σκλυρα σκυλια δεν υπαρχουνννν gifs upload.terror..terror.
 
Καλησπερα.Εχω μια ποιντερινα 4 χρονων την αγορασα πριν λιγους μηνες την εβγαλα φετος στα ορτυκια και τα πηγε πολυ καλα ,τωρα την παω για μπεκατσα αλλα δυστηχως δεν μου εχει βγαλει καμια.Το προβλημα ειναι οτι φερμαρει τα παντα απο πουλακια μεχρι σαυρες και οπως καταλαβαινετε με εχει κουρασει αφανταστα.Υπαρχει περιπτωση να αφηνει πισω μπεκατσες??Ισως ειναι αστεια η ερωτηση μου αλλα εχω απελπιστει.
 
Καλησπερα.Εχω μια ποιντερινα 4 χρονων την αγορασα πριν λιγους μηνες την εβγαλα φετος στα ορτυκια και τα πηγε πολυ καλα ,τωρα την παω για μπεκατσα αλλα δυστηχως δεν μου εχει βγαλει καμια.Το προβλημα ειναι οτι φερμαρει τα παντα απο πουλακια μεχρι σαυρες και οπως καταλαβαινετε με εχει κουρασει αφανταστα.Υπαρχει περιπτωση να αφηνει πισω μπεκατσες??Ισως ειναι αστεια η ερωτηση μου αλλα εχω απελπιστει.
Στα ορτύκια το έκανε αυτό;
 
Η ερώτηση δεν είναι αστεία, ελλιπής είναι.
Για το πρώτο σκέλος (λευκές φέρμες) θα πρέπει να μας ενημερώσεις εσύ για την περίοδο που την αγόρασες, έκανε τότε λευκές; ή είναι ένα νέο κουσούρι. Αν δεν είχες κάνει κυνήγια μαζί με το πρώην ιδιοκτήτη, πριν το αγοράσεις 3+ ετών, τότε πολύ πιθανόν να το πούλησε γιαυτό τον λόγο.
Αν θέλεις μια "γενική" απάντηση, θα σου έλεγα πως από όλες τις φυλές σκύλων φέρμας τα πόιντερ είναι τα πιο επιρρεπή στις λευκές, τουλάχιστον σε μικρή ηλικία. Τώρα που είναι 4 χρόνων θα έπρεπε να τις είχε ξεπεράσει, εκτός και αν ο σκύλος δεν κυνηγούσε, π.χ. τον είχε ένας πολυάσχολος και τον έβγαζε 5-10 κυνήγια την σεζόν. Μακάρι να είναι η περίπτωση απειρίας γιατί με πολλά και επιτυχή κυνήγια θα διορθωθεί.
Για το δεύτερο σκέλος (αφήνει μπεκάτσες πίσω του) δεν μπορώ να σου απαντήσω, εσύ είσαι εκεί, εσύ ακούς αν υπάρχουν πουλιά ή όχι, εσύ θα πρέπει να μας το πεις. Σε "γενική" απάντηση, θα σου έλεγα πως πιστεύω πως ο σκύλος δεν έχει κάνει πολλά κυνήγια γιατί όποια κάνουν πολλές λευκές, δεν χαρίζονται σε "ζεστές θέσεις" ή κουτσουλιές μπεκάτσας, πιθανόν, λοιπόν, να μη ξέρει τι πρέπει να κάνει και να ασχολείται με ό,τι κινείται.
Τώρα, να κάνω εγώ μια πραγματικά αστεία ερώτηση; Ο πρώην, τι σου έχει πει;
 
Η ερώτηση δεν είναι αστεία, ελλιπής είναι.
Για το πρώτο σκέλος (λευκές φέρμες) θα πρέπει να μας ενημερώσεις εσύ για την περίοδο που την αγόρασες, έκανε τότε λευκές; ή είναι ένα νέο κουσούρι. Αν δεν είχες κάνει κυνήγια μαζί με το πρώην ιδιοκτήτη, πριν το αγοράσεις 3+ ετών, τότε πολύ πιθανόν να το πούλησε γιαυτό τον λόγο.
Αν θέλεις μια "γενική" απάντηση, θα σου έλεγα πως από όλες τις φυλές σκύλων φέρμας τα πόιντερ είναι τα πιο επιρρεπή στις λευκές, τουλάχιστον σε μικρή ηλικία. Τώρα που είναι 4 χρόνων θα έπρεπε να τις είχε ξεπεράσει, εκτός και αν ο σκύλος δεν κυνηγούσε, π.χ. τον είχε ένας πολυάσχολος και τον έβγαζε 5-10 κυνήγια την σεζόν. Μακάρι να είναι η περίπτωση απειρίας γιατί με πολλά και επιτυχή κυνήγια θα διορθωθεί.
Για το δεύτερο σκέλος (αφήνει μπεκάτσες πίσω του) δεν μπορώ να σου απαντήσω, εσύ είσαι εκεί, εσύ ακούς αν υπάρχουν πουλιά ή όχι, εσύ θα πρέπει να μας το πεις. Σε "γενική" απάντηση, θα σου έλεγα πως πιστεύω πως ο σκύλος δεν έχει κάνει πολλά κυνήγια γιατί όποια κάνουν πολλές λευκές, δεν χαρίζονται σε "ζεστές θέσεις" ή κουτσουλιές μπεκάτσας, πιθανόν, λοιπόν, να μη ξέρει τι πρέπει να κάνει και να ασχολείται με ό,τι κινείται.
Τώρα, να κάνω εγώ μια πραγματικά αστεία ερώτηση; Ο πρώην, τι σου έχει πει;
Γεια σας Κυριε Γιαννη

Λογω της εργασιας που κανω την σκυλα δεν την εχω δουλεψει παρα πολυ,μονο στα ορτυκια την εχω παει και τα πηγε πολυ καλα.
Οσο αφορα για τις λευκες φερμες μου το εκανε απο την αρχη.Σχετικα με τις μπεκατσες ολοι σκοτωνουν μονο εγω δεν μπορω να βρω εστω μια και γνωριζω μεροι με πρυγουμενα σκυλια ειχα επιτυχιες.Δυστηχως δεν ειχα κυνηγησει με τον προυγουμενο ιδιοκτητη μαζι ο οποιος μου ειπε οτι κυνηγουσε ολα τα θηραματα...Σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας!!
 
Last edited:
Back
Top