Pointer

Καλημέρα στήν ομάδα!!! Είμαι νέος στο κυνηγι και το Φλεβαρη απεκτησα ένα ποιντερακι που είναι τώρα 8μηνων. Από εκπαίδευση με ορτύκι χωρίς να έχω γνώσεις, ότι διάβαζα από το ίντερνετ.Το Σαββατο το πήγα μία βόλτα σε κάτι τριφυλιες και χέρσα για κανένα ντόπιο αλλά τίποτα.προς το τέλος εριξα 4-5 τουφεκιες σε καρακάξες και είδα ότι φοβήθηκε. Του φώναξαν το χαιδεψα αλλά μετά είχε έννοια και με κοίταζε ή αν ξεκρεμαγα το όπλο από τον ώμο φυλαγοταν. Τη πατησα ή θα στρώσει και πως;
 
Καλημέρα στήν ομάδα!!! Είμαι νέος στο κυνηγι και το Φλεβαρη απεκτησα ένα ποιντερακι που είναι τώρα 8μηνων. Από εκπαίδευση με ορτύκι χωρίς να έχω γνώσεις, ότι διάβαζα από το ίντερνετ.Το Σαββατο το πήγα μία βόλτα σε κάτι τριφυλιες και χέρσα για κανένα ντόπιο αλλά τίποτα.προς το τέλος εριξα 4-5 τουφεκιες σε καρακάξες και είδα ότι φοβήθηκε. Του φώναξαν το χαιδεψα αλλά μετά είχε έννοια και με κοίταζε ή αν ξεκρεμαγα το όπλο από τον ώμο φυλαγοταν. Τη πατησα ή θα στρώσει και πως;

Αρίστο μεγάλη προσοχή να μην καταστρέψεις τον σκύλο. Δεν δείχνει να έχει έμφυτη κροτοφοβία αλλά πρόσεξε να μη του δημιουργήσεις επίκτητη κροτοφοβία. Δηλαδή προσοχή να μην γίνει κροτοφοβικό από δικά σου λάθη. Μην ξαναρίξεις για αρκετό χρονικό διάστημα. Πρώτα να μάθει να κυνηγά ώστε να αποκτήσει πάθος για το θήραμα, Όταν αποκτήσει το πάθος και σηκώσει αρκετά πουλιά, μετά μπορείς να ξεκινήσεις τουφεκιές πρώτα από μακριά (από δεύτερο άτομο) και μόνο σε περίπτωση που σηκωθεί το πουλί από τον ίδιο τον σκύλο...
 
Απο αυτα που διαβασες στο ιντερνετ δεν πρεπει να ηταν οτι με πολυ νεαρο σκυλο στο κυνηγι βγαινει οταν ειναι ετοιμο και χτυπαμε μονο τα πουλια που μας ενδιαφερουν να μαθει ο σκυλος και δικα του πουλια για να εχουμε αποτελεσμα.
Αυτος ο ερμος αν δεν ξανακουσε τουφεκια ή ηταν ομοβροντια και ξαφνικα χωρις να το περιμενει λογικο ειναι να φοβηθηκε.
Κανε αυτο που λεει ο Χρηστος παραπανω ή αν θες παλι με δευτερο ατομο απο μεγαλη αποσταση να ριξει και εσυ να εισαι μαζι του παιζοντας ή και βολταροντας στα χωριαφια. Και οσο θα δεις οτι δεν αντιδρα στον θορυβο μειωνε την αποσταση της τουφεκιας.
Προς το παρων ομως αστον να ηρεμησει λιγο καιρο. Βγαζε τον ομως βολτες και κοινωνικοποιησε τον με τους θορυβους της πολης.
 
αριστο θα σου πω τι εκανα στον δικο μου απο ηλικια 6 μηνων δηλαδη περιπου 3 μηνες πριν να τον βγαλω στο κυνηγι. την ωρα που ετρωγε του χτυπουσα ενα τσικαλακι απο αποσταση 50 μετρων στην αρχη για να συνδυασει το κροτο με κατι ευχαριστο. μετα καθε μερα μειωνα την αποσταση μεχρι που εφτασα πανω απ το κεφαλι του και πλεον δεν τον ενοχλουσε ο θορυβος. υστερα πηρα ενα πλαστικο πιστολι με καψουλια και ξανα την ιδια διαδικασια. οταν πλεον 9-10 μηνων τον εβγαλα στο κυνηγι δεν ειχε θεμα με τους θορυβους.μην ξανατουφεκισεις διπλα του. ξεκινα με το τσικαλακι
 
Νιώθω παρηγοριά μέσα από τις συμβουλές σας!!!
Μην αγχώνεσαι Αριστο. Οπως σου ειπαν τα παιδιά παραπάνω θα κάνεις. Αν και οπως είπες εχει πάθος μια αλλη τακτική ειναι στο σήκωμα του θυραματος. Ξεκίνα νε της συμβουλές των παιδιών για αρχή, ξεκινά της βόλτες να συνηθίσει τους θορύβους για να μην γίνει αντικοινωνικό και φοβικό.
 
αυριο παω τον τορρο θεσ/νικη στο πανεπηστιμιακο για αξονικη στο ποδι του , εχει 10 μηνες που ταλαιπωριεμαι και γω και ο σκυλος ευχομαι αυριο να πανε ολα καλα και επιτελους να γινει οπως ηταν πριν ο σκυλακος μου.pray to God.
 
αυριο παω τον τορρο θεσ/νικη στο πανεπηστιμιακο για αξονικη στο ποδι του , εχει 10 μηνες που ταλαιπωριεμαι και γω και ο σκυλος ευχομαι αυριο να πανε ολα καλα και επιτελους να γινει οπως ηταν πριν ο σκυλακος μου.pray to God.
στο ευχομαι με ολη μου τη καρδια
 
αριστο θα σου πω τι εκανα στον δικο μου απο ηλικια 6 μηνων δηλαδη περιπου 3 μηνες πριν να τον βγαλω στο κυνηγι. την ωρα που ετρωγε του χτυπουσα ενα τσικαλακι απο αποσταση 50 μετρων στην αρχη για να συνδυασει το κροτο με κατι ευχαριστο. μετα καθε μερα μειωνα την αποσταση μεχρι που εφτασα πανω απ το κεφαλι του και πλεον δεν τον ενοχλουσε ο θορυβος. υστερα πηρα ενα πλαστικο πιστολι με καψουλια και ξανα την ιδια διαδικασια. οταν πλεον 9-10 μηνων τον εβγαλα στο κυνηγι δεν ειχε θεμα με τους θορυβους.μην ξανατουφεκισεις διπλα του. ξεκινα με το τσικαλακι
Ναι ετσι εκανα και την δικια μου στο φαγητο της εκανα διαφορους θορυβους οποτε εβλεπα οτι δεν την αποσπουσασε καθολου που εφτασα εκει που ετρωγε να πεταω μεταλικο πιατακι διπλα της ακριβως αλλα ευτυχοσ ολα καλα......
το ειχα γραψει πιο παλια οτι ειχα καποιο ανχος με το θεμα της τουφεκια τι θα κανει .xm.
 
αυριο παω τον τορρο θεσ/νικη στο πανεπηστιμιακο για αξονικη στο ποδι του , εχει 10 μηνες που ταλαιπωριεμαι και γω και ο σκυλος ευχομαι αυριο να πανε ολα καλα και επιτελους να γινει οπως ηταν πριν ο σκυλακος μου.pray to God.
Ευχομαι να πανε ολα καλα Βικ και περαση γρηγορα
 
αυριο παω τον τορρο θεσ/νικη στο πανεπηστιμιακο για αξονικη στο ποδι του , εχει 10 μηνες που ταλαιπωριεμαι και γω και ο σκυλος ευχομαι αυριο να πανε ολα καλα και επιτελους να γινει οπως ηταν πριν ο σκυλακος μου.pray to God.
Όλα καλά θα πάνε Βίκτωρα και το ραντάρ σου θα οργώνει στα μπεκατσοτοπια.....
 
αυριο παω τον τορρο θεσ/νικη στο πανεπηστιμιακο για αξονικη στο ποδι του , εχει 10 μηνες που ταλαιπωριεμαι και γω και ο σκυλος ευχομαι αυριο να πανε ολα καλα και επιτελους να γινει οπως ηταν πριν ο σκυλακος μου.pray to God.
Περαστικά στο σκυλάκο σου Βικτωρα!
Να γυρίσει γερός και υγιής στα κυνηγοτόπια!
 
Back
Top