Perazzi

Με τις μή αποσπώμενες ελάχιστο.Γενικά όλα ΠΟΛΥ καλό lock time.
Είχα συνηθίσει Άρη την 1187 και μου κακοφάνηκε στην Μ2 η έλλειψη κενού ... οπότε είπα να ρωτήσω "στον χώρο σας" τι κάνουν τα perazzi :)
Ιδέα πάντως είναι ... δεν ξέρω αν η ύπαρξη ή η έλλειψη κενού έχει θετικά και αρνητικά ...
 
Είχα συνηθίσει Άρη την 1187 και μου κακοφάνηκε στην Μ2 η έλλειψη κενού ... οπότε είπα να ρωτήσω "στον χώρο σας" τι κάνουν τα perazzi :)
Ιδέα πάντως είναι ... δεν ξέρω αν η ύπαρξη ή η έλλειψη κενού έχει θετικά και αρνητικά ...
Όπλο πρωταθλητισμου να έχει κενό στην σκανδάλη φίλε ;;;;;
 
Δεν είχα ποτέ όπλο σκοπευτικό, πόσο μάλλον πρωταθλητισμού.
Το κενό τελικά ωφελεί πουθενά ;
Το κενό απαγορευεται κανονικά, σε καραμπίνες κ σε κυνηγετικά όπλα συνηθιζεται για να καλυψει την χρήση γαντιων , κ αυξάνεται κ επιτηδες κ το βάρος απελευθέρωσης για λόγους ασφαλείας στο κυνήγι
 
Δεν είχα ποτέ όπλο σκοπευτικό, πόσο μάλλον πρωταθλητισμού.
Το κενό τελικά ωφελεί πουθενά ;
Eγώ θα προτιμούσα σκανδάλη χωρίς κενό.Αλλοι όχι.Βέβαια μετά από 2 χρόνια το έχω συνηθίσει και το "μαζεύω" πρίν πατήσω.
Ενα παράδειγμα για το περι ορέξεως..είναι το παρακάτω όπλο του d.randulovich που αναφέρει τα τεχνικά χαραχτηριστικά του όπλου του και όταν αναφέρει την σκανδάλη η οποία έχει τα κενάκια της όπως όλες η μή αποσπώμενες ΔΕΝ τον ενδιαφέρει το βάρος γιατί δεν την πατάει απλώς αλλά την χτυπάει.Οχι ότι είναι βαριά (είναι ~1.6 και 1.7) αλλά δεν τον ενδιαφέρει..


DAVID RADULOVICH
Model:
High Tech Sporting – Deep Black with Custom Logo
Balance:
5mm front of hinge pin
Lightened Monobloc
Barrel:

12ga
86cm length (34 inches)
1.650kg weight
0.28/0.28 fixed chokes (Light Full/Light Full)
7mm x 7mm flat rib
76mm chamber length (3 inches)
18.7mm bore diameter (0.736 inch)

Sideribs:
Half length (no sideribs under forend)
Ventilated (reduced weight and better control in wind)

Sight:
Game bead (smallest front sight)
Mid bead

Rib Checker:
Flat checkering
No tramline

Trigger Group:
Coil Springs
Selective (not that it matters — always shoot bottom barrel first)
*I do not specify trigger pull weight because I slap the trigger so I don’t notice

Stock Measurements:
Right handed
395mm length of pull (15.55 inches)
33mm drop at comb (1.3 inches)
43mm drop at heel (1.69 inches)
82mm grip length (3.23 inches)
Light palm swell
86.5 degree pitch
0mm cast at comb (0 inches)
0mm cast at heel (0 inches)
10mm cast at toe (0.39 inches)
*I like to keep the gun as straight and traditional as possible

Forend:
Thin english forend
290mm total length (11.4 inches)
*I like to have my front hand out as far as comfortable possible

Recoil Pad:
22mm Perazzi new style
In the above section, I talk about how I have my gun set up, and why. It is somewhat based off of the previous section; but in here, I go more in depth into how I designed my gun and the specific purpose of each characteristic that I have selected.
 
Μακριές κάνες, τέρμα μπροστά το χέρι, πολυ ψηλό κοντακι σχεδόν Μόντε Κάρλο, ισιο σε καστ μου κάνει τρομερή εντυπωση, το ότι χτυπάει την σκανδάλη σημαίνει 800 γρ το πολυ , ο Cherry παρακολουθεί στενά τον μαθητή του τελικα
 
Last edited:
το ότι χτυπάει την σκανδάλη σημαίνει 800 γρ το πολυ
Θα του στείλω ενα μειλ να μάς φύγει η περιέργεια. Οσο για τα μέτρα Μήτσο ..δεν ξέρω..τον βλέπω και αυτόν να ρίχνει με το χτένι στο σαγόνι. τι να πείς .χάνεις την μπάλα μ αυτους....
 
Θα του στείλω ενα μειλ να μάς φύγει η περιέργεια. Οσο για τα μέτρα Μήτσο ..δεν ξέρω..τον βλέπω και αυτόν να ρίχνει με το χτένι στο σαγόνι. τι να πείς .χάνεις την μπάλα μ αυτους....
Μην σου πω 500 γρ, όντως με δέκα δεκαπέντε άτομα δεν μπορείς να αντιγράψεις ουτε να παρακολουθήσεις, έχουν αναπτυξει μοναδική προσωπικη τεχνική σε όλα , το χτένι μπορεί να είναι στο σαγόνι οπως ο fannizi, οι κανες που είναι όταν παταει ;
 
Μην σου πω 500 γρ, όντως με δέκα δεκαπέντε άτομα δεν μπορείς να αντιγράψεις ουτε να παρακολουθήσεις, έχουν αναπτυξει μοναδική προσωπικη τεχνική σε όλα
Εχουν ΚΑΕΙ στο ρίξιμο..Αυτός ο μικρός με την καραμπίνα o Fanizzi που κάνει 1 ωρα να ρίξει... δεν το ακουμπάει καθόλου το χτενι στο πρόσωπο..του χρόνου θα ρίχνει με το κοντάκι στην νεφραμιά. .big smile.
 
Back
Top