Laser bore sighter

Αυτό το προϊόν είναι κατασκευασμενο για να βοηθάει να γίνει προ-ρύθμιση σε ρυθμιζόμενα σκοπευτικα , ερυθράς κουκιδας , διοπτρες κτλ ... Η τελικη ρύθμιση γίνεται επι του πεδίου με χρήση πραγματικών πυρών.
 
Εγώ έχω πάρει αυτό https://www.dhgate.com/product/hunting-red-laser-bore-sight-kits-177-to/496387375.html
από τον Μανδηλαρά. Τώρα πλέον δεν το έχει από ότι βλέπω. Εμένα με βοήθησε να επιλέξω την σωστή φλάντζα κλισης στο κοντάκι στο αυτογεμή και να δω αν ψιλοτουφεκάει ή όχι.
Μπορείς από ένα παράθυρο ανοιχτό να σημαδεύεις με το laser κάπου έξω για μεγαλύτερη απόσταση. Αρκεί να μην φαίνεσαι από έξω.
 
Έχει καλή επαφή στη θαλαμη και κλείνοντας το κλείστρο ή το δίκανο δεν έχει παίξιμο,στις επωμισεις η κουκίδα ήταν εκεί που εστιάζα αλλά ήταν κοντά .Για μακριά πρέπει να το δω στον κυνηγοτοπο ,δεν μας παίρνει στην αυλή να μας δει κανένας γείτονας.
Δεν κάνουμε επωμιση οταν ρυθμίζουμε με την βοήθεια laser κάννη - σκοπευτικό
 
Δεν κάνουμε επωμιση οταν ρυθμίζουμε με την βοήθεια laser κάννη - σκοπευτικό
Αυτό με την επωμιση το είχα δεί στον Κούρκουλο ρύθμισε τις κλίσεις του κοντακιου σε ένα παληκαρι και συγκεκριμένα ζέστανε και τη σωλήνα του επανατατικου για κάτι περισσότερο από τις φλάντζες.Στο τέλος έβαλε λέιζερ και του είπε να επωμισει σε κάποια σημεία στον τοίχο.
 
Αυτό με την επωμιση το είχα δεί στον Κούρκουλο ρύθμισε τις κλίσεις του κοντακιου σε ένα παληκαρι και συγκεκριμένα ζέστανε και τη σωλήνα του επανατατικου για κάτι περισσότερο από τις φλάντζες.Στο τέλος έβαλε λέιζερ και του είπε να επωμισει σε κάποια σημεία στον τοίχο.
Το προϊόν είναι κατασκευασμένο για άλλο λόγο , τώρα αν το πήγαμε ένα βήμα παραπέρα δεν θα διαφωνήσω .
 
Για να τσεκαρεις κλίσεις νομίζω αυτό είναι καλύτερο. Ακριβό όμως νομίζω
https://www.ehunter.gr/rythmistis-kontakiou-shu-shotgun-collimator-8mm-p-8984.html
Με αυτά τα χρήματα κάνεις μία ώρα μάθημα και πέρα από το εάν τα μέτρα είναι σωστά ή όχι, μαθαίνεις και δεκάδες άλλα πράγματα.

Δεν το λέω για να κατηγορήσω το γκατζετακι, σε όλους μας αρέσουν αυτά... Απλά αναρωτιέμαι πόσα τέτοια μπήκαν μία φορά πάνω σε κάνα δυο όπλα και από τότε αναπαύονται σε κάποιο συρτάρι.
 
Εχω και εγω ενα παρομοιο...για την ακριβεια εχω παρει τρια, ενα απο το ebay ερχεται του βαζω τις μπαταριες αλλα κουκιδα δεν... email στα καπακια μου στελνουν αλλο αυτο δουλευε μια χαρα αφου το δοκιμασα σε μερικα οπλα μου και ειδα οτι οπου σημαδευα ηταν και η κουκιδα (εντος σπιτιου και εγω...) παω να το βγαλω απο τη θαλαμη μου γλιστραει πεφτει κατω το ξαναβαζω στη θαλαμη εδειχνε 10 ποντους πιο περα παει και αυτο(γι'αυτο προσεχε το)...το τριτο το πηρα απο εδω παλι δοκιμη τα ιδια αποτελεσματα(αυτο τη γλυτωσε...) σε καποιο συρταρι το εχω οταν γυρισω σπιτι αν το βρω θα δοκιμασω και εξω απο το σπιτι και θα σε ενημερωσω
Έκανα το κόλπο με το χαρτί πόσο δίκιο έχεις με το πέσιμο, γλιστράει σαν διάολος και όταν πήγα να το βγάλω από την δεύτερη κάννη τού baikal μου έπεσε κάτω.1-2.baikal,. 3 .m2,.4 .duca montefeltro.IMG_20221205_105755.jpgIMG_20221205_105913.jpgIMG_20221205_110633.jpgIMG_20221205_111047.jpg
 
Έκανα το κόλπο με το χαρτί πόσο δίκιο έχεις με το πέσιμο, γλιστράει σαν διάολος και όταν πήγα να το βγάλω από την δεύτερη κάννη τού baikal μου έπεσε κάτω.1-2.baikal,. 3 .m2,.4 .duca montefeltro.View attachment 62011View attachment 62012View attachment 62013View attachment 62014
Δεν σε ξεχασα το δοκιμασα και εκτος σπιτιου στα 15-20 μετρα εδειχνε ακριβως εκει που σημαδευα σε μεγαλυτερη αποσταση εχανα την κουκιδα(πανω σε κορμους σημαδευα...) αν εστηνα μια μαυρη κολλα χαρτι ισως να εβλεπα την κουκιδα και στα 35 μετρα αλλα λογω καιρου(βροχα...) δεν ηταν και για πολλα πολλα.Ενδιαφερον θα ηταν για εσας που εχετε δικαννα να κανατε εναν ελεγχο στην συγκλιση των καννων,κρατωντας την καννη σταθερη να το βαζατε εναλλαξ σε καθε θαλαμη αυξομειωνοντας την αποσταση μεχρι να επεφτε η μια πανω στην αλλη(εννοειται οτι αν εχεις δυο τετοια η δουλεια γινεται πιο ευκολα γιατι το μονο που κανεις ειναι να προχωρας απο το στοχο απομακρυνομενος μεχρι να ταυτιστουν οι δυο κουκιδες...
 
👁️

Χάνει λίγο ή μου φαίνεται ;
Αν εννοείς το κέντρο , όσο παρατηρώ τη δοκιμή είναι πολύ πρόχειρη ,πάντως εκεί που σημαδεύεις εκεί είναι και το σκοπευτικό -ακιδα του όπλου .Για τα σκάγια πιστεύω λόγο διασποράς είσαι οκ.Στο θέμα του μονοβολου που δεν το ξέρω καθόλου πιστεύω ότι πρέπει να γίνουν δοκιμές-βολες με ρυθμιζόμενα σκοπευτικά.
 
Back
Top