Laser bore sighter

Είχα αγοράσει ενα παρόμοιο από το tacticalshop για να τσεκάρω την ευθυβολία της Ρεμ και του δίκαννου και για να ρυθμίσω το σκοπευτικό. Το πέταξα. Απόκλιση σχεδόν 10 εκατοστά στα 24 μέτρα. Κατόπιν για την μέτρησή μου χρησιμοποίησα ένα Bosch αποστασιόμετρο που χρησιμοποιούν οι αρχιτέκτονες/πολιτικοί μηχανικοί. Ισως να έπεσα σε σκάρτο, αλλά το βασικό πρόβλημα είναι: αν δεν εφαρμόζει απόλυτα στην θαλάμη, ακόμα και 1χιλιοστό τζόγο να έχει, δεν θα δείχνει κέντρο.
 
Last edited:
Για να δούμε έχει κάποια χρησιμότητα το συγκεκριμένο μαραφετι ,έχει κάποιος εμπειρία από λέιζερ θαλάμης;View attachment 61640
Βάλτο στην θαλάμη με ακίνητη την κάνη και περίστρεψέ το πιέζοντάς το.
Αν σχηματίζει μεγάλο κύκλο προφανώς είναι άχρηστο.

Εγώ να δεις τι έχω αγοράσει για να φτιάξω κάτι αντίστοιχο για το αεροβόλο.
Μέχρι και οπτικό πρίσμα ...

Τελικά έφτιαξα μόνος μου ρυθμιζόμενο.
Αν βρω φωτό θα βάλω.
 
Μόλις το δοκίμασα πριν διαβάσω τις απαντήσεις στις καραμπίνες και το πλάγιο , εστιάζοντας σε κάποια σημεία μέσα στο σπίτι και επωμισεις , πρέπει να γίνει αυτό σε εξωτερικό χώρο και στα μέτρα που ρίχνουμε ; Όπως δοκιμές σε χαρτόνια;Τα 10 εκατοστά που είπε ο Θεόδωρος δεν καλύπτονται από την διασπορά;
 
Αυτό έφτιαξα αλλά ελάχιστα το χρησιμοποίησα

IMG_20220417_010046.jpg

IMG_20220417_010105.jpg


Περιστρέφοντας τις βίδες μηδενίζει.
Ήθελα να φτιάξω και κάτι παρόμοιο για το όπλο αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα.
Μετά βρήκα κάτι τέτοιο με παρόμοια λογική (ρύθμισης) αλλά πάλι δεν το πήρα.

https://www.amazon.com/LaserLyte-La...?ie=UTF8&qid=1524776264&sr=8-1&keywords=Mbs-1

Νομίζω Παναγιώτη δεν χρειάζεται ... εντάξει με 20 ευρώπουλα μπορεί να το έπαιρνα και εγώ για μετατροπές ώστε να δουλευει σωστά.
 
Μόλις το δοκίμασα πριν διαβάσω τις απαντήσεις στις καραμπίνες και το πλάγιο , εστιάζοντας σε κάποια σημεία μέσα στο σπίτι και επωμισεις , πρέπει να γίνει αυτό σε εξωτερικό χώρο και στα μέτρα που ρίχνουμε ; Όπως δοκιμές σε χαρτόνια;Τα 10 εκατοστά που είπε ο Θεόδωρος δεν καλύπτονται από την διασπορά;
Αν το laser ειναι απολύτως ομόκεντρο με την θαλάμη και το laser και η θαλάμη είναι ιδανικά κυκλικά, ακόμα και στα 10χιλιόμετρα δεν θα πρεπει να έχει απόκλιση από τον ιδεατό κεντρικό άξονα της σωλήνας/κάννης. Αν τώρα το laser δεν ειναι απολύτως ομόκεντρο με την κάννη/θαλάμη, τότε το εργαλείο είναι αχρείαστο, ασχετα αν τα 10εκατοστά απόκλιση μπορούν να καλυφθούν από τα περιφεριακά σκάγια.

Αυτά τα εργαλεία χρησιμοποιούνται κυρίως για ρύθμιση οπτικών σε ραβδωτά αλλά και για λειόκαννα που ριχνουν μονόβολα. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είναι μάλλον περιττά.
 
Αυτό έφτιαξα αλλά ελάχιστα το χρησιμοποίησα

View attachment 61647

View attachment 61648


Περιστρέφοντας τις βίδες μηδενίζει.
Ήθελα να φτιάξω και κάτι παρόμοιο για το όπλο αλλά ποτέ δεν ασχολήθηκα.
Μετά βρήκα κάτι τέτοιο με παρόμοια λογική (ρύθμισης) αλλά πάλι δεν το πήρα.

https://www.amazon.com/LaserLyte-La...?ie=UTF8&qid=1524776264&sr=8-1&keywords=Mbs-1

Νομίζω Παναγιώτη δεν χρειάζεται ... εντάξει με 20 ευρώπουλα μπορεί να το έπαιρνα και εγώ για μετατροπές ώστε να δουλευει σωστά.
Έχει καλή επαφή στη θαλαμη και κλείνοντας το κλείστρο ή το δίκανο δεν έχει παίξιμο,στις επωμισεις η κουκίδα ήταν εκεί που εστιάζα αλλά ήταν κοντά .Για μακριά πρέπει να το δω στον κυνηγοτοπο ,δεν μας παίρνει στην αυλή να μας δει κανένας γείτονας.
 
Αν το laser ειναι απολύτως ομόκεντρο με την θαλάμη και το laser και η θαλάμη είναι ιδανικά κυκλικά, ακόμα και στα 10χιλιόμετρα δεν θα πρεπει να έχει απόκλιση από τον ιδεατό κεντρικό άξονα της σωλήνας/κάννης. Αν τώρα το laser δεν ειναι απολύτως ομόκεντρο με την κάννη/θαλάμη, τότε το εργαλείο είναι αχρείαστο, ασχετα αν τα 10εκατοστά απόκλιση μπορούν να καλυφθούν από τα περιφεριακά σκάγια.

Αυτά τα εργαλεία χρησιμοποιούνται κυρίως για ρύθμιση οπτικών σε ραβδωτά αλλά και για λειόκαννα που ριχνουν μονόβολα. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις είναι μάλλον περιττά.
Αν δουλεύει στο να βάλεις δίπλα σκοπευτικά σε μία ρίγα καραμπίνας θα ήταν καλή φάση παράλληλα με βολές σε ελεγχόμενο μέρος φυσικά.
 
Έχει καλή επαφή στη θαλαμη και κλείνοντας το κλείστρο ή το δίκανο δεν έχει παίξιμο,στις επωμισεις η κουκίδα ήταν εκεί που εστιάζα αλλά ήταν κοντά .Για μακριά πρέπει να το δω στον κυνηγοτοπο ,δεν μας παίρνει στην αυλή να μας δει κανένας γείτονας.
Κάντο ρε συ στην αυλή απλά να μην πάει το laser σε κανένα μάτι ή σε δει κανένας να τον μπουκώνεις με το όπλο .very funny.
 
Έχει καλή επαφή στη θαλαμη και κλείνοντας το κλείστρο ή το δίκανο δεν έχει παίξιμο,στις επωμισεις η κουκίδα ήταν εκεί που εστιάζα αλλά ήταν κοντά .Για μακριά πρέπει να το δω στον κυνηγοτοπο ,δεν μας παίρνει στην αυλή να μας δει κανένας γείτονας.
Απλή μέθοδος για ρύθμιση "απλών σκοπευτικών" π.χ. Red Dot.
  • Αν έχεις κάποια επίπεδη επιφάνεια στα 25-35μέτρα δοκίμασε το στηρίζοντας το όπλο σε σταθερή βάση, π.χ. τραπέζι.
  • Σημάδεψε εκεί που δείχνει το laser και φτιάξε κύκλο διαμέτρου 5εκ μετά
  • ρίξε ένα ελαφρύ μονόβολο σημαδεύοντας τον κύκλο.
  • Ρύθμισε τα σκοπευτικά.
  • επανελαβε μέχρι να έχεις ικανοποιητικό αποτέλεσμα
Τελικός στόχος είναι να έχεις 5 στις 5 βολές μέσα στον κύκλο. Μετά αυξάνεις - αν το θεωρείς αναγκαίο την απόσταση στα 45--50 μέτρα κ.ο.κ.
Βασική προϋπόθεση: το laser και η κάννη είναι ομόκεντρα, αλλοιώς αλλού θα σου δείχνει το laser και αλλού θα τουφεκά το όπλο και δεν θα ξέρεις γιατί...
 
Last edited:
Κάντο ρε συ στην αυλή απλά να μην πάει το laser σε κανένα μάτι ή σε δει κανένας να τον μπουκώνεις με το όπλο .very funny.
Έχω πάρει ένα αεροβόλο atac stoeger(χωρίς σχόλια ) έχω βγάλει τα αυτοκίνητα από το γκαράζ και έχω βάλει τον στόχο στη μάντρα .Έκανε λες και έριχνα φυσίγγια βγήκαν οι γείτονες στα μπαλκόνια ,από τότε δεν το ξαναεβγαλα ,τι το ήθελα άνθρωπος της πόλης;
 
BTW, όταν δουλεύουμε με laser καλό είναι να φοράμε και ειδικά γυαλιά που να πληρούν τα πρότυπα ΕΝ 207 ή ΕΝ 208. Κόστος γύρω στα 10€ (υπάρχουν κα με 50€!) π.χ. στην Amazon
View attachment 61651
Έχω κάτι Stanley εργασίας κάνουν να μην κάνουμε και άλλα έξοδα; (δεν θα κοιτάω άμεσα την κουκίδα)
 
Έχω κάτι Stanley εργασίας κάνουν να μην κάνουμε και άλλα έξοδα; (δεν θα κοιτάω άμεσα την κουκίδα)
Αν κοιτάς την κουκίδα πχ σε τοίχο δεν υπάρχει πρόβλημα ... το πρόβλημα είναι να μην πάει η δέσμη άμεσα στο μάτι ή μέσω κατόπτρου (καθρέφτη).
Αν κάνω λάθος με διορθώνετε.

Από που το τσίμπησες ?
 
Αν κοιτάς την κουκίδα πχ σε τοίχο δεν υπάρχει πρόβλημα ... το πρόβλημα είναι να μην πάει η δέσμη άμεσα στο μάτι ή μέσω κατόπτρου (καθρέφτη).
Αν κάνω λάθος με διορθώνετε.

Από που το τσίμπησες ?
Από τον Μανδηλαρά , βρήκα στο eshop κοντά στο σπίτι Stanley γυαλιά κόκκινα για λέιζερ με 8 ευρω μπορεί να τα πάρω.
 
Υπάρχουν με 4.90€ εδώ
Το ίδιο θα μου έρθει με τα μεταφορικά , φυσικά δεν είναι προστασίας από το λέιζερ ,αλλά βοηθάνε να διακρίνεις πιο ευκολα τις γραμμές και κουκίδα του λέιζερ, σε φωτεινό περιβάλλον όπως το φως της ημέρας
 
Για να δούμε έχει κάποια χρησιμότητα το συγκεκριμένο μαραφετι ,έχει κάποιος εμπειρία από λέιζερ θαλάμης;View attachment 61640
Εχω και εγω ενα παρομοιο...για την ακριβεια εχω παρει τρια, ενα απο το ebay ερχεται του βαζω τις μπαταριες αλλα κουκιδα δεν... email στα καπακια μου στελνουν αλλο αυτο δουλευε μια χαρα αφου το δοκιμασα σε μερικα οπλα μου και ειδα οτι οπου σημαδευα ηταν και η κουκιδα (εντος σπιτιου και εγω...) παω να το βγαλω απο τη θαλαμη μου γλιστραει πεφτει κατω το ξαναβαζω στη θαλαμη εδειχνε 10 ποντους πιο περα παει και αυτο(γι'αυτο προσεχε το)...το τριτο το πηρα απο εδω παλι δοκιμη τα ιδια αποτελεσματα(αυτο τη γλυτωσε...) σε καποιο συρταρι το εχω οταν γυρισω σπιτι αν το βρω θα δοκιμασω και εξω απο το σπιτι και θα σε ενημερωσω
 
Back
Top