Kurzhaar

Μερικες παλιες που βρηκα Επι καιρο κουρτσχαρινας μου
Τοτε κυνηγουσα μονο λαγο στο ενδημικο
Περδικα μονο αν βρεθοταν στο δρομο μου
 

Attachments

  • 64DDCD52-6781-4D4B-B7CA-17A3246B8D9B.jpeg
    64DDCD52-6781-4D4B-B7CA-17A3246B8D9B.jpeg
    250,8 KB · Προβολές: 52
  • 85968027-8770-484E-B6B4-65794FE8CD7D.jpeg
    85968027-8770-484E-B6B4-65794FE8CD7D.jpeg
    353,7 KB · Προβολές: 52
  • C65FA87C-6FE0-423C-B30B-C5135B84C4D2.jpeg
    C65FA87C-6FE0-423C-B30B-C5135B84C4D2.jpeg
    380,5 KB · Προβολές: 53
  • 3C6411F8-CE8F-4937-A3B6-CEC439EC303B.jpeg
    3C6411F8-CE8F-4937-A3B6-CEC439EC303B.jpeg
    273,2 KB · Προβολές: 55
  • A40E2393-8456-4AA2-8268-B9A11AC70C2F.jpeg
    A40E2393-8456-4AA2-8268-B9A11AC70C2F.jpeg
    491 KB · Προβολές: 53
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω την άποψή σας (όποιος επιθυμεί) σχετικά με ένα σκυλάκι που έχω. Το είχα πάρει από το Νιάνιο στον Εύοσμο. Λόγω έλλειψης θηραμάτων στην Αττική αλλά και του lockdown, το έστειλα αρχικά 2 μήνες (βασική υπακοή και πρώτες εμπειρίες στο βουνό) και έπειτα μέσα στο lockdown άλλους 3 μήνες σε εκπαιδευτή στον Πύργο. Βάση των όσων μου έλεγε στο τηλέφωνο καθημερινά, το σκυλί πήγε πολύ δυνατά στη μπεκάτσα (πήρε πολλά σηκώματα) με καλής διάρκειας φέρμα και πολύ δυνατή έρευνα στο βεληνεκές που επιθυμώ (μέχρι 150-200 μέτρα). Στο ορτύκι το δούλεψε λιγότερο αλλά και πάλι σήκωσε πουλάκια ντοπιάρικα. Φέτος, το έβγαλα στα ορτύκια και ενώ ψάχνει πολύ ωραία, αφήνει πίσω πουλιά. Αν περάσει κοντά σε κάποιο, η φέρμα κρατάει το πολύ 15 δευτερόλεπτα και ορμάει να το σηκώσει. Τουφέκισα ένα και περίμενα το πολύ καλό απόρτ (που μου τόνιζε ο εκπαιδευτής) αλλά ο σκύλος αφού δάγκωσε το ορτύκι και τίναξε το κεφάλι, μετά το παράτησε κάτω και συνέχισε να ψάχνει παραπέρα.
Όλα αυτά σίγουρα με έχουν αγχώσει συνολικά για το σκυλί και σίγουρα για τη συμπεριφορά του στις μπεκάτσες που περιμένω με ανυπομονησία.
Να σημειώσω εδώ ότι ο σκύλος είναι αρσενικός, 2,5 ετών. Από άποψη υπακοής φαίνεται ότι σίγουρα έχει γίνει δουλειά, από έρευνα επίσης. Τα υπόλοιπα περιμένω να τα δω στο δάσος.
 
Nα κάνεις υπομονή με το σκύλο.... είναι αρσενικός και αργεί.... επίσης το ότι βρίσκει και φερμαρει ντοπιαρικα ορτύκια είναι σημαντικό.....το ότι τα πιέζει μπορεί να είναι λόγω της ηλικίας του αλλά και να τον αγχωνεις εσύ εάν τρέχεις στη φερμα..... ακόμη γνώμη μου φυσικά.... σκυλί που κυνηγάει ντόπια ορτύκια πιέζει και στη μπεκάτσα..... επειδή έχει μάθει ότι κοτταριζουν.... προσπαθεί να πιάσει την αναθυμίαση... και τις πιέζει.... κυνήγησε τον μπεκάτσα.... δώστου ευκαιρίες.... προσπάθησε να μην τρέχεις όταν φερμαρει ή τουλάχιστον όταν φτάνεις κοντά του
 
Συμφωνώ με τον Βασίλη δώσε του λίγο χρόνο και πολλές εξόδους.μονος του θα διορθωθεί...
Εμενα είναι 7 χρόνων και μετά από την περσινή (κακή)χρονιά φετος δε μου έκανε απορτ στα πουλια...μια ...δύο....τρεις φορές με υπομονή και επιμονή (δεν τον άφηνα να γυρίσει σε μένα χωρίς το θήραμα)χωρίς να τον ζοριζω με φωνές κτλ.... έκανε αυτό που έπρεπε....
 
Υπάρχει περίπτωση επειδή δάγκωσε το ορτύκι να μη στο έφερε. Τα πιο πολλά σκυλιά αφήνουν ορτύκια πίσω τους. Κάνε υπομονή και θα το δεις και στην μπεκάτσα. Τα σκυλιά θέλουν επαναλήψεις,με ένα ορτύκι στην έξοδο τι να σου κάνει το σκυλί;
 
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω την άποψή σας (όποιος επιθυμεί) σχετικά με ένα σκυλάκι που έχω. Το είχα πάρει από το Νιάνιο στον Εύοσμο. Λόγω έλλειψης θηραμάτων στην Αττική αλλά και του lockdown, το έστειλα αρχικά 2 μήνες (βασική υπακοή και πρώτες εμπειρίες στο βουνό) και έπειτα μέσα στο lockdown άλλους 3 μήνες σε εκπαιδευτή στον Πύργο. Βάση των όσων μου έλεγε στο τηλέφωνο καθημερινά, το σκυλί πήγε πολύ δυνατά στη μπεκάτσα (πήρε πολλά σηκώματα) με καλής διάρκειας φέρμα και πολύ δυνατή έρευνα στο βεληνεκές που επιθυμώ (μέχρι 150-200 μέτρα). Στο ορτύκι το δούλεψε λιγότερο αλλά και πάλι σήκωσε πουλάκια ντοπιάρικα. Φέτος, το έβγαλα στα ορτύκια και ενώ ψάχνει πολύ ωραία, αφήνει πίσω πουλιά. Αν περάσει κοντά σε κάποιο, η φέρμα κρατάει το πολύ 15 δευτερόλεπτα και ορμάει να το σηκώσει. Τουφέκισα ένα και περίμενα το πολύ καλό απόρτ (που μου τόνιζε ο εκπαιδευτής) αλλά ο σκύλος αφού δάγκωσε το ορτύκι και τίναξε το κεφάλι, μετά το παράτησε κάτω και συνέχισε να ψάχνει παραπέρα.
Όλα αυτά σίγουρα με έχουν αγχώσει συνολικά για το σκυλί και σίγουρα για τη συμπεριφορά του στις μπεκάτσες που περιμένω με ανυπομονησία.
Να σημειώσω εδώ ότι ο σκύλος είναι αρσενικός, 2,5 ετών. Από άποψη υπακοής φαίνεται ότι σίγουρα έχει γίνει δουλειά, από έρευνα επίσης. Τα υπόλοιπα περιμένω να τα δω στο δάσος.
Μικρός είναι ακόμα υπομονή θέλει
Εσύ όταν πήγες να πάρεις τον σκύλο δεν είχες χρόνο να πάτε μια βόλτα να διαπιστώσεις αυτά που σου έλεγε στο τηλέφωνο;
 
Καλησπέρα σε όλους.
Θέλω την άποψή σας (όποιος επιθυμεί) σχετικά με ένα σκυλάκι που έχω. Το είχα πάρει από το Νιάνιο στον Εύοσμο. Λόγω έλλειψης θηραμάτων στην Αττική αλλά και του lockdown, το έστειλα αρχικά 2 μήνες (βασική υπακοή και πρώτες εμπειρίες στο βουνό) και έπειτα μέσα στο lockdown άλλους 3 μήνες σε εκπαιδευτή στον Πύργο. Βάση των όσων μου έλεγε στο τηλέφωνο καθημερινά, το σκυλί πήγε πολύ δυνατά στη μπεκάτσα (πήρε πολλά σηκώματα) με καλής διάρκειας φέρμα και πολύ δυνατή έρευνα στο βεληνεκές που επιθυμώ (μέχρι 150-200 μέτρα). Στο ορτύκι το δούλεψε λιγότερο αλλά και πάλι σήκωσε πουλάκια ντοπιάρικα. Φέτος, το έβγαλα στα ορτύκια και ενώ ψάχνει πολύ ωραία, αφήνει πίσω πουλιά. Αν περάσει κοντά σε κάποιο, η φέρμα κρατάει το πολύ 15 δευτερόλεπτα και ορμάει να το σηκώσει. Τουφέκισα ένα και περίμενα το πολύ καλό απόρτ (που μου τόνιζε ο εκπαιδευτής) αλλά ο σκύλος αφού δάγκωσε το ορτύκι και τίναξε το κεφάλι, μετά το παράτησε κάτω και συνέχισε να ψάχνει παραπέρα.
Όλα αυτά σίγουρα με έχουν αγχώσει συνολικά για το σκυλί και σίγουρα για τη συμπεριφορά του στις μπεκάτσες που περιμένω με ανυπομονησία.
Να σημειώσω εδώ ότι ο σκύλος είναι αρσενικός, 2,5 ετών. Από άποψη υπακοής φαίνεται ότι σίγουρα έχει γίνει δουλειά, από έρευνα επίσης. Τα υπόλοιπα περιμένω να τα δω στο δάσος.
Σιγουρα δεν μπορουμε να αξιολογησουμε την δουλεια του επαγγελματια φιλε
Το ενδεδειγμενο ειναι οσο το σκυλι βρισκετε σε εκπαιδευση κανουμε συχνες επισκεψεις για να βλεπουμε την προοδο του και να επαληθευουμε αυτην αλλα και για ενα αλλα σημαντικο λογο
Εκπαιδευομαστε και εμεις οι ιδιοι στην ´´διοικησή´´ του σκυλιου, ειδικα εαν δεν εχουμε εμπειρια σε αυτην
Το ελαχιστο θα ηταν να εχεις μια παρουσιαση πριν τον παραλαβεις

Απο τα λεγομενα σου κραταω μονο οτι το σκυλι ειναι νεαρο
Και με αφεντικο που στην ουσια δεν ξερει
Ειναι πολυ ανθρωποκεντρικα σκυλια
Οσο δυναμωνει η σχεση σας και το σκυλι περνει εμπειριες τοσο πιο πολυ θα βλεπεις την βελτιωση
Μην σε ανυσηχει που αφηνει πιαω ορτυκια
Οσο και αν δεν θελουμε να το παραδεκτουμε το ορτυκι μπορει να αποτελει ευκολο στοχο αλλα ειναι ενα δυσκολο θηραμα αναλογα το τεραιν αλλα και τον αριθμο των πουλιων σε αυτον
Υπαρχουν περιπτωσεις που οι συνθηκες ειναι εναντιων και που τα πουλια καταφερνουν να γελειοποιουν ακομη και τρανα σκυλια σε αλλα θηραματα
Το αγριο ορτυκι δεν εχει καμια σχεση με το ημερο και ενα σκυλι θελει 2-3 σεζον σε αυτο για να μπορεις να πεις οτι αφηνει πιαω του λιγα πουλια!
Καθολου δεν γινεται αναλογα οπως ειπα τεραιν συνθηκων κλπ
Επιπλεον στο ορτυκι πεζει μεγαλο ρολο η εμπειρια η δικια μας οσο και αν φαινεται παραξενο
Δεν θελει μεγαλα λασε δεν θελει μεγαλες ταχυτητες θελει να ξερεις τα υποπτα σημεια και να κρατας ενα σταθερο τεμπο με ενδελεχες ψαξιμο
 
Μικρός είναι ακόμα υπομονή θέλει
Εσύ όταν πήγες να πάρεις τον σκύλο δεν είχες χρόνο να πάτε μια βόλτα να διαπιστώσεις αυτά που σου έλεγε στο τηλέφωνο;
Ήταν σε περίοδο απαγορεύσεων στις μετακινήσεις αλλιώς θα το έκανα.
 
Καλημέρα λεβεντοπαιδα, μέσα και εγώ με ένα θρυλικό κουρτσχααρ 3 μηνών. Ερώτηση προς την ομάδα. Τα σκυλάκια σας τα παίρνετε όταν πάτε για τσίχλες; Και αν όχι γιατί;
Κανενα σκυλι φερμας εκτος και αν ο ιδιοκτητης δεν αχολειτε με φερμα και το εχει παρει μονο λογο γουστου και αποκλειστικα για απορτ, δεν πρεπει να πηγαινει για τσιχλες
Η εαν δεν τον νοιαζει η φερμα αλλα να το εχει μαζι του συντροφια χωρις να απαιτει την φερμα αλλα μονο το ξεσηκωμα
Τουλαχιστον εφοσον αυτο ειναι νεαρο και μαθαινει
Εαν μιλαμε για ζωα ενηλικα με πολλα θηραματα φερμας στο ενεργητικο τους τοτε συχνα και οχι παντα δεν υπαρχει προβλημα
 
Κανενα σκυλι φερμας εκτος και αν ο ιδιοκτητης δεν αχολειτε με φερμα και το εχει παρει μονο λογο γουστου και αποκλειστικα για απορτ, δεν πρεπει να πηγαινει για τσιχλες
Η εαν δεν τον νοιαζει η φερμα αλλα να το εχει μαζι του συντροφια χωρις να απαιτει την φερμα αλλα μονο το ξεσηκωμα
Τουλαχιστον εφοσον αυτο ειναι νεαρο και μαθαινει
Εαν μιλαμε για ζωα ενηλικα με πολλα θηραματα φερμας στο ενεργητικο τους τοτε συχνα και οχι παντα δεν υπαρχει προβλημα
Σε ευχαριστώ πολύ Χρυσανθε. Ρώτησα γιατί όσους έχω ρωτήσει δεν παίρνουν τον σκύλο Φέρμας ποτε στην τσίχλα και δεν ήξερα το λόγο. Το σεττερ μετά τον τρίτο χρόνο το έπαιρνα μαζί μου κανονικά και δεν είχε θέμα, και τις τσίχλες έφερνε και μπεκατσα ορτύκι φερμαρε κανονικά.
 
Καλημέρα λεβεντοπαιδα, μέσα και εγώ με ένα θρυλικό κουρτσχααρ 3 μηνών. Ερώτηση προς την ομάδα. Τα σκυλάκια σας τα παίρνετε όταν πάτε για τσίχλες; Και αν όχι γιατί;
Συμφωνώ με τον Χρύσανθο και ότι έγραψε. Σε τσίχλες εγώ δεν τον παίρνω μαζί μου. Στο καρτέρι σε τρυγόνια και φάσες ,που δεν θα βρει μυρωδιά κάπου για να ασχοληθει, τον παίρνω μαζί μου για απορτ. Ούτως ή άλλως κάποια στιγμή που θα περάσει δίπλα από ένα θάμνο που θα καταλάβει ότι είναι μέσα τσίχλα ή κοτσύφι θα την δεις να πάει. Γνώμη μου είναι μη δώσεις σημασία,αν ασχοληθείς εσύ θα ασχοληθεί κι αυτή...
 
Καλημέρα λεβεντοπαιδα, μέσα και εγώ με ένα θρυλικό κουρτσχααρ 3 μηνών. Ερώτηση προς την ομάδα. Τα σκυλάκια σας τα παίρνετε όταν πάτε για τσίχλες; Και αν όχι γιατί;
Καλησπέρα κ χρόνια πολλα!Αν υποθεσουμε οτι εχει σταθεροποιηθεί η φερμα του σκυλακου αυτο που θα χαλάσει σιγουρα ειναι η ερευνα του.Θα χαλασει στο μυαλο του η διαδικασια:ψαχνω,φερμαρω,τουφεκια,θηραμα στο στομα.Αν τουφεκας συστηματικα τσιχλες θα κοψει την ερευνα κ θα περιμενει την τουφεκια σου για να ψαξει ή σε μια καλυτερη περιπτωση θα ψαχνει μονο τα σχοιναρακια για τσιχλες γιατι θα τις βρισκει ευκολα και θα ξεπεταει καμια μπεκατσα κατα τύχη κ μονο.Επίσης αν ριχνεις σε κοτσυφια οταν θα ψαχνεις για μπεκατσα θα σε τρελανει στις λευκες φερμες κ θα ασχολειται με αυτα γιατι θα τα θεωρει θηραμα που πρεπει να κυνηγησει και εχουν κοινο βιοτοπο με τις μακρομύτες...Εσύ φίλε μου να κανεις ό,τι σε ευχαριστεί...
 
Καλησπέρα κ χρόνια πολλα!Αν υποθεσουμε οτι εχει σταθεροποιηθεί η φερμα του σκυλακου αυτο που θα χαλάσει σιγουρα ειναι η ερευνα του.Θα χαλασει στο μυαλο του η διαδικασια:ψαχνω,φερμαρω,τουφεκια,θηραμα στο στομα.Αν τουφεκας συστηματικα τσιχλες θα κοψει την ερευνα κ θα περιμενει την τουφεκια σου για να ψαξει ή σε μια καλυτερη περιπτωση θα ψαχνει μονο τα σχοιναρακια για τσιχλες γιατι θα τις βρισκει ευκολα και θα ξεπεταει καμια μπεκατσα κατα τύχη κ μονο.Επίσης αν ριχνεις σε κοτσυφια οταν θα ψαχνεις για μπεκατσα θα σε τρελανει στις λευκες φερμες κ θα ασχολειται με αυτα γιατι θα τα θεωρει θηραμα που πρεπει να κυνηγησει και εχουν κοινο βιοτοπο με τις μακρομύτες...Εσύ φίλε μου να κανεις ό,τι σε ευχαριστεί...
Περαν που θα φερμαρει τα μικροπουλια κλπ ενα σκυλι φερμας χωρια να ωριμασει πρωτα με πολλα θηραματα αποκτα και ενα αλλο κουσουρι
Φερμαρει οπτικα τα μη εδαφοβια
Οτι βλεπει να πεταει στον ουρανο μενει και το κοιταζει η το κυνηγα
Οπως κανουν τα κουταβια που πρωτοξεκινουν
 
Εδω η σκυλα χτες 10 χρονων με εμπερια και θηραματα σε καποια φαση μετα απο αρκετα χιλιομετρα και 1 μηνα περιπου που δεν εχω ριξει ντουφεκια εμεινε και χαζευε ενα γερακι…..
Θελουν θηραματα τα σκυλια…..
Εαν μαθουν οτι το κυριο θηραμα τιυς ειναι η τσιχλα αυτο θα τα εξιταρει….
 
Εδω η σκυλα χτες 10 χρονων με εμπερια και θηραματα σε καποια φαση μετα απο αρκετα χιλιομετρα και 1 μηνα περιπου που δεν εχω ριξει ντουφεκια εμεινε και χαζευε ενα γερακι…..
Θελουν θηραματα τα σκυλια…..
Εαν μαθουν οτι το κυριο θηραμα τιυς ειναι η τσιχλα αυτο θα τα εξιταρει….
Θηράματα και χρόνο αλλιώς χαιρετίσματα
Εγώ τον είχα ξεκινήσει με δυσκολία κοντά στην μάνα του αρχικά και μετά μόνος του
Και ενώ πήγαινε ωραία τα τελευταία χρόνια και λόγω αναγκαστικής κλεισούρας και για αυτόν και για εμένα και λόγω ότι στις μεριές που πηγαίνω δεν έβαλαν μπεκατσες το σκυλί χαζεψε
Δεν κοίταζε τσιχλοκοτσυφια ποτέ μέσα στα μούτρα του να πήδαγαν και τώρα τα ψάχνει και με το αφτί
Αλλά και τι θα κάνει το σκυλί τρία κυνήγια έχω κάνει φέτος από μία ώρα το καθένα
Έπεσα και σε μία αρσενική σήμερα παραλίγο να κάνω το όπλο ακόντιο από τα νεύρα μου
 
Δεν ασχολουμαι καθόλου με τα σκυλιά κ έτσι δεν μπορώ να δώσω απάντηση....

Αυτό που μπορώ να σας πω είναι ότι θυμάμαι την......"Ντόλη".....
Ένα επανιελ μπρετον ενός φίλου, όπου και μπεκάτσα κυνηγουσε κ την επερνε κ μαζί του στα απογευματινα, για απορτ στα τσιχλοκοτσυφα.....

Καλο η κακό δεν ξέρω...

Αυτό που ξέρω ειναι οτι με αυτό το σκυλί μπεκάτσες χτυπαγε σίγουρα.............
 
Back
Top