Joel Shotgun series

Ας εχουν μεγαλυτερη μειωση....παραμενουν ποιο γρηγορα απο τα ''αργα''....στο ιδιο νουμερο και ποιοτητα
σκαγιων παντα !!
Το γρηγορο ειναι γρηγορο και το αργο -αργο.....Ασχετα εαν οι διαφορες ειναι μικρες.
Μιλάμε για τις μενουσες Νίκο αν ισχύει που με τα κράματα....που δοκίμασε ισχύει (εκτός τα tss )τότε δεν υπάρχει λόγος αύξησης ταχύτητας στομίου‼️
 
Μιλάμε για τις μενουσες Νίκο αν ισχύει που με τα κράματα....που δοκίμασε ισχύει (εκτός τα tss )τότε δεν υπάρχει λόγος αύξησης ταχύτητας στομίου‼️

Για τις μενουσες λεω και εγω Γιαννη μου....Το γρηγορο ειναι ποιο γρηγορο ασχετα εαν εχει μεγαλυτερη
μειωση απο το αργο...Στον στοχο θα φτασει ποιο γρηγορα εστω και μικρη διαφορα...και ξανα λεω
παντα με ιδια ποιοτητα σκαγιων και νουμερο.
 
δικοπο μαχαιρι οι υψηλές ταχύτητες
αν σου παραμορφώνουν τα σκάγια κι αν σου χαλάνε την κατανομή τι να τις κάνεις; οεο;

Οταν βαζεις αλευρι....το μεγαλυτερο ποσοστο παραμορφωσης παει περιπατο φιλε !!!
 
Το αραίωμα τους τότε που οφείλεται ❓

To ατσαλι δεν εχει παραμορφωση....Βαλε ενα σκαγι επανω σε μεγγενη και βαρατο με βαριοπουλα...
Προσεχε μην πεταχτει και σου βγαλει τα ματια...
Το αραιωμα στην τουφεκια ειναι θεμα δοσολογιας και στησιμο φυσιγγιου..Γιαννη μου !!!
 
Το αραίωμα τους τότε που οφείλεται ❓
Δεν είναι πανομοιότυπα,έστω κατά τι παρουσιάζουν παραμορφώσεις και ανομοιομορφίες,στις κατά άξονα (οριζόντιο-καθετο)περιστροφές των,στις θέσεις που βρίσκονται κατά την εκκινηση που συνεπάγεται διαφορετική αντίσταση από τον αέρα....
 
Για τις μενουσες λεω και εγω Γιαννη μου....Το γρηγορο ειναι ποιο γρηγορο ασχετα εαν εχει μεγαλυτερη
μειωση απο το αργο...Στον στοχο θα φτασει ποιο γρηγορα εστω και μικρη διαφορα...και ξανα λεω
παντα με ιδια ποιοτητα σκαγιων και νουμερο.
Νίκο,
Έχεις δοκιμάσει διάτρηση μεταξύ μολύβδινου και ατσάλινου σκαγιού που έχουν το ίδιο βάρος και την ίδια αρχική ταχύτητα στα 40 μέτρα; (ή σε οποιαδήποτε άλλη απόσταση).
 
Ίδιο βάρος ιδια αρχική χοντρυτερο αλλά χωρίς παραμόρφωση σε σύγκριση με ψηλότερο που παραμορφώνεται για να ισοσταθμισεις την ιστορία κάπως στο μολύβι θα πρέπει να βάλει βρωμαλευρο για να γλιτώσει όσο μπορεί την παραμόρφωση των σκαγιων .
 
Νίκο,
Έχεις δοκιμάσει διάτρηση μεταξύ μολύβδινου και ατσάλινου σκαγιού που έχουν το ίδιο βάρος και την ίδια αρχική ταχύτητα στα 40 μέτρα; (ή σε οποιαδήποτε άλλη απόσταση).

Οχι Λευτερη δεν ασχοληθηκα τοσο πολυ...
Στις επομενες δοκιμες θα δοκιμασω Ν4 μολυβι με το Ν3 ατσαλι που εχουν σχεδον το ιδιο βαρος..
Θα τα ριξω με 4*αστρα στα 30 -μετρα και με 3*αστρα στα 35 μετρα και θα ανεβασω αποτελεσματα.
Τωρα δεν ξερω εαν θα εχουν την ιδια ταχυτητα....αλλα οποια και να εχουν...θα κανουμε τους
υπολογισμους μας !!!
Θα δωσουμε ''τροφη'' στους πινακες και στον ιδιο τον φιλο Βασιλη gvp !!!! :)
 
Το αραίωμα τους τότε που οφείλεται ❓
Δεν είναι τελείως σφαιρικά ... θα μου πεις ούτε και τα μολύβια αλλά όμως τα δεύτερα είναι πιο βαριά.

+ Είναι πιο ελαφρά ... πάρε μπίλιες από φελιζόλ και πέτα τες με το χέρι και μπίλιες από μολύβι.

+ Οι δυνάμεις σε τέτοιες ταχύτητες είναι ασύλληπτες.
4άρι ιταλικό με 400m/s στα 36m του ασκείται επιβράδυνση 60g !!!! 60 φορές την επιτάχυνση της βαρύτητας.
Στα 10m επιβράδυνση 220g !!!
Στα 0m επιβράδυνση 550g !!!

+ Οι ταχύτητες είναι μεγαλύτερες από τα μολύβδινα. Η παραμικρή ανομοιομορφία πολλαπλασιάζει την απόκλιση.

Νομίζω αυτά είναι τα βασικά.
 
Χρειάζεται χρυσή τομή οι υπερβολή σε κάθε στοιχείο χαλάει κάποιο άλλο βέβαια με το βρωμαλευρο βελτιώνεις πολλά πράγματα.
... ρίχνει και το σάκχαρο! Αποδεδειγμένα. Η βήτα-γλυκάνη, μια διαιτητική ίνα στη βρώμη, έχει ρυθμιστική επίδραση στα επίπεδα σακχάρου στο αίμα και επίσης στον μεταβολισμό των λιπιδίων - η βρώμη μπορεί να μειώσει τα επίπεδα χοληστερόλης. Για του λόγου το αληθές:cool:, δες εδώ.
topic.
 
... ρίχνει και το σάκχαρο! Αποδεδειγμένα. Η βήτα-γλυκάνη, μια διαιτητική ίνα στη βρώμη, έχει ρυθμιστική επίδραση στα επίπεδα σακχάρου στο αίμα και επίσης στον μεταβολισμό των λιπιδίων - η βρώμη μπορεί να μειώσει τα επίπεδα χοληστερόλης. Για του λόγου το αληθές:cool:, δες εδώ.
topic.
Ευτυχώς προς το παρόν δεν μου χρειάζεται κάτι τέτοιο ας το βάζουν στα φυσίγγια αχρειαστο να ναι για την υγεία.
 
... ρίχνει και το σάκχαρο! Αποδεδειγμένα. Η βήτα-γλυκάνη, μια διαιτητική ίνα στη βρώμη, έχει ρυθμιστική επίδραση στα επίπεδα σακχάρου στο αίμα και επίσης στον μεταβολισμό των λιπιδίων - η βρώμη μπορεί να μειώσει τα επίπεδα χοληστερόλης. Για του λόγου το αληθές:cool:, δες εδώ.
topic.
Δεν το ρίχνει... Απλά δεν το ανεβάζει όπως τα λευκά άλευρα!
 
Δεν το ρίχνει... Απλά δεν το ανεβάζει όπως τα λευκά άλευρα!
Ισως έχεις δίκιο. Το "ρίχνει" το έγραψα εγώ, οι διατροφολόγοι λένε "το ρυθμίζει" με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό. Δεν είμαι διατροφολόγος αλλά μόνο πολυφαγάςbbq2 (στα hyper-μοντέρνα ελληνικά: γευσιγνώστης.think. - ακόμα ένας μη-δόκιμος όρος, κατ' εμέ).
 
Back
Top