Impala Plus

Χρωστάω μία "ανταπόκριση" για το νέο απόκτημα (Impala Plus 66cm).
Αν και δεν έχω πάρει ακόμα ΑΚΚΟ, πήγα σήμερα το πρωί για μερικές δοκιμαστικές βολές στο χαρτόνι. Όταν μάθω να ανεβάζω φωτογραφίες θα τις δείτε. Πρώτη γεύση όμως πολύ καλή, αλλά θέλει δουλειά ακόμα γιατί είδα διαφορές από φυσίγγι σε φυσίγγι.
Παρατηρήσεις: Το όπλο (για το σωματότυπό μου) είναι ποίημα. Ανεβαίνει για πλάκα και σκοπεύει....μόνο του.. Χαμηλή ανάκρουση, αλλά μου φάνηκε ότι έχει αρκετή αναπήδηση. Όλοι οι χειρισμοί απαλοί και εύκολοι. Υπέροχο κράτημα και πολύ καλό ζύγισμα. Ελαφρύ (2.996 gr) και μανιτζέβελο (Συνολικό μήκος 1,18m). Χαμηλό profile. Γενικά μου θυμίζει έντονα τη Franchi Fast, που είχα, αλλά δεν βολεύτηκα ποτέ (ακατάλληλο κοντάκι που δεν ερχόταν με τίποτα). Αισθάνεσαι ότι κρατάς όπλο 2πλάσιας αξίας. Αν αποδειχθεί και αξιόπιστο θα είναι μία άριστη επιλογή.
Με αυτά και αυτά δεν κρατήθηκα και το απόγευμα την πήγα για ζωντανή δοκιμή σε δευτεροκλασάτο καρτεράκι.
Ότι παραβίασε τον εναέριο χώρο της καταρρίφθηκε. Πέρασαν 4 πουλάκια, όλα κι όλα, και τα πήρα με 6 τουφεκιές (τα δύο με διπλές). Ποτέ μα ποτέ μου δεν είχα τέτοια (έστω και με λίγα πουλιά) επιτυχία με την πρώτη φορά στα 11 όπλα μου που προηγήθηκαν.
Γύρισα ευτυχισμένος....
Γιάννη συγχαρητήρια, με βάζεις σε πειρασμό. Στην επόμενη επίσκεψη σε μαγαζί θα την επωμίσω!
 
Γιάννη συγχαρητήρια, με βάζεις σε πειρασμό. Στην επόμενη επίσκεψη σε μαγαζί θα την επωμίσω!
Τεράστια σημασία έχει να ταιριάζει στο σωματότυπο σου. Έχει σχετικά κοντό κοντάκι (360 mm). Εμένα που είμαι 1,71 μου ήρθε γάντι.
 
Και αφού ζορίστηκα πολύ, λόγω της καταγωγής της, τελικά το αποφάσισα και απέκτησα σήμερα την Impala Plus πλαστική με 66cm κάννη.
Στον πάγκο είναι μια χαρά ,τι θα βγει τώρα, θα το δείξει στο πεδίο.
Ευχαριστώ όλους τους φίλους του forum που με τις γνώσεις και τις εμπειρίες τους με βοήθησαν πραγματικά πάρα πολύ, σε μια δύσκολη, λόγω χαμηλού budget, επιλογή.
Ίδια ακριβώς με την δική μου! Καλές βολές!
 
Γιαννη πως σου φαινεται η Impala μεχρι στιγμης?
Όπως έγραψα παραπάνω, ο χρόνος και οι βολές είναι λίγα.
Αλλά μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο όπλο, έχοντας κυρίαρχο κριτήριο την ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, που είχα ποτέ. Και στη 45χρονη κυνηγετική μου ζωή έχω κρατήσει πολύ ακριβότερα όπλα. Σε τίποτα δεν θυμίζει όπλο 500€. Αν διαγράψεις τη μάρκα (και τη χώρα προέλευσης), πιστεύεις ότι κρατάς ένα ακριβό ιταλικό. Μου θυμίζει πάρα πολύ την Franchi Fast που είχα παλιότερα και η οποία δεν με βόλεψε ποτέ, λόγω κοντακιού και σκανδάλης. Δεν έφταιγε το όπλο, εγώ έφταιγα.
Έχω γράψει και άλλα σε άλλες απαντήσεις μου.
Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο (το έχω ψάξει πολύ), στη διάθεσή σου.
 
Όπως έγραψα παραπάνω, ο χρόνος και οι βολές είναι λίγα.
Αλλά μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο όπλο, έχοντας κυρίαρχο κριτήριο την ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, που είχα ποτέ. Και στη 45χρονη κυνηγετική μου ζωή έχω κρατήσει πολύ ακριβότερα όπλα. Σε τίποτα δεν θυμίζει όπλο 500€. Αν διαγράψεις τη μάρκα (και τη χώρα προέλευσης), πιστεύεις ότι κρατάς ένα ακριβό ιταλικό. Μου θυμίζει πάρα πολύ την Franchi Fast που είχα παλιότερα και η οποία δεν με βόλεψε ποτέ, λόγω κοντακιού και σκανδάλης. Δεν έφταιγε το όπλο, εγώ έφταιγα.
Έχω γράψει και άλλα σε άλλες απαντήσεις μου.
Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο (το έχω ψάξει πολύ), στη διάθεσή σου.
Ευχαριστω Γιαννη.....ρωταω σχεδον οσους βλεπω οτι την εχουν (οπως και αλλα παιδια με αλλες μαρκες) για να βγαζουμε ενα συμπερασμα! Απο ποιοτητα βαφης τι βλεπεις?
 
@gvp9000 Μπίλι ,να πάρουμε ένα μισιακο‼️
Ναι, γιατί όχι, όταν καταφέρω να σπάσω ΚΑΙ την Μ2 θα αρχίσω να αγοράζω τούρκικα, τουλάχιστον να μην τα λυπάμαι.
Μπαμ και αλλαγή
Εγώ την κάνη και εσύ το υπόλοιπο ... μισιακό δηλαδή αχαχαχα
:)
 
Θες να μας πεις ποσο καιρο την εχεις? Ποσες βολες υπολογιζεις οτι εχεις ριξει και γενικα πως σου φαινεται σαν οπλο?
Την αγόρασα τέλη Σεπτέμβρη... μόνο φτερωτά και κυρίως κοσυφια.Δεν έχω κυνηγήσει αρκετά λόγω έλλειψης χρόνου.φετος ξεκίνησα ουσιαστικά το κυνήγι επόμενως δεν έχω εμπειρία από όπλα! Θείος μου που το δοκίμασε μου είπε ότι βαράει πολύ καλά...εγώ σε αυτά που έριξα (απροβληματιστα) το αποτέλεσμα ήταν θετικότατο.Αρκετα ελαφρύ όπλο και ωραίο φινίρισμα...ο χρόνος θα δείξει.Για τα λεφτά που έδωσα σίγουρα δεν θα το μετανιώσω.
 
Την αγόρασα τέλη Σεπτέμβρη... μόνο φτερωτά και κυρίως κοσυφια.Δεν έχω κυνηγήσει αρκετά λόγω έλλειψης χρόνου.φετος ξεκίνησα ουσιαστικά το κυνήγι επόμενως δεν έχω εμπειρία από όπλα! Θείος μου που το δοκίμασε μου είπε ότι βαράει πολύ καλά...εγώ σε αυτά που έριξα (απροβληματιστα) το αποτέλεσμα ήταν θετικότατο.Αρκετα ελαφρύ όπλο και ωραίο φινίρισμα...ο χρόνος θα δείξει.Για τα λεφτά που έδωσα σίγουρα δεν θα το μετανιώσω.
Δεν είναι λίγα τα 680€ για την πλειοψηφία από μας,που δεν θα το μετάνιωνε αν καθόταν η στραβή κ δεν θα έλεγε ότι με άλλα τόσα....θα είχε καλύτερο όπλο‼️
Είναι γενικώς να μη σου κάτσει η στραβή....συνήθως όμως κάθεται στο φτηνό...κ όχι στο ακριβό....
 
Όπως έγραψα παραπάνω, ο χρόνος και οι βολές είναι λίγα.
Αλλά μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο όπλο, έχοντας κυρίαρχο κριτήριο την ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, που είχα ποτέ. Και στη 45χρονη κυνηγετική μου ζωή έχω κρατήσει πολύ ακριβότερα όπλα. Σε τίποτα δεν θυμίζει όπλο 500€. Αν διαγράψεις τη μάρκα (και τη χώρα προέλευσης), πιστεύεις ότι κρατάς ένα ακριβό ιταλικό. Μου θυμίζει πάρα πολύ την Franchi Fast που είχα παλιότερα και η οποία δεν με βόλεψε ποτέ, λόγω κοντακιού και σκανδάλης. Δεν έφταιγε το όπλο, εγώ έφταιγα.
Έχω γράψει και άλλα σε άλλες απαντήσεις μου.
Αν θέλεις κάτι πιο εξειδικευμένο (το έχω ψάξει πολύ), στη διάθεσή σου.
Γιάννη το κοντάκι του είναι ίσιο ή έχει έντονο cast off;
Σε ρωτάω γιατί κοιτάζω για καραμπίνα στα 500-600€, όχι μπροστόβαρη άρα μάλλον προς αδράνεια, με το πρόβλημα ότι επωμίζω αριστερά.
 
Back
Top