H φωτογραφία σαν χόμπυ και όχι μόνο

Εχθές το βράδυ στο λιμάνι στην Ιο λίγο πριν φύγω, φωτογράφησα το λουτσο που είχα πιάσει και ακουμπησα την φωτ. μηχανή μέσα στη θηκη στον υαλοκαθαριστηρα του αυτοκινήτου και περιποιηθηκα τα καλαμια και τα τεχνητά δολωματα. Κατόπιν εκανα 5 χιλ μέχρι το σπιτι με 15 στροφές εκ των οποίων 5 φουρκετες.
Το πρωί που ξύπνησα πήγα να πάρω τη μηχανή να τραβήξω το ξημέρωμα. Πουθενά η μηχανη. Ξαφνικά θυμήθηκα τη χθεσινοβραδυνη φάση και τρέχω στο αμαξι. Η Sony RX 100 με περίμενε στο παρμπριζ... Γλυτωσα 400 ευρώ από την αφηρημαδα που έκανα. Πάλι καλά.
Κάτι μου θυμίζει το συμβάν.....
Παλι καλά Γιάννη.
 
Σήμερα εδώ έγινε πολύ μεγάλο πέρασμα από κύψελους (ή πέλεκες ή κλαδευτήρες ή σκεπαρνάδες).
Προσπάθησα λοιπόν να φωτογραφήσω κάποιους στον αέρα με απλή φωτογραφική (SONY DSC-WX350 και μεγέθυνση Χ20) αλλά το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό! μου σπάσανε το σκοπευτικό μου ηθικό, μετά από καμιά 150αριά προσπάθειες ζήτημα να έβγαλα 3-4 που να βλέπονται :rolleyes:.
Το ίδιο είχα προσπαθήσει και προχθές. Νομίζω πως κάτι κάνω τελείως λάθος, έχει κάποιος άποψη για το πως γίνεται;;; :)
 

Attachments

  • H02 1 DSC05084.JPG
    H02 1 DSC05084.JPG
    411,7 KB · Προβολές: 38
  • H02 1 DSC05115.JPG
    H02 1 DSC05115.JPG
    56,8 KB · Προβολές: 43
  • H02 1 DSC05394.JPG
    H02 1 DSC05394.JPG
    68,5 KB · Προβολές: 45
  • H02 1 DSC05471.JPG
    H02 1 DSC05471.JPG
    58 KB · Προβολές: 44
  • H02 1 DSC05489.JPG
    H02 1 DSC05489.JPG
    61,7 KB · Προβολές: 43
Σήμερα εδώ έγινε πολύ μεγάλο πέρασμα από κύψελους (ή πέλεκες ή κλαδευτήρες ή σκεπαρνάδες).
Προσπάθησα λοιπόν να φωτογραφήσω κάποιους στον αέρα με απλή φωτογραφική (SONY DSC-WX350 και μεγέθυνση Χ20) αλλά το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό! μου σπάσανε το σκοπευτικό μου ηθικό, μετά από καμιά 150αριά προσπάθειες ζήτημα να έβγαλα 3-4 που να βλέπονται :rolleyes:.
Το ίδιο είχα προσπαθήσει και προχθές. Νομίζω πως κάτι κάνω τελείως λάθος, έχει κάποιος άποψη για το πως γίνεται;;; :)

Γιώργο δεν έχεις πολλές επιλογές ούτε και τα περιθώρια εστίασης και ταχύτητας με τέτοιες μηχανές να τραβήξεις θέματα κινούμενα και μάλιστα σε λειτουργία auto .
 
Γιώργο δεν έχεις πολλές επιλογές ούτε και τα περιθώρια με τέτοιες μηχανές να τραβήξεις θέματα κινούμενα και μάλιστα σε λειτουργία auto .
Δημήτρη σε ευχαριστώ για την απάντηση, τουλάχιστον κατάλαβα ότι θεωρητικά με τέτοια μηχανή δεν γίνεται J08 7 DSC01371.JPGJ08 X DSC03942.JPGO01 6 DSC04844.JPGP02 21 DSC02568.JPG
Σε πουλιά που δεν πετάνε γρήγορα ή πετάνε μακρυά τα σκοπεύω με αρκετά μεγαλύτερες πιθανότητες να βγάλω σωστή φωτογραφία (καθαρή και κεντραρισμένη) , αλλά αυτοί οι διαβόλοι όταν περνάνε κοντά άστα να πάνε ... φωτογραφία με τεχνική "μπηχτής":)
 
Φανταζομαι σου βγαίνουν θολές οι περισσότερες? Είναι θέμα ταχύτητας κλείστρου... Δες αν έχει πρόγραμμα sport που αυξάνει την ταχύτητα του... αν κ σε φωτογραφική με ψηφιακό ζουμ κ με τόσο μικρό επεξεργαστή είναι εξαιρετικά δύσκολο να καταφέρεις κάτι αξιόλογο γιατί οι δυνατότητες συνδυασμού ταχύτητας κλείστρου κ διαφράγματος είναι περιορισμένες... Εγώ στο φτερό φωτογραφίζω με ταχύτητες από 1/800 κ πάνω...
Μια άλλη δυσκολία σε αυτές τις φωτογραφικές είναι ότι αναγκάζεσαι να σκόπευσεις από το live view της οθόνης που έχει τριμερούς κραδασμούς κ αστάθεια κ όχι από σκοπευτρο ματιού που είναι απείρως πιο εύκολο...
Αφού το γουστάρεις το θέμα, θα βάλεις στο πρόγραμμα να πάρεις μια DSLR κ έναν 300 φακό...
 
Φανταζομαι σου βγαίνουν θολές οι περισσότερες? Είναι θέμα ταχύτητας κλείστρου... Δες αν έχει πρόγραμμα sport που αυξάνει την ταχύτητα του... αν κ σε φωτογραφική με ψηφιακό ζουμ κ με τόσο μικρό επεξεργαστή είναι εξαιρετικά δύσκολο να καταφέρεις κάτι αξιόλογο γιατί οι δυνατότητες συνδυασμού ταχύτητας κλείστρου κ διαφράγματος είναι περιορισμένες... Εγώ στο φτερό φωτογραφίζω με ταχύτητες από 1/800 κ πάνω...
Μια άλλη δυσκολία σε αυτές τις φωτογραφικές είναι ότι αναγκάζεσαι να σκόπευσεις από το live view της οθόνης που έχει τριμερούς κραδασμούς κ αστάθεια κ όχι από σκοπευτρο ματιού που είναι απείρως πιο εύκολο...
Αφού το γουστάρεις το θέμα, θα βάλεις στο πρόγραμμα να πάρεις μια DSLR κ έναν 300 φακό...

Αρη ευχαριστώ για την απάντηση, είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες και για την μικρή ταχύτητα κλείστρου και για την δυσκολία στην σκόπευση...
Όταν έχει δυνατή λιακάδα κάπως βελτιώνεται η κατάσταση, αν έχει συννεφιά όπως τις τελευταίες μέρες δεν υπάρχει τρόπος να βγει καθαρή φωτογραφία :) .
Επειδή είμαι εντελώς άσχετος με τις δυνατότητες των φωτογραφικών μηχανών, έχω αρχίσει και διαβάζω όλα όσα έχετε γράψει εδώ στο forum και πριν την αγορά της μηχανής θα σας ρωτήσω πάλι για τις απορίες που θα έχω :).
 
Η αυτόματη εστίαση λειτουργία με βάση την αντίθεση... Όσο πιο καθαρός ο καιρός, τόσο πιο μεγάλη η αντίθεση, τόσο πιο εύκολος ο ρόλος της μηχανής για να εστιάσει σωστά...
Στη συννεφια δυσκολεύεται περισσότερο... Στο φόντο βουνό η λιβαδι ακόμα περισσότερο...
Ότι βοήθεια χρειαστείς αν το αποφασίσεις εδώ είμαι...
 
Καλησπέρα σας, έχω διαβάσει σχετικά με τις φωτογραφικές σχεδόν ότι υπάρχει ...
Και ενώ νόμιζα πλέον ότι ξέρω τι χρειάζομαι (μια full frame Canon ή Nikon μεταχειρισμένη αν την έβρισκα σε καλή κατάσταση και καλή τιμή) και έναν τηλεφακό για τον οποίο θα σας ρώταγα. Ρώτησα έναν φίλο μου πολύ έμπειρο στην φωτογραφία και μου είπε απερίφραστα ότι για τον τρόπο που χρησιμοποιώ την μηχανή, προσπαθώντας να πιάσω τη στιγμή που συναντώ μεταφέροντας πάντα τη μηχανή μαζί μου, είναι καλύτερα να πάρω τη Sony DSC HX350 την οποία ζαχαρώνει και ο ίδιος παρότι έχει 2-3 DSLR και δεν ξέρω πόσους φακούς!
...αποτέλεσμα, είμαι ξανά μπερδεμένος και ζητώ την γνώμη σας.

Υ.Γ. Τελικά έβγαλα φωτό τον κύψελο στον αέρα όπως ήθελα! με την μηχανούλα μου και άκρως κυνηγετική τεχνική σκόπευσης (διέστειλα τον χρόνο χαχαχαχα).

 

Attachments

  • H02 1 DSC07244.JPG
    H02 1 DSC07244.JPG
    74 KB · Προβολές: 40
Γιώργο για τη συγκεκριμένη Sony δεν έχω άποψη αλλά με 2-3 μηχανές τέτοιου τύπου που έχει τύχει να παίξω παλιότερα δεν πιάνουν μία DSLR ούτε κατά διάνοια... Εντύπωση μου κάνει να έχει DSLR κ να σου προτείνει μια superzooom ο φίλος σου...
Ξανασκεψου το γιατί το έχεις...
Πολύ ωραία η σταχταρα...
 
Last edited:
Επίσης οι crop μηχανές σου προσφέρουν ένα επιπλέον ζουμ που δεν είναι διόλου ευκαταφρόνητο αν δεν είσαι πολύ άνετος οικονομικά να επενδύσεις σε έναν πραγματικά καλό τηλέφακο...
Τι σώμα κ φακό έχεις στο μυαλό σόυ?
 
Γιώργο για τη συγκεκριμένη Sony δεν έχω άποψη αλλά με 2-3 μηχανές τέτοιοι τύπου που έχει τύχει να παίξω παλιότερα δεν πιάνουν μία DSLR ούτε κ κατά διάνοια... Εντύπωση μου κάνει να έχει DSLR κ να σου προτείνει μια superzooom...
Ξανασκεψου το γιατί το έχεις...
Πολύ ωραία η σταχταρα...
Άρη ευχριστώ και πάλι. Σκόπευα να παρακολουθώ αγγελίες και όποια Sony ή Nikon έβρισκα σε καλή τιμή για την αξία της να την πάρω.
Φυσικά θυμόμουν τα λόγια σου περί φακού (έναν 300 αρι)
Δεν με απασχολεί το οικονομικό κυρίως αλλά πόσο εύχριστη είναι να την σέρνω μαζί μου σε κυνήγια και ψαρέματα...
 
Καλησπέρα σας, έχω διαβάσει σχετικά με τις φωτογραφικές σχεδόν ότι υπάρχει ...
Και ενώ νόμιζα πλέον ότι ξέρω τι χρειάζομαι (μια full frame Canon ή Nikon μεταχειρισμένη αν την έβρισκα σε καλή κατάσταση και καλή τιμή) και έναν τηλεφακό για τον οποίο θα σας ρώταγα. Ρώτησα έναν φίλο μου πολύ έμπειρο στην φωτογραφία και μου είπε απερίφραστα ότι για τον τρόπο που χρησιμοποιώ την μηχανή, προσπαθώντας να πιάσω τη στιγμή που συναντώ μεταφέροντας πάντα τη μηχανή μαζί μου, είναι καλύτερα να πάρω τη Sony DSC HX350 την οποία ζαχαρώνει και ο ίδιος παρότι έχει 2-3 DSLR και δεν ξέρω πόσους φακούς!
...αποτέλεσμα, είμαι ξανά μπερδεμένος και ζητώ την γνώμη σας.

Υ.Γ. Τελικά έβγαλα φωτό τον κύψελο στον αέρα όπως ήθελα! με την μηχανούλα μου και άκρως κυνηγετική τεχνική σκόπευσης (διέστειλα τον χρόνο χαχαχαχα).

Ο Αρης στο έθεσε απαλά, εγω θα στο πω ξεκαθαρα, ο φίλος σου δεν ξερει απο φωτογραφία και μηχανες. Κανενας δεν πρεπει να ξεκινάει απο ζουμ φακό αλλά απο σταθερό για να μαθει να φωτογραφίζει. Ασε τα full frame για αργότερα, εκτός εαν εχεις να καψεις λεφτά. Αν θες να την εχεις σε σκληρες συνθήκες πρεπει να πληρώσεις πάρα πολλά, γιαυτό ξεκίνα οπως ολοι μετα θα καταλαβεις τι πρεπει να κάνεις. οποιος θελει να ασχοληθει με φωτο εδώ και διαβασμα πολύ...
 
Ο Αρης στο έθεσε απαλά, εγω θα στο πω ξεκαθαρα, ο φίλος σου δεν ξερει απο φωτογραφία και μηχανες. Κανενας δεν πρεπει να ξεκινάει απο ζουμ φακό αλλά απο σταθερό για να μαθεις να φωτογραφίζεις. Ασε τα full frame για αργότερα, εκτός εαν εχεις να καψεις λεφτά. Αν θες να την εχεις σε σκληρες συνθήκες πρεπει να πληρώσεις πάρα πολλά, γιαυτό ξεκίνα οπως ολοι μετα θα καταλαβεις τι πρεπει να κάνεις. οποιος θελει να ασχοληθει με φωτο εδώ και διαβασμα πολύ...
Κωνσταντίνε σε ευχαριστώ.
 
Το οικονομικό είναι το πρώτο που μετράει νομίζω, η τουλάχιστον που μετράει για μένα που δεν μου περισσεύουν... Ανάλογα το μπάτζετ σου θα κάνεις τις επιλογές σου... Γενικά προτίμησε να δώσεις περισσότερα για ένα φακό κ λιγότερα για ένα σώμα που αναβαθμίζονται κάθε ένα με δύο χρόνια... Εγώ ξεκίνησα με μια nikon d90 κ έναν Nikon 55-300 φακό που τον είχα στην πλάτη σε όλα τα κυνήγια κ στις φωτογραφίες άγριας ζωής...
Το βασικό είναι ο φακός να έχει σταθεροποιητή εικόνας γιατί θά τόν χρειαστείς απαραίτητα αφού θα φωτογραφίζεις στο χέρι... Η Nikon δεν έχει σταθεροποιητή στο σώμα, έχει στους φακούς της, η Sony νομίζω τον προσφέρει στο σώμα...
 
Το οικονομικό είναι το πρώτο που μετράει νομίζω, η τουλάχιστον που μετράει για μένα που δεν μου περισσεύουν... Ανάλογα το μπάτζετ σου θα κάνεις τις επιλογές σου... Γενικά προτίμησε να δώσεις περισσότερα για ένα φακό κ λιγότερα για ένα σώμα που αναβαθμίζονται κάθε ένα με δύο χρόνια... Εγώ ξεκίνησα με μια nikon d90 κ έναν Nikon 55-300 φακό που τον είχα στην πλάτη σε όλα τα κυνήγια κ στις φωτογραφίες άγριας ζωής...
Το βασικό είναι ο φακός να έχει σταθεροποιητή εικόνας γιατί θά τόν χρειαστείς απαραίτητα αφού θα φωτογραφίζεις στο χέρι... Η Nikon δεν έχει σταθεροποιητή στο σώμα, έχει στους φακούς της, η Sony νομίζω τον προσφέρει στο σώμα...
Ευχαριστώ Άρη και πάλι, ελπίζω να έχω καταλάβει σωστά τα λεγόμενα σου, η γνώμη σου περί φωτογραφίας άγριας ζωής, για εμένα μετράει πολύ.
Ούτε και σε εμένα περισσεύουν και όπου έχω επενδύσει σε εξοπλισμό τον αξιοποίησα και τον αξιοποιώ πλήρως, αυτό θα προσπαθήσω να γίνει και με τον φωτογραφικό εξοπλισμό όποιος και να είναι.
 
Σήμερα εδώ έγινε πολύ μεγάλο πέρασμα από κύψελους (ή πέλεκες ή κλαδευτήρες ή σκεπαρνάδες).
Προσπάθησα λοιπόν να φωτογραφήσω κάποιους στον αέρα με απλή φωτογραφική (SONY DSC-WX350 και μεγέθυνση Χ20) αλλά το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό! μου σπάσανε το σκοπευτικό μου ηθικό, μετά από καμιά 150αριά προσπάθειες ζήτημα να έβγαλα 3-4 που να βλέπονται :rolleyes:.
Το ίδιο είχα προσπαθήσει και προχθές. Νομίζω πως κάτι κάνω τελείως λάθος, έχει κάποιος άποψη για το πως γίνεται;;; :)
τώρα είδα με τι μηχανη πάλευες.
λοιπον πυροβολούσες τσίχλα στα 150μ και δοκίμαζες διαφορετικά τσοκ
μονο περίγραμμα θα πάρεις με αυτη τη μηχανή, στο κάνει ακίνητο, οχι πάντα, (στον υπολογιστή θα δεις πραγματα που δεν σαρεσουν) αλλά μεχρι εκεί.
Το μυστικό για μενα είναι να ξέρεις τι θα πάρεις πριν πατησεις το κουμπί, Οι συγχρονες μηχανες σου δίνουν αρχεία που μπορείς να διορθώσεις σχεδον καθε λάθος, αλλα αυτό απαιτεί να μαθεις προγραμματα επεξεργασίας (δυσκολα πράγματα), Το ευκολο είναι να μαθεις μια μηχανή να περνεις καλες φωτο (3-4% εαν κρατάς από αυτες που θα τραβας είναι πολύ καλό ποσοστό)
 
η Sony νομίζω τον προσφέρει στο σώμα...
H Sony προσφέρει σταθεροποίηση εικόνας και στο σώμα σε κάποιες μηχανές, ξεκινώντας απο την A6500 σαν την πιο οικονομική με αυτήν τη δυνατότητα -με το καλύτερο και γρηγορότερο auto focus της αγοράς (πολύ βοηθητικό για τους πιο αρχάριους και μη), αλλά προσφέρει σταθεροποίηση εικόνας και στους φακούς της σειράς OSS.

(έχω την Α6500 και είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Της έχω πάρει κι έναν αντάπτορα/speed booster "Metabones" για να φοράει και Canon EF φακούς που έχω αρκετούς, και βάλλει παντός καιρού :) . Γενικά, στα περπατητά, προτείνω μια mirrorless αντι dslr, κυρίως λόγω του λιγότερου βάρους -δεν προτείνω μηχανές με σταθερό zoom φακό, για τους ίδιους λόγους που έγραψαν και οι φίλοι παραπάνω..)
 
Last edited:
H Sony προσφέρει σταθεροποίηση εικόνας και στο σώμα σε κάποιες μηχανές, ξεκινώντας απο την A6500 σαν την πιο οικονομική με αυτήν τη δυνατότητα -με το καλύτερο και γρηγορότερο auto focus της αγοράς (πολύ βοηθητικό για τους πιο αρχάριους και μη), αλλά προσφέρει σταθεροποίηση εικόνας και στους φακούς της σειράς OSS.

(έχω την Α6500 και είναι πολύ καλή για τα λεφτά της. Της έχω πάρει κι έναν αντάπτορα/speed booster "Metabones" για να φοράει και Canon EF φακούς που έχω αρκετούς, και βάλλει παντός καιρού :) . Γενικά, στα περπατητά, προτείνω μια mirrorless αντι dslr, κυρίως λόγω του λιγότερου βάρους -δεν προτείνω μηχανές με σταθερό zoom φακό, για τους ίδιους λόγους που έγραψαν και οι φίλοι παραπάνω..)
Γιώργο ευχαριστώ για τις πληροφορίες :) .
 
Back
Top