H φωτογραφία σαν χόμπυ και όχι μόνο

Μάκης

Banned
σ αυτό το θέμα μπορούμε να ανταλλάσουμε γνώμες να ενημερωνόμαστε να μαθαίνουμε και ότι άλλο συνθέτει αυτό το χωρίς σύνορα χόμπυ
δηλώνω βέβαια αρχάριος αλλά πολύ κολημένος
:)
 
Last edited:
Από την Παρασκευή είμαι κάτοχος μίας Nikon D3200...
Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα Compact μηχανές και η μετάβαση σε μια DSLR είναι σαν να πηγαίνεις από ένα Zastava σε μια Mercedes...:D
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζεται κάποια αξιόπιστη ιστοσελίδα ή πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών...
Ελπίζω να μην είμαι .off topic.
 
Από την Παρασκευή είμαι κάτοχος μίας Nikon D3200...
Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα Compact μηχανές και η μετάβαση σε μια DSLR είναι σαν να πηγαίνεις από ένα Zastava σε μια Mercedes...:D
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν γνωρίζεται κάποια αξιόπιστη ιστοσελίδα ή πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφιών...
Ελπίζω να μην είμαι .off topic.
την ίδια πήρα κι εγώ Γιώργο
2-3 παιδιά θα σε βοηθήσουν πολύ
 
Καλοριζικη Γιωργο, σιγα σιγα θα ανακαλυπτεις ποσα πραγματα μπορεις να κανεις και θα κολλας μαζι της... Οτι βοηθεια θες εδω ειμαι... Με ποιο φακο την πηρες?
Εγω για επεξεργασια, κοψιμο, υπογραφη, τυχον διορθωση στα χρωματα κτλ κτλ χρησιμοποιω το Adobe Lightroom το οποιο ειναι πολυ ευχρηστο, εχει λιγες κ μαζεμενες επιλογες και ειναι φτιαγμενο αποκλειστικα γι αυτο το λογο...
 
Kαποια στιγμη οποτε βρεις καμια προσφορα βαλε στο προγραμμα να παρεις εναν 55-200 ή εναν 55-300 και θα κολλησεις ακομα περισσοτερο, ειναι οτι ιδανικοτερο για φωτογραφιες κυνηγιου, τοπιου, κ γενικα εξωτερικου χωρου... Εγω εχω τον 55-300 και εχω αφησει στην ακρη τον 18-55, μονο για μεσα στο σπιτι τον εχω πλεον...
 
Κάποια στιγμή σίγουρα θα πάω σε άλλο φακό....;)
Τώρα είμαι σε μια φάση προσαρμογής σε αυτού του είδους την μηχανή...
Έχει πραγματικά πολλές επιλογές και ψιλό χάνεσαι λίγο...:)
 
Kαποια στιγμη οποτε βρεις καμια προσφορα βαλε στο προγραμμα να παρεις εναν 55-200 ή εναν 55-300 και θα κολλησεις ακομα περισσοτερο, ειναι οτι ιδανικοτερο για φωτογραφιες κυνηγιου, τοπιου, κ γενικα εξωτερικου χωρου... Εγω εχω τον 55-300 και εχω αφησει στην ακρη τον 18-55, μονο για μεσα στο σπιτι τον εχω πλεον...

Με τι μηχανή τραβάς Αρη ;
 
Με μια D3200 παλευω και εγω παιδια... με 2 φακους... εναν δικο της 18-55 και ενα 55-300...
Ο 18-55 ειναι πιο πολυ για σπιτι, διακοπες, τοπια, και τετοια...
Ο 55-300 σε περιοριζει λιγο για πιο γενικα-κοντινα πλανα...
Το χρησιμοποιω πιο πολυ για πιο "σημειακες" στιγμες κυριως κυνηγετικες αλλα και πιο "αγωνιστικες";)
 
Εγώ απέκτησε πριν 1 χρόνο περίπου τη Samsung NX300 με φακό 18-55. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από τη μηχανή σε όλα τα επίπεδα. Σίγουρα ένας φακός όπως αναφέρετε και εσείς 55-300 θα ήταν πολύ καλύτερος για τοπία αλλά καθότι δεν είμαι μανιακός φωτογράφος προς το παρόν το έχω αφήσει στην άκρη.
 
Μανο ο 55-300 δεν βολευει οσο νομιζεις στα τοπια...
Το εχω δοκιμασει απειρες φορες... Σε περιοριζει πολυ στη γωνια ληψης... και σε "κεντραρει"...
Ενας 18-300 κανει τα παντα... αλλα για μενα δεν πλησιαζεται...:(
 
Μπορώ να φανταστώ ότι θα είναι ένα πολύ ακριβό εξάρτημα! Έχω να ασχοληθώ με τη συγκεκριμένη αγορά εδώ και ένα χρόνο οπότε δεν έχω στο μυαλό μου σε τι τιμές παίζουν σήμερα. Πάντως πρόκειται για επένδυση και σίγουρα εφόσον ασχολείσαι αξίζει να αγοράσεις έναν. Εγώ που δεν ασχολούμαι τόσο δεν θα το κάνω. Α και μην ξεχνάς ότι υπάρχουν και καλοί μεταχειρισμένοι...
 
Μανο ο 55-300 δεν βολευει οσο νομιζεις στα τοπια...
Το εχω δοκιμασει απειρες φορες... Σε περιοριζει πολυ στη γωνια ληψης... και σε "κεντραρει"...
Ενας 18-300 κανει τα παντα... αλλα για μενα δεν πλησιαζεται...:(

Αντώνη εκει πας για 750€ απόσο ξέρω.
Πάντως μια καλή λύση για κάποιον που αγοράζει μια μηχανή και ψάχνεται χωρίς να θέλει πολλά πολλά, είναι ένας 18-135 που το κόστος είναι στα 320 με 350 Πιστεύω ότι έτσι έχει καλύψει το μεγαλύτερο μέρος των απαιτήσεων χωρίς να έχει δεύτερο φακό.
 
Αντώνη εκει πας για 750€ απόσο ξέρω.
Πάντως μια καλή λύση για κάποιον που αγοράζει μια μηχανή και ψάχνεται χωρίς να θέλει πολλά πολλά, είναι ένας 18-135 που το κόστος είναι στα 320 με 350 Πιστεύω ότι έτσι έχει καλύψει το μεγαλύτερο μέρος των απαιτήσεων χωρίς να έχει δεύτερο φακό.
Σωστος Δημητρη απλα με γνωμονα το τι θελει ο καθενας θα σου πουν αλλοι οτι εχεις δικιο και αλλοι αδικο...
ο 135 καλυπτει μεγαλο φασμα αλλα οταν με τον 300 κανεις ενα γυρισμα και ερχεται ο πρασινος στο 1 μετρο... τρελαινεσαι...;)
 
Δημητρη εγω εχω μια Nikon D90 με τον 55-300 της, ο οποιος εχει κυριολεκτικα κολλησει επανω μιας κ δεν ου αρεσουν οι πολυ ανοιχτες ληψεις, μου αρεσει να εστιαζω σε συγκεκριμενα αντικειμενα στο χωρο που μου κανουν εντυπωση... Οντως το 55 στηναρχη σε περιοριζει στα αχανη τοπια αλλα ειναι κ θεμα προτιμησεων...
Γερασιμε πανω κατω με ενα χιλιαρικο εχεις μια πολυ αξιοπρεπη μηχανη...
Το ονειρο μου??? Ενας Nikon 500mm f/2,8 και τα μυαλα στα καγκελα αλλα κοστιζει οσο ενα αυτοκινητο...
 
Κ να θυμαστε το πιο σημαντικο... Μια ωραια φωτογραφια βγαινει οχι επιεδη εχουμε μια καλη φωυτογραφικη μηχανη πολλων ευρω, αλλα επειδη εχουμε σχεδιασει την εικονα στο μυαλο μας πολυ πριν πατησουμε το κουμπι της... Ειναι κατι σαν ενα πολυ ακριβο οπλο στα χερια ενος που δεν μπορει να το κινησει... Καποιος αλλος ακομα και με μονοκαννο Boito θα εκανε εξωφρενικα καλυτερη δουλεια...
Οταν συνδυασεις το οραμα με την τεχνολογια τοτε ομως αρχιζει να κανεις θαυματα...
 
Κ να θυμαστε το πιο σημαντικο... Μια ωραια φωτογραφια βγαινει οχι επιεδη εχουμε μια καλη φωυτογραφικη μηχανη πολλων ευρω, αλλα επειδη εχουμε σχεδιασει την εικονα στο μυαλο μας πολυ πριν πατησουμε το κουμπι της... Ειναι κατι σαν ενα πολυ ακριβο οπλο στα χερια ενος που δεν μπορει να το κινησει... Καποιος αλλος ακομα και με μονοκαννο Boito θα εκανε εξωφρενικα καλυτερη δουλεια...
Οταν συνδυασεις το οραμα με την τεχνολογια τοτε ομως αρχιζει να κανεις θαυματα...

Τι είπε ρε παιδιά ο Σαμπάνης? Δεν γράφεις και κανά τραγουδάκι ρε φίλε? .off topic..love.
 
Back
Top