H φωτογραφία σαν χόμπυ και όχι μόνο

Nα εισαι καλα... Δες κ εδω μερικα πραγματα, μπορει να υπαρχουν κ καλυτερα βιντεο στο νετ... ;)
Εγω ξερω να κανω πολυ λιγοτερα απο οσα λεει το βιντεο... .shake hands.
Αρι το βιντεο πολυ καλο για ξεκινημα.
Ευτυχως που η κοπελλα μιλαει με καλη προφορα και δεν ειναι ντοπια απο Τεξας η Σκωτια...
 
Αρι χρησιμοποίησα με επιτυχία το CS6 για να προσθέσω γραμμές και λέξεις σε διαφορετικές φωτο. Ερώτηση:αν έχω δέκα φωτο και θέλω να βάλω ένα υδατογραφημα σαν αυτό που βάζεις και εσύ, το ίδιο σε όλες,τι πρέπει να κάνω;Υποθέτω ότι βολεύει το photoshop γιατί πρόκειται για ίδια ομαδική δουλειά και δεν είναι ανάγκη να δουλεύεις μια μια τις φώτο στο CS6.Ναι αλλά πως;
 
Γιαννη θα ανοιξεις στο Ligtroom, αφου εχεις τελειωσει με οτι επεξεργιασια θες να κανεις, ολες τις φωτο που θες να βαλεις υδατογραφημα... Θα πατησεις...Edit.... Select all... Κ πατωντας δεξι κλικ επανω τους θα τους κανεις Export σε καποιο φακελο επιλεγοντας το υδατογραφημα στις επιλογες κ αλλαγη μεγεθους αν θες... Ετσι θα μπει σε ολες το υδατογραφημα κ θα μεταβαλεις κ το μεγεθος αν θες... Απλα αυτες να τις βαζεις σε ενα νεο φακελο, ωστε να μην τις μπερδευεις με αυτες που εχεις επεξεργαστει χωρις υδατογραφημα κ με πληρες μεγεθος εικονας... Τουλαχιστον ετσι ειναι στο CS3, φανταζομαι δεν θα εχει αλλαξει κατι στο 6...
 
  • Like
Reactions: jnp
Παιδες επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα με την επεξεργασια βιντεο... Κανενα προγραμμα επεξεργασιας που να εχει κ κανενα φιλτρακι να βελτιωνει την εικονα γνωριζετε?
Εχω κατεβασει ενα αλλα θελει μεταπτυχιακο στον προγραμματισμο για να το δουλεψεις... .hit.
 
Παιδες επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα με την επεξεργασια βιντεο... Κανενα προγραμμα επεξεργασιας που να εχει κ κανενα φιλτρακι να βελτιωνει την εικονα γνωριζετε?
Εχω κατεβασει ενα αλλα θελει μεταπτυχιακο στον προγραμματισμο για να το δουλεψεις... .hit.
Εμένα ο Bret μου είχε υποδείξει το corel videostudio. Η αλήθεια είναι ότι θέλει doctora και αυτό αλλά κάνει παπάδες.
 
  • Like
Reactions: jnp
Μολις με ενημερωσαν οτι "παει" ο φακος της φωτογραφικης... Το προβλημα ειναι στο σωμα του φακου κ οχι στη μηχανη...
Ειχε περασει πολλα ειναι η αληθεια κ ηταν αναμενομενο καποια στιγμη να συμβει αλλα διαλεξε τη χειροτερη περιοδο...
Καλα να ειμαστε κ το συντομοτερο με καινουργιο...:)
 
Μολις με ενημερωσαν οτι "παει" ο φακος της φωτογραφικης... Το προβλημα ειναι στο σωμα του φακου κ οχι στη μηχανη...
Ειχε περασει πολλα ειναι η αληθεια κ ηταν αναμενομενο καποια στιγμη να συμβει αλλα διαλεξε τη χειροτερη περιοδο...
Καλα να ειμαστε κ το συντομοτερο με καινουργιο...:)

Αρη δεν ξέρω αν είναι καλύτερο από το να είχε ζημιά η μηχανή.Η ζημιά σίγουρα θα κοστίσει κοντά στα 300 που κάνει ο φακός ,ίσως και πιο κάτω.Αν χρειαστείς έρευνα για την καλύτερη τιμή, επειδή ξέρω κάποιους να ρωτήσω.
 
Nαι αυτον τον φακο εχω Δημητρη, ειναι οτι πιο απλο κ προσιτο υπαρχει σε τιμη (μετα ανεβαινουμε σε 2 κ 3 φορες επανω την τιμη) αλλα ειναι τιμιος για τα λεφτα του κ μου εδωσε πολλες ωραιες στιγμες τα 5 χρονια που τον εχω...
Σε ευχαριστω για την "προσφορα", θα μιλησουμε συντομα... ;).shake hands.
Δεν το συζητω εννοειται καλυτερα που εχει προβλημα ο φακος κ οχι το σωμα ειδικα σε αυτη τη χρηματικη κατηγορια... Κ για να ειμαστε ειλκρινης σταθηκε στο υψος των περιστασεων σε πολλες καιρικες συνθηκες... Το Timing που διαλεξε να μας αφησει δεν ηταν καλο... .buy buy.
 
Παιδες επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα με την επεξεργασια βιντεο... Κανενα προγραμμα επεξεργασιας που να εχει κ κανενα φιλτρακι να βελτιωνει την εικονα γνωριζετε?
Εχω κατεβασει ενα αλλα θελει μεταπτυχιακο στον προγραμματισμο για να το δουλεψεις... .hit.


pinacl studio μιαζει πολυ με το fotoshop και θα ειναι ποιο ευκολο για σενα που το δουλεβεις..
οπος και το picasa
 
Last edited:
Εχθές το βράδυ στο λιμάνι στην Ιο λίγο πριν φύγω, φωτογράφησα το λουτσο που είχα πιάσει και ακουμπησα την φωτ. μηχανή μέσα στη θηκη στον υαλοκαθαριστηρα του αυτοκινήτου και περιποιηθηκα τα καλαμια και τα τεχνητά δολωματα. Κατόπιν εκανα 5 χιλ μέχρι το σπιτι με 15 στροφές εκ των οποίων 5 φουρκετες.
Το πρωί που ξύπνησα πήγα να πάρω τη μηχανή να τραβήξω το ξημέρωμα. Πουθενά η μηχανη. Ξαφνικά θυμήθηκα τη χθεσινοβραδυνη φάση και τρέχω στο αμαξι. Η Sony RX 100 με περίμενε στο παρμπριζ... Γλυτωσα 400 ευρώ από την αφηρημαδα που έκανα. Πάλι καλά.
 
Εχθές το βράδυ στο λιμάνι στην Ιο λίγο πριν φύγω, φωτογράφησα το λουτσο που είχα πιάσει και ακουμπησα την φωτ. μηχανή μέσα στη θηκη στον υαλοκαθαριστηρα του αυτοκινήτου και περιποιηθηκα τα καλαμια και τα τεχνητά δολωματα. Κατόπιν εκανα 5 χιλ μέχρι το σπιτι με 15 στροφές εκ των οποίων 5 φουρκετες.
Το πρωί που ξύπνησα πήγα να πάρω τη μηχανή να τραβήξω το ξημέρωμα. Πουθενά η μηχανη. Ξαφνικά θυμήθηκα τη χθεσινοβραδυνη φάση και τρέχω στο αμαξι. Η Sony RX 100 με περίμενε στο παρμπριζ... Γλυτωσα 400 ευρώ από την αφηρημαδα που έκανα. Πάλι καλά.

Πολύ τυχερός Γιάννη! Παίξε και TZOKEΡ... :)
 
Αυτό δεν είναι τίποτα. Ο Ζολώτας την ακούμπησε στον ουρανό του ομπάμαξου και ήρθε από τα Τζουμέρκα στην Αθήνα και ήταν ακόμα εκεί. .hair..llk..banana.
Εμένα πάντως μια Benelli που έμεινε επανω, στη δεύτερη στροφή από Αχιλλειο για Γλυφα επεσε και το κοντακι έγινε ότι πρέπει για προσαναμμα. Καλά που άκουσα το μπαμ και γύρισα και μάζεψα το τουφέκι.
 
Back
Top