Franchi Team

Εσείς σαν οπλουργος τι βλέπετε ;
Φίλε μου ξέχνα την αντιπροσωπεία τι να τον κάνεις τον μεσάζοντα. Το πολύ πολύ ρώτα τους ποιος έχει το επίσημο σέρβις.


Πάρε το τουφέκι και πήγαινε σε σοβαρό μάστορα εγώ θα σου πρότεινα τον Βαγγέλη η τον λιακο που έχω συνεργαστεί και είναι σπαθιά να σου πουν τα πράγματα όπως είναι
 
Δεν ξέρω αν έχει βάση αυτό που θα πω ... Αν βλέπω καλά έχει φούσκωμα της κάννης στο σημείο ακριβώς που υπάρχει το σπείρωμα !!! Δε νομίζω να οφείλεται σε έμφραξη γιατί τότε το φούσκωμα θα ήταν λίγο πιο πίσω ... Υποψιάζομαι λοιπόν ότι είχε λασκάρει το τσοκάκι (δηλ. είχε ξεβιδώσει λίγο), πέρασαν αέρια ενδιάμεσα, με αποτέλεσμα να φουσκώσει η κάννη στο σημείο που το τοίχωμά της ειναι πιο λεπτό. Γιατί εκεί είναι το πιο λεπτό σημείο της κάννης που παίρνει αυτού του τύπου τα τσοκάκια με το σπείρωμα στην κορυφή, αφού εκεί το τσοκάκι έχει τη μεγαλύτερη εξωτερική διάμετρο.
Κάτι ανάλογο (και μάλλον χειρότερο) είχε συμβεί πριν λίγα χρόνια εδώ στο σκοπευτήριο, στο σ/π Beretta της γνωστής πρωταθλήτριας του skeet, στη διάρκεια προπόνησης. Μάλιστα τότε το τσοκάκι είχε φύγει εντελώς από την κάννη, αν θυμάμαι καλά, και είχε διπλώσει λίγο και η φούστα του προς τα μέσα σε ένα σημείο.
Ακριβως το ιδιο σκεφτηκα και εγω Στελιο γι'αυτο τον ρωτησα αν το τσοκακι ηταν λιγο ξεβιδωμενο οταν πηγε να το βγαλει...Αλλα τωρα οπως και να'χει την περιπετεια δεν την γλυτωνει...Ενος φιλου παντως με benelli crio απο τις πρωτες με σπειρωμα crio sport ο οποιος εριξε αρκετες ντουφεκιες με λασκαρισμενο τσοκακι το αποτελεσμα δεν ηταν το ιδιο,σε αυτον η ζημια ηταν να παθει ζημια το εσωτερικο σπειρωμα της καννης και να μην σφιγγει το τσοκακι...εβαλε κι αυτος το τριαρι επανω με loctite και ακομη ετσι το εχει πανω απο 10 χρονια...
 
Τα εσω-εξω έχουν μια τάση να ξεσφιγγουν με τις τουφεκιές το βλέπω στα μπρειν και πολύ εύκολα λύνουν τα καρλσον στο μπαικαλ ,που εκεί τα σφίγγω με το κλειδί .Το μεγάλο μειονέκτημα των εξωεργοστασιακων που βιδωνουν εύκολα ;;;;;
 
Τα εσω-εξω έχουν μια τάση να ξεσφιγγουν με τις τουφεκιές το βλέπω στα μπρειν και πολύ εύκολα λύνουν τα καρλσον στο μπαικαλ ,που εκεί τα σφίγγω με το κλειδί .Το μεγάλο μειονέκτημα των εξωεργοστασιακων που βιδωνουν εύκολα ;;;;;
Γιατί με το κλειδί δεν ξεσφιγγουν? Τα έσω έξω τα τσεκάρεις ανά τακτά διαστήματα πολύ εύκολα και τέλος.
 
Τα εσω-εξω έχουν μια τάση να ξεσφιγγουν με τις τουφεκιές το βλέπω στα μπρειν και πολύ εύκολα λύνουν τα καρλσον στο μπαικαλ ,που εκεί τα σφίγγω με το κλειδί .Το μεγάλο μειονέκτημα των εξωεργοστασιακων που βιδωνουν εύκολα ;;;;;
Βαλτους λιγο σπρευ γρασο αυτο που ειναι για τις αλυσιδες μηχανων και θα ξεσφυγγουν οταν τα ξεσφυγγεις εσυ !! Ιδιως τα μπαικαλ που εχουν λεπτο σπειρωμα !!
 
Δεν μου κόλλησαν ποτέ.
Αλλά ούτε μου ξεσφιξαν.
4* & 2* αλλά ο Κόλλιας λέει 3,5* & 2* , όπως και να έχει κάνουν τη δουλειά τους και ασχολείσαι με αλλα και ότι με αυτά..😉

View attachment 86287
Αυτό το τουφέκι φίλε το λάτρεψα, αλλά με πίκρανε πολύ. Όχι το τουφέκι, η αντιπροσώπιση και ο εξουσιοδοτημένος οπλουργός. Το όπλο έπρεπε να φύγει στο εργοστάσιο για επισκευή. Έτυχα στο ένα στα τόσα.
Να φανταστείς είναι τόσο καλό που αυτός που το πούλησα, το πήρε με το ελάττωμα του.
Ιδανικό όπλο για κυνήγι. Είχα και την έκδοση που με την πρώτη σκανδάλη λειτουργεί και ως μονοσκάνδαλο.
Μου είχε περάσει από το μυαλό να το ξαναγοράσω, αλλά ξενέρωσα.
 
Δεν μου κόλλησαν ποτέ.
Αλλά ούτε μου ξεσφιξαν.
4* & 2* αλλά ο Κόλλιας λέει 3,5* & 2* , όπως και να έχει κάνουν τη δουλειά τους και ασχολείσαι με αλλα και ότι με αυτά..😉

View attachment 86287
Εξερετικος συνδυασμός τσοκ κυνηγάς τα παντα
 
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αυτούς πού έχουν affinity, εάν έχουν πρόβλημα με το πέλμα πίσω στην συνθετική έκδοση στα 3 χρόνια γίνεται κομματάκια.
Ισχυει
Όλα αυτά τα αφρώδη χαλάνε εύκολα. Βέβαια ανάλογα και με τη χρήση. Σε ένα μάχιμο όπλο θα χαλάσουν σύντομα. Είναι ωραία όμως
 
Καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω αυτούς πού έχουν affinity, εάν έχουν πρόβλημα με το πέλμα πίσω στην συνθετική έκδοση στα 3 χρόνια γίνεται κομματάκια.
Όντως έτσι είναι. Φαίνεται ότι έχουν ημερομηνία λήξης αυτά τα πέλματα 3 έως 5 χρόνια.
 
Back
Top