Fiat Panda 4×4 Βενζίνη ή Diesel 2×4

Ποιό μοντέλο έχεις;;;;
FIAT PANDA 4X4 CLIMBING βενζινη 1242 κ.ε.Πιστευω πως το πετρελαιο είναι καλυτερο ειδικα αμα εχει και το διακοπτη που κλειδωνει την τετρακινηση.Τελος η κορυφη για μενα είναι το προηγουμενο μοντελο σαν και αυτό που εχουν αναρτησει πιο πανω.
 
Aυτό είχα κι'εγώ σε λευκό . Δεν είχε δείκτη θερμοκρασίας ,του έβαλα ως επίσης και προστατευτικό ντούραλουμίνιο -ποδιά κάτω απο την μηχανή .Το μόνο αυτοκίνητο που θάθελα νάχω ακόμη απ'όσα έχω αλλάξει .
Όταν το πιεζες πολύ υπερθερμαινόταν η αντλία βενζίνης και .....διέκοπτε o_O.
1η μέρα έναρξης μ'άφησε στην μέση για 10 λεπτά .Πήρε μπρός όταν κρύωσε η αντλία κι'απο τότε τόμαθα το τίκ του .
Τούχα μπροστά και προστατευτικό -διακοσμητικό φαναριών με 2 κίτρινους προβολείς .
Πήγαινα παντού με ελάχιστα χρήματα για καύσιμο .
Να σου πω κάτι για να γελάσουμε Λάμπη............ Το πρόβλημα αυτό με τις αντλίες βενζίνης το είχαν πολλά παλιά αυτοκίνητα που είχαν μηχανική αντλία......... Το πρόβλημα αυτό το ελυνες με έναν αστείο τρόπο.......... Επερνες μια ντομάτα μεγάλη το καλοκαίρι που είχε ζέστη το παθαίνες οπότε υπήρχαν και ντομάτες, την εκοβες στη μέση και την φόραγες "καπέλο" στην αντλία ! Αυτή με τη σειρά της κρατούσε κάπως δροσερή την αντλία και όλα εντάξει......... Επίσης τυχόν διαροη από σωληνάκι βενζίνης αντιμετωπίζω τανε με λουκούμι! Το τυλιγες γύρω από το σωληνάκι και δεν διαλυοτανε από την βενζίνη όπως οι μονωτικές ταινιεςκαι κράταγε τη διαροη.......... Για αυτό τότε ταξίδι καλοκαίρι χωρίς ντομάτες και λουκούμια δεν γινότανε!!!!!!
 
Να σου πω κάτι για να γελάσουμε Λάμπη............ Το πρόβλημα αυτό με τις αντλίες βενζίνης το είχαν πολλά παλιά αυτοκίνητα που είχαν μηχανική αντλία......... Το πρόβλημα αυτό το ελυνες με έναν αστείο τρόπο.......... Επερνες μια ντομάτα μεγάλη το καλοκαίρι που είχε ζέστη το παθαίνες οπότε υπήρχαν και ντομάτες, την εκοβες στη μέση και την φόραγες "καπέλο" στην αντλία ! Αυτή με τη σειρά της κρατούσε κάπως δροσερή την αντλία και όλα εντάξει......... Επίσης τυχόν διαροη από σωληνάκι βενζίνης αντιμετωπίζω τανε με λουκούμι! Το τυλιγες γύρω από το σωληνάκι και δεν διαλυοτανε από την βενζίνη όπως οι μονωτικές ταινιεςκαι κράταγε τη διαροη.......... Για αυτό τότε ταξίδι καλοκαίρι χωρίς ντομάτες και λουκούμια δεν γινότανε!!!!!!
To κόλπο με το δέσιμο της ντομάτας με ρούχο πάνω στην αντλία μου τόπε κι ο ξάδελφος .
Μηχανικός στην SAAB :):)
 
Back
Top