Fiat Panda 4×4 Βενζίνη ή Diesel 2×4

Έχω βρει κ από αυτό κ αλλά έχει 200.000 κ κάτι χιλιόμετρα.... .think.
Αν όντως είναι τόσα και αν έχουν γίνει σωστά μην σε ανησυχεί ο πετρελαιοκινητηρας έχει μεγάλη διάρκεια ζωής
Ασχέτως τι θα επιλέξεις πρόσεχε την καδενα καλύτερα να την αλλάξεις προληπτικά παρα να έχεις τρεχάματα μιλάω εκ πείρας
 
Αν οδηγησεις diesel μου ελεγαν δεν θα θες να κ ξαναπας σε βενζινη ειδικα σε επαρχιακους δρομους κ μετα απο ενα χρονο με πετρελαιο καταλαβαινω τι εννοουν... Πραγματικα οδηγω τωρα βενιζινες αντιστοιχων επιδοσεων κ θελω να βγαλω το ποδι απο την πορτα να σπρωξω...
Ειναι τοσο χαμηλα η ροπη στα diesel που οδηγεις με μια η δυο σχεσεις ψηλοτερες και δεν εχεις λογο για κατεβασματα, πατας το γκαζι κ φευγεις...
Απο εκει κ περα ομως, αν οι διαδρομες σου ειναι μικρές και δεν κανεις πανω απο 15.000 χιλιομετρα το χρονο, εγω μαλλον θα πηγαινα σε βενζινη... Εσυ βεβαια βαζεις κ τετρακινηση vs εμπρος κινηση στο παιχνιδι οποτε το πραγμα δυσκολευει... Πρωτα πρεπει να δεις ρεαλιστικα την χρηση που του κανεις...
Με τη δουλειά μου,πήγαινε κ έλα/ανά ημέρα,κάνω 45χιλιόμετρα...το μήνα 1000 κ κάτι...×8 μήνες που χρειάζομαι αυτοκίνητο παρέα με τα extra δρομολόγια κυνηγίου ΣΥΝΟΛΙΚΑ στο περίπου,κάνω γύρω στα 12.000χιλ.
 
Οπότε όλα τα 1300 diesel έχουν turdo να υποθέσω Δημήτρη;;
Να υποθεσεις οτι εδω και μια 10τια δεν βγαζουν κανενα κηνητηρα ντιζελ ατμοσφαιρικο ,εδω βαζουν και στις βενζηνες τουρμπο αν δεις οσοι εχουν παλια του 90 ,ταρο, κινγκ καμπ,και τογιοτα δεν τα αλλαζουν για αυτον το λογο ειναι ατμοσφαιρικα και δεν καινε τιποτα αλλα μεχρι να γεμησεις μια ταχυτητα ριχνεις και εναν υπνακο .yelling..yelling..my man.
 
Να υποθεσεις οτι εδω και μια 10τια δεν βγαζουν κανενα κηνητηρα ντιζελ ατμοσφαιρικο ,εδω βαζουν και στις βενζηνες τουρμπο αν δεις οσοι εχουν παλια του 90 ,ταρο, κινγκ καμπ,και τογιοτα δεν τα αλλαζουν για αυτον το λογο ειναι ατμοσφαιρικα και δεν καινε τιποτα αλλα μεχρι να γεμησεις μια ταχυτητα ριχνεις και εναν υπνακο .yelling..yelling..my man.
Δν έχω ασχοληθεί με diesel ποτέ...γι'αυτό ρωτάω.
Ευχαριστώ πάντος!!!
 
Το παλιο panda εχει μπροστα κινηση και με μοχλο δινει και πισω.
Ενα αυτοκινητο για βρωμικη δουλεια,οχι ομως για μεγαλες διαδρομες.
Το εχω σηκωσει 7 ποντους και του εχω τρακτερωτα λαστιχα.Δεν εχω καταφερει να το κολLησω σε λασπη.
Θα κολλησει μονο αν το ¨τακαρεις¨σε νεροφαγωματα...
Το νεο ,αν δεν κανω λαθος εχει μονιμη τετρακινηση,που πολλοι την αφαιρουν κατα τους καλοκαιρινους μηνες για οικονομια.
Για πιο μακρυνα κυνηγια,L200...
 

Attachments

  • 1616321205078.jpg
    1616321205078.jpg
    49,8 KB · Προβολές: 33
Τα παντα εχουν και αργα η απλα μια τετρακινηση για κανενα χωματοδρομο ; Δεν εχω μπει ποτε μεσα !!! Και δεν εχω ασχοληθει αφου εχω ενα χαιλουξ του 2004 και παω παντου !!!
Δεν είναι και για εξωπραγματικες καταστάσεις που ούτως ή άλλως ελάχιστοι τις χρειάζονται και σε σπάνιες περιπτώσεις
Το μεγαλύτερο ποσοστό μια χαρά το καλύπτει με τα υπέρ του και τα κατά του
Α ρε Hiluxαρα τι μου θύμισες σκυλί και χωρίς να ζητήσει ούτε βίδα Screenshot_20210616-182023_Photos.jpg
 
Έχω το fiat grande punto 1300 multijet 75hp. Αγορασμένο καινούριο το 2008 euro4 δυστυχώς δεν μπένουν Αθήνα. Να το προσέξεις αυτό αν θες να πηγαίνεις Αθήνα. Έχει 95000 χιλιόμετρα και σήμερα θα το πάρω από το συνεργείο για κάποια φαναρτζίδικα μικροκτυπήματα παραρισμάτων, γιατί θα το πουλήσω λόγο ότι η μάνα μου λόγο οστεοπόρωσης δεν μπορεί πλέον να το οδηγεί! Δεν μου έχει βγάλει κανένα μηχανικό πρόβλημα, η κατανάλωσή του είναι γύρω στα 5 με 5.5 λίτρα και σε πορεία ακόμα πιο κάτω. Έχει δύναμη από τις 1700 στροφές και πάνω και ίσως σε ξενίσει ότι μπορεί να σέρνεται πολύ χαμηλά αλλά μόλις μπει στις 1800 σε κολάει στο κάθησμα. Μέχρι 140 χιλ σε εθνική είναι πραγματικά πολύ καλό, προσπερνάς άνετα. Εάν τότε είχα πάρει το panta δεν θα το πουλούσα σήμερα, αλλά δυστυχώς ακόμα τότε δεν εισηγαγώταν σε ντίζελ στην Ελλάδα.
 
IMG-b326c8008aa6cd009f3f826411caa7ae-V.jpgIMG-b05369d72d3b1566ffa6adb2f9295b6f-V.jpgΠριν λίγο καιρό αγόρασα το Φιατ panda cng με φυσικό αέριο για κύρια χρήση πόλη σας πληροφορώ ότι έχω ξετρελαθει με την οικονομία 3 ευρώ 100 χλμ και με το νεύρο που έχει και την απόσταση από το εδαφος καθότι φορά το σασί του 4χ4 οπότε μάλλον το vitara πάει για πούλημα με μόνο 100000χλμ για όποιον φίλο ενδιαφέρεται ας στείλει πμ
 
View attachment 28241View attachment 28242Πριν λίγο καιρό αγόρασα το Φιατ panda cng με φυσικό αέριο για κύρια χρήση πόλη σας πληροφορώ ότι έχω ξετρελαθει με την οικονομία 3 ευρώ 100 χλμ και με το νεύρο που έχει και την απόσταση από το εδαφος καθότι φορά το σασί του 4χ4 οπότε μάλλον το vitara πάει για πούλημα με μόνο 100000χλμ για όποιον φίλο ενδιαφέρεται ας στείλει πμ
Ωραίο!Τί αυτονομία έχει?
 
View attachment 28241
img-b05369d72d3b1566ffa6adb2f9295b6f-v-jpg.28242
Πριν λίγο καιρό αγόρασα το Φιατ panda cng με φυσικό αέριο για κύρια χρήση πόλη σας πληροφορώ ότι έχω ξετρελαθει με την οικονομία 3 ευρώ 100 χλμ και με το νεύρο που έχει και την απόσταση από το εδαφος καθότι φορά το σασί του 4χ4 οπότε μάλλον το vitara πάει για πούλημα με μόνο 100000χλμ για όποιον φίλο ενδιαφέρεται ας στείλει πμ
Ωραίο!Τί αυτονομία έχει?
250 χλμ με 8 ευρώ πρόβλημα τα πρατήρια αλλά το πήρα γιατί εχει και Φιλαδέλφεια και Μαρκόπουλο πρατήριο έχω κάνει 45000 χλμ πρόπερσι Χαλκιδική Αθήνα 35 ευρώ έκαψε και με έφερε σερί χωρίς στάση
 
Το πολεμικο παντα του αγρινιωτη δεν παιζεται!Εχει τετρακινηση της σταγιερ και με το ψηλωμα που του εχει κανει αμφιβαλω αν το χαιλουξ ειδικα σε ανηφορικα λασπωμένα κομματια μπορει να ακολουθησει τον κοντοστουπη ιταλο.Εχω το μεθυστερο παντα 4χ4 βενζινη με 340000 χιλιόμετρα χωρις πρόβλημα.
 
Αυτο να βρειs να σου πω μαλιστα.Ειχαμε οργιασει πριν χρονια με εναν φιλο μου με ενα τετοιο.View attachment 28197
Aυτό είχα κι'εγώ σε λευκό . Δεν είχε δείκτη θερμοκρασίας ,του έβαλα ως επίσης και προστατευτικό ντούραλουμίνιο -ποδιά κάτω απο την μηχανή .Το μόνο αυτοκίνητο που θάθελα νάχω ακόμη απ'όσα έχω αλλάξει .
Όταν το πιεζες πολύ υπερθερμαινόταν η αντλία βενζίνης και .....διέκοπτε o_O.
1η μέρα έναρξης μ'άφησε στην μέση για 10 λεπτά .Πήρε μπρός όταν κρύωσε η αντλία κι'απο τότε τόμαθα το τίκ του .
Τούχα μπροστά και προστατευτικό -διακοσμητικό φαναριών με 2 κίτρινους προβολείς .
Πήγαινα παντού με ελάχιστα χρήματα για καύσιμο .
 
Back
Top