Epagneul Breton

Μετά από τρία χρόνια χωρίς σκύλο έφτασε η ώρα να έχω ξανά έναν σύντροφο στο βουνό.
Και επειδή είμαι μονιας ως συνήθως στο κυνήγι, μου έλειψε πολύ η παρέα ενός σκύλου.
Πήρα λοιπόν ένα χρονιαρικο επανιελακι και για πρώτη φορά φορά θηλυκό.
Αν και βγήκαμε μόλις δύο φορές μέχρι τώρα φαίνεται για κοντινό σκυλάκι και λίγο φοβιαρικο.
Δεν του αρέσουν ακόμα τα πυκνά και δεν θέλει να τσιμπιέται.
Θα φτιάξουμε πιστεύω με τον καιρό...
Και η δικιά μου έτσι ήταν στην αρχή, ακριβώς όπως διαβάζω τα γραφόμενά σου. Στην πορεία αν της έβγαζα δεύτερο όνομα θα ήταν caterpillar. Θέλει υπομονή, επιβράβευση και πολύ επικοινωνία. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να πιέζουμε τα σκυλιά μας γιατί συνήθως έχουμε μη αναστρέψιμα αποτελέσματα. Με το καλό να την δεις όπως επιθυμείς.
 
Μετά από τρία χρόνια χωρίς σκύλο έφτασε η ώρα να έχω ξανά έναν σύντροφο στο βουνό.
Και επειδή είμαι μονιας ως συνήθως στο κυνήγι, μου έλειψε πολύ η παρέα ενός σκύλου.
Πήρα λοιπόν ένα χρονιαρικο επανιελακι και για πρώτη φορά φορά θηλυκό.
Αν και βγήκαμε μόλις δύο φορές μέχρι τώρα φαίνεται για κοντινό σκυλάκι και λίγο φοβιαρικο.
Δεν του αρέσουν ακόμα τα πυκνά και δεν θέλει να τσιμπιέται.
Θα φτιάξουμε πιστεύω με τον καιρό...
Δώσε χρόνο και εξόδους στο σκυλάκι... Την ψυχή του epagneul δεν την έχει κανένα...
 
Προερχόμενος από Πόιντερ, ήμουν σκεπτικός για την αλλαγή σε γαλλικό Επανιελ. Πλέον και μετά από 3 χρόνια μαζί του νομίζω ότι δεν μπορώ να κυνηγήσω ξανά με κάτι άλλο. Κυνηγάει τα πάντα, φτερωτά ή τετράποδα με πάθος και επιπλέον κάθεται και στο καρτέρι.
Στην τελευταία φωτό παρέα με τον μεγάλο μου γιο....
 

Attachments

  • 20180801_181217.jpg
    20180801_181217.jpg
    243,4 KB · Προβολές: 74
  • 20180126_163912.jpg
    20180126_163912.jpg
    218,3 KB · Προβολές: 76
  • 20181227_090927.jpg
    20181227_090927.jpg
    375 KB · Προβολές: 80
  • 20181215_080952.jpg
    20181215_080952.jpg
    332,3 KB · Προβολές: 80
Μετά από τρία χρόνια χωρίς σκύλο έφτασε η ώρα να έχω ξανά έναν σύντροφο στο βουνό.
Και επειδή είμαι μονιας ως συνήθως στο κυνήγι, μου έλειψε πολύ η παρέα ενός σκύλου.
Πήρα λοιπόν ένα χρονιαρικο επανιελακι και για πρώτη φορά φορά θηλυκό.
Αν και βγήκαμε μόλις δύο φορές μέχρι τώρα φαίνεται για κοντινό σκυλάκι και λίγο φοβιαρικο.
Δεν του αρέσουν ακόμα τα πυκνά και δεν θέλει να τσιμπιέται.
Θα φτιάξουμε πιστεύω με τον καιρό...
Άγγελε, σου εύχομαι καλότυχο και να σε συντροφεύει όπως επιθυμείς για πολλά-πολλά χρόνια!
Βλέπω πως τελικά κατέληξες σε γαλλικό αλλά όχι μπρακ... :)
 
Χρηστο πήγα σε γνωστά μονοπάτια αν και έκανα την κίνηση για το μπρακ.
Κάτι η τιμή που ήθελε κατι ή απόσταση δεν πειραματίστηκα.
Είχα ξανά επανιελακι και η αλήθεια είναι πως δέθηκα μαζί του αν και δεν προλαβα να χαρώ πολλά γιατί κάποιο μακρύ χέρι τον άρπαξε.
Ελπίζω να μακροημερευσουμε με τούτο
Ευχαριστώ όλους και για τις ευχές και τις συμβουλές.
 
Μετά από τρία χρόνια χωρίς σκύλο έφτασε η ώρα να έχω ξανά έναν σύντροφο στο βουνό.
Και επειδή είμαι μονιας ως συνήθως στο κυνήγι, μου έλειψε πολύ η παρέα ενός σκύλου.
Πήρα λοιπόν ένα χρονιαρικο επανιελακι και για πρώτη φορά φορά θηλυκό.
Αν και βγήκαμε μόλις δύο φορές μέχρι τώρα φαίνεται για κοντινό σκυλάκι και λίγο φοβιαρικο.
Δεν του αρέσουν ακόμα τα πυκνά και δεν θέλει να τσιμπιέται.
Θα φτιάξουμε πιστεύω με τον καιρό...
Άγγελε καλορίζικο καλότυχο
Υπομονή αγάπη και δώσε ευκαιρίες με εξόδους στο σκυλάκι σου....να πατάει κυνηγότοπο και όλα θα έρθουν μόνα τους
Η δική μου φέτος έκανε μια πρόοδο κι από μέτρια έως καλή έγινε πάνω από άριστη και μ έχει ξετρελλάνει
Καλή συνέχεια :)
 
Προερχόμενος από Πόιντερ, ήμουν σκεπτικός για την αλλαγή σε γαλλικό Επανιελ. Πλέον και μετά από 3 χρόνια μαζί του νομίζω ότι δεν μπορώ να κυνηγήσω ξανά με κάτι άλλο. Κυνηγάει τα πάντα, φτερωτά ή τετράποδα με πάθος και επιπλέον κάθεται και στο καρτέρι.
Στην τελευταία φωτό παρέα με τον μεγάλο μου γιο....
όμορφο ζώο και πολύ δυνατό να το χαίρεσαι Κυριάκο
κυρία με σέρβικες καταγωγές;;;;;;
 
όμορφο ζώο και πολύ δυνατό να το χαίρεσαι Κυριάκο
κυρία με σέρβικες καταγωγές;;;;;;
Κύριος είναι Μάκη και μάλιστα συνονόματός σου... Μάικ λέγεται :D:D
Όσο για την καταγωγή δεν είμαι σίγουρος, από Καλατζή ήρθε στα χέρια μου, έχω το pedigree στο χωριό, το ΣΚ θα ελέγξω....
 
Κύριος είναι Μάκη και μάλιστα συνονόματός σου... Μάικ λέγεται :D:D
Όσο για την καταγωγή δεν είμαι σίγουρος, από Καλατζή ήρθε στα χέρια μου, έχω το pedigree στο χωριό, το ΣΚ θα ελέγξω....
Χαχαχα ωραίος ο κος Μάικ .shake hands.
Δεν πειράζει Κυριάκο για την καταγωγή δεν χάθηκε ο κόσμος, εγώ από πάθος γι αυτή την ράτσα ρώτησα
Να σαι καλά :)
 
Καλή χρονιά Θοδωρή με υγεία.
Πάμε καλά, αρχίσαμε να μπαίνουμε στο νόημα σιγά σιγά.
Ακόμα δεν εχει ξεκολλήσει από τα κοτσυφια αλλά έτσι έμαθε να μπαίνει στο πυκνό.
Φερμα σε μπεκάτσα δεν έκανε ακομα.
Τρεις που πήρα της πήρα σηκωμένες είτε πριν έρθει ξεσηκωμενη από μένα είτε την προγκιξε, και γι αυτό δεν ξαναεριξα.
Τις τελευταίες μέρες από τα χριστούγεννα δηλαδή που εμφανίστηκαν κάποια μπεκατσινια εδώ φερμαραμε σταθερα.
Πήραμε μερικά παρέα με φερμες και γι αυτό έγραψα στην αρχή ότι μπαίνουμε στο νόημα.
Περιμένω να πέσουν οι αέρηδες και να ανοίξουν τα σχολεία( περισσότερο διαθεσιμο χρόνο) για να βγούμε και για καμιά μπεκάτσα.
Αυτά...τα λίγα!!
 
Καλή χρονιά Θοδωρή με υγεία.
Πάμε καλά, αρχίσαμε να μπαίνουμε στο νόημα σιγά σιγά.
Ακόμα δεν εχει ξεκολλήσει από τα κοτσυφια αλλά έτσι έμαθε να μπαίνει στο πυκνό.
Φερμα σε μπεκάτσα δεν έκανε ακομα.
Τρεις που πήρα της πήρα σηκωμένες είτε πριν έρθει ξεσηκωμενη από μένα είτε την προγκιξε, και γι αυτό δεν ξαναεριξα.
Τις τελευταίες μέρες από τα χριστούγεννα δηλαδή που εμφανίστηκαν κάποια μπεκατσινια εδώ φερμαραμε σταθερα.
Πήραμε μερικά παρέα με φερμες και γι αυτό έγραψα στην αρχή ότι μπαίνουμε στο νόημα.
Περιμένω να πέσουν οι αέρηδες και να ανοίξουν τα σχολεία( περισσότερο διαθεσιμο χρόνο) για να βγούμε και για καμιά μπεκάτσα.
Αυτά...τα λίγα!!
Μια χαρα!Οχι αφερμαριστες.big smile.
 
εχω ενα επανιελ μπρετον ασπρο μαυρο , ειναι καλο σε περδικα , ορτυκι ,με φερμα , και βγαζει μερικες φορες και κανενα λαγο που και που , ειναι 6 χρονων , και λεω να το περνω για πρωτη φορα μαζη μου στης τσιχλες , αλλα το σκεφτομε να μην το χαλασω το σκυλι στης τσιχλες , και δεν ενδιαφερετε για τα αλλα θυραματα που εχει μαθει απο την αρχη , και χαση και την φερμα του , τι λετε να το περνω στης τσιχλες , η οχι
 
εχω ενα επανιελ μπρετον ασπρο μαυρο , ειναι καλο σε περδικα , ορτυκι ,με φερμα , και βγαζει μερικες φορες και κανενα λαγο που και που , ειναι 6 χρονων , και λεω να το περνω για πρωτη φορα μαζη μου στης τσιχλες , αλλα το σκεφτομε να μην το χαλασω το σκυλι στης τσιχλες , και δεν ενδιαφερετε για τα αλλα θυραματα που εχει μαθει απο την αρχη , και χαση και την φερμα του , τι λετε να το περνω στης τσιχλες , η οχι
Εφόσον είναι έμπειρο στα υπόλοιπα δεν νομίζω να έχει θέμα στην τσίχλα...Εγώ θα το έπαιρνα!!!
 
Καλησπερα κυριοι,θα παω μεσα στη βδομαδα να δω ενα κουταβι επανιελακι κ μιας κ δεν εχω προηγουμενη εμπειρια θα ηθελα να σας ρωτησω τι θα επρεπε να προσεξω για να δω αν το παρω τελικα η οχι.Την εχω πατησει με κροτοφοβικο σκυλι παλιοτερα κ δεν θελω να την ξαναπατησω!
 
Back
Top