Epagneul Breton

Καλημέρα σε όλους, εύχομαι υγεία σε άπαντες από τα βάθη της καρδιάς μου. Πρόσφατα (περίπου πριν 1 μήνα) μου χάρισαν ένα Epagneul Breton (άρρεν 18 μηνών) το οποίο σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη δεν απέδωσε τα αναμενόμενα ή προσδοκώμενα όπως τα υπόλοιπα σκυλιά της γέννας. Συγκεκριμένα δεν κατάφερε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ή ενδεχομένως δε βγήκε στο σκυλί η φέρμα, οπότε απόρροια αυτού ήταν να το χαρίσει γιατί τα κυνήγια του αφορούσαν μόνο θηράματα φέρμας. Ωστόσο τα δικά μου κυνήγια είναι πολύ περισσότερο εναέρια (τσίχλα, κότσυφας) οπότε υιοθέτησα το σκυλάκι, για παρέα στο κυνήγι αλλά και για απόρτ θηράματος.
Να τονίσω ότι το σκυλάκι είναι ανεκπαίδευτο, δε γνωρίζει εντολές και δεν υπακούει σε προστάγματα - οδηγίες παρά μόνο σε πολύ βασικά όπως το "έλα". Για να μην αδολεσχώ, το πήρα λοιπόν στο βουνό σε περπατητό και καρτέρι και το σκυλί εμφανίζει περίεργη συμπεριφορά (ομολογώ δεν το είχα δει ποτέ). Ενώ ψάχνει με πάθος για το θήραμα στο έδαφος, ασχολείται πραγματικά και αντιλαμβάνεται το "ψάξε", όταν το βρει, το βάζει στο στόμα, τρέχει μακριά και είτε το μασάει και το καταπίνει είτε το αφήνει σε κάποιο σημείο και το μουλώνει με τη μουσούδα. Δεν το κυνηγάω από πίσω προφανώς για να του το πάρω, του δίνω το χώρο - χρόνο του, δε μπορώ να το μαλώσω σε πραγματικό πρώτο χρόνο ώστε να του υποδείξω την ανάρμοστη συμπεριφορά για να μην το κάνει (το σκυλί φεύγει μακριά μου) και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε απόγνωση γιατί έχω ένα σκυλί με δύσκολα χούγια, που δε γνωρίζω πως να το διορθώσω (εφόσον και αν διορθώνεται).
Ήθελα να μοιραστώ και να συζητήσω μαζί σας το πρόβλημά μου, ώστε αν γίνεται να αξιοποιήσω τις εμπειρίες - συμβουλές σας, οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία είναι καλοδεχούμενη και επιζητούμενη. Υπάρχει λύση;
Σας ευχαριστώ.
 
Καλημέρα σε όλους, εύχομαι υγεία σε άπαντες από τα βάθη της καρδιάς μου. Πρόσφατα (περίπου πριν 1 μήνα) μου χάρισαν ένα Epagneul Breton (άρρεν 18 μηνών) το οποίο σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη δεν απέδωσε τα αναμενόμενα ή προσδοκώμενα όπως τα υπόλοιπα σκυλιά της γέννας. Συγκεκριμένα δεν κατάφερε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ή ενδεχομένως δε βγήκε στο σκυλί η φέρμα, οπότε απόρροια αυτού ήταν να το χαρίσει γιατί τα κυνήγια του αφορούσαν μόνο θηράματα φέρμας. Ωστόσο τα δικά μου κυνήγια είναι πολύ περισσότερο εναέρια (τσίχλα, κότσυφας) οπότε υιοθέτησα το σκυλάκι, για παρέα στο κυνήγι αλλά και για απόρτ θηράματος.
Να τονίσω ότι το σκυλάκι είναι ανεκπαίδευτο, δε γνωρίζει εντολές και δεν υπακούει σε προστάγματα - οδηγίες παρά μόνο σε πολύ βασικά όπως το "έλα". Για να μην αδολεσχώ, το πήρα λοιπόν στο βουνό σε περπατητό και καρτέρι και το σκυλί εμφανίζει περίεργη συμπεριφορά (ομολογώ δεν το είχα δει ποτέ). Ενώ ψάχνει με πάθος για το θήραμα στο έδαφος, ασχολείται πραγματικά και αντιλαμβάνεται το "ψάξε", όταν το βρει, το βάζει στο στόμα, τρέχει μακριά και είτε το μασάει και το καταπίνει είτε το αφήνει σε κάποιο σημείο και το μουλώνει με τη μουσούδα. Δεν το κυνηγάω από πίσω προφανώς για να του το πάρω, του δίνω το χώρο - χρόνο του, δε μπορώ να το μαλώσω σε πραγματικό πρώτο χρόνο ώστε να του υποδείξω την ανάρμοστη συμπεριφορά για να μην το κάνει (το σκυλί φεύγει μακριά μου) και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι σε απόγνωση γιατί έχω ένα σκυλί με δύσκολα χούγια, που δε γνωρίζω πως να το διορθώσω (εφόσον και αν διορθώνεται).
Ήθελα να μοιραστώ και να συζητήσω μαζί σας το πρόβλημά μου, ώστε αν γίνεται να αξιοποιήσω τις εμπειρίες - συμβουλές σας, οποιαδήποτε βοήθεια ή πληροφορία είναι καλοδεχούμενη και επιζητούμενη. Υπάρχει λύση;
Σας ευχαριστώ.
Καλημέρα Κωσταντη. Το σκυλάκι το έχεις αρκετό καιρό; Ρωτάω γιατί αν δεν σε γνωρίσει, να σε εμπιστευτεί δύσκολα θα σου φέρει το θήραμα.
 
Καλημέρα Κωσταντη. Το σκυλάκι το έχεις αρκετό καιρό; Ρωτάω γιατί αν δεν σε γνωρίσει, να σε εμπιστευτεί δύσκολα θα σου φέρει το θήραμα.
Καλημέρα σας,

Το έχω περίπου 1 μήνα, λογικά δε με εμπιστεύεται ακόμα, νομίζω πως δεν έχει αποδεχτεί ότι είμαι το νέο του αφεντικό.
 
Δυσκωλη κατασταση και απο τους πολλους μακακες εδω μεσα αποχωρισαν και πολλοι γνωστες εκτωφεις απο δω μεσα κριμα αλλα ελπιζω να σου βρει λυση καπιος αυτο με το απορτ που περνει το πουλι και παει το αφηνει καπου αλλου το κανει και μενα και θα θελα να μαθω γτ σε ολα τα αλλα ειναι αψωγη ευτηχως
 
Καλημέρα σας,

Το έχω περίπου 1 μήνα, λογικά δε με εμπιστεύεται ακόμα, νομίζω πως δεν έχει αποδεχτεί ότι είμαι το νέο του αφεντικό.
Έτσι πιστεύω και εγώ. Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, αλλά νομίζω ότι πρέπει να το ταιζεις μόνο εσύ και να περνάς χρόνο μαζί του για να μπορέσει να σε αποδεχτεί και να σε εμπιστευτεί. Αν στον προηγούμενο έκανε απορτ κανονικά τότε θα κάνει και σε εσένα. Καλού κακού όμως, τις ώρες που είσαι μαζί του ,πετα του κάτι μαλακό ( ένα ξεφουσκωτο μπαλάκι, ένα μικρό αρκουδάκι πχ) μια δυο φορές για να μην βαρεθεί. Αν δεν στο φερει απλά πήγαινε και μάζεψε το εσύ χωρίς να το μαλώσεις, κάποια στιγμή θα σου το φέρει. Τρία σκυλάκια έχουν περάσει από τα χέρια μου, με αυτόν τον τρόπο δεν είχα ποτέ πρόβλημα με το απορτ. Υπάρχει νήμα για την εκπαίδευση κουταβιου ρίξε μια ματιά, εμένα με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ τα παιδιά που ξέρουν.
 
Έχει κανείς πλαστικό κλουβί μεταφοράς για να με βοηθήσει στις απόλυτες διαστάσεις ώστε να είναι άνετο το σκυλί;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Στο μετριο μπαινουν ανετα δυο μπηκολ η ενα κουρτσχααρ-ποιντερ
Θεωρω οτι θα ειναι ανετα μεσα το επανιελ
Αν δεν κανω λαθος ειναι 80ποντο
Το κραταει φιλος για να μετρησω τωρα
 
Έχει κανείς πλαστικό κλουβί μεταφοράς για να με βοηθήσει στις απόλυτες διαστάσεις ώστε να είναι άνετο το σκυλί;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Εγώ έχω αρσενικό επανιέλ 4 ετων και τον μεταφέρω με αυτό:
https://www.petshop88.gr/kloyvi-met...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiYiIsInRhZ3MiOiIifV0
Είναι πολύ άνετο για ένα επανιελ.
IMG_20200201_111225.jpg
 
Last edited:
Ανετα!
Σκεψου μονο μηπως μελλοντικα θελησεις να βαλεις και δευτερο σκυλι.
Καλυτερα μεγαλυτερο κουτι, η διαφορα ειναι μικρη.
Προς το παρών δεν με απασχολεί αυτό, αλλά έχεις δίκιο μιας και θα αποδειχθεί έξυπνη λύση όπως και η τιμή όπως είπες αν είναι μικρή.Διαστάσεις ακριβώς όπως του φίλου και εσύ; Χωράει δύο; ανάγα και τα σκυλιά βέβαια.Η κούτα χάλασε και κοιτάω τα πλαστικά να το βάζω καρότσα αγρότικο, αν βρέχει μέσα και αν έχω την κούρσα πάλι μέσα!
 
Προς το παρών δεν με απασχολεί αυτό, αλλά έχεις δίκιο μιας και θα αποδειχθεί έξυπνη λύση όπως και η τιμή όπως είπες αν είναι μικρή.Διαστάσεις ακριβώς όπως του φίλου και εσύ; Χωράει δύο; ανάγα και τα σκυλιά βέβαια.Η κούτα χάλασε και κοιτάω τα πλαστικά να το βάζω καρότσα αγρότικο, αν βρέχει μέσα και αν έχω την κούρσα πάλι μέσα!
Αυτο που εχω ειναι του ενος μετρου μηκος.
Χωραει (στριμωγμενα) 2 Σεττερ.
Εχω και με πανελ,
IMG_20220206_205151.jpg
αλλα το πλαστικο βολευει.
Ελαφρυ, το σαπουνιζεις ,στεγνωνει μπαμ μπαμ.
 
Αυτο που εχω ειναι του ενος μετρου μηκος.
Χωραει (στριμωγμενα) 2 Σεττερ.
Εχω και με πανελ,
View attachment 41785
αλλα το πλαστικο βολευει.
Ελαφρυ, το σαπουνιζεις ,στεγνωνει μπαμ μπαμ.
Ευχαριστώ πατρίδα!
 
Προς το παρών δεν με απασχολεί αυτό, αλλά έχεις δίκιο μιας και θα αποδειχθεί έξυπνη λύση όπως και η τιμή όπως είπες αν είναι μικρή.Διαστάσεις ακριβώς όπως του φίλου και εσύ; Χωράει δύο; ανάγα και τα σκυλιά βέβαια.Η κούτα χάλασε και κοιτάω τα πλαστικά να το βάζω καρότσα αγρότικο, αν βρέχει μέσα και αν έχω την κούρσα πάλι μέσα!
Εγώ βάζω το κουτί σε καρότσα αγροτικού, όταν έχει ζέστη. Αν βρέχει ή έχει παγωνιά μέσα στο επιβατικό (ford Mondeo). Τραβάω μπρος το κάθισμα του συνοδηγού και το κουτί μπαίνει στα πίσω καθίσματα, ώστε να βλέπω το σκυλί και να με βλέπει. Πάνω στα πίσω καθίσματα στρώνω σκυλόπανο αυτοκινήτου, για μυρωδιές λάσπες κλπ.
Καλύτερα μεγάλο , όπως αναφέρθηκε. Βέβαια, εξαρτάται και από τις διαστάσεις του οχήματος που διαθέτεις.
Ριξε μια ματιά κι εδώ:
Post in thread 'Απόψεις για μεταφορά σκύλου στο πορτ μπαγκάζ.' https://www.hunterslife.gr/forums/t...φορά-σκύλου-στο-πορτ-μπαγκάζ.2065/post-329600
 
Last edited:
Δεν βρέθηκε τίποτα στο μάτι του σκυλιού, προφανώς σε κάποιο κλαρί το χτύπησε δημιουργώντας φλεγμονή.Συνεχίζουμε το κολλύριο για 7 μέρες.Πήραμε και το χαπάκι για τα σκουλήκια και γενικά είναι υγιέστστο με καλή καρδιά!
 
Έχει κανείς πλαστικό κλουβί μεταφοράς για να με βοηθήσει στις απόλυτες διαστάσεις ώστε να είναι άνετο το σκυλί;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
https://petstory.eu/index.php?route...BfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 με αυτο μεταφερω το δικο μου αρσενικο επανιελ ειναι παμθηνο το πηρα απο το συγκεκριμενο μαγαζι και ειναι αθανατο ευκολο στο πλυσιμο το εχω 4 χρονια πριν κουβαλουσα ντραατχααρ με αυτο. στα 55€ δεν υπαρχει κατι καλυτερο
 
Back
Top