Epagneul Breton

Όνομα
ανδρεας
καλησπερα .κυνηγαω εδω και 15 χρονια μονο με επενιελ ορτυκι και μπεκατσα.προσωπικη μου αποψη ειναι πως τα σκυλια αυτα ειναι καθαρα σκυλια φερμας.ειναι κριμα να τα χαλαμε σε απορτ τσιχλας τρυγωνιου κλπ.υπαρχουν ειδικες φυλες σπρινγκερ κοκερ για απορτ και ξεπεταγμα θηραματος

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Άγγελος
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φιλο παραπανω.
Ξεκίνα τον πρώτα στη φερμα και αφού πάρει κάνα δυο χρονιές μόνο φερμα τότε τον παίρνεις και στο καρτέρι.
Δες βέβαια και τα χαρίσματα του σκύλου πρώτα.
Μπορεί να είναι από σκυλιά που μπορούν να ξεχωρίσουν τα κυνήγια και να ανταπεξελθει και στα δύο.
Το ζήτημα είναι να μην είναι ένα πολύ καλό φερμα και με το καρτέρι αντί να γίνει μεγάλο μπεκατσοσκυλο για παράδειγμα μείνει ενα μέτριο σκυλί και στα δύο.
Αξιολογείς τα κυνήγια σου και τα θέλω σου και πράττεις.

Περιοχή
Κερατσίνι - Αργολίδα
Όνομα
Κυριάκος
Εγώ θα συμφωνήσω με τον φιλο παραπανω.
Ξεκίνα τον πρώτα στη φερμα και αφού πάρει κάνα δυο χρονιές μόνο φερμα τότε τον παίρνεις και στο καρτέρι.
Δες βέβαια και τα χαρίσματα του σκύλου πρώτα.
Μπορεί να είναι από σκυλιά που μπορούν να ξεχωρίσουν τα κυνήγια και να ανταπεξελθει και στα δύο.
Το ζήτημα είναι να μην είναι ένα πολύ καλό φερμα και με το καρτέρι αντί να γίνει μεγάλο μπεκατσοσκυλο για παράδειγμα μείνει ενα μέτριο σκυλί και στα δύο.
Αξιολογείς τα κυνήγια σου και τα θέλω σου και πράττεις.
Η τελευταία φράση του Άγγελου είναι η πιο σωστή. Εξαρτάται το τι θέλεις εσύ.

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Φτασαμε 4 μηνων κ ξεκινησαμε λιγο απορτ απο το νερο πρωτη μερα σημερα!Φοβισμενα στην αρχη αλλα ξεψαρωσε λιγο οσο περναγε η ωρα κ κολυμπησαμε κ λιγο!Τωρα θα αρχισουμε κ την φερμα σιγα σιγα!!!

Attachments

• IMG_20200510_071328.jpg
    IMG_20200510_071328.jpg
    291,1 KB · Προβολές: 27
Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Φτασαμε 4 μηνων κ ξεκινησαμε λιγο απορτ απο το νερο πρωτη μερα σημερα!Φοβισμενα στην αρχη αλλα ξεψαρωσε λιγο οσο περναγε η ωρα κ κολυμπησαμε κ λιγο!Τωρα θα αρχισουμε κ την φερμα σιγα σιγα!!!

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Άγγελος
Μια ερώτηση απορία ρε παιδιά.
Σήμερα μ έκανε ένα νούμερο που δεν το ξανασυναντήσα σε άλλο επανιελ.
Μου το έκανε ο Ερμής ένα Σεττερ που είχα ξεροκέφαλο πολύ παλιά.
Οταν τελειώσαμε την βόλτα μας και γυρίσαμε στο αυτοκίνητο και μέχρι να βγάλω νερό και δοχείο να πιει, πήρε ένα ντόρο στον δρόμο πάνω (από αλλά σκυλιά όπως αποδείχτηκε) και έφυγε καμιά 800+μετρα και έφτασε στο τέλος του δρόμου.
Εκεί συνάντησε άλλον δρόμο και έφυγε αλλά τόσα μέτρα περίπου δεξιά και βρήκε κάτι Σεττερ ενός συναδέλφου άγνωστου.
Ευτυχώς ήμουν σε πλάγια και είδα που πήγε.
Για σφυρίχτρα και φωνές για να γυρίσει όσο ήταν σε απόσταση να ακούσει ούτε λόγος.
Δεν έδινε σημασία.
Αν δεν ήμουν ψηλά ίσως να το έψαχνα ακόμα.
Πήγα μετά με το αυτοκίνητο μέχρι εκεί και τον μάζεψα.
Το περίεργο είναι πως ενώ είναι υπακούο και σκυλί που δεν φεύγει απ την εμβελεια της σφυρίχτρας σήμερα ξέφυγε.
Υπόψιν το σκυλί είναι θηλυκό και δεν πήρε κανένα άλλο που "εσερνε".
Είχε κάτι ανάλογο κανένας να μου πει τι το έπιασε;

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Μπράβο φίλε ωραίος σκύλος, αν επιτρέπεται από που το πήρες και αν οι γονείς του είναι φερμας ή για απορτ
Επανιελ ειναι,απο γεννα συναδελφου κυνηγου το πηρα που κυνηγαει με φερμα.Δειχνει καλο σκυλι αλλα εχει θεμα με την ενεργεια της,δεν χορταινει παιχνιδι με τιποτα!Πιστευω μεγαλωνοντας να χαλαρωσει λιγο.Ξεκινησαμε απορτ με διαφορα αντικειμενα κ λιγο φερμα με το αγαπημενο της παιχνιδι απλα δεν καθεται πολυ σε φερμα κ προσπαθει να το πιασει αμεσως!Σημερα πρωτη προσπαθεια στο νερο κ αν κ φοβισμενη στην αρχη μετα ξεψαρωσε,την αλλη βδομαδα θα παει καλυτερα πιστευω!

Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Άγγελος
Είναι πολύ μικρή ακόμα.
Καλά κάνεις και το φέρνει σε επαφή με το νερό.
Για την φερμα όμως και κυρίως για να κάθεται σταθερά είναι μικρή ακόμα.
Λογικό είναι να έχει ενέργεια πολύ και να θέλει περισσότερα παιχνίδια απ ότι να έχει μυαλό για ψάξιμο.
Θα τη βγάλει μόνη της την φερμα μην αγχώνεσαι και το πιέζεις το σκυλάκι.

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Είναι πολύ μικρή ακόμα.
Καλά κάνεις και το φέρνει σε επαφή με το νερό.
Για την φερμα όμως και κυρίως για να κάθεται σταθερά είναι μικρή ακόμα.
Λογικό είναι να έχει ενέργεια πολύ και να θέλει περισσότερα παιχνίδια απ ότι να έχει μυαλό για ψάξιμο.
Θα τη βγάλει μόνη της την φερμα μην αγχώνεσαι και το πιέζεις το σκυλάκι.
Κυνηγαμε κ παπια κ οπως καταλαβαινεις καποιες φορες πρεπει να απορταρει κ απ το νερο οποτε σιγα σιγα πρεπει να μαθαινει!Προχθες της εκανα κ κατι αλλο,της εκρυψα τις αγαπημενες τις λιχουδιες σε διαφορα μερη στην ταρατσα σε αρκετα δυσκολα σημεια κ οταν την εβγαλα της ελεγα την εντολη ψαξε!Τα βρηκε λες κ με ειχε δει σε βιντεο που τα ειχα βαλει χωρις καμια δυσκολια!Μου εκανε εντυπωση η μυτη της

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Ρε παιδια οπως παιζαμε τις προαλες με το επανιελακι μου πηδηξε απο μια καρεκλα κ εδειξε οτι πονεσε στο πισω δεξι ποδι,της το ετριψα λιγο κ εδειχνε ολα καλα,σημερα την πηγα για εκπαιδευση κ την ωρα που ετρεχε κουτσαινε λιγο παλι με το πισω δεξια ποδι,ετρεχε κανονικα ομως!να την παω γιατρο;τι να κανω;

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Ρε παιδια οπως παιζαμε τις προαλες με το επανιελακι μου πηδηξε απο μια καρεκλα κ εδειξε οτι πονεσε στο πισω δεξι ποδι,της το ετριψα λιγο κ εδειχνε ολα καλα,σημερα την πηγα για εκπαιδευση κ την ωρα που ετρεχε κουτσαινε λιγο παλι με το πισω δεξια ποδι,ετρεχε κανονικα ομως!να την παω γιατρο;τι να κανω;
Αν το ειχε σπασει λογικα δεν θα μπορουσε καθολου να τρεξει,ετσι δεν ειναι;

Όνομα
SPIROS
Αν ήταν σπάσιμο θα πόναγε πολύ και δεν θα το πάταγε από την αρχή!!Ξεκούραση Παναγιώτη και αν νομίζεις ότι δεν πάει καλά σε 2-3 μέρες στο γιατρό!!

Kostas ContraDosi

Moderator
Περιοχή
Αμαλιάδα Ν.Ηλείας
Όνομα
Kώστας
Καλύτερα μια εξέταση στο γιατρό...

Περιοχή
Β.Εύβοια
Όνομα
Θοδωρής
Μαλλον το εχει παρει με φοβο το χτυπημα και το φυλαει το παιδι της οταν περπαταει.Το κανει και ο δικος μου.Θα κανεις μια ακτινογραφια αλλα αφου τρεχει δεν εχει κατι.Της εμεινε ο φοβος.

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Αν ήταν σπάσιμο θα πόναγε πολύ και δεν θα το πάταγε από την αρχή!!Ξεκούραση Παναγιώτη και αν νομίζεις ότι δεν πάει καλά σε 2-3 μέρες στο γιατρό!!
Καλύτερα μια εξέταση στο γιατρό...
Μαλλον το εχει παρει με φοβο το χτυπημα και το φυλαει το παιδι της οταν περπαταει.Το κανει και ο δικος μου.Θα κανεις μια ακτινογραφια αλλα αφου τρεχει δεν εχει κατι.Της εμεινε ο φοβος.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια,θα κοιταξω ελαφρια εκπαιδευση για 10 μερες να το δω αλλα λυσαει η ρουφιανα!

Περιοχή
Νικαια
Όνομα
Panagiotis
Ερωτηση προς παλαιοτερους:Παιδια πηγα το σκυλι την κυριακη για βολτα στο βουνο κ παρατηρησα οτι κανει το εξης,παει 10 μετρα μπροστα κ μετα ερχετε τρεχοντας πρις εμενα!Αυτο οσο περπατησαμε το εκανε συνεχεια(2-3 χιλιομετρα καναμε)Το σκυλι ειναι 6 μηνων!Ειναι λογικη αυτη η συμπεριφορα;