Epagneul Breton

Μια ερώτηση απορία ρε παιδιά.
Σήμερα μ έκανε ένα νούμερο που δεν το ξανασυναντήσα σε άλλο επανιελ.
Μου το έκανε ο Ερμής ένα Σεττερ που είχα ξεροκέφαλο πολύ παλιά.
Οταν τελειώσαμε την βόλτα μας και γυρίσαμε στο αυτοκίνητο και μέχρι να βγάλω νερό και δοχείο να πιει, πήρε ένα ντόρο στον δρόμο πάνω (από αλλά σκυλιά όπως αποδείχτηκε) και έφυγε καμιά 800+μετρα και έφτασε στο τέλος του δρόμου.
Εκεί συνάντησε άλλον δρόμο και έφυγε αλλά τόσα μέτρα περίπου δεξιά και βρήκε κάτι Σεττερ ενός συναδέλφου άγνωστου.
Ευτυχώς ήμουν σε πλάγια και είδα που πήγε.
Για σφυρίχτρα και φωνές για να γυρίσει όσο ήταν σε απόσταση να ακούσει ούτε λόγος.
Δεν έδινε σημασία.
Αν δεν ήμουν ψηλά ίσως να το έψαχνα ακόμα.
Πήγα μετά με το αυτοκίνητο μέχρι εκεί και τον μάζεψα.
Το περίεργο είναι πως ενώ είναι υπακούο και σκυλί που δεν φεύγει απ την εμβελεια της σφυρίχτρας σήμερα ξέφυγε.
Υπόψιν το σκυλί είναι θηλυκό και δεν πήρε κανένα άλλο που "εσερνε".
Είχε κάτι ανάλογο κανένας να μου πει τι το έπιασε;
 
Μπράβο φίλε ωραίος σκύλος, αν επιτρέπεται από που το πήρες και αν οι γονείς του είναι φερμας ή για απορτ
Επανιελ ειναι,απο γεννα συναδελφου κυνηγου το πηρα που κυνηγαει με φερμα.Δειχνει καλο σκυλι αλλα εχει θεμα με την ενεργεια της,δεν χορταινει παιχνιδι με τιποτα!Πιστευω μεγαλωνοντας να χαλαρωσει λιγο.Ξεκινησαμε απορτ με διαφορα αντικειμενα κ λιγο φερμα με το αγαπημενο της παιχνιδι απλα δεν καθεται πολυ σε φερμα κ προσπαθει να το πιασει αμεσως!Σημερα πρωτη προσπαθεια στο νερο κ αν κ φοβισμενη στην αρχη μετα ξεψαρωσε,την αλλη βδομαδα θα παει καλυτερα πιστευω!
 
Είναι πολύ μικρή ακόμα.
Καλά κάνεις και το φέρνει σε επαφή με το νερό.
Για την φερμα όμως και κυρίως για να κάθεται σταθερά είναι μικρή ακόμα.
Λογικό είναι να έχει ενέργεια πολύ και να θέλει περισσότερα παιχνίδια απ ότι να έχει μυαλό για ψάξιμο.
Θα τη βγάλει μόνη της την φερμα μην αγχώνεσαι και το πιέζεις το σκυλάκι.
 
Είναι πολύ μικρή ακόμα.
Καλά κάνεις και το φέρνει σε επαφή με το νερό.
Για την φερμα όμως και κυρίως για να κάθεται σταθερά είναι μικρή ακόμα.
Λογικό είναι να έχει ενέργεια πολύ και να θέλει περισσότερα παιχνίδια απ ότι να έχει μυαλό για ψάξιμο.
Θα τη βγάλει μόνη της την φερμα μην αγχώνεσαι και το πιέζεις το σκυλάκι.
Κυνηγαμε κ παπια κ οπως καταλαβαινεις καποιες φορες πρεπει να απορταρει κ απ το νερο οποτε σιγα σιγα πρεπει να μαθαινει!Προχθες της εκανα κ κατι αλλο,της εκρυψα τις αγαπημενες τις λιχουδιες σε διαφορα μερη στην ταρατσα σε αρκετα δυσκολα σημεια κ οταν την εβγαλα της ελεγα την εντολη ψαξε!Τα βρηκε λες κ με ειχε δει σε βιντεο που τα ειχα βαλει χωρις καμια δυσκολια!Μου εκανε εντυπωση η μυτη της
 
Ρε παιδια οπως παιζαμε τις προαλες με το επανιελακι μου πηδηξε απο μια καρεκλα κ εδειξε οτι πονεσε στο πισω δεξι ποδι,της το ετριψα λιγο κ εδειχνε ολα καλα,σημερα την πηγα για εκπαιδευση κ την ωρα που ετρεχε κουτσαινε λιγο παλι με το πισω δεξια ποδι,ετρεχε κανονικα ομως!να την παω γιατρο;τι να κανω;
 
Ρε παιδια οπως παιζαμε τις προαλες με το επανιελακι μου πηδηξε απο μια καρεκλα κ εδειξε οτι πονεσε στο πισω δεξι ποδι,της το ετριψα λιγο κ εδειχνε ολα καλα,σημερα την πηγα για εκπαιδευση κ την ωρα που ετρεχε κουτσαινε λιγο παλι με το πισω δεξια ποδι,ετρεχε κανονικα ομως!να την παω γιατρο;τι να κανω;
Αν το ειχε σπασει λογικα δεν θα μπορουσε καθολου να τρεξει,ετσι δεν ειναι;
 
Ρε παιδια οπως παιζαμε τις προαλες με το επανιελακι μου πηδηξε απο μια καρεκλα κ εδειξε οτι πονεσε στο πισω δεξι ποδι,της το ετριψα λιγο κ εδειχνε ολα καλα,σημερα την πηγα για εκπαιδευση κ την ωρα που ετρεχε κουτσαινε λιγο παλι με το πισω δεξια ποδι,ετρεχε κανονικα ομως!να την παω γιατρο;τι να κανω;
Αν ήταν σπάσιμο θα πόναγε πολύ και δεν θα το πάταγε από την αρχή!!Ξεκούραση Παναγιώτη και αν νομίζεις ότι δεν πάει καλά σε 2-3 μέρες στο γιατρό!!
 
Ρε παιδια οπως παιζαμε τις προαλες με το επανιελακι μου πηδηξε απο μια καρεκλα κ εδειξε οτι πονεσε στο πισω δεξι ποδι,της το ετριψα λιγο κ εδειχνε ολα καλα,σημερα την πηγα για εκπαιδευση κ την ωρα που ετρεχε κουτσαινε λιγο παλι με το πισω δεξια ποδι,ετρεχε κανονικα ομως!να την παω γιατρο;τι να κανω;
Καλύτερα μια εξέταση στο γιατρό...
 
Ρε παιδια οπως παιζαμε τις προαλες με το επανιελακι μου πηδηξε απο μια καρεκλα κ εδειξε οτι πονεσε στο πισω δεξι ποδι,της το ετριψα λιγο κ εδειχνε ολα καλα,σημερα την πηγα για εκπαιδευση κ την ωρα που ετρεχε κουτσαινε λιγο παλι με το πισω δεξια ποδι,ετρεχε κανονικα ομως!να την παω γιατρο;τι να κανω;
Μαλλον το εχει παρει με φοβο το χτυπημα και το φυλαει το παιδι της οταν περπαταει.Το κανει και ο δικος μου.Θα κανεις μια ακτινογραφια αλλα αφου τρεχει δεν εχει κατι.Της εμεινε ο φοβος.
 
Αν ήταν σπάσιμο θα πόναγε πολύ και δεν θα το πάταγε από την αρχή!!Ξεκούραση Παναγιώτη και αν νομίζεις ότι δεν πάει καλά σε 2-3 μέρες στο γιατρό!!
Καλύτερα μια εξέταση στο γιατρό...
Μαλλον το εχει παρει με φοβο το χτυπημα και το φυλαει το παιδι της οταν περπαταει.Το κανει και ο δικος μου.Θα κανεις μια ακτινογραφια αλλα αφου τρεχει δεν εχει κατι.Της εμεινε ο φοβος.
Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια,θα κοιταξω ελαφρια εκπαιδευση για 10 μερες να το δω αλλα λυσαει η ρουφιανα!
 
Ερωτηση προς παλαιοτερους:Παιδια πηγα το σκυλι την κυριακη για βολτα στο βουνο κ παρατηρησα οτι κανει το εξης,παει 10 μετρα μπροστα κ μετα ερχετε τρεχοντας πρις εμενα!Αυτο οσο περπατησαμε το εκανε συνεχεια(2-3 χιλιομετρα καναμε)Το σκυλι ειναι 6 μηνων!Ειναι λογικη αυτη η συμπεριφορα;
 
Κα
Ερωτηση προς παλαιοτερους:Παιδια πηγα το σκυλι την κυριακη για βολτα στο βουνο κ παρατηρησα οτι κανει το εξης,παει 10 μετρα μπροστα κ μετα ερχετε τρεχοντας πρις εμενα!Αυτο οσο περπατησαμε το εκανε συνεχεια(2-3 χιλιομετρα καναμε)Το σκυλι ειναι 6 μηνων!Ειναι λογικη αυτη η συμπεριφορα;
Καλό είναι να το ξεκινήσεις από τον κάμπο που είναι πιο εύκολο το πεδίο. Αλλά και πάλι 6 μηνών είναι νωρίς να το βγάζεις και καλοκαίρι.
 
Ερωτηση προς παλαιοτερους:Παιδια πηγα το σκυλι την κυριακη για βολτα στο βουνο κ παρατηρησα οτι κανει το εξης,παει 10 μετρα μπροστα κ μετα ερχετε τρεχοντας πρις εμενα!Αυτο οσο περπατησαμε το εκανε συνεχεια(2-3 χιλιομετρα καναμε)Το σκυλι ειναι 6 μηνων!Ειναι λογικη αυτη η συμπεριφορα;
Τυχερός είσαι Παναγιώτη, που δε σου έκατσε σκύλος να σου φεύγει και να τον ψάχνεις!!Μάλλον θα σου κάνει πολλά χατήρια και θα κυνηγάει για σένα κι όχι για πάρτη του!Μη βιάζεσαι να φεύγει πολύ και μακρυά,δείξε του τι ζητάς από αυτό σε κοντινό πεδίο και με τον καιρό που θα ξέρει τι ψάχνει και θα νοιώθει σιγουριά, θα ανοιχτεί!!
 
Τυχερός είσαι Παναγιώτη, που δε σου έκατσε σκύλος να σου φεύγει και να τον ψάχνεις!!Μάλλον θα σου κάνει πολλά χατήρια και θα κυνηγάει για σένα κι όχι για πάρτη του!Μη βιάζεσαι να φεύγει πολύ και μακρυά,δείξε του τι ζητάς από αυτό σε κοντινό πεδίο και με τον καιρό που θα ξέρει τι ψάχνει και θα νοιώθει σιγουριά, θα ανοιχτεί!!
Το εκανε κ ενω ηταν με το αλλο επανιελακι που κυνηγαει καλα κ τα βγαλαμε μαζι!Ναι κ γω νομιζω θεμα σιγουριας ειναι γιατι μολις κανει 10 μετρα γυρναει με κοιταει κ ερχεται σε μενα.Απλα ειπα να ρωτησω μη κανω κανενα χοντρο λαθος κ το χαλασω το σκυλι!Ευχαριστω παντως...
 
Back
Top