Ducia duster

Αν μου επιτρέπεις...όλα αυτά είναι γιατροσόφια....μηχανικώναπό την τεχνολογιά των diesel πριν από 30 και βάλε χρόνια.

Με το πρώτο Duster εκανα 200.000 χλμ μεσα σε μια 5ετια....απροβληματιστα.....αρκεί να κάνεις τα service στην ώρα τους.
Τα 5 χρόνια όμως είναι λίγα για ζημιές.

Εννοώ άλλο είναι ένα αμάξι 5 χρονών με 200000χλμ και άλλο ένα αμάξι 20 χρονών με 200000χλμ.

Εννοείται το 20 χρονών θα βγάλει θέματα και εκεί παιζει πιο πολυ ρόλο το να το οδηγεις σωστά.
 
Το εγραψα!!

Από τα 17.000 στα 25.000!!
Ναι τώρα το είδα.
Το παλιό νταστερ το εδωσες;

Αν ναι πόσο στο κράτησαν;

Μπορεί τα καινούργια να ακριβισαν αλλά λογο αυτού αν έδωσες το παλιό λογικά θα το έδωσες σε πολύ καλή τιμή.

Έχω δει νταστερ μεταχειρισμένο σε τιμή πιο πάνω από όσο έκανε καινούργιο.

Αυτά τα πράγματα συμβαίνουν πρώτη φορά στην αυτοκίνηση.

Και γίνονται με κάτι γιαρις ή και αγροτικα συχνότερα.

Πωλούνται κοντά σε τιμή όσο έκαναν καινούργια επειδή τα καινούργια είναι πλέον πανάκριβα.
 
Αν μου επιτρέπεις...όλα αυτά είναι γιατροσόφια....μηχανικώναπό την τεχνολογιά των diesel πριν από 30 και βάλε χρόνια.

Με το πρώτο Duster εκανα 200.000 χλμ μεσα σε μια 5ετια....απροβληματιστα.....αρκεί να κάνεις τα service στην ώρα τους.
Τα service πάντα στην ώρα τους, εννοείται, για μένα είναι το πρώτο ,τα άλλα τα κάνω αν θες πιο πολύ προληπτικά λόγω της κακης ποιότητας καυσίμων που έχουμε στην Ελλάδα ,άλλωστε δεν κοστίζουν παρά 30€ το χρόνο.
 
Καλημέρα σύντροφοι!

Πριν 3 ημερες παρέλαβα το νέο Duster Μοντ2023 στην έκδοση Journey με τα νεα λογότυπα της Dacia....το οποίο περίμενα σχεδόν 8 μήνες. Εχοντας και το προηγούμενο μοντέλο (μοντ2017) το τωρινό είναι σαφώς αναβαθμισμένο....αλλά νομίζω ότι σαν του 2017......δεν είναι!

Μιλάμε για το 1.5 diesel 4*4 και στις δυο περιπτώσεις

Εγίνε και αυτό....πολύ high tec... με ένα σωρό μπιπλίκια σε βαθμό που να σκέφτεσαι να το βάλεις στο δύσκολα!Δηλαδή να λές αμαρτία!

Αφήστε δε....που το αμάξι το 2017 το πλήρωσα κούτα.....μόλις 17.000 και τώρα το ίδιο αμάξι κοστίζει 25.000!!

Οι σταθερές του όμως παραμένουν ίδιες. Ιδια τετρακίνηση...ίδιος κινητήρας (τώρα όμως με adblue).

Είμεθα στο ροντάρισμα!

Το νέο χρώμα (Χακί) είναι φοβερό!!
Καλοτάξιδο το νέο εργαλείο, να σαι καλά να το χαρείς, όντως φοβερό χρώμα το νέο χακί
 
Το παλιό νταστερ το εδωσες;
Το πλήρωσα 17.000 το φόρτωσα με 155.000χλμ και το είχα 5 χρόνια. Το έδωσα 14.000.

Θα μπορούσα και παραπάνω...αλλα το πήρε φίλος κυνηγός...και το θεώρησα αδιανότητο να το δωσω περισσότερα από όσα το πήρα. Τώρα όμως βλέπω ότι τα πουλάνε...πιο ακριβά από όσο έκαναν καινούργια!

Έχω δει νταστερ μεταχειρισμένο σε τιμή πιο πάνω από όσο έκανε καινούργιο.
Ακριβώς!!!
 
Για ντηζελ 1,5 ρενω κινητήρα μιλάμε. Αν σε ένα χρόνο κάνεις 5000χλμ μπορείς να καθυστερήσεις άλλους 6 μήνες μπας και φθάσεις 8-10.000χλμ και τότε να αλλάξεις λάδια; Ή οπωσδήποτε στο χρόνο αλλαγή άσχετα με τα λίγα χλμ;
Οτι ερθει πρώτο!

Αν έρθουν τα χιλιόμετρα...ή αν έρθει ο χρόνος. Για αυτό οι κατασκευαστές λένε....στα 20.000χλμ...ή στο έτος! Οτι έρθει πρώτο....πάς!
 
Το πλήρωσα 17.000 το φόρτωσα με 155.000χλμ και το είχα 5 χρόνια. Το έδωσα 14.000.

Θα μπορούσα και παραπάνω...αλλα το πήρε φίλος κυνηγός...και το θεώρησα αδιανότητο να το δωσω περισσότερα από όσα το πήρα. Τώρα όμως βλέπω ότι τα πουλάνε...πιο ακριβά από όσο έκαναν καινούργια!


Ακριβώς!!!
Καλορίζικο Αλέξη. Σιδερένιο και απροβληματιστο να είναι
 
Το πλήρωσα 17.000 το φόρτωσα με 155.000χλμ και το είχα 5 χρόνια. Το έδωσα 14.000.

Θα μπορούσα και παραπάνω...αλλα το πήρε φίλος κυνηγός...και το θεώρησα αδιανότητο να το δωσω περισσότερα από όσα το πήρα. Τώρα όμως βλέπω ότι τα πουλάνε...πιο ακριβά από όσο έκαναν καινούργια!


Ακριβώς!!!
Τότε σου βγήκε μια χαρά το καινούργιο και έκανες πολύ καλή κίνηση.
Όπως φυσικά το φανταστικά χωρίς να το ξέρω.

Με λίγα λόγια τα καινούργια ακριβησαν πολύ αλλά λόγω αυτού εσύ έχασες πολύ λίγα χρήματα απ την πώληση του παλιότερου αυτοκινήτου σου.

Μόνο 3000ευρώ κάτω για 150-200 χιλιάδες χλμ.

Εντυπωσιακό.
 
Καλημέρα σύντροφοι!

Πριν 3 ημερες παρέλαβα το νέο Duster Μοντ2023 στην έκδοση Journey με τα νεα λογότυπα της Dacia....το οποίο περίμενα σχεδόν 8 μήνες. Εχοντας και το προηγούμενο μοντέλο (μοντ2017) το τωρινό είναι σαφώς αναβαθμισμένο....αλλά νομίζω ότι σαν του 2017......δεν είναι!

Μιλάμε για το 1.5 diesel 4*4 και στις δυο περιπτώσεις

Εγίνε και αυτό....πολύ high tec... με ένα σωρό μπιπλίκια σε βαθμό που να σκέφτεσαι να το βάλεις στο δύσκολα!Δηλαδή να λές αμαρτία!

Αφήστε δε....που το αμάξι το 2017 το πλήρωσα κούτα.....μόλις 17.000 και τώρα το ίδιο αμάξι κοστίζει 25.000!!

Οι σταθερές του όμως παραμένουν ίδιες. Ιδια τετρακίνηση...ίδιος κινητήρας (τώρα όμως με adblue).

Είμεθα στο ροντάρισμα!

Το νέο χρώμα (Χακί) είναι φοβερό!!
Καλοτάξιδο με υγεια
 
Καλημέρα σύντροφοι!

Πριν 3 ημερες παρέλαβα το νέο Duster Μοντ2023 στην έκδοση Journey με τα νεα λογότυπα της Dacia....το οποίο περίμενα σχεδόν 8 μήνες. Εχοντας και το προηγούμενο μοντέλο (μοντ2017) το τωρινό είναι σαφώς αναβαθμισμένο....αλλά νομίζω ότι σαν του 2017......δεν είναι!

Μιλάμε για το 1.5 diesel 4*4 και στις δυο περιπτώσεις

Εγίνε και αυτό....πολύ high tec... με ένα σωρό μπιπλίκια σε βαθμό που να σκέφτεσαι να το βάλεις στο δύσκολα!Δηλαδή να λές αμαρτία!

Αφήστε δε....που το αμάξι το 2017 το πλήρωσα κούτα.....μόλις 17.000 και τώρα το ίδιο αμάξι κοστίζει 25.000!!

Οι σταθερές του όμως παραμένουν ίδιες. Ιδια τετρακίνηση...ίδιος κινητήρας (τώρα όμως με adblue).

Είμεθα στο ροντάρισμα!

Το νέο χρώμα (Χακί) είναι φοβερό!!
Καλορίζικο, καλοτάξιδο, να είσαι γερός να το χαρείς!
 
Φιλε εαν δεν σου ειναι κοπος αναλυσε λιγο το ´´σεβασμο και γνωσή´´
Ξερω οτι εχεις γνωσεις γιαυτο και στο ζηταω
Τι πρεπει να προσεχουμε και πως να τα στντηρουμε για να βγαλουν χιλιομετρα τα ντιζελ

Περαν απο τα λαδια ξυδια και σερβις στην ωρα τους οπως και ιμαντες τρομπες κλπ
Mε έχουν καλύψει οι συμφουριτες με τις απαντήσεις +καθε 2η αλλαγή λαδιων καθάρισμα η agr.
 
Back
Top