Cosmi

Το να μην μπορει ενας χρηστης να αξιολογησει κ να εκμεταλλευτει τον εξοπλισμο που εχει τη δυνατοτητα να παρει ειναι εντελως διαφορετικο κεφαλαιο με την ποιοτητα κ την αποδοση του εξοπλισμου...
Ο καλος χρηστης θα αποδιδει καλα ακομα κ με εναν κακο εξοπλισμο, αλλα οταν βρεθει στα χερια του ενας πολυ καλυτερος τοτε θα αποδωσει τα μεγιστα που μπορει... ;)
Δεν μπορουμε να αμφισβητουμε την ποιοτητα ενος οπλου απλα κ μονο επειδη δεν εχουμε εμεις την καταρτιση να το χειρσιτουμε αρτια...
 
μαλλον εχεις μπερδεψει τα μπουτια με τον λεβιε των ταχυτήτων φιλε , , μην μπερδευουμε την βουρτσα με την ......
O τρόπος γραφής και τα λεγομενα σου δεν είναι αποδεκτά.
Αν θές να χαρακτηρίζεις κατά αυτό τον τρόπο είσαι ευπρόσδεκτος να το κάνεις...αλλού
Αν θες να ανταλαξεις άποψεις με χαρά να το κάνεις.. γι αυτό είναι το φόρουμ. αλλά δεν σου επιτρέπεται να προσβάλλεις ΚΑΝΕΝΑΝ.
Αν θές να συνεχίσεις να προσβάλεις και οποιος θέλει να συνεχίσει να προσβάλει τον συνομιλητή του θα του προτείνω αντρικά να μη συνεχίσει να γραφεί εδώ...


Αυτο που λεω εχει να κανει με τη γενικη αποδωση απο 12αρι σε 12αρι και να γραφεις πιο κοσμια αλλη φορα κυριε προφεσσορα,τα μπουτια και τα καλσον εκει που σε περνει:mad:
Το επίπεδο του φόρουμ διατηρείται από όλους . Είμαστε μεγάλα παιδιά.


Θα σε μαλωσουν Σαραντο ..μην σχολιαζεις ετσι :)

Δεν είμαστε εδώ για να μαλώσουμε κανέναν. Αλλά χαρακτηρισμοί που χαλάνε το πνεύμα και το ύφος που έχουν δημιουργήσει όσοι γράφουν εδώ απλά δεν θα συνεχιστούν.
 
Προσωπικα η Cosmi δεν μου αρεσει οπτικα. Κυνηγετικα δεν ξερω δεν εχω κυνηγησει, εχω επωμισει ομως μια και ειναι οντως ομορφη στην αισθηση αλλα αδιαφορη για μενα στην εμφανιση. Αν θα αγοραζα μια αν ειχα την δυνατοτητα; Κατηγορηματικα οχι, γιατι δεν μου αρεσει το κυνηγι με αυτογεμες, απο προσωπικη παραξενια. Αυτο ομως, δεν κανει την Cosmi οπλο λιγοτερο "ferrari", απλα ειναι ενα οπλο που δεν θα ηθελα να ειχα.
 
Εγώ πάντως δεν είπα ότι δεν θα ήθελα να κυνηγήσω με μια cosmi για να το ζήσω και αυτό...ούτε θα με χάλαγε να είχα μία στον βαστό μου αν μπορούσα (ως δείγμα οπλουργικής τέχνης και επιπέδου κατασκευής!) και αν ήμουν (επειδή θα είχα και την γιούρο-δυνατότητα) της...σύλλεξης όπλων!!

Τώρα στον αντίποδα....αν είχα τα λεφτά για cosmi...ίσως στο τέλος να τα έδινα για ένα "costum made ποζεδάκι" που λένε και στο χωριό μου!!! :):) (και ας είμαι και...καραμπινάκιας!!!.yel.)
 
Καποιοι το θεωρουν φερραρι. Για καποιους αλλους ειναι απλα ενα καλοφτιαγμενο συμβατικο αμαξι. Το θεμα ειναι οτι κανει την ιδια δουλεια με ενα οπλο της σειρας, αλλα εχοντας πολυ καλυτερη ποιοτητα και φινιρισμα. Και να δεχτω οτι η κανη εχει μεριδιο στο βλητικο αποτελεσμα που μας ενδιαφερει, το σκαλισμα και τα νερα του κοντακιου δεν εχουν. Ειναι θεμα γουστου παντως, και οχι ανταγωνισμου.
 
Προσωπικά αυτή η εταιρία μου προξένησε το ενδιαφέρον από το διαδίκτυο χωρίς να την έχω δει από κοντά.
Η πρώτη μου εντύπωση είναι ότι είναι πολύ όμορφη και η λειτουργία της είναι πολύ παράξενη.
Έχει κάτι το ξεχωριστό με την αποθήκη των φυσίγγιων .
Είναι πολύ μουράτο κυνηγετικό όπλο.
Δεν ξέρω με την τιτανίου τι επιδόσεις έχει.
Σίγουρα θα είναι ένα πάρα πολύ ισορροπημένο όπλο .
Το βλέπω ώμος ως επένδυση και όχι ως καραμπίνα γενικού κυνηγιού.
Παίζει ρόλο και η μεταπολιτική αξία της .
Αν ήμουν λεφτάς , μπορεί να την έπαιρνα και μπορεί και όχι.
Πάλι αν ήμουν λεφτάς , θα έπαιρνα κυνηγετικά όπλα ειδικά για κάθε περίπτωση κυνηγιού και σκοπευτηρίου.
Έτσι λοιπόν συμβιβάζομαι με κυνηγετικά όπλα σύμφωνα με τα δικά μου κυβικά.
 
Το κάθε τι, πέραν της ποιότητας του και της τελείως υποκειμενικής αισθητικής οπτικής, αντικατοπτριζει και την κουλτούρα που χαρακτηρίζει τον καθένα μας, τόσο στο κυνήγι, όσο στην καθημερινή μας φιλοσοφία για την ζωή γενικότερα.
 
Το κάθε τι, πέραν της ποιότητας του και της τελείως υποκειμενικής αισθητικής οπτικής, αντικατοπτριζει και την κουλτούρα που χαρακτηρίζει τον καθένα μας, τόσο στο κυνήγι, όσο στην καθημερινή μας φιλοσοφία για την ζωή γενικότερα.
Σε γενικές γραμμές μπορεί...
Απο την άλλη, επειδή το κυνήγι είναι κατι ιδιαίτερο, εχω δει σε πολλούς για παράδειγμα η επιλογή όπλου και η επιλογή αυτοκινήτου να είναι εντελώς διαφορετικής φιλοσοφία σκέψης και προσέγγισης...
 
Καλημέρα . Περί γούστου κολοκυθόπιτα . Συγουρα ειναι ενα ιδιαίτερο οπλο οπως κι πολλα αλλα. Υπάρχει ενα μύθος γενικά που πιστεύω ειναι άδικος . Εχει εξοφρενικη τιμή ( άμα δεν απατώμαι περιμένεις 5-7 χρ να την παραλάβεις ) λόγω οικογενειακής επιχειρησης , κι πολυ λίγο προσωπικό .τωρα επηδει εχει τιτάνιο κι αλλα υλικά που δεν τα συναντάς συχνά δεν πιστεύω οτι ειναι τόσο ανώτερο . Αν έχεις λεφτά θα μου πεις πρέπει να πάρεις κάτι ακριβώς κι να μην το έχουν άλλοι . Ετσι ναι .
 
Χρόνια πριν στο Σχιστό... Έχω πάει με μια παρέα για σούτινκ. Εμφανίζεται ο κ Ελμαλιώτης με κάποιον , μάλλον πελάτη του, με μια τέτοια ο καθένας. Στη παρέα μου ο μεγαλύτερος ηλικιακά με θαυμασμό επαινεί...την εμφάνιση τη ποιότητα κτλ . Ελαφρά μηδενιστής,σαφώς μινιμαλιστής και οπαδός άλλης σχολής στα όπλα,με υποτιμητικό ύφος (προφανώς την αδικούσα) αναγνωρίζοντας όμως την "επενδυτική" αξία την αποκάλεσα "αυγό φαμπερζέ"! Θα πήγαινες για κυνήγι με ένα αυγό???
Κωλοπαίδι,μικρό...
Έλα όμως που πάνω στη πούλα του πελάτη, άγνωστο γιατί,του μπλόκαρε!!!??? Άντε να με μαζέψουν μετά...
"Τα λεγα εγώ... Δε μ ακούτε!!! " 🤣🤣🤣
 
Εντάξει, για την ποιότητα κατασκευής και την ιδιαιτερότητα του τρόπου λειτουργίας της cosmi, δεν μπορεί να πει κανείς κουβέντα. ΌΜΩΣ, αξίζει μια τέτοια δαπάνη για ένα βλητικό αποτέλεσμα παρόμοιο με ενός συμβατικού όπλου, της σειράς αν θέλετε?!!
Λοιπόν, βεβαίως αξίζει για κάποιον συλλέκτη και κάποιον ιδιαίτερα ευκατάστατο. Για κάποιον όμως που θέλει ένα όπλο για σκληρή χρήση σε οποιοδήποτε κυνηγετικό τεραιν, δεν νομίζω. Ο δεύτερος, είναι καλύτερα να επενδύσει σε 2 πράγματα: 1ο: κοντάκι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του και 2ο: συνδυασμό ΣΤΑΘΕΡΟΎ φυσιγγίου και τσοκ! Εφόσον φυσικά γνωρίζει να σκοπεύει σωστά. Διαφορετικά και μερικά μαθήματα με δάσκαλο σκοποβολής λειοκαννου όπλου.
Προσωπική μου άποψη.
 
Last edited:
Αν ποτέ πέσει στα χέρια σου κανένα τέτοιο όπλο,άνοιξε το και παρατήρησε το...
Αν έχω καταλάβει είσαι τεχνικός η τεχνίτης...
Θα ήθελα ν'ακουσω την γνώμη σου γι'αυτό που θα δεις!
Προσωπικά,το ΧΑΖΕΥΑ κάνα μισάωρο!
Αψεγάδιαστη κατασκευή,εξαιρετικά υλικά,ατελείωτες ώρες φινιρίσματος με δουλειά στο χέρι!
Από άποψη μηχανισμού,δεεν.
Από ζύγισμα γεμάτο και άδειο,πάλι δεεν.
Την βλητική του απόδοση,δεν την γνωρίζω και δεν είχα την χαρά να το ρίξω...
Ότι ακούω,είναι θετικό!
Έτσι κι αλλιώς,κανένα όπλο δεν σκοτώνει ΜΟΝΟ του....😉
Αν είναι καλύτερο η χειρότερο,βλητικα,από ένα φτηνό όπλο,είναι άγνωστο.
Όποιος αποκτά κάτι αυτής της χρηματικής κατηγορίας,θεωρώ βέβαιο,ότι το τελευταίο που τον απασχολεί είναι το ποσό κοστίζει ένα,δύο,εκατόν πενήντα κουτιά φυσίγγια!
 
Χρόνια πριν στο Σχιστό... Έχω πάει με μια παρέα για σούτινκ. Εμφανίζεται ο κ Ελμαλιώτης με κάποιον , μάλλον πελάτη του, με μια τέτοια ο καθένας. Στη παρέα μου ο μεγαλύτερος ηλικιακά με θαυμασμό επαινεί...την εμφάνιση τη ποιότητα κτλ . Ελαφρά μηδενιστής,σαφώς μινιμαλιστής και οπαδός άλλης σχολής στα όπλα,με υποτιμητικό ύφος (προφανώς την αδικούσα) αναγνωρίζοντας όμως την "επενδυτική" αξία την αποκάλεσα "αυγό φαμπερζέ"! Θα πήγαινες για κυνήγι με ένα αυγό???
Κωλοπαίδι,μικρό...
Έλα όμως που πάνω στη πούλα του πελάτη, άγνωστο γιατί,του μπλόκαρε!!!??? Άντε να με μαζέψουν μετά...
"Τα λεγα εγώ... Δε μ ακούτε!!! " 🤣🤣🤣
Εντάξει, για την ποιότητα κατασκευής και την ιδιαιτερότητα του τρόπου λειτουργίας της cosmi, δεν μπορεί να πει κανείς κουβέντα. ΌΜΩΣ, αξίζει μια τέτοια δαπάνη για ένα βλητικό αποτέλεσμα παρόμοιο με ενός συμβατικού όπλου, της σειράς αν θέλετε?!!
Λοιπόν, βεβαίως αξίζει για κάποιον συλλέκτη και κάποιον ιδιαίτερα ευκατάστατο. Για κάποιον όμως που θέλει ένα όπλο για σκληρή χρήση σε οποιοδήποτε κυνηγετικό τεραιν, δεν νομίζω. Ο δεύτερος, είναι καλύτερα να επενδύσει σε 2 πράγματα: 1ο: κοντάκι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του και 2ο: συνδυασμό ΣΤΑΘΕΡΟΎ φυσιγγίου και τσοκ! Εφόσον φυσικά γνωρίζει να σκοπεύει σωστά. Διαφορετικά και μερικά μαθήματα με δάσκαλο σκοποβολής λειοκαννου όπλου.
Προσωπική μου άποψη.
Σίγουρα είναι ένα ακριβό όπλο με αρχική τιμή γύρω στα 12.500€ και σαν μεταχειρισμένο πέζει από 2500 έως 7000€. Όμως αυτό το όπλο κατασκευάζεται από την ημέρα σχεδίασης του εδώ και 100χρόνια, για σκληρή χρήση, τώρα αν στην Ελλάδα κοσμεί βιτρίνες ή φοβούνται να την βγάλουν στο φως του ήλιου, στην γειτονική Ιταλία έχουν άλλη άποψη! Υπάρχουν Cosmi και μάλιστα πολλές οι οποίες έχουν ξεπεράσει το 1000.000. βολές σε χέρια κυνηγών σε κυνήγια τρυγονιών σε Αφρική και Αργεντινή, σε παπιά και πολλά άλλα χωρίς προβλήματα.
Όταν να φανταστεί κανείς ότι άλλα αυτογεμή που βρίσκονται σε αυτές τις χώρες προς ενοικίαση για κυνηγετική χρήση, βγένουν προς πώληση μετά από 1 ή 2 χρόνια χρήσης!
 
Σίγουρα είναι ένα ακριβό όπλο με αρχική τιμή γύρω στα 12.500€ και σαν μεταχειρισμένο πέζει από 2500 έως 7000€. Όμως αυτό το όπλο κατασκευάζεται από την ημέρα σχεδίασης του εδώ και 100χρόνια, για σκληρή χρήση, τώρα αν στην Ελλάδα κοσμεί βιτρίνες ή φοβούνται να την βγάλουν στο φως του ήλιου, στην γειτονική Ιταλία έχουν άλλη άποψη! Υπάρχουν Cosmi και μάλιστα πολλές οι οποίες έχουν ξεπεράσει το 1000.000. βολές σε χέρια κυνηγών σε κυνήγια τρυγονιών σε Αφρική και Αργεντινή, σε παπιά και πολλά άλλα χωρίς προβλήματα.
Όταν να φανταστεί κανείς ότι άλλα αυτογεμή που βρίσκονται σε αυτές τις χώρες προς ενοικίαση για κυνηγετική χρήση, βγένουν προς πώληση μετά από 1 ή 2 χρόνια χρήσης!
Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτικοτατη απάντηση!! Τα στοιχεία αυτά δεν τα γνώριζα! Όπως καταλαβαίνω προσεγγίζει την φιλοσοφία των παραδοσιακών αγγλικών πλαγιοκαννων. Οπότε είναι θέμα αντίληψης αν αξίζει μια τέτοια επένδυση, γιατί κακά τα ψέματα, δεν είναι λίγα τα λεφτά για καινούργιο ή και μεταχειρισμένο.
 
Σίγουρα είναι ένα ακριβό όπλο με αρχική τιμή γύρω στα 12.500€ και σαν μεταχειρισμένο πέζει από 2500 έως 7000€. Όμως αυτό το όπλο κατασκευάζεται από την ημέρα σχεδίασης του εδώ και 100χρόνια, για σκληρή χρήση, τώρα αν στην Ελλάδα κοσμεί βιτρίνες ή φοβούνται να την βγάλουν στο φως του ήλιου, στην γειτονική Ιταλία έχουν άλλη άποψη! Υπάρχουν Cosmi και μάλιστα πολλές οι οποίες έχουν ξεπεράσει το 1000.000. βολές σε χέρια κυνηγών σε κυνήγια τρυγονιών σε Αφρική και Αργεντινή, σε παπιά και πολλά άλλα χωρίς προβλήματα.
Όταν να φανταστεί κανείς ότι άλλα αυτογεμή που βρίσκονται σε αυτές τις χώρες προς ενοικίαση για κυνηγετική χρήση, βγένουν προς πώληση μετά από 1 ή 2 χρόνια χρήσης!
Σε σειρά: Και η perazzi είναι ακριβή εταιρεία και η merkel και πολλές άλλες... Δεν είναι μόνο θέμα κόστους! Γενικά,όχι μόνο όσο αφορά τη cosmi. Δε νομίζω να το πολύ σκεφτόμουν για ένα merkel,για ένα perazzi ή ένα αντίστοιχο όπλο!
Στα περί αντοχής,παντα μιλάμε για κυνηγητική χρήση,όχι σκοπευτήριο, το εκατομμύριο βολών είναι ουτοπία! Οπότε δεν αξίζει τη τιμή της! Έχω στο σπίτι μια montefeltro του 86 που έχει μεγαλώσει 3 γενναίες στη σειρά and keep walking !!!
H Αuto5 είναι θρύλος.... Παρωχημένος όμως! Η cosmi είναι μια τεράστια "μετοχή" μια πολύ καλή επένδυση ενός συλλέκτη.-
Γνώμη μου....
 
Last edited:
Back
Top