Cal.36

Την στροφή προς μακριές κανες76 και 80+ εκατοστα την ξεκινησαν παλι οι αμερικανοί. Είναι ομως τοσο πιο ακριβείς στην στόχευση? Αν οπως λέγεται την μεγιστη ακρίβεια την πετυχαίνουμε δείχνοντας με τον δείκτη του χεριού μας ισως το μυστικό κρύβεται αλλού.
 
Την στροφή προς μακριές κανες76 και 80+ εκατοστα την ξεκινησαν παλι οι αμερικανοί. Είναι ομως τοσο πιο ακριβείς στην στόχευση? Αν οπως λέγεται την μεγιστη ακρίβεια την πετυχαίνουμε δείχνοντας με τον δείκτη του χεριού μας ισως το μυστικό κρύβεται αλλού.
Οι μακριές κάννες προσφέρουν μεγάλη ακρείβεια στην σκόπευση ειδικά στους μακρινούς στόχους. Λόγο αυξημένου μήκους αυξάνεται και το βάρος όχι μόνο των καννών αλλά όλου του τουφεκιού, με αποτέλεσμα να αυξάνεται η αδράνεια κίνησης. Το λεγόμενο σουίνγκ. Δυστυχώς για τα μικρά διαμετρήματα που τα θέλουμε λεπτεπίλεπτα και ελαφρυά αυτό λίγο χάνεται για να μπορέσει το τουφέκι να ζυγίσει. Έτσι πλέον βλέπουμε πχ. 20άρια με βάρος άνω των 3 κιλών. Ένα άλλο πλεονέκτημα της μακριάς κάννης είναι ότι μειώνει την έκρηξη στομίου ίσως κατ'ελάχιστο αλλά μετρήσιμο. Τώρα αν αυξάνει τις ταχύτητες το θεωρώ δευτερεύων.
Η αυξημένη προτίμιση των σκοπευτών στο σπόρτινγκ και των κυνηγών σε μακρινούς στόχους έφερε αυτή την τάση, δεν την αποκαλώ μόδα, γιατί όντως τα πλεονεκτήματα είναι υπάρκτά!
 
Καλημέρα. Συμφωνώ σε ολα μαζί σου., αν εκανσ στατικά κυνηγια θα προτιμούσα και πολυ μακρυκανα και βαριά οπλα. Να προσθέσω στα υπερ αυτων των οπλων μικρότερο κλωτσημα και θορυβος. Εγω κυνηγαω με σκυλο φερμας σε δυσκολα μερη με πυκνα , αγκάθια και πολύ περπάτημα. Το οπλο παντα στο χερι χωρίς αορτηρα, γι'αυτό προτιμώ οπλο απο 2, 7 εως 2, 9 κιλά και οσο γίνεται πιο συμμαζεμενο σε συνολικο μήκος. Εχω καταλήξει στο συμπέρασμα πως τουλάχιστον στην δικη μου περίπτωση το ζυγισμα ( κεντροβαρες), και η λεπτή οσο γίνεται πάπια καθως και η απουσία ριγας ( ή ριγων στα δικανα) ειναι προτιμότερα.
 
Δεν το πολυπιστεύω αυτό Λευτέρη.
Τουλάχιστον δεν ισχύει σε εμένα.
Έχω κάνει πολλές δοκιμές.
Καλησπέρα. Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για εναρμόνιση ματιών με χέρια, οσο πιο ανεμπόδιστη τοσο το καλύτερο. Ενα όπλο με αυξημένη στροφορμη , βάρος ή διαστάσεις , κάνει τα πράγματα δυσκολότερα. Στις ταινίες γουέστερν σκέψου το εξασφαιρο να είχε στο στομιο της κάνης ενα δαχτυλίδι μισού κιλού , δεν θα ειχε δεύτερη ευκαιρία. Εχω παρατηρήσει οτι με βολεύει το σφηνοειδες σχήμα στο οπλο, πχ φαντασου διευθυντή ορχήστρας με την βεργα να την κρατάει απο την λεπτή πλευρα και να δείχνει με την χοντρή ,νομίζω χανει σε καταδεικτικοτητα.
 
Καλησπέρα καλησπέρα. Καμία συνταγή για ιδιογομωση ξέρουμε για το 36αρι; Σε απλά φυσίγγια και ψιλά νούμερα 7 και 8 για τα επιβλαβή. Τώρα που έχω ελεύθερο χρόνο λέω να γεμίσω μερικά για να είμαι έτοιμος....
 
Καλησπέρα καλησπέρα. Καμία συνταγή για ιδιογομωση ξέρουμε για το 36αρι; Σε απλά φυσίγγια και ψιλά νούμερα 7 και 8 για τα επιβλαβή. Τώρα που έχω ελεύθερο χρόνο λέω να γεμίσω μερικά για να είμαι έτοιμος....
Στο pdf που επισυναπτεται θα βρεις αρκετα setup για .410.
 

Attachments

  • SΕΤUP abpolv_2013_eng.pdf
    567,9 KB · Προβολές: 30
Τουρκικο αλλα πολυ ωραιο σε ολα του και δειχνει πολυ στοιβαρη κατασκευη
Αν ειναι δεν μπορω να σας το βεβαιωσω φυσικα- μιλαω απο οπτικη πλευρα

Εγω ξερω οτι θα ηθελα να ειχα τετοιες επιλογες χωρις να πρεπει να δωσω κωλο απο ευρωπαικες εταιρειες αλλα δεν

 
Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο forum και καινούργιος κάτοχος ενός μονόκανου c36....(το είχα άχτι μικρός) Λέω φέτος να το δοκιμάσω για αρχή στα ορτύκια . Θα ήθελα μια βοήθεια στα φυσίγγια!!!!!
Καλησπέρα και καλώς όρισες. Ποιας εταιρείας είναι;
 
Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο forum και καινούργιος κάτοχος ενός μονόκανου c36....(το είχα άχτι μικρός) Λέω φέτος να το δοκιμάσω για αρχή στα ορτύκια . Θα ήθελα μια βοήθεια στα φυσίγγια!!!!!
Καλορίζικο φίλε το οπλάκι!
Φυσίγγια έχω δοκιμάσει και μου άρεσαν τα Lambro στα 12 γραμμάρια και τα Club του Κύργια στα 11 γραμμάρια.
Και με τα δύο έχω πάρει αρκετά ορτύκια αλλά και τσιχλοκότσυφα!
 
Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο forum και καινούργιος κάτοχος ενός μονόκανου c36....(το είχα άχτι μικρός) Λέω φέτος να το δοκιμάσω για αρχή στα ορτύκια . Θα ήθελα μια βοήθεια στα φυσίγγια!!!!!
Συνάδελφε πέρνα και από τη σχετική ενοτητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε καλύτερα.

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-548
 
Back
Top