Cal.36

καλημερα παιδια καλο μηνα,
ψαχνω φυσιγγια απλά high brass (δηλ 16mm το μεταλικο μερος του κάλυκα αλλα οχι magnum) σε νουμερα 7 , 8 και 9 αλλα βλεπω πολύ περιορισμενες επιλογές. καμια πρόταση ?
 
καλημερα παιδια καλο μηνα,
ψαχνω φυσιγγια απλά high brass (δηλ 16mm το μεταλικο μερος του κάλυκα αλλα οχι magnum) σε νουμερα 7 , 8 και 9 αλλα βλεπω πολύ περιορισμενες επιλογές. καμια πρόταση ?
Δεν νομίζω φίλε ότι υπάρχουν επιλογές σε αυτό που ψάχνεις, πέρα από τους 3 γνωστούς αμερικάνους: Remington, Federal & Winchester.
Που δεν ξέρω αν, και πόσοι τύποι φυσιγγίων από αυτά, εισάγονται και σε τι νούμερα σκαγιών. Και που ούτως ή άλλως είναι πανάκριβα και επομένως ασύμφορα !!!
Δυστυχώς, τα ελληνικά και τα ευρωπαϊκά 36άρια φυσίγγια, τα απλά γεμίζονται όλα σε κάλυκες με 8mm μέταλλο, και μόνο τα magnum με 16mm. Και μάλλον αυτή η τακτική είναι των (ευρωπαίων) κατασκευαστών καλύκων. Δηλαδή ακόμη κι αν θελήσεις να ιδιογομώνεις, δεν βρίσκεις κοντούς κάλυκες με 16mm μέταλλο. Παρά μόνο να πάρεις magnum κάλυκες και να τους κόβεις στα 63,5 ή 65 mm ...
 
Δεν νομίζω φίλε ότι υπάρχουν επιλογές σε αυτό που ψάχνεις, πέρα από τους 3 γνωστούς αμερικάνους: Remington, Federal & Winchester.
Που δεν ξέρω αν, και πόσοι τύποι φυσιγγίων από αυτά, εισάγονται και σε τι νούμερα σκαγιών. Και που ούτως ή άλλως είναι πανάκριβα και επομένως ασύμφορα !!!
Δυστυχώς, τα ελληνικά και τα ευρωπαϊκά 36άρια φυσίγγια, τα απλά γεμίζονται όλα σε κάλυκες με 8mm μέταλλο, και μόνο τα magnum με 16mm. Και μάλλον αυτή η τακτική είναι των (ευρωπαίων) κατασκευαστών καλύκων. Δηλαδή ακόμη κι αν θελήσεις να ιδιογομώνεις, δεν βρίσκεις κοντούς κάλυκες με 16mm μέταλλο. Παρά μόνο να πάρεις magnum κάλυκες και να τους κόβεις στα 63,5 ή 65 mm ...
Ευχαριστω παιδιά, και γω απο μια γυρα στο web αυτο διαπίστωσα. Μπάμ και ευρω ειναι οι τιμες. Βρήκα απο καταστημα στην κομοτηνη winchester απλα high brass σε Νο7,5 παρήγγειλα ενα κουτι για δοκιμη (υπόψιν 19,90 /25τμχ )
 
Αυτα τα διαμετρηματα ειναι μονο ιδιογομωση να ξερεις. Δυστυχως τα ετοιμα δεν συμφερουν, ειδικα τωρα με τις αυξησεις δε θα συμφερουν ακομα παραπανω
εμενα το πρόβλημα ειναι οτι τα απλά φυσιγγια σε 8mm μεταλλο το οπλο δεν τα "βγαζει" κολάει το φυσιγγι μεσα στη θαλάμη μετα τον πυροβολισμο. Αντιθετα με τα magnum που εχουν 16αρι μέταλλο δεν εχω προβλημα. 76αρα ειναι η θαλάμη μου αλλα προτιμαω τα απλά γι'αυτο τα ψαχνω σε high brass.
Για ιδιογομωση ουτε γνωσεις εχω ουτε θελω να μπω σε τετοιο τρυπάκι. ειδωμεν :cool:
 
εμενα το πρόβλημα ειναι οτι τα απλά φυσιγγια σε 8mm μεταλλο το οπλο δεν τα "βγαζει" κολάει το φυσιγγι μεσα στη θαλάμη μετα τον πυροβολισμο. Αντιθετα με τα magnum που εχουν 16αρι μέταλλο δεν εχω προβλημα. 76αρα ειναι η θαλάμη μου αλλα προτιμαω τα απλά γι'αυτο τα ψαχνω σε high brass.
Για ιδιογομωση ουτε γνωσεις εχω ουτε θελω να μπω σε τετοιο τρυπάκι. ειδωμεν :cool:
Δυστυχώς οι κάλυκες με 8 mm μέταλλο είναι προβληματικοί (από πολλές απόψεις) σε όλα τα διαμετρήματα, κι όχι μόνο στο 36αρι. Ειδικά αν πρόκειται να ρίχνονται από καραμπίνες καλό είναι να αποφεύγονται.
 
Δυστυχώς οι κάλυκες με 8 mm μέταλλο είναι προβληματικοί (από πολλές απόψεις) σε όλα τα διαμετρήματα, κι όχι μόνο στο 36αρι. Ειδικά αν πρόκειται να ρίχνονται από καραμπίνες καλό είναι να αποφεύγονται.
Γι' αυτό δικαννάκι και άγιος ο θεός!!!
 
εμενα το πρόβλημα ειναι οτι τα απλά φυσιγγια σε 8mm μεταλλο το οπλο δεν τα "βγαζει" κολάει το φυσιγγι μεσα στη θαλάμη μετα τον πυροβολισμο. Αντιθετα με τα magnum που εχουν 16αρι μέταλλο δεν εχω προβλημα. 76αρα ειναι η θαλάμη μου αλλα προτιμαω τα απλά γι'αυτο τα ψαχνω σε high brass.
Για ιδιογομωση ουτε γνωσεις εχω ουτε θελω να μπω σε τετοιο τρυπάκι. ειδωμεν :cool:
Γιατί δεν προτιμάς τα magnum; Μια χαρά τουφεκιές βγάζουν και διπλασιάζεις και τις πιθανότητες επιτυχίας.
 
Γιατί δεν προτιμάς τα magnum; Μια χαρά τουφεκιές βγάζουν και διπλασιάζεις και τις πιθανότητες επιτυχίας.
Στις κοντινες βολες για τσιχλοκοτσυφα τα μαγκνουμ ειναι νομιζω υπερβολή. Αλλα δεν εχεις κι'αδικο. εκει θα καταληξω τελικά. μονοδρομος. :)
 
Στις κοντινες βολες για τσιχλοκοτσυφα τα μαγκνουμ ειναι νομιζω υπερβολή.
Για εμενα καμία απολύτως υπερβολή..
Έτσι κ αλλιώς 19 γραμμαριακια είναι αυτά....
Και έπειτα κανεις δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι οι βολές σε ένα κυνήγι θα είναι παντα κοντινές κ εκει τα Magnum 410 υπερέχουν ξεκάθαρα...
 
Στις κοντινες βολες για τσιχλοκοτσυφα τα μαγκνουμ ειναι νομιζω υπερβολή. Αλλα δεν εχεις κι'αδικο. εκει θα καταληξω τελικά. μονοδρομος. :)
Κώστα με τι όπλο τα ρίχνεις; Καραμπίνα σίγουρα, από ότι έχω καταλάβει, αλλά τι ;;; Ημιαυτόματη ή επαναληπτική ;;; Δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές ... Έβγαζε η Remington την 1100 σε .410, κούκλα, και η Mossberg το mod. 500 χράπα-χρούπα, επίσης πολύ καλό !! Δε μού'ρχεται τώρα στο μυαλό κάποια άλλη καραμπίνα σε .410 ... αλλά πιθανόν να υπάρχουν κι άλλες ...
Για εμενα καμία απολύτως υπερβολή..
Έτσι κ αλλιώς 19 γραμμαριακια είναι αυτά....
Ονομαστικά είναι 19 γρ. αλλά στην πράξη τις περισσότερες φορές λιγότερα !!! ...
Π.χ. το Lambro Field Magnum είναι γύρω στα 17,5 γρ.

IMG_20210923_172039.jpg

Αλλά και το Club Magnum του Κύργια, το είχα βρει ακόμη λιγότερο, γύρω στα 16,5 γρ. από όσο θυμάμαι.
Και το Δορκάς ΑΑΑ Magnum επίσης, δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά κι αυτό γύρω στα 17-18 γρ. πρέπει να ήταν. ;)
 
Δεν νομίζω φίλε ότι υπάρχουν επιλογές σε αυτό που ψάχνεις, πέρα από τους 3 γνωστούς αμερικάνους: Remington, Federal & Winchester.
Που δεν ξέρω αν, και πόσοι τύποι φυσιγγίων από αυτά, εισάγονται και σε τι νούμερα σκαγιών. Και που ούτως ή άλλως είναι πανάκριβα και επομένως ασύμφορα !!!
Δυστυχώς, τα ελληνικά και τα ευρωπαϊκά 36άρια φυσίγγια, τα απλά γεμίζονται όλα σε κάλυκες με 8mm μέταλλο, και μόνο τα magnum με 16mm. Και μάλλον αυτή η τακτική είναι των (ευρωπαίων) κατασκευαστών καλύκων. Δηλαδή ακόμη κι αν θελήσεις να ιδιογομώνεις, δεν βρίσκεις κοντούς κάλυκες με 16mm μέταλλο. Παρά μόνο να πάρεις magnum κάλυκες και να τους κόβεις στα 63,5 ή 65 mm ...
Εκοψε καλυκες στα 65μμ ενας φιλος και γεμησε με Μ,Β 36 Φοφερα φυσιγγια για το winchester
 
Εκοψε καλυκες στα 65μμ ενας φιλος και γεμησε με Μ,Β 36 Φοφερα φυσιγγια για το winchester
Αυτό έκανα κι εγώ, αλλά εγώ έκοψα τα έτοιμα Lambro magnum, και τα ξαναγέμισα με την ίδια πυρίτιδα που έχουν (Sp3) μειώνοντας λίγο τη δόση (από 1,15 στο 1,05 γρ.) κι έβαλα συγκεντρωτήρες Gualandi mini container 27mm , που τους είχα πάρει παλαιότερα, και 14 γρ. σκάγια 10αράκια. Κι εγώ για το καραμπινάκι Winchester 9410 τα έκανα, που δεν παίρνει μάγκνουμ. Ελπίζω να τα δοκιμάσω φέτος στις τσίχλες σε απογευματινό που περνάνε σχετικά κοντά. 355-357 σκάγια είναι (14 χ 25,5), πιστεύω μέχρι τα 20-25 μέτρα θα είναι μια χαρά.
 
Αυτό έκανα κι εγώ, αλλά εγώ έκοψα τα έτοιμα Lambro magnum, και τα ξαναγέμισα με την ίδια πυρίτιδα που έχουν (Sp3) μειώνοντας λίγο τη δόση (από 1,15 στο 1,05 γρ.) κι έβαλα συγκεντρωτήρες Gualandi mini container 27mm , που τους είχα πάρει παλαιότερα, και 14 γρ. σκάγια 10αράκια. Κι εγώ για το καραμπινάκι Winchester 9410 τα έκανα, που δεν παίρνει μάγκνουμ. Ελπίζω να τα δοκιμάσω φέτος στις τσίχλες σε απογευματινό που περνάνε σχετικά κοντά. 355-357 σκάγια είναι (14 χ 25,5), πιστεύω μέχρι τα 20-25 μέτρα θα είναι μια χαρά.
Καλημέρα, Στέλιο το 9410 τι λέει; δεν το έχω δει παρά μόνο σε φωτογραφίες, όπως και ο Victor το έχω όνειρο για τα ορτυκια, με 2ιντσο κάλυκα, 10 ή 11 γραμμάρια νο 10.
 
Κώστα με τι όπλο τα ρίχνεις; Καραμπίνα σίγουρα, από ότι έχω καταλάβει, αλλά τι ;;; Ημιαυτόματη ή επαναληπτική ;;; Δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές ... Έβγαζε η Remington την 1100 σε .410, κούκλα, και η Mossberg το mod. 500 χράπα-χρούπα, επίσης πολύ καλό !! Δε μού'ρχεται τώρα στο μυαλό κάποια άλλη καραμπίνα σε .410 ... αλλά πιθανόν να υπάρχουν κι άλλες ...

Ονομαστικά είναι 19 γρ. αλλά στην πράξη τις περισσότερες φορές λιγότερα !!! ...
Π.χ. το Lambro Field Magnum είναι γύρω στα 17,5 γρ.

View attachment 35265

Αλλά και το Club Magnum του Κύργια, το είχα βρει ακόμη λιγότερο, γύρω στα 16,5 γρ. από όσο θυμάμαι.
Και το Δορκάς ΑΑΑ Magnum επίσης, δε θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλά κι αυτό γύρω στα 17-18 γρ. πρέπει να ήταν. ;)
Μπαϊκαλα μονοκανο Στελιο, το κλασικο.. 36αρι χαχα! Αρχικα το πήρα για τα επιβλαβη στο χωριο, αλλα μου καλοάρεσε και ψηνομαι για κανα δικανακι 20αρι πλέον..
Τα lambro τα magnum 8αρια και 9αρια τα δοκιμασα ειναι πολύ τιμια
 
Last edited:
Αυτό έκανα κι εγώ, αλλά εγώ έκοψα τα έτοιμα Lambro magnum, και τα ξαναγέμισα με την ίδια πυρίτιδα που έχουν (Sp3) μειώνοντας λίγο τη δόση (από 1,15 στο 1,05 γρ.) κι έβαλα συγκεντρωτήρες Gualandi mini container 27mm , που τους είχα πάρει παλαιότερα, και 14 γρ. σκάγια 10αράκια. Κι εγώ για το καραμπινάκι Winchester 9410 τα έκανα, που δεν παίρνει μάγκνουμ. Ελπίζω να τα δοκιμάσω φέτος στις τσίχλες σε απογευματινό που περνάνε σχετικά κοντά. 355-357 σκάγια είναι (14 χ 25,5), πιστεύω μέχρι τα 20-25 μέτρα θα είναι μια χαρά.
Ο ιταλος ο SIARMS εχει ετοιμους καλυκες 2ιντζους
 
Καλημέρα, Στέλιο το 9410 τι λέει; δεν το έχω δει παρά μόνο σε φωτογραφίες, όπως και ο Victor το έχω όνειρο για τα ορτυκια, με 2ιντσο κάλυκα, 10 ή 11 γραμμάρια νο 10.
Καλησπέρα Λευτέρη. Τι να σου πω. Καθαρά από τρέλα το πήρα, και το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Όταν πρωτοβγήκε το είδα σε αμερικάνικα περιοδικά (Guns & Ammo) και το έβαλα αμέσως στο μάτι, αν και πίστευα ότι δεν θα το έφερναν ποτέ στην Ελλάδα. Μόλις όμως έμαθα ότι ήρθε, πήγα αμέσως και το πήρα (αρχές του 2003), πληρώνοντάς το σχεδόν διπλάσια τιμή από την τιμή λιανικής στην Αμερική (950 €, εν γνώσει μου ότι στις ΗΠΑ πουλιόταν μόλις 540 $ !!!!).
Το πήρα μερικές φορές στο σκοπευτήριο και ρίξαμε με 2-3 φίλους σε δισκάκια στο γήπεδο του skeet. Φυσικά τα έσπαγε κανονικά στις αποστάσεις αυτές (μέχρι 25+ μέτρα) παρά τα 11-12 γρ. σκάγια που είχαν τα φυσίγγια που ρίξαμε. Ρίξαμε και μερικά μονόβολα και είδαμε εξαιρετική ευθυβολία, τόσο με τα τύπου foster slug (Rem. - Fed. - Win.) όσο και με ελληνικά Club και Lambro με μπίλια Gualandi Ø 9,50 mm ...
Κάθε χρόνο έλεγα να το δοκιμάσω στις τσίχλες, κι όλο δεν το αποφάσιζα, ελπίζοντας να πετύχω κάποια περίοδο που να έχει πολλά πουλιά, για να ρίξω πολλές τουφεκιές να το ευχαριστηθώ, αλλά η ευκαιρία αυτή δεν ερχόταν ποτέ κι έτσι έμενε στην ντουλάπα. Ορτύκια δεν κυνηγώ γιατί δεν έχω σκύλο, αλλά ούτε πέφτουν στην περιοχή που κυνηγώ ... Φέτος το'χω πάρει πιο ζεστά, και ελπίζω να το δοκιμάσω στις τσίχλες κάποια στιγμή.
Τώρα σχετικά με τα χαρακτηριστικά του. Σίγουρα δεν είναι και τα ιδανικά για ένα λειόκαννο κυνηγετικό όπλο: Είναι σχετικά βαρύ για 36άρι, και κάπως μπροστόβαρο λόγω του τεράστιου πάχους της κάννης και της μακριάς αποθήκης. Αλλά λογικό είναι, αφού ο αρχικός σχεδιασμός του ήταν σαν ραβδωτό. Ο μοχλός δουλεύεται εύκολα, άμα το συνηθίσεις λίγο. Πρόβλημα εξόλκευσης εγώ δεν είχα με τους κάλυκες με 8mm μέταλλο, αν και φουσκώνουν αρκετά και ειδικά στη μεριά που έχει η θαλάμη την εγκοπή για τον εξολκέα. Για να τους ξαναγεμίσεις θέλουν καλό καλυμπράρισμα.
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι η άθλιας έμπνευσης, άχρηστη, αχρείαστη, και προβληματική ασφάλεια που του είχαν βάλει στο πίσω μέρος της βάσης, μπροστά από τον κόκκορα (cross-bolt safety). Το είδαν αυτό και στην Winchester, και στα επόμενα μοντέλα την κατάργησαν κι έβαλαν άλλη ασφάλεια στην ουρά της βάσης, σαν τα δίκαννα. (Κι αυτή άχρηστη και αχρείαστη είναι ... αλλά τέλος πάντων ... ) Έχω σκεφτεί πολλές φορές να την αφαιρέσω τελείως, αλλά πρέπει να βρω κατάλληλες "τάπες" να κλείσω τις 2 τρύπες της βάσης, δεξιά και αριστερά ...
IMG_20170530_192308.jpg
IMG_20190319_213457.jpg
 
Back
Top