Cal.36

Τότε Κώστα τα μονα 3" που εριχνα(εκτος απο τα "απλα") ήταν τα federal κ τα fiocchi κ μια φορά που πηρα τα Remington και..δεν τα ξαναπηρα...Υπηρχαν τότε κ τα Eley και τα Winchester που αν κ τα έβρισκα δεν έτυχε να τα παρω..
Τα federal ήταν η κορυφή όπως πολλακις έχω πεί...
Και όταν λέω κορυφή εννοώ ως προς το βεληνεκές τους σε καθιστά θηράματα κ παντα στο ν7,5...Ασυναγωνιστα.....και κατα πασα πιθανοτητα είχαν μεγάλη συγκέντρωση...
Kαι επισης παρα πολυ σπάνια μου έδιναν τραυματισμένο κάποιο θήραμα..
Αμέσως μετά (και για τον ίδιο λόγο) ακολουθουσαν τα fiocchi τα οποία ήταν κ αυτά παρα πολυ καλα κ φυσικά φθηνότερα..
χαίρομαι που από ότι βλέπω μέχρι και σήμερα δεν έχει πεσει η ποιοτητα τους..
 
Last edited:
Τότε Κώστα τα μονα 3" που εριχνα(εκτος απο τα "απλα") ήταν τα federal κ τα fiocchi κ μια φορά που πηρα τα Remington και..δεν τα ξαναπηρα...Υπηρχαν τότε κ τα Eley και τα Winchester που αν κ τα έβρισκα δεν έτυχε να τα παρω..
Τα federal ήταν η κορυφή όπως πολλακις έχω πεί...
Και όταν λέω κορυφή εννοώ ως προς το βεληνεκές τους σε καθιστά θηράματα κ παντα στο ν7,5...Ασυναγωνιστα.....και κατα πασα πιθανοτητα είχαν μεγάλη συγκέντρωση...
Kαι επισης παρα πολυ σπάνια μου έδιναν τραυματισμένο κάποιο θήραμα..
Αμέσως μετά (και για τον ίδιο λόγο) ακολουθουσαν τα fiocchi τα οποία ήταν κ αυτά παρα πολυ καλα κ φυσικά φθηνότερα..
χαίρομαι που από ότι βλέπω μέχρι και σήμερα δεν έχει πεσει η ποιοτητα τους..
Και εγω στα Federal εχω αδυναμια Καλα φυσιγγια
 
Καλησπέρα.
Συγχαίρω τα μέλη για τις καλές τους τοποθετήσεις.
Είμαι στη διαδικασία βελτίωσης ενός .410
Θα πώ και 2 λογια για το διαμέτρημα.
Το .410 πάσχει σοβαρά απο σοβαρούς κατασκευαστές.
Ο κυνηγός με .410 θά πρέπει να το αγοράσει και στη συνέχεια να το βελτιώσει.
 
Καλησπέρα.
Συγχαίρω τα μέλη για τις καλές τους τοποθετήσεις.
Είμαι στη διαδικασία βελτίωσης ενός .410
Θα πώ και 2 λογια για το διαμέτρημα.
Το .410 πάσχει σοβαρά απο σοβαρούς κατασκευαστές.
Ο κυνηγός με .410 θά πρέπει να το αγοράσει και στη συνέχεια να το βελτιώσει.
Γεια σου Χρήστο πέρασε και από δω αν θες να μας πεις δυο λόγια για σένα .
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/post-570681
 
Η βελτίωση αφορά τον κώνο κυρίως, και το τσόκ σε επόμενη κίνηση.
Είναι κρίμα τόσα χρόνια να μήν γίνεται μια αναφορά σε ελληνικά φόρα .
Πονεμένη ιστορία Χρήστο όλα αυτά τα ξεχωριστά διαμετρήματα , βλεπω μια ανάκαμψη στο 20 και εύχομαι ανάλογη στο 28 και 410 που είναι ποιο δημοφιλή σήμερα παγκόσμια.
 
Το .410 πάσχει σοβαρά απο σοβαρούς κατασκευαστές.
Μάλλον δεν πάσχει από σοβαρούς κατασκευαστές αλλά από προσεγμένες δουλειές στους φθηνούς κατασκευαστές!
Ωραίο διαμέτρημα και μπράβο που ασχολείστε!
 
Αν πάρουμε τά λεγόμενα του C. Rizzini ότι το μυστικό στο 410 είναι το τσοκαρισμα full κ στις δύο κάννες σε ένα δικαννο με βάση όμως τι αυλό? σίγουρα με μήκος κάννης από 71+.think.
Εξαρτάται και τι και πως κυνηγάς ; Ένα τέτοιο όπλο δεν θα βολέψει στο ορτυκι και στο περπατητο τσίχλας ( μπορεί κάποιους ) . Κάποτε διάβαζα ένα άρθρο από τον Lyane Simson έκανε διαφορά κυνηγια με ένα δίκανο skeeter δηλαδή και οι δυο κάννες τσοκαρισμα σκητ .
https://www.shootingtimes.com/editorial/ammunition_st_rightshotgungauge_060210wo/99147
 
Εξαρτάται και τι και πως κυνηγάς ; Ένα τέτοιο όπλο δεν θα βολέψει στο ορτυκι και στο περπατητο τσίχλας ( μπορεί κάποιους ) . Κάποτε διάβαζα ένα άρθρο από τον Lyane Simson έκανε διαφορά κυνηγια με ένα δίκανο skeeter δηλαδή και οι δυο κάννες τσοκαρισμα σκητ .
https://www.shootingtimes.com/editorial/ammunition_st_rightshotgungauge_060210wo/99147
Σωστος, ότι συμβαίνει κ σε όλα τα υπόλοιπα διαμετρήματα..
Η δικη μου γνώμη ειναι πως αυτό που θέλουν αυτά τα οπλα είναι έναν κυνηγο-σκοπευτη με ικανότητες έτσι ωστε να μπορέσει να τα διαχειριστεί σωστά........
τίποτα άλλο.......
 
Τα πολυ μικρα cal 32 cal 36 δεν νομιζω οτι βολευουν γαι κυνηγια φερμας, και ο λογος, η στενη ατρακτος των σκαγιων. Αν τουφεκισης ενα ορτυκι με cal36 στα δεκα πεντε μετρα θα το κανεις κιμα. Και ξαναλεω με τα μικρα πρεπει να ξερεις τι θα κανεις ακριβως. Το εικοσαρι που λεω εγω δεν ειναι μικρο, αλλα ειναι το δωδεκαρι τον μικρων. μπορει να ριξει 20 γραμμαρια, μπορει και 36.
 
Back
Top