Cal.36

Τόση βλακεία που μας δέρνει δεν θα μας αφήσουν γιατί δεν είναι τρισφαιρο λες και είναι το σούπερ όπλο για τρομοκράτες χαχαχα
πιστευω οτι δεν θα το εφερναν γιατι μπορει να παρει διαμετριμα πιστολιου οπως καποια smith and wesson
 
Τα έχω πάρει μεν...δεν τα έχω δοκιμάσει δε...
http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=5126

http://www.airgunshop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=2124 (είναι χωρίς απόθεμα)

για καμμια τσίχλα-κότσυφα μέσα σε κήπους στα χωριά φαντάζουν ιδανικά!!! :):)
Τα δοκίμασες φίλε μου αξίζουν πες μας αν θες
 
Τα δοκίμασες φίλε μου αξίζουν πες μας αν θες
Ακόμα φίλοι μου...αν καταφέρω το τελευταίο σ/κ και πάω στο νησί για κάτι δουλειές θα συνδυαστεί και αυτό...ειδαλλώς σε γκαζοντενεκέ από μάρτιο/απρίλιο μεριά και θα σας πω εντυπώσεις!!
 
Απόψεις για τα Club 410 http://www.hobbystore.gr/index.php?route=product/product&tag=Μικρά Διαμετρήματα&product_id=1875 ; τα παρήγγειλα για γνωστό μου

Όσον αφορά τα σκάγια είναι πολύ καλό φυσίγγι σε αυτό το διαμέτρημα.
Με τα μονόβολα δεν μπόρεσα να πετύχω καλές συγκεντρώσεις σε σταθερό στόχο.
 
Ναι Κωνσταντίνε το θυμήθηκα.
Το τουφέκισε καθόλου το όπλο;
Και ποιες είναι οι εντυπώσεις του;
Όσο για το τελευταίο που λες ποτέ δεν είναι αργά...;)
Τίποτα φίλε, απλά αγοράζεις πέρνεις την χαρά για λίγο και μετά τα τρώνε οι αράχνες όπως όλα τα υπόλοιπα. Αυτό το εργαλείο είναι για αλλού φτιαγμενο.
 
Τίποτα δεν είναι δύσκολο φίλε Τάσο άσε να μπούνε πουλιά ακόμα να χαρείς τα δωδεκαρια και μετά, μία φορά κυνηγησα και γω περπατητο με μια remington 870 36αρα και δεν μπορούσα να σταυρωσω τίποτα άλλα έφταιγε η στραβομαρα μου.
Κωστα σου απανταω εδω..στενη τουφεκια κ σε συνδυασμό με το φουλ δυσκολευει ακομα περισσοτερο..
Για να πει καποιος που κυνηγαει την τσιχλα με 12αρι οτι θα κατεβει στο 36αρι πρεπει να καψει μπολικαααα φυσιγγια για να πει οτι θα μαθει καπως να ριχνει..Πραγμα που δεν θα γινοταν αν καποιος την κυνηγουσε με μικρο διαμετρημα κ μετα ηθελε να παει κ στο 12αρι..
Παντως σε καθιστα τσιχλοκοτσυφα ειναι μεγαλη απολαυση..
Και Fob με μαλλινη ταπα σε κοντο καλυκα με 10γρ σκαγια...Πολυ ομορφα!

http://gunandknifeclassics.gr/fob-cal-36-2ιντσων/
 
Κωστα σου απανταω εδω..στενη τουφεκια κ σε συνδυασμό με το φουλ δυσκολευει ακομα περισσοτερο..
Για να πει καποιος που κυνηγαει την τσιχλα με 12αρι οτι θα κατεβει στο 36αρι πρεπει να καψει μπολικαααα φυσιγγια για να πει οτι θα μαθει καπως να ριχνει..Πραγμα που δεν θα γινοταν αν καποιος την κυνηγουσε με μικρο διαμετρημα κ μετα ηθελε να παει κ στο 12αρι..
Παντως σε καθιστα τσιχλοκοτσυφα ειναι μεγαλη απολαυση..
Και Fob με μαλλινη ταπα σε κοντο καλυκα με 10γρ σκαγια...Πολυ ομορφα!

http://gunandknifeclassics.gr/fob-cal-36-2ιντσων/
Έτσι φίλε ακριβώς ,και το καραμπινακι που σού λέω φουλ τσοκ ήταν το πηρα δανεικό από ένα φίλο για κάποιες μέρες γιατί γούσταρα να κυνηγήσω με αυτό το διαμετρημα, πιτσιρικάς όμως τότε πήγαιναν οι τουφεκιές αλλά νταλα. Ωραία φυσίγγια αλλά η τιμή άστα, στο εξωτερικό βγαίνουν αρκετά φυσίγγια για μικρά διαμετρηματα πολύ καλύτερα από τα παλιά αλλά δυστυχώς λίγα βλέπουμε στην Ελλάδα.
http://www.shootinguk.co.uk/reviews/ammunition/410-shotgun-cartridges-review
 
Κωστα σου απανταω εδω..στενη τουφεκια κ σε συνδυασμό με το φουλ δυσκολευει ακομα περισσοτερο..
Για να πει καποιος που κυνηγαει την τσιχλα με 12αρι οτι θα κατεβει στο 36αρι πρεπει να καψει μπολικαααα φυσιγγια για να πει οτι θα μαθει καπως να ριχνει..Πραγμα που δεν θα γινοταν αν καποιος την κυνηγουσε με μικρο διαμετρημα κ μετα ηθελε να παει κ στο 12αρι..
Παντως σε καθιστα τσιχλοκοτσυφα ειναι μεγαλη απολαυση..
Και Fob με μαλλινη ταπα σε κοντο καλυκα με 10γρ σκαγια...Πολυ ομορφα!

http://gunandknifeclassics.gr/fob-cal-36-2ιντσων/

Έτσι φίλε ακριβώς ,και το καραμπινακι που σού λέω φουλ τσοκ ήταν το πηρα δανεικό από ένα φίλο για κάποιες μέρες γιατί γούσταρα να κυνηγήσω με αυτό το διαμετρημα, πιτσιρικάς όμως τότε πήγαιναν οι τουφεκιές αλλά νταλα. Ωραία φυσίγγια αλλά η τιμή άστα, στο εξωτερικό βγαίνουν αρκετά φυσίγγια για μικρά διαμετρηματα πολύ καλύτερα από τα παλιά αλλά δυστυχώς λίγα βλέπουμε στην Ελλάδα.
http://www.shootinguk.co.uk/reviews/ammunition/410-shotgun-cartridges-review

Κι εγώ χρόνια τώρα λέω να πάρω το καραμπινάκι Win.9410 σε κανένα τσιχλοκυνήγι, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη!!! Όλο περίμενα να το κάμω καμιά χρονιά που να έχει πολλές τσίχλες, αλλά αυτό δεν το πέτυχα ποτέ, στα χρόνια που το έχω ... οπότε δεν έκανα ποτέ την απόφαση να το δοκιμάσω. .hit.
Αν και αυτό δεν είναι μάγκνουμ, και παίρνει μόνο τα κοντά φυσίγγια, που εδώ υπάρχουν με γόμωση μόνο 11-12 γρ. σκάγια. Αλλά από ότι είχα δει στο σκοπευτήριο στο σκητ τι έκανε, πιστεύω ότι και στις τσίχλες θα έκανε δουλειά, ειδικά σε απογευματινά έτσι που συνηθίζουν τα τελευταία χρόνια να περνάνε αργά το σούρουπο και πολύ κοντά και χαμηλά.
Το ιδανικό φυσιγγάκι γι' αυτό θα ήταν του αμερικάνικου σκητ με γόμωση 1/2 oz. (14 γρ.) αλλά δεν συμφέρει να αγοράζεις αμερικάνικα, κι επίσης δεν βρίσκεις αμερικάνικες πυρίτιδες για να γεμίσεις. Βέβαια από όσο το έχω ψάξει λίγο, θα μπορούσα να γεμίσω 14 γρ. με M92s, κι ακόμη καλύτερα με sp3, η οποία όμως είναι πολύ ακριβή, αλλά δεν έκαμα την απόφαση μέχρι τώρα. Παρόλο που είχα πάρει από παλιά από το Siarm.it και συγκεντρωτήρες κατάλληλους Gualandi, και μάλλινες τάπες και χαρτονάκια ... και έχω και κάπου 3-4 κιλά σκάγια νο 9,5 και περίπου άλλα τόσα νο 10, που τα έχω κρατήσει επίτηδες για το 410, και δεν τα γέμισα για 12αρι ή 16αρι ...;)
Να δω πότε θα καταφέρω (να βρω ελεύθερο χρόνο και την όρεξη) να πάρω κάμποση μπαρούτη να τα γεμίσω, κρίμα να κάθεται το τουφεκάκι στη ντουλάπα αχρησιμοποίητο !!! :(
 
Κι εγώ χρόνια τώρα λέω να πάρω το καραμπινάκι Win.9410 σε κανένα τσιχλοκυνήγι, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη!!! Όλο περίμενα να το κάμω καμιά χρονιά που να έχει πολλές τσίχλες, αλλά αυτό δεν το πέτυχα ποτέ, στα χρόνια που το έχω ... οπότε δεν έκανα ποτέ την απόφαση να το δοκιμάσω. .hit.
Αν και αυτό δεν είναι μάγκνουμ, και παίρνει μόνο τα κοντά φυσίγγια, που εδώ υπάρχουν με γόμωση μόνο 11-12 γρ. σκάγια. Αλλά από ότι είχα δει στο σκοπευτήριο στο σκητ τι έκανε, πιστεύω ότι και στις τσίχλες θα έκανε δουλειά, ειδικά σε απογευματινά έτσι που συνηθίζουν τα τελευταία χρόνια να περνάνε αργά το σούρουπο και πολύ κοντά και χαμηλά.
Το ιδανικό φυσιγγάκι γι' αυτό θα ήταν του αμερικάνικου σκητ με γόμωση 1/2 oz. (14 γρ.) αλλά δεν συμφέρει να αγοράζεις αμερικάνικα, κι επίσης δεν βρίσκεις αμερικάνικες πυρίτιδες για να γεμίσεις. Βέβαια από όσο το έχω ψάξει λίγο, θα μπορούσα να γεμίσω 14 γρ. με M92s, κι ακόμη καλύτερα με sp3, η οποία όμως είναι πολύ ακριβή, αλλά δεν έκαμα την απόφαση μέχρι τώρα. Παρόλο που είχα πάρει από παλιά από το Siarm.it και συγκεντρωτήρες κατάλληλους Gualandi, και μάλλινες τάπες και χαρτονάκια ... και έχω και κάπου 3-4 κιλά σκάγια νο 9,5 και περίπου άλλα τόσα νο 10, που τα έχω κρατήσει επίτηδες για το 410, και δεν τα γέμισα για 12αρι ή 16αρι ...;)
Να δω πότε θα καταφέρω (να βρω ελεύθερο χρόνο και την όρεξη) να πάρω κάμποση μπαρούτη να τα γεμίσω, κρίμα να κάθεται το τουφεκάκι στη ντουλάπα αχρησιμοποίητο !!! :(
Εισαι μερακλης και θα το κανεις.
 
Κι εγώ χρόνια τώρα λέω να πάρω το καραμπινάκι Win.9410 σε κανένα τσιχλοκυνήγι, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμη!!! Όλο περίμενα να το κάμω καμιά χρονιά που να έχει πολλές τσίχλες, αλλά αυτό δεν το πέτυχα ποτέ, στα χρόνια που το έχω ... οπότε δεν έκανα ποτέ την απόφαση να το δοκιμάσω. .hit.
Αν και αυτό δεν είναι μάγκνουμ, και παίρνει μόνο τα κοντά φυσίγγια, που εδώ υπάρχουν με γόμωση μόνο 11-12 γρ. σκάγια. Αλλά από ότι είχα δει στο σκοπευτήριο στο σκητ τι έκανε, πιστεύω ότι και στις τσίχλες θα έκανε δουλειά, ειδικά σε απογευματινά έτσι που συνηθίζουν τα τελευταία χρόνια να περνάνε αργά το σούρουπο και πολύ κοντά και χαμηλά.
Το ιδανικό φυσιγγάκι γι' αυτό θα ήταν του αμερικάνικου σκητ με γόμωση 1/2 oz. (14 γρ.) αλλά δεν συμφέρει να αγοράζεις αμερικάνικα, κι επίσης δεν βρίσκεις αμερικάνικες πυρίτιδες για να γεμίσεις. Βέβαια από όσο το έχω ψάξει λίγο, θα μπορούσα να γεμίσω 14 γρ. με M92s, κι ακόμη καλύτερα με sp3, η οποία όμως είναι πολύ ακριβή, αλλά δεν έκαμα την απόφαση μέχρι τώρα. Παρόλο που είχα πάρει από παλιά από το Siarm.it και συγκεντρωτήρες κατάλληλους Gualandi, και μάλλινες τάπες και χαρτονάκια ... και έχω και κάπου 3-4 κιλά σκάγια νο 9,5 και περίπου άλλα τόσα νο 10, που τα έχω κρατήσει επίτηδες για το 410, και δεν τα γέμισα για 12αρι ή 16αρι ...;)
Να δω πότε θα καταφέρω (να βρω ελεύθερο χρόνο και την όρεξη) να πάρω κάμποση μπαρούτη να τα γεμίσω, κρίμα να κάθεται το τουφεκάκι στη ντουλάπα αχρησιμοποίητο !!! :(
Είναι κρίμα φίλε Στέλιο να κάθεται ένα τέτοιο όπλο .
Εισαι μερακλης και θα το κανεις.
Είναι είναι Νικόλα.
 
Και Fob με μαλλινη ταπα σε κοντο καλυκα με 10γρ σκαγια...Πολυ ομορφα!

http://gunandknifeclassics.gr/fob-cal-36-2ιντσων/
Προσέξατε ότι στα παραπάνω φυσίγγια, το διαμέτρημα δεν αναφέρεται καθόλου ούτε ως "cal.36" ούτε ".410 bore", αλλά ως "12mm" ?????
Ούτε στο κουτί, ούτε στο τύπωμα στο πλαστικό του κάλυκα !!! ;)
Είναι η παλιά γαλλική ονομασία του συγκεκριμένου διαμετρήματος. ... όπως είχα γράψει στην 1η σελίδα αυτού του θέματος, "... Οι δε Γάλλοι, που παλιότερα καθετί το «αγγλοσαξωνικό» τους έκανε να … βγάζουν σπυράκια ... μιαν εποχή το λέγανε 12mm, αλλά κι αυτό απέχει πολύ από το σωστό, αφού 12mm περίπου είναι η διάμετρος της θαλάμης κι όχι του αυλού!" ... (ο αυλός είναι 10,4 mm) !!! :)
Μόνο στη βάση του κάλυκα (στο μέταλλο) βλέπω και γράφει cal 36, προφανώς οι παραπάνω κάλυκες δεν ήταν γαλλικής κατασκευής !!!;)
Παρεμπιπτόντως, και το cal. 28 οι Γάλλοι το ονόμαζαν 14mm, αλλά αυτό είναι σωστό αφού πράγματι ο αυλός του είναι 14 χιλ. ενώ η θαλάμη 16 χιλ. περίπου. ... Μπέρδεμα εεε ;;; :)
 
Back
Top