Cal.32

έχει κανείς άλλος 32 διαμέτρημα;
έχω ένα αλληλεπίθετο Γαλλικό manu arms
μόνο ΑΑΑ
3342l.jpg
(3 άλφα) βρίσκω φυσίγγια.
μέχρι πέρυσι δηλαδή διότι φέτος δεν ξέρω αν θα βρω και σε τι τιμή...
 
Κάνεις google και βρίσκεις σε πάρα πολλά καταστήματα διάφορες μάρκες cal 32 δεν συμφέρει όμως να πληρώνεις κούριερ για 2-3 κουτάκια των 25... :(
οπότε υποχρεωτικά πορεύομαι με ότι έχω και οικονομία γιατί έχει πάει 0,40€ το φυσίγγιο, αν είναι δυνατόν.
 
Κάνεις google και βρίσκεις σε πάρα πολλά καταστήματα διάφορες μάρκες cal 32 δεν συμφέρει όμως να πληρώνεις κούριερ για 2-3 κουτάκια των 25... :(
οπότε υποχρεωτικά πορεύομαι με ότι έχω και οικονομία γιατί έχει πάει 0,40€ το φυσίγγιο, αν είναι δυνατόν.
Αυτό είναι το πρόβλημα με τα (μικρά) διαμετρήματα, τιμή και ποικιλία.

http://www.kalkantzakos.com/Category3/2892/cal.32-fusiggia
 
Last edited:
Εγώ με αυτό ανδρώθηκα συνάδελφε, μονόκαννο Investarm, έχω να το χρησιμοποιήσω 4-5 χρόνια πλέον...
Πλέον δεν βρίσκω και έτοιμα πυρομαχικά, αλλά και όταν έβρισκα ήταν και πανάκριβα για αυτό το διαολάκι:D
 
Κ εγω με ενα 32αρι μονοκαννο Boitο εγινα κυνηγος κ εμαθα να τουφεκαω... Ολο λεω να το βγαλω να κανω ενα κυνηγι κ ολο το ξεχναω, αλλα μερικες τουφεκιες σε μπεκατσινια ετσι οπως παλια πολυ θελω να τις κανω...
Το προβλημα με τα φυσιγγια υπηρχε παντα, κ η μικρη σχετικα δημοτικοτητα αυτου του διαμετρηματος το κανουν ακομα πιο δυσκολο κ επιπονο οικονομικα... Θυμαμαι τοτε, 15 με 20 χρονια πριν, παιρναμε Fiocchi, τα ελληνικα Nobel και τα 3Α του Δορκα και τα ελληνικα Star...
 
Ο πατέρας μου γέμιζε φυσέκια cal32 για χρόνια, μέχρι που κάποια από το πολύ γέμισμα πρήστηκαν και είχαμε ένα μικρό ατύχημα, μετά σταμάτησε να γεμίζει.
Κάπου πρέπει να είναι τα σύνεργα αυτά αλλά που; Θα τον ρωτήσω μπας και ξέρει, ,αμα τα βρω θα ανεβάσω φώτος.
 
Δυστυχώς μόνο τα μπαρούτια βρήκα https://imgur.com/gallery/29BhG , τα υπόλοιπα αν είναι εκεί που υπολογίζω πρέπει να μετακομίσω την μισή αποθήκη και δεν προβλέπετε για την ηλικία μου...
Από ότι βλέπω στα κουτιά, είχε βάλει και εκεί το χεράκι του (ή μάλλον την ουρά του) ο δαίμων της τυπογραφίας !!! ;)
Στον πίνακα με τις δοσολογίες, στο cal. 28 δίνει 0,80 - 1,90 γρ. .asking. !!!!! ... προφανώς το σωστό είναι 0,80 - 0,90 γρ. (αν κάμεις σύγκριση και με τις δοσολογίες στα υπόλοιπα διαμετρήματα). Και το λάθος αυτό υπάρχει και στα 2 κουτιά, παρότι είναι από διαφορετικούς εισαγωγείς και μάλλον με μεγάλη χρονική διαφορά μεταξύ τους !!!
Άρα το λάθος θα προερχόταν από τα χαρτιά της κατασκευάστριας εταιρείας (SNIA) τα οποία και αντέγραψαν οι εισαγωγείς ... Αλλά είναι χοντρό λάθος ρε γμτ !!! Να μην το προσέξει ούτε ο ένας ούτε ο άλλος ;;; .asking. Είναι τόσο προφανές, που σου χτυπάει στο μάτι με τη μία !!! ... Αδικαιολόγητοι !!! Δεν μπορεί ρε φούστη μου να δίνεις για το 12αρι 1,80 γρ. και για το 28αρι 1,90 ... .smashfrak.
 
.sarcastic. έχει και αυτος τρέλα με τα μικρά διαμετρηματα, νομίζω έχει κυνηγομαγαζο armeria di girolamo. Μάλλον για τα βιντεάκια κάνει έτσι ειδικά άμα πάρει καμία φασσα με το τριανταεξαρι γίνεται χαμός.
 
Με αυτό το διαμέτρημα και με ένα μονόκανο italarm έκανα και εγώ τα πρώτα μου κυνηγετικά βήματα. Αρχικά σε καθιστά λιανόπουλα και αργότερα στο φτερό. Το χρησιμοποιω ακόμα και σήμερα στην εξολόθρευση κορακοειδών γιατί είναι ένας σχετικά "σιωπηλός δολοφόνος" σε σχέση με το διαμέτρημα 12. Highlight της κυνηγετικής μου καριέρας με αυτό το διαμέτρημα ο λαγός που βάρεσα στα 18 μου (το μακρινό 2001) στο πρώτο κυνήγι μου ως κάτοχος άδειας κυνηγιού με το πρώτο μου τότε κυνηγοσκυλο, ένα ελληνικό ιχνηλάτη.


img hosting
SaTh6HR
 
Last edited:
Back
Top