Cal.32

Με αυτό το διαμέτρημα και με ένα μονόκανο italarm έκανα και εγώ τα πρώτα μου κυνηγετικά βήματα. Αρχικά σε καθιστά λιανόπουλα και αργότερα στο φτερό. Το χρησιμοποιω ακόμα και σήμερα στην εξολόθρευση κορακοειδών γιατί είναι ένας σχετικά "σιωπηλός δολοφόνος" σε σχέση με το διαμέτρημα 12. Highlight της κυνηγετικής μου καριέρας με αυτό το διαμέτρημα ο λαγός που βάρεσα στα 18 μου (το μακρινό 2001) στο πρώτο κυνήγι μου ως κάτοχος άδειας κυνηγιού με το πρώτο μου τότε κυνηγοσκυλο, ένα ελληνικό ιχνηλάτη.


img hosting
SaTh6HR
Γειά σου Γρηγόρη οι περισσότεροι με ένα τέτοιο όπλο ξεκινήσαμε όπως και γω έκανα βέβαια την βλακεία και το πήρα σε cal 12 ,αν το έπαιρνα τώρα μάλλον σε cal 20 η 28 .
Σου βγάζω το καπέλο για τον αυτιά με αυτό το διαμετρημα και την εθνική μας φυλή.
 
Γειά σου Γρηγόρη οι περισσότεροι με ένα τέτοιο όπλο ξεκινήσαμε όπως και γω έκανα βέβαια την βλακεία και το πήρα σε cal 12 ,αν το έπαιρνα τώρα μάλλον σε cal 20 η 28 .
Σου βγάζω το καπέλο για τον αυτιά με αυτό το διαμετρημα και την εθνική μας φυλή.

Σε ευχαριστώ. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τις ακρότητες που πρεσβεύουν τα πολύ μικρά (32 & 36) και τα πολύ μεγάλα διαμετρήματα (cal 12). Και εγώ αν χρειαστεί στο μέλλον να πάρω πρώτο όπλο για τα παιδιά μου στο cal 20 ή 28 θα πήγαινα... Πολλά πλεονεκτήματα και λιγότεροι περιορισμοί...;)
 
Σε ευχαριστώ. Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τις ακρότητες που πρεσβεύουν τα πολύ μικρά (32 & 36) και τα πολύ μεγάλα διαμετρήματα (cal 12). Και εγώ αν χρειαστεί στο μέλλον να πάρω πρώτο όπλο για τα παιδιά μου στο cal 20 ή 28 θα πήγαινα... Πολλά πλεονεκτήματα και λιγότεροι περιορισμοί...;)
Το μόνο κατά Γρήγορη είναι οι τιμές στα φυσίγγια τούς.
 
Είναι Αλέξανδρε από την μικρή μου εμπειρία, αλλά στο συγκεκριμένο διαμετρημα θα ναι δύσκολο να βρεις και υλικά.

Κωνσταντινε οπως εχω πει παλιοτερα ειμαι λατρης του cal 20.Ηταν ο λογος που πηγα στην ιδιογομωση για να βγαλω ακρη.Φιλος ομως,λατρης του cal 32
με πλαγιοκανο ΑΥΑ,βρισκει παρτιδες απο υλικα και τις σαρωνει.Πρεπει να στοκαρεις αρκετα σε τετοια σπανια διαμετρηματα.
 
Συμφωνώ για την ιδιογόμωση, αλλά αυτός είναι ένας άλλος μαγικός μεν, αλλά χρονοβόρος δε κόσμος, που με τους τωρινούς ρυθμούς ζωής μου, μου δημιουργεί περισσότερα προβλήματα παρά μου λύνει...
 
Κωνσταντινε οπως εχω πει παλιοτερα ειμαι λατρης του cal 20.Ηταν ο λογος που πηγα στην ιδιογομωση για να βγαλω ακρη.Φιλος ομως,λατρης του cal 32
με πλαγιοκανο ΑΥΑ,βρισκει παρτιδες απο υλικα και τις σαρωνει.Πρεπει να στοκαρεις αρκετα σε τετοια σπανια διαμετρηματα.
Αυτό ακριβώς στοκαρισμα υλικών .shake hands.
Έχουμε τα ίδια γούστα Αλέξανδρε .shake hands.
 
τι μήκος καννης?
Αλλά ας οψεται η απαγόρευση της μαύρης..
Και διπλό φλασκι πυρίτιδας-σκαγιων..
Πανέμορφα κ τα δυο Νικο!
Μου εχουν πει οτι υπαρχει υποκαταστατο αντι για μαυρηαλλα δεν εχω βρη ακρη ,Αν ξερει καποιος ;
 
Μου εχουν πει οτι υπαρχει υποκαταστατο αντι για μαυρηαλλα δεν εχω βρη ακρη ,Αν ξερει καποιος ;
Δεν έχω ακούσει κάτι,αλλά μια τέτοια ύλη προφανώς θα απευθύνετε σε σύγχρονα εμπροσθογεμες όπλα,σε παλαιότερα μάλλον είναι επικίνδυνη για χρηση..
 
Μου εχουν πει οτι υπαρχει υποκαταστατο αντι για μαυρηαλλα δεν εχω βρη ακρη ,Αν ξερει καποιος ;
Καλημέρα κ. Νίκο! Υπάρχει πυρίτιδα για παλιά εμπροσθογεμή αλλά και για τα σύγχρονα αλλά Ελλάδα όχι. Είναι ποιο αδρανές στην τριβή και πολύ ποιο ασφαλές από την κλασική μαύρη.
 
Back
Top