Cal.28

Κατά την άποψη μου το να κυνηγάς με 28αρι και 11 νούμερο σκάγια, φάσσες είναι ανήθικο. Πόσα τραυμάτισε δεν μας έδειξε ο τύπος...
Και όμως εγώ του βγάζω το καπέλο Βασίλη, στην Ελλάδα γενικά έχουμε συνδιασει το μικρότερο του 12= λιγότερο κακώς όμως γίνεται. Σαν νούμερο σκαγιων ίσως υπάρχει μια ένσταση αλλά τα πολλαπλά τραύματα φαίνεται δεν αφήνουν περιθώρια στις αποστάσεις που έριχνε.
 
Αμα έχεις μάτια και χέρια......

* Εκτός τα κοντινά πουλιά πέρνει και κάποια μακρινά που απορείς ποσο μακριά "κόβει " το οπλακι....
Σε οσα ηταν καλα πάνω έπεσαν ξερα....
Αρχίζει και στριφογυρίζει στο μυαλό μου ενα 28αρι.....καρφιά στο ποπο μου εχω .... .sarcastic.
 
Πολύ ποιοτικός και ακριβός! Αλλά μία ερώτηση! Θα αγόραζες ποτέ όπλο το οποίο το όνομα του κατασκευαστή του είναι Κατσικοπετινός?
Σαμπως ποσοι θα ξερουν το ονομα?.yel.
Παντως, πολυ ποιοτικο...και μαλον απο την διαταξη τον πιρων των φωτιων, δεν ειναι Holand and Holland...
 
Επειδή έχω ψηθεί πάρα πολύ με το συγκεκριμένο διαμέτρημα έχω μπει σε ανεύρεση κάποιου φτηνού πλην τίμιου όπλου μιας κ η τσέπη δε βαστάει πλέων για πολλά ,αυτά που έχω καταλήξει είναι
1613559284467.png
zabala-logo.jpg

Διαμέτρημα Cal.28
Θαλάμη Magnum
Μηχανισμός Σκανδάλης Μονοσκάνδαλο
Επιλογές Κάννης 66 cm.
Τσοκ 5 εσωτερικά τσοκ
Κλειδιά Διπλά
Εξολκείς Αυτόματοι
Βάση Ατσάλινη με μισές φωτιές
Κοντάκι Ξύλινο από ξύλο καρυδιάς, πιστολέ
Πάπια Ξύλινη από ξύλο καρυδιάς
Εγγύηση 2 έτη
1613559414812.png
logo-baikal.jpg

Διαμέτρημα Cal. 28
Θαλάμη Απλή 70mm.
Μηχανισμός Σκανδάλης Μονοσκάνδαλο με επιλογέα
Επιλογές Κάννης 67 cm.
Τσοκ Σταθερά ( * ) / ( *** )
Κλειδιά Διπλά
Εξολκείς Αυτόματοι
Βάση Ατσάλινη, nickel
Κοντάκι Ξύλινο με φινίρισμα λινέλαιου
Πάπια Ξύλινη με φινίρισμα λινέλαιου
Βάρος 3,200 gr.
Εγγύηση 2 έτη

από Τουρκικά τα έχω αποκλείσει προς το παρών όπως κ τα S/POSE τις baikal και της zabala μιας κ έχουν μεγαλύτερο βάρος λόγο διαστάσεων βάσης από τι κατάλαβα,
Βεβαία κ από τα πλάγια από τι κατάλαβα είναι ενδεικτικό γιατί άλλοι τα δίνουν λίγο κάτω από 3κιλ κ άλλοι πάνω από 3 κ είναι δύσκολο να τα πιάσω στα χεριά κ να τα δω από κοντά όποτε οποίος έχει κάποια πληροφορία για οτιδήποτε η τα εχει πιασει η τα εχει ριξει ας ενημερωση
Ααα θα προοριζεται για κυνηγι μπεκατσας -ορτυκιου επιτοπληστων
 
Επειδή έχω ψηθεί πάρα πολύ με το συγκεκριμένο διαμέτρημα έχω μπει σε ανεύρεση κάποιου φτηνού πλην τίμιου όπλου μιας κ η τσέπη δε βαστάει πλέων για πολλά ,αυτά που έχω καταλήξει είναι
View attachment 23007
zabala-logo.jpg

Διαμέτρημα Cal.28
Θαλάμη Magnum
Μηχανισμός Σκανδάλης Μονοσκάνδαλο
Επιλογές Κάννης 66 cm.
Τσοκ 5 εσωτερικά τσοκ
Κλειδιά Διπλά
Εξολκείς Αυτόματοι
Βάση Ατσάλινη με μισές φωτιές
Κοντάκι Ξύλινο από ξύλο καρυδιάς, πιστολέ
Πάπια Ξύλινη από ξύλο καρυδιάς
Εγγύηση 2 έτη
View attachment 23008
logo-baikal.jpg

Διαμέτρημα Cal. 28
Θαλάμη Απλή 70mm.
Μηχανισμός Σκανδάλης Μονοσκάνδαλο με επιλογέα
Επιλογές Κάννης 67 cm.
Τσοκ Σταθερά ( * ) / ( *** )
Κλειδιά Διπλά
Εξολκείς Αυτόματοι
Βάση Ατσάλινη, nickel
Κοντάκι Ξύλινο με φινίρισμα λινέλαιου
Πάπια Ξύλινη με φινίρισμα λινέλαιου
Βάρος 3,200 gr.
Εγγύηση 2 έτη

από Τουρκικά τα έχω αποκλείσει προς το παρών όπως κ τα S/POSE τις baikal και της zabala μιας κ έχουν μεγαλύτερο βάρος λόγο διαστάσεων βάσης από τι κατάλαβα,
Βεβαία κ από τα πλάγια από τι κατάλαβα είναι ενδεικτικό γιατί άλλοι τα δίνουν λίγο κάτω από 3κιλ κ άλλοι πάνω από 3 κ είναι δύσκολο να τα πιάσω στα χεριά κ να τα δω από κοντά όποτε οποίος έχει κάποια πληροφορία για οτιδήποτε η τα εχει πιασει η τα εχει ριξει ας ενημερωση
Ααα θα προοριζεται για κυνηγι μπεκατσας -ορτυκιου επιτοπληστων
Ωραία η σκέψη σου για το 28άρι!
Αλλά βλέπω εκείνο το βάρος του μπαϊκάλ στα 3,2 και απογοητεύομαι! Με τέτοιο βάρος ούτε κατά διάνοια για28 καλ. Και βρες ποιο μακριές κάννες. Κάνε λίγη υπομονή και μάζεψε κάτι παραπάνω σε χρήματα και αγόρασε ένα σωστό 28άρι!
 
Ωραία η σκέψη σου για το 28άρι!
Αλλά βλέπω εκείνο το βάρος του μπαϊκάλ στα 3,2 και απογοητεύομαι! Με τέτοιο βάρος ούτε κατά διάνοια για28 καλ. Και βρες ποιο μακριές κάννες. Κάνε λίγη υπομονή και μάζεψε κάτι παραπάνω σε χρήματα και αγόρασε ένα σωστό 28άρι!
Ναι αυτό το βάρος είναι πολύ απογοήτευση τόσο είναι το 12αρι ij58 που κυνηγάω τώρα αλλά θά κάνω τα τηλεφωνήματα στον αντιπρόσωπο να δω τι γίνεται γιατί έχω κάτι πληροφορίες ότι είναι εκεί στα 3κιλ.
και αν βγαίνει και σέ 71 αλλιώς θα πάρει παράταση μέχρι να μαζευτούν χρήματα για κανένα franchi η fabarm που είναι σχετικά πιο οικονομικά και τελευταία επιλογή Κύπρος ;)
 
Ναι αυτό το βάρος είναι πολύ απογοήτευση τόσο είναι το 12αρι ij58 που κυνηγάω τώρα αλλά θά κάνω τα τηλεφωνήματα στον αντιπρόσωπο να δω τι γίνεται γιατί έχω κάτι πληροφορίες ότι είναι εκεί στα 3κιλ.
και αν βγαίνει και σέ 71 αλλιώς θα πάρει παράταση μέχρι να μαζευτούν χρήματα για κανένα franchi η fabarm που είναι σχετικά πιο οικονομικά και τελευταία επιλογή Κύπρος ;)
Αμα δεν ειχα ενα σκασμο οπλα σπιτι, ενα τετοιο δικανακι θα το γουσταρα τρελλα. Ασε που ειναι και ωραια τρελλα το να τα γεμιζεις τα μικρα τα διαμετρηματα
 
Λογω μειωμενου βαρους του οπλου, εχεις καλυτερη αισθηση με τετοιες κανες
Αίσθηση δηλαδή έρχεται καλύτερα? Όταν ακολουθείς το θήραμα στην σκόπευση έχει καλύτερη κίνηση? Συγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά θέλω να μάθω τι χάνω από το δικό μου 20αρι που είναι 66 μήκος κανες κ τι θα κέρδιζαν! Ευχαριστώ!
 
Τιποτα δεν χανεις, εφοσον το εχεις συνηθισει και σου κανει τα γουστα

Εχω οπλα 67 εκ, 71 και 76. Ξεκινησα να τα κυνηγω με αυτη τη σειρα, και συνηθιζοντας κυριως το 71 που ειναι το βασικο μου δικανο, η σποραδικη μεταβαση στο 67αρι μου φαινεται οτι το οπλο εχει πιο "ατσαλη" κινηση. Φυσικα δεν φταιει το οπλο αλλα ο τροπος που το χειριζομαι, ομως η ομαλη κινηση στις τραβερσες πχ, αλλα και σε καθε βολη ειναι ευκολοτερη οταν ριχνεις με μακρυκανο οπλο παρα με πολυ κοντυτερες κανες
 
Αν πας σε μπαικαλ και μαλιστα εφοσον θελεις πλαγιοκαννο -ανεξαρτητου μαρκας δεν θα σου συστηνα το μονοσκανδαλο εκτος και αν δεν εχεις αλλη επιλογη
Μπαικαλ περνουμε δισκανδαλα
Κυνηγετικα οπλα κατ εμενα παντα δισκανδαλα εαν εχουμε την επιλογη
Ειδικα πλαγια
 
Back
Top