Cal.28

Ενα διαμετρημα που ευχαριστως θα εβαζα στην συλλογη μου, εαν ειχαμε ορτυκια εδω κατω, ή οταν αποφασισω να κανω το κυνηγι της τσιχλας πιο σπορτιβ. Παντα με ενθουσιαζε και το 28 και το 24, το δευτερο ομως δυστυχως ειναι πλεον δυσευρετο.
 
Ενα διαμετρημα που ευχαριστως θα εβαζα στην συλλογη μου, εαν ειχαμε ορτυκια εδω κατω, ή οταν αποφασισω να κανω το κυνηγι της τσιχλας πιο σπορτιβ. Παντα με ενθουσιαζε και το 28 και το 24, το δευτερο ομως δυστυχως ειναι πλεον δυσευρετο.
Εσύ Βικτωρα έχεις και το ατού ότι γεμιζεις και είναι μεγάλο πλεονέκτημα στα μικρά διαμετρηματα.
 
Αφιερωμένο σε όσους είναι τρελλαμενοι με τα μικρά διαμετρηματα.
Αν είχα την ευχέρεια αυτό θα έπαιρνα :
Rizzini round action 28 cal σε 71εκ με τσοκακια

subir fotos a internet
subir gif


imagenes gratis
Κοιτάξτε αυτά που δεν βλέπουμε στο οπλο, την ποιοτητα κατασκευής του μηχανισμού.
Προσέξτε πόσο σωστά φινιρισμενα είναι ακόμα και τα πυρακια, ανώτερα και από τα Beretta.
 
Last edited:
Πολύ προσεγμένη σειρά 28αριων έχει η B&P!
Μεγάλη ποικιλία βυσματώσεων (νομίζω είχε και μία για ατσάλινα), χοντρά σκάγια και πολύ προσεγμένο κλείσιμο για cal 28 κάτι που έχω δει να είναι και η Αχίλλειο πτέρνα στα μικρά διαμετρήματα...

Το 28αρακι το θεωρώ ιδανικό για το ορτύκι και επαρκή για την μπεκάτσα σε εύκολα και σχετικά ανοιχτά μέρη.

Να βάλω και γω 2 της Γαλλικής σχολής (οπαδός της γαρ;))...
rgp-artisan-calibre-28.jpg




fusil-super-orion-round-design-calibre-28.jpg


και φυσικά όποιος επιλέξει το 28αράκι, είναι και μια καλή αφορμή να ασχοληθεί με την ιδιογόμωση...
Περαν των λοιπών καλών που έχει, στα μικρά διαμετρήματα, είναι αυτο που λέμε, συμφέρει και οικονομικά...
 
Πολύ προσεγμένη σειρά 28αριων έχει η B&P!
Μεγάλη ποικιλία βυσματώσεων (νομίζω είχε και μία για ατσάλινα), χοντρά σκάγια και πολύ προσεγμένο κλείσιμο για cal 28 κάτι που έχω δει να είναι και η Αχίλλειο πτέρνα στα μικρά διαμετρήματα...

Το 28αρακι το θεωρώ ιδανικό για το ορτύκι και επαρκή για την μπεκάτσα σε εύκολα και σχετικά ανοιχτά μέρη.

Να βάλω και γω 2 της Γαλλικής σχολής (οπαδός της γαρ;))...
rgp-artisan-calibre-28.jpg




fusil-super-orion-round-design-calibre-28.jpg


και φυσικά όποιος επιλέξει το 28αράκι, είναι και μια καλή αφορμή να ασχοληθεί με την ιδιογόμωση...
Περαν των λοιπών καλών που έχει, στα μικρά διαμετρήματα, είναι αυτο που λέμε, συμφέρει και οικονομικά...
Αυτό με το κλείσιμο το έχω παρατηρήσει Σπύρο στο 20αρι αλλά και στο δωδεκαρι superX αργότερα θα ανεβάσω φωτο να το σχολιασουμε.
 
ενα πραγμα δεν καταλαβενω , γιατι να φορτονουν σκαγια τα μικρα διαμετρηματα , και να μην βαζουν τα γραμμαρια που αντηστηχουν στο διαμετρημα οπως πχ στο 28αρι αντι να βαζουν 17 γραμμαρια βαζουν 26 , ακομα χειροτερα στο 36αρι αντι να βαζουν 11 γραμαρια βαζουν 19 , τοτε ποιο λογος να εχουμε 28αρι η 36αρι και δεν παμε σε μεγαλυτερο διαμετρημα , οπως οταν θελουμε στο 28αρι 26 γραμμαρια τοτε καλυτερα να αγορασουμε 20αρι
 
Back
Top