Cal.16

κοιταξτε απ τα 8.30 και μετα, ενα κοκκοοντουφεκο :oops: ποσο χρονών ειναι αραγε....
Εεε, να μην πλησιάζει τα 200 ;;; ;)
Προφανώς παραγγελία Δούκα η βασιλιά... αρχές προηγούμενου αιώνα!
Του προηγούμενου αιώνα ;;; Εγώ θα έλεγα, λίγο πριν τα μέσα του προπροηγούμενου (δεκαετία του 1820 ή του 1830).
Είναι εμπροστογεμές, με καψούλια όμως, κι όχι τσακμακόπετρες. Αυτή περίπου είναι η εποχή τους. Λίγο μετά (δεκαετία '40) εμφανίστηκαν τα οπισθογεμή με φυσίγγια pinfire (όπως τα Λεφωσέ), και την επόμενη δεκαετία τα κανονικά με κεντρική ανάφλεξη ...
Πολύ "φορτωμένο" όμως ρε παιδιά! Πολύ ασημικό !!! Την Άρτα και τα Γιάννενα έχει πάνω του !!! .yel. Αν δεν είναι αυτό ο ορισμός του κίτς, δεν ξέρω ποιος είναι !!! Βέβαια, οι δούκες και οι βασιλείς, και οι σεΐχηδες, δεν φημίζονται και τόσο ... για το καλό τους γούστο !!! .sarcastic.
 
Εεε, να μην πλησιάζει τα 200 ;;; ;)

Του προηγούμενου αιώνα ;;; Εγώ θα έλεγα, λίγο πριν τα μέσα του προπροηγούμενου (δεκαετία του 1820 ή του 1830).
Είναι εμπροστογεμές, με καψούλια όμως, κι όχι τσακμακόπετρες. Αυτή περίπου είναι η εποχή τους. Λίγο μετά (δεκαετία '40) εμφανίστηκαν τα οπισθογεμή με φυσίγγια pinfire (όπως τα Λεφωσέ), και την επόμενη δεκαετία τα κανονικά με κεντρική ανάφλεξη ...
Πολύ "φορτωμένο" όμως ρε παιδιά! Πολύ ασημικό !!! Την Άρτα και τα Γιάννενα έχει πάνω του !!! .yel. Αν δεν είναι αυτό ο ορισμός του κίτς, δεν ξέρω ποιος είναι !!! Βέβαια, οι δούκες και οι βασιλείς, και οι σεΐχηδες, δεν φημίζονται και τόσο ... για το καλό τους γούστο !!! .sarcastic.

Oόντως είναι και για μένα κιτς...
 
Ενα Ενδιαφέρον ( οχι για την τσεπη μας) άρθρο για ........
https://www.shotgunlife.com/shotgun...ion-over-under-finally-becomes-available.html
Πολύ ωραίο όπλο, αλλά αυτά τα μπασταρδέματα δεν τα χώνεψα ποτέ!
Φαίνεται ότι είναι ιταλός από την σκανδάλη και μόνο!!! Τώρα, τι είναι φτιαγμένο που και τι ας το μάθει αυτός που το πληρώνει.
 
Δεν βρίσκεις εύκολα, και σε λογική τιμή Ελλάδα δυστυχώς....
Αδερφε η ιδιογωμοση σε αυτο το διαμετρημα ειναι μονοδρομος εγω μονος τα φτιαχνω για ολα τα θηραματα και οσο και αν σου φενεται παραξενο φτανω μεχρι 34γρ στο 16 δεν μπορεις να φανταστεις τι ντουφεκιες κανει ρευμα ηλεκτρικο
 
Αδερφε η ιδιογωμοση σε αυτο το διαμετρημα ειναι μονοδρομος εγω μονος τα φτιαχνω για ολα τα θηραματα και οσο και αν σου φενεται παραξενο φτανω μεχρι 34γρ στο 16 δεν μπορεις να φανταστεις τι ντουφεκιες κανει ρευμα ηλεκτρικο

Συμφωνώ ότι στα μικρότερα του 12 διαμετρηματα η ιδιογομωση είναι μονόδρομος...
Εγώ αναφερόμουν στις ΠΑΝΤΑ υπερτιμημένες τιμές μεταχειρ. Όπλων στην Ελλάδα, και στο ότι εάν θέλεις να πάρεις κάτι καλύτερο από simson- robust σε 16αρι, πρέπει να το πληρώσεις( και εάν το βρεις) χρυσάφι
 
Συμφωνώ ότι στα μικρότερα του 12 διαμετρηματα η ιδιογομωση είναι μονόδρομος...
Εγώ αναφερόμουν στις ΠΑΝΤΑ υπερτιμημένες τιμές μεταχειρ. Όπλων στην Ελλάδα, και στο ότι εάν θέλεις να πάρεις κάτι καλύτερο από simson- robust σε 16αρι, πρέπει να το πληρώσεις( και εάν το βρεις) χρυσάφι
ποσο δικιο εχεις σε αυτο που λες φιλε ετσι ειναι
 
Χθες με πήρα τηλ. Ένα παλικάρι απ Αθήνα που δίνει ένα Αγγλικό 16αρι Wilson με
Κοκκορια και μηχανισμό ανοίγματος τύπου Jones, 76cm...
Δεν ήξερε αλλά στοιχεία Το δίνει και σε λογική τιμή...Του είπα να το πάει στον Παπατσαρυχα/ Χατζιωτη, για παραπάνω πληροφορίες, και ίσως του το αγοράσουν αυτοί...
 
Back
Top