Cal.16

ναι υπαρχει λυση, αλλα το να ριξεις 20-30 φυσσιγια στην μπεκατσα, αντε, λες ο.κ...στην τσιχλα ομως?
Τα 12,50/13,50 ευρω ειναι ασυμφορα.....αραγε φερνει κανενας διασπορεις για cal.16? η πρεπει να κοψεις απο τους cal.12?
Επισης οι ταπες τυπου Dannia, FSF, ανοιγουν παραπανω την κατανομη? η ειναι περιπου το ιδιο με συγκεντρωτηρες?
Καλημέρα Διονύση, ένα τόσο σφιχτό τσοκάρισμα δεν σου δίνει πολλές επιλογές. Ακόμα και τα διασποράς θα είναι κλειστά.
 
Το πήρα το πρωί αλλά δεν το είδα είδα μόνο την μπασκουλα και κοντάκι,όχι τις κάννες, γιατί ήμουν στην δουλειά...
Γυρνώντας το μεσημέρι σπίτι, πρώτη δουλειά, να δω τις κάννες...
Πάω να βγάλω την πάπια, και ήταν εσωτερικά, μέσα στο λάδι! Μιλάμε κολυμπούσε.... καθάρισα πάπια- κάννες εξωτερικά, κοιτάζω μέσα και μένω παγωτό! Εκτός που ήταν πολύ, να πολύ βρώμικες ( ελέφαντες σίγουρα είδα μέσα....για κάτι μεγαλύτερο, δεν ξέρω!) Βλέπω και στην δεξιά στο μέσο της κάννης και κάτι σαν διάβρωση!!!
Ξενέρωσα πολύ!
Έπιασα αμέσως το ... καθάρισμα...
Ευτυχώς είχα λίγο αλοιφή blitz, την πέρασα εσωτερικά στις κάννες, πήρα την ορειχάλκινη τριχινη βούρτσα με επάνω της ψιλό σύρμα τρίχα για τα πιάτα, και...δως του!!!
Ευτυχώς, με ξεγέλασε η πρώτη εικόνα που είχα, και τελικά ήταν μόνο πολύ βρώμικες...
Μετά το κοντάκι ήταν 38cm, με ένα πέλμα βακελίτη 2 cm..έβρισκε ο αντίχειρας ( μαθημενα τα βουνά στα χιόνια) στην μύτη !!!
Είχα μερικές φέτες λάστιχο 6 mm, έβαλα 3. Και ένα παπουτσάκι- πέλμα αεριζόμενο 2 cm... Και ήρθε στα μέτρα μου....
Το έβαλα και ένα κάλυμμα ( καπ@ τα) δερματινη, και το σουλουπωσα κάπως....
Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι στο κλειδί της κάννης, ήταν και αριθμημένο!!!!
Υποθέτω λόγο των σκαλιστων παραστάσεων...
Άλλες φωτό, αύριο...
IMG_20201211_151359.jpg
 
Αυτό που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι στο κλειδί της κάννης, ήταν και αριθμημένο!!!!
Μπορεί αυτό το όπλο να είχε εισαχθεί σε χώρα όπως η Ελβετία π.χ. και να είχαν περάσει τα δικά τους νούμερα εισαγωγής. Το ίδιο κάνουν και τώρα. Δεν νομίζω λόγο σκαλίσματος να είναι ο λόγος που έχει την αρίθμιση
 
Μπορεί αυτό το όπλο να είχε εισαχθεί σε χώρα όπως η Ελβετία π.χ. και να είχαν περάσει τα δικά τους νούμερα εισαγωγής. Το ίδιο κάνουν και τώρα. Δεν νομίζω λόγο σκαλίσματος να είναι ο λόγος που έχει την αρίθμιση
Καλημερα Νικηφορε....ευχαριστω :)
 
Καλημέρα Διονύση, ένα τόσο σφιχτό τσοκάρισμα δεν σου δίνει πολλές επιλογές. Ακόμα και τα διασποράς θα είναι κλειστά.
Μετησα σημερα τα τσοκ με το ηλ. παχυμετο( δεν ειναι σιγουρα ακριβής μετρηση) και βρηκα 16.20mm για την δεξια, δηλ 16.8 αυλος(σιγουρο?)-16.20=6/10
και 16.10mm δηλ. 16.8-16.10=7/10...? και οχι 11/10...παντως 15.9 σιγουρα δεν ειναι..
Τελος παντων...αν καμια φορα κατεβω, η το στειλω Αθηνα, θα παω στον Παπατσαρουχα να το μετρησει...
 
Back
Top