CAESAR GUERINI INVICTUS...

Εχω οπλο 67 εκ, 71 εκ, και πριν κανα χρονο πηρα και 76αρι. Για τα κυνηγια που κανω, και ειναι καρτερια κατα 99%, το 67αρι με βολευε, μεχρι που αγορασα το 71, και περσι δοκιμασα και λιγο το 76αρι και ειλικρινα διαφορα δεν ειδα τρομερη, ουτε καπου να με δυσκολευει. Ειναι σχετικα βαρυ ναι λογω του οτι ειναι σκοπευτικο, αλλα αλλη διαφορα δεν ειδα.

Οπως και να εχει, ευχομαι να το ευχαριστηθεις, και να σου χαρισει παρα πολλα απροβληματιστα χρονια οπου και αν το χρησιμοποιησεις.
 
Εχω οπλο 67 εκ, 71 εκ, και πριν κανα χρονο πηρα και 76αρι. Για τα κυνηγια που κανω, και ειναι καρτερια κατα 99%, το 67αρι με βολευε, μεχρι που αγορασα το 71, και περσι δοκιμασα και λιγο το 76αρι και ειλικρινα διαφορα δεν ειδα τρομερη, ουτε καπου να με δυσκολευει. Ειναι σχετικα βαρυ ναι λογω του οτι ειναι σκοπευτικο, αλλα αλλη διαφορα δεν ειδα.
σαν συνολο καννων αμα τα δουμε αλλο 71-76εκ κυνηγετικο οπλο κ αλλο 71-76εκ ενως σκοπευτικου εχουν διαφορες περα απο την σκοπευτηκη ριγα αλλα κ σε σχεδιασμο -δεσημο -βαρος κτλ
προσοπηκα αν ηθελα s.p για τα δικα μας καρτερισια κυνηγια κ κανενα περπατιτο κ δεν με ενδιεφερε η σκοπευτικη χρηση η εστω η περιστασιακη θα πηγενα καθρα σε κυνηγετικο 76εκ καννες 6-7 αερισομενη σκοπευτικη ριγα (σχεδιασμο parkour ;))κ το συνολο οπλου να μην περναει 3,4κιλ
 
www.youtube.com/watch?v=Nih7jZKXNs0

Στo εξαίσιο εγγλέζικο αλληλεπίθετο του ανωτέρω βίντεο, διακρίνω μια κάποια (μάλλον έντονη) ομοιότητα με το Invictus, ως προς την εξωτερική σχεδίαση (design) της μπάσκουλας και του επάνω μέρους του μονομπλόκ των καννών...! (Εσωτερικά ωστόσο, τόσο σε σύστημα πυροδότησης, όσο και σε σύστημα κλειδώματος, είναι, σαφώς, εντελώς ανόμοια...)

Πιο συγκεκριμένα, ομοιάζουν αρκετά (έως πολύ) μεταξύ τους στην εξωτερική σχεδίαση - εμφάνιση, τόσο στο κάτω μέρος της βάσης με τις ενισχυμένες εξωτερικές πλαϊνές γωνίες (ράδια εκατέρωθεν), όσο και στις πλαϊνές εξωτερικές επιφάνειες της βάσης με τα χαρακτηριστικά ενισχυτικά "μάγουλα" εκατέρωθεν... Επιπλέον, είναι παρόμοιο το μπροστινό "ελάφρυμα" της μπάσκουλας... Τέλος, ομοιάζουν αρκετά μεταξύ τους και στη σχεδίαση των ημισφαιρίων στη μπάσκουλα, αλλά και στη σύνδεση/επαφή αυτών των ημισφαιρίων με το άνω μέρος του μονομπλόκ των καννών...

Λέτε, λοιπόν, οι σχεδιαστές της Caesar Guerini να εμπνεύστηκαν για την εξωτερική σχεδίαση του Invictus, από αυτό το υπέροχο εγγλέζικο ορθόκαννο δίκαννο του παραπάνω βίντεο...; Πού να ξέρεις... Διόλου απίθανο πάντως...

Ορίστε κι δύο σύντομα βιντεάκια του Invictus V, για μια άμεση σύγκριση με το εγγλέζικο:
www.youtube.com/watch?v=FrOjTF7Glpw & www.youtube.com/watch?v=dD4KUWNn-sE
 
Last edited:
www.youtube.com/watch?v=Nih7jZKXNs0

Στo εξαίσιο εγγλέζικο αλληλεπίθετο του ανωτέρω βίντεο, διακρίνω μια κάποια (μάλλον έντονη) ομοιότητα με το Invictus, ως προς την εξωτερική σχεδίαση (design) της μπάσκουλας και του επάνω μέρους του μονομπλόκ των καννών...! (Εσωτερικά ωστόσο, τόσο σε σύστημα πυροδότησης, όσο και σε σύστημα κλειδώματος, είναι, σαφώς, εντελώς ανόμοια...)

Πιο συγκεκριμένα, ομοιάζουν αρκετά (έως πολύ) μεταξύ τους στην εξωτερική σχεδίαση - εμφάνιση, τόσο στο κάτω μέρος της βάσης με τις ενισχυμένες εξωτερικές πλαϊνές γωνίες (ράδια εκατέρωθεν), όσο και στις πλαϊνές εξωτερικές επιφάνειες της βάσης με τα χαρακτηριστικά ενισχυτικά "μάγουλα" εκατέρωθεν... Επιπλέον, είναι παρόμοιο το μπροστινό "ελάφρυμα" της μπάσκουλας... Τέλος, ομοιάζουν αρκετά μεταξύ τους και στη σχεδίαση των ημισφαιρίων στη μπάσκουλα, αλλά και στη σύνδεση/επαφή αυτών των ημισφαιρίων με το άνω μέρος του μονομπλόκ των καννών...

Λέτε, λοιπόν, οι σχεδιαστές της Caesar Guerini να εμπνεύστηκαν για την εξωτερική σχεδίαση του Invictus, από αυτό το υπέροχο εγγλέζικο ορθόκαννο δίκαννο του παραπάνω βίντεο...; Πού να ξέρεις... Διόλου απίθανο πάντως...

Ορίστε κι δύο σύντομα βιντεάκια του Invictus V, για μια άμεση σύγκριση με το εγγλέζικο:
www.youtube.com/watch?v=FrOjTF7Glpw & www.youtube.com/watch?v=dD4KUWNn-sE
Το εγγλέζικο έχει boss κλείδωμα Νικόλα.
 
www.youtube.com/watch?v=Nih7jZKXNs0

Στo εξαίσιο εγγλέζικο αλληλεπίθετο του ανωτέρω βίντεο, διακρίνω μια κάποια (μάλλον έντονη) ομοιότητα με το Invictus, ως προς την εξωτερική σχεδίαση (design) της μπάσκουλας και του επάνω μέρους του μονομπλόκ των καννών...! (Εσωτερικά ωστόσο, τόσο σε σύστημα πυροδότησης, όσο και σε σύστημα κλειδώματος, είναι, σαφώς, εντελώς ανόμοια...)

Πιο συγκεκριμένα, ομοιάζουν αρκετά (έως πολύ) μεταξύ τους στην εξωτερική σχεδίαση - εμφάνιση, τόσο στο κάτω μέρος της βάσης με τις ενισχυμένες εξωτερικές πλαϊνές γωνίες (ράδια εκατέρωθεν), όσο και στις πλαϊνές εξωτερικές επιφάνειες της βάσης με τα χαρακτηριστικά ενισχυτικά "μάγουλα" εκατέρωθεν... Επιπλέον, είναι παρόμοιο το μπροστινό "ελάφρυμα" της μπάσκουλας... Τέλος, ομοιάζουν αρκετά μεταξύ τους και στη σχεδίαση των ημισφαιρίων στη μπάσκουλα, αλλά και στη σύνδεση/επαφή αυτών των ημισφαιρίων με το άνω μέρος του μονομπλόκ των καννών...

Λέτε, λοιπόν, οι σχεδιαστές της Caesar Guerini να εμπνεύστηκαν για την εξωτερική σχεδίαση του Invictus, από αυτό το υπέροχο εγγλέζικο ορθόκαννο δίκαννο του παραπάνω βίντεο...; Πού να ξέρεις... Διόλου απίθανο πάντως...

Ορίστε κι δύο σύντομα βιντεάκια του Invictus V, για μια άμεση σύγκριση με το εγγλέζικο:
www.youtube.com/watch?v=FrOjTF7Glpw & www.youtube.com/watch?v=dD4KUWNn-sE
Η εξωτερική σχεδίαση είναι από 4 αδέρφια λίγο πιο πάνω από εκεί που βρίσκονται οι Γουερίνοι και το σύστημα κλειδώματος πάλι δανεισμένο από άλλα αδέλφια της γειτονιάς όπου δεν υπάρχουν πλέον! Όλα βέβαια προσαρμοσμένα για να τα κόβουν εύκολα οι cnc
 
...το παραγγελθέν μου όπλο αναμένεται (εκτός σοβαρού απροόπτου) να εισαχθεί στην Ελλάδα σε 5 με 6 μήνες περίπου...
Αμ δε, που θα ερχότανε σε 5-6 μήνες...!
Τελικά, ίσως και σε λιγότερο από μήνα θα είναι στον Τουρή...!!!
Με άλλα λόγια, το "σοβαρό απρόοπτο" λειτούργησε και, μάλιστα, υπέρ μου...!!!
.exciting.
 
Να επισημάνω παίδες και το εξής:
το ότι στην πλειοψηφία των τσιχλοκάρτερων που κάνω εγώ προσωπικά, επιχειρώνται και πολλές βολές (ίσως πλειοψηφούν κιόλας) που είναι κοντινές, μπηχτές και ενστικτώδεις... Ε λοιπόν, σε τούτες ακριβώς τις περιπτώσεις, η χρήση ενός ιδιαιτέρως μακρύκαννου ντουφεκιού (με κάννες άνω των 71εκ.) μάλλον πρόβλημα αποτελεί παρά προτέρημα... Με άλλα λόγια, σε τέτοιες βολές οι κάννες 71 εκατοστών (και ακόμη πιο κάτω) αποδεικνύονται στην πράξη πολύ πιο μανιτζέβελες και βολικές... Αυτό το καταμαρτυρά τόσο η εμπειρία μου, όσο και η κοινή λογική θαρρώ...

Από την άλλη, σε καρτερίσιες ντουφεκιές μακρινές, "ψαγμένες" και καλοσημαδεμένες, ένα πιο μακρύκαννο ντουφέκι ίσως μας βοηθάει περσσότερο ως προς την ακρίβεια της προσκοπεύσεως που καλούμαστε να εφαρμόσουμε, αλλά τέτοιες ντουφεκιές στα δικά μου καρτέρια δεν είναι πολλές, αλλά και να μου προκύψουν, οι 71 (ή ακόμη και οι 66εκ. κάννες) δεν αποτελούν αξιόλογο πρόβλημα, ειδικά κιόλας όταν ήδη είμαι συνηθισμένος και πεπειραμένος σε τέτοια, μικρομεσαία μήκη καννών, χρόνια τώρα...
Είχα 2 καραμπινες μια αερίων και μια αδράνειας και η 2 με καννη 71 εκατοστά.
Και ήμουν ικανοποιημένος παντού.

Μετά πήρα ένα δικαννακι της πλάκας με 66 εκατοστά που η βάση του είναι πολύ μικρότερη από τις καραμπινες που προανέφερα.

Μην πω ότι ειμαι και πιο ευχαριστημένος.

Ίσως φταίει που είμαι πλεον πιο έμπειρος, Ίσως βοηθάει το διπλό τρακάρισμα...Ίσως να ταίριαζει αυτό στο στυλ που κυνηγάω...

Δεν ξέρω.
Λέω μόνο τι ειδα.
 
Αμ δε, που θα ερχότανε σε 5-6 μήνες...!
Τελικά, ίσως και σε λιγότερο από μήνα θα είναι στον Τουρή...!!!
Με άλλα λόγια, το "σοβαρό απρόοπτο" λειτούργησε και, μάλιστα, υπέρ μου...!!!
.exciting.
Με το καλό.
Οντως έρχεται μια παραγγελία τώρα.Λογικά μαζί με το δικό σου ερχονται και ένα ζευγάρι κάννες invictus 86άρες σταθερές ενός φίλου.Ετσι έχει ενημερωθεί.
 
Με το καλό.
Οντως έρχεται μια παραγγελία τώρα.Λογικά μαζί με το δικό σου ερχονται και ένα ζευγάρι κάννες invictus 86άρες σταθερές ενός φίλου.Ετσι έχει ενημερωθεί.
Αυτά είναι κανουλια ρε φίλε σωστά
 
Back
Top