CAESAR GUERINI INVICTUS...

Καθολου φιλε , απλώς εγώ γράφω αυτό που πολλοι σκεφτονται
Εγώ θα συμφωνήσω ότι από την στιγμή το όπλο θα χρησιμοποιηθεί καθαρά για καρτέρι...
Με την αγορά κανών 71 cm το κέρδος από το βάρος θα είναι μικρότερο σε σύγκριση με αυτά που θα κερδίσεις με τους +5 πόντους.
Για το καρτέρι πάντα!

Από εκεί και πέρα ένα Perazzi κυνηγετικό με 71 cm Κάνες,ένα Ase 90 με 70cm Κάνες,ένα SO4 με 68cm παραμένουν οπλαρες!
Ακόμα και ένα Vostok mu8 με 66 cm Κάνες μπορεί να μην είναι ιδανικό για το skeet σήμερα με τα 24gr,όμως παραμένει οπλαρα και στο κυνήγι με 32γρ και μαλλινη τάπα θερίζει.

Έτσι και ένα invictus παραμένει invictus!

ΥΓ:Και εγώ για το καρτέρι 76 θα αγόραζα ,αλλά το μήκος των κανών δεν είναι ο μόνος σημαντικός παράγοντας ούτε καν ο ποιο σημαντικός.
 
Εγώ θα συμφωνήσω ότι από την στιγμή το όπλο θα χρησιμοποιηθεί καθαρά για καρτέρι...
Με την αγορά κανών 71 cm το κέρδος από το βάρος θα είναι μικρότερο σε σύγκριση με αυτά που θα κερδίσεις με τους +5 πόντους.
Για το καρτέρι πάντα!

Από εκεί και πέρα ένα Perazzi κυνηγετικό με 71 cm Κάνες,ένα Ase 90 με 70cm Κάνες,ένα SO4 με 68cm παραμένουν οπλαρες!
Ακόμα και ένα Vostok mu8 με 66 cm Κάνες μπορεί να μην είναι ιδανικό για το skeet σήμερα με τα 24gr,όμως παραμένει οπλαρα και στο κυνήγι με 32γρ και μαλλινη τάπα θερίζει.

Έτσι και ένα invictus παραμένει invictus!

ΥΓ:Και εγώ για το καρτέρι 76 θα αγόραζα ,αλλά το μήκος των κανών δεν είναι ο μόνος σημαντικός παράγοντας ούτε καν ο ποιο σημαντικός.
Για σένα, για μένα το α κ το ω
 
Να επισημάνω παίδες και το εξής:
το ότι στην πλειοψηφία των τσιχλοκάρτερων που κάνω εγώ προσωπικά, επιχειρώνται και πολλές βολές (ίσως πλειοψηφούν κιόλας) που είναι κοντινές, μπηχτές και ενστικτώδεις... Ε λοιπόν, σε τούτες ακριβώς τις περιπτώσεις, η χρήση ενός ιδιαιτέρως μακρύκαννου ντουφεκιού (με κάννες άνω των 71εκ.) μάλλον πρόβλημα αποτελεί παρά προτέρημα... Με άλλα λόγια, σε τέτοιες βολές οι κάννες 71 εκατοστών (και ακόμη πιο κάτω) αποδεικνύονται στην πράξη πολύ πιο μανιτζέβελες και βολικές... Αυτό το καταμαρτυρά τόσο η εμπειρία μου, όσο και η κοινή λογική θαρρώ...

Από την άλλη, σε καρτερίσιες ντουφεκιές μακρινές, "ψαγμένες" και καλοσημαδεμένες, ένα πιο μακρύκαννο ντουφέκι ίσως μας βοηθάει περσσότερο ως προς την ακρίβεια της προσκοπεύσεως που καλούμαστε να εφαρμόσουμε, αλλά τέτοιες ντουφεκιές στα δικά μου καρτέρια δεν είναι πολλές, αλλά και να μου προκύψουν, οι 71 (ή ακόμη και οι 66εκ. κάννες) δεν αποτελούν αξιόλογο πρόβλημα, ειδικά κιόλας όταν ήδη είμαι συνηθισμένος και πεπειραμένος σε τέτοια, μικρομεσαία μήκη καννών, χρόνια τώρα...
 
Last edited:
Γεια σας παίδες!

Έχω κάμει εδώ και έναν μήνα επίσημη (με κατάθεση προκαταβολής), ειδική παραγγελία στην Τουρής ΑΕ, για ένα Caesar Guerini Invictus 1 Sporting με κάννες 71 εκατοστών, αποκλειστικώς για κυνηγητική χρήση (προς το παρόν τουλάχιστον), καθότι κυνηγώ αποκλειστικά στο καρτέρι, στο οποίο κάλλιστα γίνεται χρήση και βαρύτερων, σκοπευτικών μοντέλων... Επίσης, έχω αιτηθεί ειδικώς, το συγκεκριμένο ντουφέκι να περάσει και τη δοκιμασία των ατσάλινων σκαγιών, καθότι κάτι τέτοιο δεν είναι στις στάνταρ προδιαγραφές του (μόνον κατόπιν ειδικής αιτήσεως του πελάτου συμβαίνει). Επίσης, ένα άλλο χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου ορθόκαννου είναι ότι, εφόσον αρχικώς προορίζεται για σκοπευτική χρήση, διαθέτει αποκλειστικώς τις απλές 70άρες θαλάμες, ωστόσο, η δοκιμή του είναι στις maximum πιέσεις των 1320 bars. Τέλος, το παραγγελθέν μου όπλο αναμένεται (εκτός σοβαρού απροόπτου) να εισαχθεί στην Ελλάδα σε 5 με 6 μήνες περίπου... Έως τότε... "φάτε μάτια ψάρια"...!!!

Κάθε σας γνώμη και άποψη επί τούτου σεβαστή και χρήσιμη... Θα λάβω ιδιαιτέρως υπ' όψιν τις εμπειρίες συναδέλφων, οι οποίοι είναι ήδη κάτοχοι και χρήστες ενός Invictus, είτε αυτών, στους οποίους απλώς έχει δοθεί κάποια στιγμή η ευκαιρία να ρίξουν με το εν λόγω ντουφέκι στα σκοπευτήρια, κι ας μην το έχουν στην δική τους κυριότητα...

To μοντέλο (έκανε παγκόσμια πρώτη το 2014) είναι αυτό ακριβώς: www.youtube.com/watch?v=ipS9KSBWNho & www.youtube.com/watch?v=Qcmho6APrrs

Φχαριστώ πολύ!
Με το καλό Νικόλα να το παραλαβεις! :)
 
Γεια σας παίδες!

Έχω κάμει εδώ και έναν μήνα επίσημη (με κατάθεση προκαταβολής), ειδική παραγγελία στην Τουρής ΑΕ, για ένα Caesar Guerini Invictus 1 Sporting με κάννες 71 εκατοστών, αποκλειστικώς για κυνηγητική χρήση (προς το παρόν τουλάχιστον), καθότι κυνηγώ αποκλειστικά στο καρτέρι, στο οποίο κάλλιστα γίνεται χρήση και βαρύτερων, σκοπευτικών μοντέλων... Επίσης, έχω αιτηθεί ειδικώς, το συγκεκριμένο ντουφέκι να περάσει και τη δοκιμασία των ατσάλινων σκαγιών, καθότι κάτι τέτοιο δεν είναι στις στάνταρ προδιαγραφές του (μόνον κατόπιν ειδικής αιτήσεως του πελάτου συμβαίνει). Επίσης, ένα άλλο χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου ορθόκαννου είναι ότι, εφόσον αρχικώς προορίζεται για σκοπευτική χρήση, διαθέτει αποκλειστικώς τις απλές 70άρες θαλάμες, ωστόσο, η δοκιμή του είναι στις maximum πιέσεις των 1320 bars. Τέλος, το παραγγελθέν μου όπλο αναμένεται (εκτός σοβαρού απροόπτου) να εισαχθεί στην Ελλάδα σε 5 με 6 μήνες περίπου... Έως τότε... "φάτε μάτια ψάρια"...!!!

Κάθε σας γνώμη και άποψη επί τούτου σεβαστή και χρήσιμη... Θα λάβω ιδιαιτέρως υπ' όψιν τις εμπειρίες συναδέλφων, οι οποίοι είναι ήδη κάτοχοι και χρήστες ενός Invictus, είτε αυτών, στους οποίους απλώς έχει δοθεί κάποια στιγμή η ευκαιρία να ρίξουν με το εν λόγω ντουφέκι στα σκοπευτήρια, κι ας μην το έχουν στην δική τους κυριότητα...

To μοντέλο (έκανε παγκόσμια πρώτη το 2014) είναι αυτό ακριβώς: www.youtube.com/watch?v=ipS9KSBWNho & www.youtube.com/watch?v=Qcmho6APrrs

Φχαριστώ πολύ!
Το όπλο είναι φανταστικό με το καλό να έρθει να το χαρείς! Ομως... Νίκο είναι αμαρτία αυτό το τουφέκι να μη το πάρεις με 76εκ κάννες. Το έχω ρίξει πολλές φορές και ήμουν κάτοχος Summit σπορτινγκ με 76εκ κάννες με βαρος 3600. Το όπλο σου εγγυώμαι είναι πολυυυ εύκολο στη σκόπευση σε μακρινές και κοντινές τουφεκιές. Τα 76εκ σε δίκαννο δεν είναι θέμα, είναι σαν να ρίχνεις με αυτογεμές με 66-70εκ κάννες και τα πλεονεκτήματα είναι πολλά. Μπαίνει γρήγορα στην πορεία του στόχου, έχεις καλύτερη ακρίβεια, δεν έχεις μεγάλη αναπήδηση στομίου οπότε και πιο γρήγορη και με μεγαλύτερη ακρίβεια δεύτερη τουφεκιά, επίσης στις μπηχτές το όπλο δε θα σου "τινάζεται" θα είναι γρήγορο και smooth ταυτόχρονα. Μη το φοβάσαι το 76αρι.
 
Ενα invictus 76 ζυγισμενο ειναι περιπου 3800 κιλα!!!
Επομενως Νικολα καλα κανεις και το παίρνεις 71 νομιζω!!
Δεν είναι μονο τα 5 εκ βαρους μπροστα ειναι και το βαρος που χρειαζεται πισω για να ζυγιζει!!
Για γενικο κυνηγι αλλα και για καρτερι το 71 δεν υστερει πουθενα!!μαλλον υπερτερει!!
76 εκατοστα θα πρότεινα καποιο beretta επειδη ειναι πιο ελαφρυα γενικοτερα!
Εγω βεβαια ειμουν κατοχος ενος summit 81εκατοστων που στο καρτερι εβλεπα απίστευτα πραγματα!!
Ομως το 81 δεν παυει να ειναι ενα οπλο που πρεπει να εισαι προετοιμασμενος καπως!!
Αλλιως χανεις μερικες ευκαιριες πουλιων που ισως να μην εχεις αλλες!!
 
Καλημέρα, έχεις κάνει μια πολύ καλή επιλογή κι εύχομαι να το χαρείς.Οταν αγόρασα το δικαννο είχα στο μυαλό μου μόνο 76 εκ καννες καθώς στο μυαλό μου ήταν ότι όλες οι καραμπίνες μου είναι 71 και θα έπρεπε το δικαννο να είναι 76εκ. Αυτό λέει η λογική όταν έχεις καραμπίνες 71 εκ.Αλλα επειδή καμιά φορά συμβαίνουν πράγματα πέρα από τη λογική, τελικά πήρα όπλο με 71 εκ. Γιατί; Γιατί όταν το σήκωσα είπα τέλος αυτό είναι. Δεν το έχω μετανιώσει προσωπικά καθώς δεν ασχολούμαι με το σκοπευτήριο και κάνω πολλές φορές κλειστά καρτερια όπως κι εσύ αλλα πηγαίνω και για κανένα ορτυκι . Μπορεί αν το έπαιρνα 76 να ήταν καλύτερο ( σίγουρα για τα αυτιά μου που είναι στο όριο οι εμβοες) αλλα οταν επιασα εκείνη τη στιγμή αλλη μαρκα σε 76 αρι το άφησα στην άκρη αλλα δεν μπορώ να το κρίνω ήταν άλλο όπλο αφενός αφετέρου κυνηγετικό δικαννο 76 αρι δεν φέρνουν οι εταιρείες και πρέπει να περιμένεις. Στα σκοπευτικα αλλάζει το θέμα Και αν έχεις σκοπό να πας σκοπευτήριο ξαναδες το για 76εκ.
 
Καλημέρα, έχεις κάνει μια πολύ καλή επιλογή κι εύχομαι να το χαρείς.Οταν αγόρασα το δικαννο είχα στο μυαλό μου μόνο 76 εκ καννες καθώς στο μυαλό μου ήταν ότι όλες οι καραμπίνες μου είναι 71 και θα έπρεπε το δικαννο να είναι 76εκ. Αυτό λέει η λογική όταν έχεις καραμπίνες 71 εκ.Αλλα επειδή καμιά φορά συμβαίνουν πράγματα πέρα από τη λογική, τελικά πήρα όπλο με 71 εκ. Γιατί; Γιατί όταν το σήκωσα είπα τέλος αυτό είναι. Δεν το έχω μετανιώσει προσωπικά καθώς δεν ασχολούμαι με το σκοπευτήριο και κάνω πολλές φορές κλειστά καρτερια όπως κι εσύ αλλα πηγαίνω και για κανένα ορτυκι . Μπορεί αν το έπαιρνα 76 να ήταν καλύτερο ( σίγουρα για τα αυτιά μου που είναι στο όριο οι εμβοες) αλλα οταν επιασα εκείνη τη στιγμή αλλη μαρκα σε 76 αρι το άφησα στην άκρη αλλα δεν μπορώ να το κρίνω ήταν άλλο όπλο αφενός αφετέρου κυνηγετικό δικαννο 76 αρι δεν φέρνουν οι εταιρείες και πρέπει να περιμένεις. Στα σκοπευτικα αλλάζει το θέμα Και αν έχεις σκοπό να πας σκοπευτήριο ξαναδες το για 76εκ.
Αμα εχεις εμβοες αστα φιλε εχω και γω μια 81 μας σωνει βγαζει καπως λιγιτερο ηχο οπως ειπανε τα παιδια σκοπευτες που τα ξερουν
 
Γεια σας παίδες!

Έχω κάμει εδώ και έναν μήνα επίσημη (με κατάθεση προκαταβολής), ειδική παραγγελία στην Τουρής ΑΕ, για ένα Caesar Guerini Invictus 1 Sporting με κάννες 71 εκατοστών, αποκλειστικώς για κυνηγητική χρήση (προς το παρόν τουλάχιστον), καθότι κυνηγώ αποκλειστικά στο καρτέρι, στο οποίο κάλλιστα γίνεται χρήση και βαρύτερων, σκοπευτικών μοντέλων... Επίσης, έχω αιτηθεί ειδικώς, το συγκεκριμένο ντουφέκι να περάσει και τη δοκιμασία των ατσάλινων σκαγιών, καθότι κάτι τέτοιο δεν είναι στις στάνταρ προδιαγραφές του (μόνον κατόπιν ειδικής αιτήσεως του πελάτου συμβαίνει). Επίσης, ένα άλλο χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου ορθόκαννου είναι ότι, εφόσον αρχικώς προορίζεται για σκοπευτική χρήση, διαθέτει αποκλειστικώς τις απλές 70άρες θαλάμες, ωστόσο, η δοκιμή του είναι στις maximum πιέσεις των 1320 bars. Τέλος, το παραγγελθέν μου όπλο αναμένεται (εκτός σοβαρού απροόπτου) να εισαχθεί στην Ελλάδα σε 5 με 6 μήνες περίπου... Έως τότε... "φάτε μάτια ψάρια"...!!!

Κάθε σας γνώμη και άποψη επί τούτου σεβαστή και χρήσιμη... Θα λάβω ιδιαιτέρως υπ' όψιν τις εμπειρίες συναδέλφων, οι οποίοι είναι ήδη κάτοχοι και χρήστες ενός Invictus, είτε αυτών, στους οποίους απλώς έχει δοθεί κάποια στιγμή η ευκαιρία να ρίξουν με το εν λόγω ντουφέκι στα σκοπευτήρια, κι ας μην το έχουν στην δική τους κυριότητα...

To μοντέλο (έκανε παγκόσμια πρώτη το 2014) είναι αυτό ακριβώς: www.youtube.com/watch?v=ipS9KSBWNho & www.youtube.com/watch?v=Qcmho6APrrs

Φχαριστώ πολύ!
Καλορίζικο Νικόλαε. Με το καλό να έρθει και να το ντουφεκίσεις. Ελπίζω να σου κάτσει και να το ευχαριστηθείς!
 
Αμα εχεις εμβοες αστα φιλε εχω και γω μια 81 μας σωνει βγαζει καπως λιγιτερο ηχο οπως ειπανε τα παιδια σκοπευτες που τα ξερουν
Και το άσχημο ξέρεις πιο είναι, οτι έχω καλές ωτασπιδες τις cens αλλά παραδόξως όταν τις φοράω νιώθω παράξενα και πέφτει η απόδοση μου. Αλλη ανωμαλία μου αυτή τι να πω. Πάντως όταν παίρνω την xlr5 που είναι 71 και συνολικά είναι μακρύτερη απ το δικαννο με ενοχλεί αισθητά λιγότερο.
 
Και το άσχημο ξέρεις πιο είναι, οτι έχω καλές ωτασπιδες τις cens αλλά παραδόξως όταν τις φοράω νιώθω παράξενα και πέφτει η απόδοση μου. Αλλη ανωμαλία μου αυτή τι να πω. Πάντως όταν παίρνω την xlr5 που είναι 71 και συνολικά είναι μακρύτερη απ το δικαννο με ενοχλεί αισθητά λιγότερο.
Αν δε τις μπωρεις στειλτες σε μενα αχχαχαχαχ
 
Ότι κ να επιλέξεις καλορίζικο Νικόλα κ καλές τουφέκιες!


Και το άσχημο ξέρεις πιο είναι, οτι έχω καλές ωτασπιδες τις cens αλλά παραδόξως όταν τις φοράω νιώθω παράξενα και πέφτει η απόδοση μου. Αλλη ανωμαλία μου αυτή τι να πω. Πάντως όταν παίρνω την xlr5 που είναι 71 και συνολικά είναι μακρύτερη απ το δικαννο με ενοχλεί αισθητά λιγότερο.
Δεν έχει σημασία που σε ενοχλεί αισθητά λιγότερο, σημασία έχει που εξακολουθεί να σε ενοχλεί.....μια χαρά σε "ξεκουφαινει" και η 71εκ κάννη....
Και φοβάμαι πως το προβλημα θα μεγαλώσει κάποτε.. Κυνηγάς κ τσίχλα...
Πέρσι περασα έξω από το ιατρείο ενός γνωστου μου ωρλ που τυγχάνει να είναι κ κυνηγός κ ξαφνικά γυρίζω πίσω κ μπενω μέσα... Ασε να δω που βρισκόμαστε λεω......
Μου λέει γιατί ήρθες, ζαλίζεται? Ακους βουητα?
Οχι του λέω τίποτα απολυτως κ ακουω καλά,από περιεργεια ηρθα.....
Μου έβαλε ακουστικά που ακουγα από δυνατους ήχους μέχρι κ τον πιο ανεπαίσθητο,κάθε φορά που άκουγα εναν ηχο παταγα ένα κουμπί κ αυτός το έβλεπε στην οθονη..
Όλα μια χαρα κ από τα δυο αυτιά..
Αλλά μου είπε σε παρακαλω μην συνεχίζεις έτσι χωρίς προστασια, μου πρότεινε κ τις ωτοασπίδες που χρησιμοποιεί εκείνος στο κυνήγι αλλά δεν τις συγκρατησα...
Η αλήθεια είναι ότι τον "έγραψα" αλλά έχει μεγαλο δίκιο..........οσο κ αν εμείς δεν μπορουμε να το καταλάβουμε.....


Όποτε ρε φίλε είναι κ "χαζομαρα" να έχεις κόσο ποιοτικες κ ακριβές ωτοασπίδες κ να μην τις χρησιμοποιεις...
Προσπαθησε να τις συνηθίσεις..
Ασε που λένε πως με αυτές μειώνεται κ η αίσθηση του λακτισματος....
 
Ότι κ να επιλέξεις καλορίζικο Νικόλα κ καλές τουφέκιες!



Δεν έχει σημασία που σε ενοχλεί αισθητά λιγότερο, σημασία έχει που εξακολουθεί να σε ενοχλεί.....μια χαρά σε "ξεκουφαινει" και η 71εκ κάννη....
Και φοβάμαι πως το προβλημα θα μεγαλώσει κάποτε.. Κυνηγάς κ τσίχλα...
Πέρσι περασα έξω από το ιατρείο ενός γνωστου μου ωρλ που τυγχάνει να είναι κ κυνηγός κ ξαφνικά γυρίζω πίσω κ μπενω μέσα... Ασε να δω που βρισκόμαστε λεω......
Μου λέει γιατί ήρθες, ζαλίζεται? Ακους βουητα?
Οχι του λέω τίποτα απολυτως κ ακουω καλά,από περιεργεια ηρθα.....
Μου έβαλε ακουστικά που ακουγα από δυνατους ήχους μέχρι κ τον πιο ανεπαίσθητο,κάθε φορά που άκουγα εναν ηχο παταγα ένα κουμπί κ αυτός το έβλεπε στην οθονη..
Όλα μια χαρα κ από τα δυο αυτιά..
Αλλά μου είπε σε παρακαλω μην συνεχίζεις έτσι χωρίς προστασια, μου πρότεινε κ τις ωτοασπίδες που χρησιμοποιεί εκείνος στο κυνήγι αλλά δεν τις συγκρατησα...
Η αλήθεια είναι ότι τον "έγραψα" αλλά έχει μεγαλο δίκιο..........οσο κ αν εμείς δεν μπορουμε να το καταλάβουμε.....


Όποτε ρε φίλε είναι κ "χαζομαρα" να έχεις κόσο ποιοτικες κ ακριβές ωτοασπίδες κ να μην τις χρησιμοποιεις...
Προσπαθησε να τις συνηθίσεις..
Ασε που λένε πως με αυτές μειώνεται κ η αίσθηση του λακτισματος....
Είχα ξεκινήσει να τις φοράω εντατικά αλλά βλέπεις τώρα μ'αυτά και μ'αυτά φέτος δεν κυνηγησαμε καθόλου. Δίκιο έχεις δεν είχα σκοπό να τις παρατήσω γιατί είναι τόσο ενοχλητικές οι εμβοες που δεν παίζει να τις παρατήσω. Εγώ έκανα ακοοραμα όπως κι εσύ και το αριστερό έχει χάσει συχνότητες...
 
Εγώ έκανα ακοοραμα όπως κι εσύ και το αριστερό έχει χάσει συχνότητες...
Είμαστε εκτός θέματος αλλά νομίζω είναι σημαντικό αφου το έφερε η συζήτηση να τα λέμε κ αυτα......
Αυτό προηλθε οντως από τις τουφεκιες η έκανες κάποια άλλη εργασία με ενοχλητικό θόρυβο?
 
Last edited:
Είμαστε εκτός θέματος αλλά νομίζω είναι σημαντικό αφου το έφερε η συζήτηση είναι να τα λέμε κ αυτα......
Αυτό προηλθε οντως από τις τουφεκιες η έκανες κάποια άλλη εργασία με ενοχλητικό θόρυβο?
Όχι η δουλειά μου είναι γραφείου. Αλλά πολύ μικρός ξεκίνησα με 12 άρια όπλα, με δικαννο κιολας, αλλά και σε μια βολή στο στρατό ρίχναμε με τα g3 ο εμας δίπλα στον άλλον εκει μου είχε βουλώσει το αυτί απ τον διπλανό. Μετά με τις πολλές τουφεκιές από πολύ μικρός στα τσιχλοκυνηγια βοήθησε κι αυτό...Αν γύριζα το χρόνο πίσω θα φορούσα ωτασπιδες πάντα, αλλά και θα είχα σηκωθεί να φύγω απ τη βολή κι ας έτρωγα 20 μέρες φυλακή τότε. Αλλά όταν είσαι πιτσιρικάς νομίζεις ότι είσαι άτρωτος.
Συγγνώμηγια το όφελος τοπικ ας μεταφερθεί στο θεμα ωτασπιδες
 
Back
Top