Browning Team

Δεκτο.
Στη φωτο επωμιζω το sporter σε 76.
Στο περιπτερο του Πλαστουργου, στην εκθεση. Δεν σου "δειχνει" πολύ μακρυ;
Σορυ για το οφ τοπικ
received-868455320157713.jpg
Σπυρο αλλοι 20 ποντοι πιο κοντοι απο σενα κανουν καλα 81 ποντους ανετα τα ειχες τα 76.
Ειμαι 1,92 και στο λεω
 
Σπυρο αλλοι 20 ποντοι πιο κοντοι απο σενα κανουν καλα 81 ποντους ανετα τα ειχες τα 76.
Ειμαι 1,92 και στο λεω

δεν διαφωνω οτι τα "ειχα" κ τα 81 Σταυρο. απλως τα 71cm μου φανηκαν περισσοτερο οικεια. οπως λεει κ ο Νικολας παραπανω εχω συνηθισει το πιο κοντα οπλα.
ημουν στο διλημα αυτο μεχρι την τελευταια στιγμη. παντως κ σαν εικονα δεν μου δειχνει υπερβολικα κοντο.

να πω κ κατι αλλο. μεχρι πριν λιγα χρονια παιζαμε με 61,66,71cm. τι εγινε ξαφνικα κ τα 71 θεωρουνται λιγα κ τα 76 η καλυτερη επιλογη? μηπως ειναι μοδα (ξεκινησε απο Αμερικη, αν δεν κανω λαθος).. κατι ειχε γραψει ο Κυπριδημος πριν μερικα χρονια ή οντως εχουν πλεονεκτημα στη σκοπευση? για κυνηγετικες συνθηκες μιλαμε παντα.

ερωτηση.
αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει οτι ειχες παρει ενα ποζε.
αορτηρα βαζουμε?? μου ερχεται κριμα να τρυπησω το κοντακι αλλα τον θεωρω ,σχεδον, απαραιτητο
 
Last edited:
δεν διαφωνω οτι τα "ειχα" κ τα 81 Σταυρο. απλως τα 71cm μου φανηκαν περισσοτερο οικεια. οπως λεει κ ο Νικολας παραπανω εχω συνηθισει το πιο κοντα οπλα.
ημουν στο διλημα αυτο μεχρι την τελευταια στιγμη. παντως κ σαν εικονα δεν μου δειχνει υπερβολικα κοντο.

να πω κ κατι αλλο. μεχρι πριν λιγα χρονια παιζαμε με 61,66,71cm. τι εγινε ξαφνικα κ τα 71 θεωρουνται λιγα κ τα 76 η καλυτερη επιλογη? μηπως ειναι μοδα (ξεκινησε απο Αμερικη, αν δεν κανω λαθος).. κατι ειχε γραψει ο Κυπριδημος πριν μερικα χρονια ή οντως εχουν πλεονεκτημα στη σκοπευση? για κυνηγετικες συνθηκες μιλαμε παντα.

ερωτηση.
αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει οτι ειχες παρει ενα ποζε.
αορτηρα βαζουμε?? μου ερχεται κριμα να τρυπησω το κοντακι αλλα τον θεωρω ,σχεδον, απαραιτητο
Ως ένα σημείο είναι μόδα!
Η κάννες που είναι 71 ποντους δεν θεωρούνται κοντές σε καμία περίπτωση...
Μην μπερδεύουμε το καθαρά σκοπευτικο όπλο με το κυνηγετικό.
 
το σκεφτομουν μεχρι τελευταια στιγμη. αλλαζα γνωμη καθε 2 ημερες.
το ηθελα κ για περπατητο (71) αλλα ειμαι ψηλος 1,96 (76).
δεν υπηρχε ετοιμοπαραδοτο game με 76αρες. στην αρχη μου ειπαν για 2-3 μηνες αναμονη κ μετα οτι η επομενη παραλαβη της αντιπροσωπιας
θα ειχε καποια 76 αλλα ηταν κλεισμενα. ενα ψιλομπερδεματακι γενικοτερα. κατεληξα με το 71. δεν με χαλασε, δεν δειχνει "κοντο".
τωρα αν το μετανιωσω στο μελλον, τι να πω..



ευχαριστω Κωστα. γενικα δεν προτιμω τα κλειστα τσοκ. περισσοτερα κοντινα πουλια εχω χασει επειδη δεν ανοιξαν τα σκαγια παρα μακρινα εχω παρει με κλειστα τσοκ. ας μην "σκανε" στον αερα με την ντουφεκια.
μου αρεσουν τα θηραματα στο φαγητο..
τεσπα, αν εχουν μια υποφερτη κατανομη δεν βλεπω να αλλαζω (συντομα..)

Μου αρέσει η φιλοσοφία σου Σπύρο, θα δεις όμως και με 2 -3 σκαγια τα θηράματα (ειδικά φασσα) θα σκάνε ;)
 
Εκτος από τής πανεμορφες Ιταλικές καραμπίνες απο σήμερα στον οπλομαστο μού προστέθηκε και μια Browning maxus one 66cm
Καλορίζικη αγορίνα!! Καλώς ήρθες στο κλαμπ!! Απορία ξυλινη ή πλαστική πήρες?? Βαλε και καμια φωτο!!
Να την φέρεις στα μέτρα σου και μετά θα χρειαστείς ενα ξεσκονόπανο για τις ιταλίδες στην ντουλάπα .sarcastic..sarcastic.
 
Καλορίζικη αγορίνα!! Καλώς ήρθες στο κλαμπ!! Απορία ξυλινη ή πλαστική πήρες?? Βαλε και καμια φωτο!!
Να την φέρεις στα μέτρα σου και μετά θα χρειαστείς ενα ξεσκονόπανο για τις ιταλίδες στην ντουλάπα .sarcastic..sarcastic.
Ξύλινη Κώστα Ευχαριστώ !!!
 
δεν διαφωνω οτι τα "ειχα" κ τα 81 Σταυρο. απλως τα 71cm μου φανηκαν περισσοτερο οικεια. οπως λεει κ ο Νικολας παραπανω εχω συνηθισει το πιο κοντα οπλα.
ημουν στο διλημα αυτο μεχρι την τελευταια στιγμη. παντως κ σαν εικονα δεν μου δειχνει υπερβολικα κοντο.

να πω κ κατι αλλο. μεχρι πριν λιγα χρονια παιζαμε με 61,66,71cm. τι εγινε ξαφνικα κ τα 71 θεωρουνται λιγα κ τα 76 η καλυτερη επιλογη? μηπως ειναι μοδα (ξεκινησε απο Αμερικη, αν δεν κανω λαθος).. κατι ειχε γραψει ο Κυπριδημος πριν μερικα χρονια ή οντως εχουν πλεονεκτημα στη σκοπευση? για κυνηγετικες συνθηκες μιλαμε παντα.

ερωτηση.
αν θυμαμαι καλα ειχα διαβασει οτι ειχες παρει ενα ποζε.
αορτηρα βαζουμε?? μου ερχεται κριμα να τρυπησω το κοντακι αλλα τον θεωρω ,σχεδον, απαραιτητο
Καλοριζικο και να το ευχαριστηθεις με το καλιτερο τροπο.Βλεπω οτι βαζεις πολλα ερωτηματα που σε απασχολουν και θα προσπαθεισω να σου πω και εγω την επμειρια μου για να χαρεις και να μην σε βασανιζουν ζητηματα που πλεον μετα την αποκτηση ενος τετοιου θαυμασιου οπλου δεν πρεπει να σε απασχολουν.Πρωτον το μηκος των καννων στα 71 cm δεν εχει να κανει με τιποτα περισοτερο απο το οτι εαν καθεται το οπλο επανω σου σε καθαρη σκοπευτικη γραμμη .Βεβαιως απο εκει και περα να γνωριζεις οτι θα πρεπει να εξασκησεις την προσκοπευση διοτι γνωριζεις οτι οσο μικροτερο ειναι το μηκος των καννων τοσο μεγαλιτερη ειναι η προσκοπευση.Ειναι κατι το οποιο θα το καταφερεις.Δευτερο η βλητικη αποδοση απο τα 71cmστα 76cm ειναι της ταξεως τοθ 2-3% ποσοστο για μενα αμελητεο για το κυνηγι και αυτο ακομα μπορεις να το αντισταθμισεις με ενα καλιτερο φυσιγγιο και ακομα εαν θελεις με ενα εσω-εξω τσοκ οπως εκανα και εγω στο 425.Τριτον θα σε συμβουλευσω να επισκευθεις ενα δασκαλο σκοποβολης για να προσαρμοσεις το οπλο επανω σου και εκει θα διαπιστωσεις ποσο ευτυχης θα πρεπει να εισαι που αποφασησες να κυνηγας με ενα δικανο pose.Οταν θα επισκευθεις τον δασκαλο και δεις τις δυνατοτητες του οπλου σου αλλα θα ανακαλυψεις αμεσως εκει και τις δικες σου και τοτε θα θυμηθεις τα λογια μου τουτη στιγμη που γραφω και θα ξεχασεις κοντο μακρυ προσκοπευση μουρχεται δεν μουρχεται .Τελειωνω με μια ευχη προς ολους τους συναδελφους μακαρι να κυνηγουσαμε ολοι με ενα ομορφο δικανο pose τοτε ειμαι σιγουρος οτι θα περναμε οτι ωραιοτερο και καλιτερο ποιοτικα σε οτι ειχε να κανει με το κυνηγι μας.Θα ξεχναγαμε σιδηροδρομους κλειστρα εμπλοκες σπασμενες παπιες κτλ και οσα σκοτουρα και βασανα ενιοτε μας εχουν βαλει αυτα τα οπλα.Συγνωμη για την φλυαρια μου.Προταση μου μην βαλεις αορτηρα στο οπλο σου αλλα να κανεις αρχη σου οταν κρατας το οπλο σου να ειναι σπαστο.Θα αισθανθεις πολυ ομορφα.
 
δεν διαφωνω οτι τα "ειχα" κ τα 81 Σταυρο. απλως τα 71cm μου φανηκαν περισσοτερο οικεια. οπως λεει κ ο Νικολας παραπανω εχω συνηθισει το πιο κοντα οπλα.
ημουν στο διλημα αυτο μεχρι την τελευταια στιγμη. παντως κ σαν εικονα δεν μου δειχνει υπερβολικα κοντο.

να πω κ κατι αλλο. μεχρι πριν λιγα χρονια παιζαμε με 61,66,71cm. τι εγινε ξαφνικα κ τα 71 θεωρουνται λιγα κ τα 76 η καλυτερη επιλογη? μηπως ειναι μοδα (ξεκινησε απο Αμερικη, αν δεν κανω λαθος).. κατι ειχε γραψει ο Κυπριδημος πριν μερικα χρονια ή οντως εχουν πλεονεκτημα στη σκοπευση? για κυνηγετικες συνθηκες μιλαμε παντα.

Φίλε μου μετα απο την αγορα του 725 με 81εκ κανη εχω να σου πώ ότι είναι ιδιο μηκος μς μια 71 εκ καραμίνα.
Στο κυνήγι έχω χρησιμοποιείσαι μόνο καραμπίνες SX3 66εκ. και 71εκ. Η μικρή είναι πιο ευκολη στο περπατητο η άλλη πιο καλη στο καρτέρι.
Ειχα την ιδια απορία με εσένα για το μηκος και η διαφορά μεταξύ των 2 δεν είναι μεγάλη. ΑΛΛΑ....
ετυχε να παρω στα χέρια μου μια SX3 με 76 εκ. κανη. Ηταν σουπερ η σκοπευτική γραμμή. θα ηταν τελεια στο κατρέρι αλλά δεν θα την έκανες τπτ αλλο.
Με τα λιγο μικρότερα μπορείς να κανεις και καρτέρι και περπατητο με κάποιες παραχωρήσεις.
Σε κάθε περιπτωση να ξέρεις ότι αν το συνηθήσεις και το φέρεις στα μέτρα σου ολα αυτά θα είναι τρίχες.....
 
Εκτος από τής πανεμορφες Ιταλικές καραμπίνες απο σήμερα στον οπλομαστο μού προστέθηκε και μια Browning maxus one 66cm
Καλορίζικη να την χαρείς την βελγα σου!!
Να προσεχείς γιατί έχουν μια τάση να τσακώνονται με τις ιταλιδες για τη διάφορα στήθους.....sarcastic.
 
Back
Top