Browning Team

να πω κ κατι αλλο. μεχρι πριν λιγα χρονια παιζαμε με 61,66,71cm. τι εγινε ξαφνικα κ τα 71 θεωρουνται λιγα κ τα 76 η καλυτερη επιλογη? μηπως ειναι μοδα (ξεκινησε απο Αμερικη, αν δεν κανω λαθος).. κατι ειχε γραψει ο Κυπριδημος πριν μερικα χρονια ή οντως εχουν πλεονεκτημα στη σκοπευση? για κυνηγετικες συνθηκες μιλαμε παντα.
Ως ένα σημείο είναι μόδα!
Η κάννες που είναι 71 ποντους δεν θεωρούνται κοντές σε καμία περίπτωση...
Μην μπερδεύουμε το καθαρά σκοπευτικο όπλο με το κυνηγετικό.
Παιδιά δεν είναι μόδα οι 76αρες κάννες άπλα ο κόσμος πλέων έχει αρχίσει να ψάχνετε περισσότερο κ πιο εύκολα περιοδικά ίντερνετ, να εκπαιδεύεται πηγαίνουν σκοπευτήριο κ όχι να γίνουν σκοπευτές άλλα να πάρουν εικόνες πληροφορίες κ να ξεπεράσουν λάθη κ εγωκεντρικά θέματα που έχουμε όλοι,υπάρχουν βεβαία κ αυτοί του μιμητισμού κακό παράδειγμα
Κάποτε έπαιρναν ένα τουφέκι κ πηγαίναν για όλα τα κυνήγια δε λέω ρομαντικά όμορφα άπλα πράγματα, δεν πετύχαινε σε όλους κ έμεναν καταλιπα κ υπαρξιακα προβλήματα,κ κουσούρια που μεταδιδόταν κ σε νεότερους.
 
Last edited:
στην αγγλία τα πράγματα είναι απλά.
Ενα δικανο για περπατητο,
2 δικανα ίδια για καρτέρι,
ενα δικανο για σκοπευτήριο....... ή αν δεν υπάρχει χρήμα ένα απο τα δύο καρτερίσια.
Ετσι μπορεί ο ιδιοκτήτης να έχει ότι χρειάζεται σε κάθε περίπτωση.
Εδώ δεν υπηρχε η ίδια ευχέρια απο πλευράς χρημάτων και σκοπευτηρίων.
Παμε με ένα να τα κάνουμε όλα. σαν να θές να οργώσεις, να βγείς με την οικογένεια και να κάνεις και ένα track day με ένα αυτοκίνητο..
 
να πεις μόδα το 81 και το 84 ναι αλλά σε καμία περίπτωση το 76 το οποίο είναι σαν χρυσή τομή για εμένα προσωπικά,,,δεν είναι τυχαίο ότι κάποιοι σκοπευτές γύρισαν σε 76 από 81 ,,,έχει βάρος το 81 αν δεν είναι ζυγισμένο και προσπαθήσεις να το ζυγίσεις,γίνεται πάνω από 4 κιλά βλέπε guerini perazzi σε 81 με τις πολύ βαριές κάννες

από εκεί και πέρα παίζει σίγουρα σημαντικό ρόλο και το σωματότυπο του καθενός,,,,δεν μπορεί να γεννήθηκες 50εκ να πήρες αλλο ένα μέτρο στη ζωή σου και να κυνηγάς με 76 και 81,,υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια !
 
Παιδιά δεν είναι μόδα οι 76αρες κάννες άπλα ο κόσμος πλέων έχει αρχίσει να ψάχνετε περισσότερο κ πιο εύκολα περιοδικά ίντερνετ, να εκπαιδεύεται πηγαίνουν σκοπευτήριο κ όχι να γίνουν σκοπευτές άλλα να πάρουν εικόνες πληροφορίες κ να ξεπεράσουν λάθη κ εγωκεντρικά θέματα που έχουμε όλοι,υπάρχουν βεβαία κ αυτοί του μιμητισμού κακό παράδειγμα
Κάποτε έπαιρναν ένα τουφέκι κ πηγαίναν για όλα τα κυνήγια δε λέω ρομαντικά όμορφα άπλα πράγματα, δεν πετύχαινε σε όλους κ έμεναν καταλιπα κ υπαρξιακα προβλήματα,κ κουσούρια που μεταδιδόταν κ σε νεότερους.
εγωκεντρικα θεματα και υπαρξιακα προβληματα επειδη δεν πηγαιναν παλιωτερα σε σκοπευτηριο βρε Νικολα? .yel.
αγνοια, ναι. ακομα ακουω το "παρε μακρυκανο να κοβει στο θεο"
 
Εκτος από τής πανεμορφες Ιταλικές καραμπίνες απο σήμερα στον οπλομαστο μού προστέθηκε και μια Browning maxus one 66cm
Καλορίζικο να το λιώσεις στις ντουφεκιές εύχομαι.... προβλέπω να τα περνάς βαζελίνη τα ιταλικά και να τα αποθηκευεις .sarcastic.
 
εγωκεντρικα θεματα και υπαρξιακα προβληματα επειδη δεν πηγαιναν παλιωτερα σε σκοπευτηριο βρε Νικολα? .yel.
αγνοια, ναι. ακομα ακουω το "παρε μακρυκανο να κοβει στο θεο"
Σπυρο αν ολοι λεγαμε <<δεν ξερω πως θα μαθω>> αυτο που μου αρεση?κ αν καναμε την αναρωτηση ειμαι σωστος απενατη σε αυτο που κανω θα λυναμε πολλα
any way για να topic. βαζω κατι να γελασουμε
 
Σπυρο καταρχας καλοριζικο και παλι το πανεμορφο ποζε σου.

Εχω και εγω το ιδιο σε Sporter One εκδοση.
Επελεξα να μην σου απαντησω αμεσως στο μηνυμα σου για να "παιξουν" και αλλα
μηνυματα απο μελη και να το δεις πιο σφαιρικα.
Οπως και στα φυσιγγια, οπλα μηκη κανων κτλ υπαρχουν προτιμησεις και γνωμες ποικιλες.
Οσο μπορω να μιλησω για τον εαυτο μου τα βιωματα μου, τα γουστα μου και τις εμπειριες μου
οι προτιμησεις μου ειναι 71 εκατοστα για αυτογεμες και 76 για δικανο.
Δε σημαινει οτι με καποια αλλα μηκη δε θα εχω επιτυχιες ή το με αυτα θα εχω μονο επιτυχιες
αλλα μη ξεχνας εισαι 2 μετρα το κοντο οπλο γινεται ανεξελεγχτο στα χερια σου ιδιως σε τραβερσες καρτερισιες.
Ακομα και εμφανισιακα για τα ματια μου τα 76 εκ σε δικανο μου καθονται οπως το θελω.
Τελος δεν ειναι τυχαιο που οι σκηταδοροι εχουν κατα βαση πλεον 76 εκατοστα ποζε και οι βολες τους ειναι
ακαριαιες και μεγιστης αποστασης τα 25-27 μετρα στους αναποδους ντουπλεδες αλλιως μιλας για 18-22 μετρα.

Να το χαρεις οσο δεν παει και να σου δινει ολα αυτα για τα οποια το αγορασες.
 
Κυριοι νομιζω οτι το εξαντλησαμε το θεμα με το μηκος των καννων και τα σχετικα συνεπακολουθα και πιστευω πως ολοι μας δωσαμε επαρκεις αποψεις.. Ας βαλει καποιος συναδελφος ενα νεο θεμα πανω στο οποιο μπορουμε εκ νεου να συζητησουμε και να ωφελιθουμε.Ταπεινη μου αποψη.
 
Κυριοι νομιζω οτι το εξαντλησαμε το θεμα με το μηκος των καννων και τα σχετικα συνεπακολουθα και πιστευω πως ολοι μας δωσαμε επαρκεις αποψεις.. Ας βαλει καποιος συναδελφος ενα νεο θεμα πανω στο οποιο μπορουμε εκ νεου να συζητησουμε και να ωφελιθουμε.Ταπεινη μου αποψη.
Δεν εχεις αδικο απλα ολοι καταθεσαμε τις αποψεις μας πανω σε αυτο που ειπε ο Σπυρος οτι ειναι "μοδα" τα 76 και 81 εκατοστα.
 
να πεις μόδα το 81 και το 84 ναι αλλά σε καμία περίπτωση το 76 το οποίο είναι σαν χρυσή τομή για εμένα προσωπικά,,,δεν είναι τυχαίο ότι κάποιοι σκοπευτές γύρισαν σε 76 από 81 ,,,έχει βάρος το 81 αν δεν είναι ζυγισμένο και προσπαθήσεις να το ζυγίσεις,γίνεται πάνω από 4 κιλά βλέπε guerini perazzi σε 81 με τις πολύ βαριές κάννες

από εκεί και πέρα παίζει σίγουρα σημαντικό ρόλο και το σωματότυπο του καθενός,,,,δεν μπορεί να γεννήθηκες 50εκ να πήρες αλλο ένα μέτρο στη ζωή σου και να κυνηγάς με 76 και 81,,υπάρχουν και οι εξαιρέσεις βέβαια !
Παυλο εδωσες την ακριβη διασταση του πραγματος οπως ακριβως ειναι και με βρισκεις και εμενα απολυτο συμφωνο.
 
Παιδιά σας ευχαριστω ολους για τις ευχες κ τις επισημανσεις σας. Καλοδεχουμενα όλα. Οπως προειπα, το σκεφτομουν κ εγώ πολύ για το μηκος. Κατεληξα στο κοντυτερο. Μπορει κ να το μετανιωσω στο μελλον. Θα δείξει. Αυτη τη στιγμή παντως το έχω ακουμπισμενο σε πολυθρονα στο σαλονι για να μπορώ να το χουφτωνω συνεχεια! Τέλος οφτοπικ κ συγνωμη αν κουρασα
 
Σπυρο αν ολοι λεγαμε <<δεν ξερω πως θα μαθω>> αυτο που μου αρεση?κ αν καναμε την αναρωτηση ειμαι σωστος απενατη σε αυτο που κανω θα λυναμε πολλα
any way για να topic. βαζω κατι να γελασουμε
Πάντως αυτος που κράταγε το όπλο από το περπάτημα ..δεν τον λες κι νηφάλιο ...( έπινε χωρς μεζε μάλλον ). .drunk.
 
Παιδιά δεν είναι μόδα οι 76αρες κάννες άπλα ο κόσμος πλέων έχει αρχίσει να ψάχνετε περισσότερο κ πιο εύκολα περιοδικά ίντερνετ, να εκπαιδεύεται πηγαίνουν σκοπευτήριο κ όχι να γίνουν σκοπευτές άλλα να πάρουν εικόνες πληροφορίες κ να ξεπεράσουν λάθη κ εγωκεντρικά θέματα που έχουμε όλοι,υπάρχουν βεβαία κ αυτοί του μιμητισμού κακό παράδειγμα
Κάποτε έπαιρναν ένα τουφέκι κ πηγαίναν για όλα τα κυνήγια δε λέω ρομαντικά όμορφα άπλα πράγματα, δεν πετύχαινε σε όλους κ έμεναν καταλιπα κ υπαρξιακα προβλήματα,κ κουσούρια που μεταδιδόταν κ σε νεότερους.
Είναι διαφορετικό το να περπατάς στον ελαιώνα και να κουβαλάς το 76 πόντο και να σου πέταγεται η τσίχλα πχ...
Και διαφορετικό να δίνεις εντολή για τον δίσκο που ξέρεις το πότε και από που θα σου ερθει... Ενώ μπορείς να έχεις κάνει και μισή επώμιση.
Σε ανοιχτό καρτέρι το 76 είναι μια χαρά (εγώ με 76αρι κάθομαι)
Αλλά σε περπατητό τίποτα περισσότερο από 71 ποντους...
Εκτός από μη πρακτικό είναι και αντιαισθητικό στο κυνήγι το μακρύ όπλο.
Προσωπικά δεν έχω κανένα κόλλημα μιας και είμαι τυχερός και τα όπλα που έχω (κυνηγετικα και σκοπευτικα) έχουν απ'ολα τα μήκη καννων...
Υ. Γ Δεν υπάρχει κανένας που να έχει κανένα τέτοιο κοντό... https://kourkoulosguns.gr/plagiokanno-dikanno-abbiatico-and-salvinelli-zeus.html
να θέλει μακρύτερο και να του το πάρω φθηνά? .sarcastic.
 
Last edited:
Back
Top