Browning sporter gun

Έλα ντε γιατί?γιατί η Μπερέτα άφησε τη ποιότητα βάσης που είχε το 682 gold e?
Ειδικά στα μέταλλα οσο πιο παλιό τόσο πιο καλό και κατά την γνώμη μου.και ακόμα καλύτερο το πιο παλιό 682 με την μολυβί βάση...
 
Last edited:
Λεωνιδα πολυ καλα τα λες! Ειμαι πολυ ικανοποιημένος μέχρι τωρα με το 692,ειναι πολυ ωραίο όπλο πραγματικα και από εμφάνιση το λατρευω! Δεν το εχω μετανιώσει επουδενί που το πήρα! Απλά καμία φορά βλέπεις ευκαιρίες και περνάνε από το μυαλό διαφορά πραγματα!
Εντάξει είναι οπλαρα το 692, μου αρέσει πάρα πολύ, άξιζει τα λεφτά του.
 
Και το 682 και το 692 αλλά και τα 525 725 έχουν μπασκουλα σαν τσιγαροχαρτο αν τα βάλουμε δίπλα σε ένα Guerini Invictus ascent sporting
Ίσως να μην τη χρειάζονται την πιο ενισχυμένη μπασκουλα αφου κι έτσι αντέχουν μεγάλη καταπόνηση!
 
Το invictus είναι μια κατηγορία πάνω!η βάση είναι όντως πιο φαρδια σε διαστάσεις!και το κλειδωμα του ειναι με εναλλαξιμα μερη!!οπως βεβαια ειναι και ενος beretta692 !!(εναλλαξιμοι πιροι)υπόψιν πως τα guerini έχουν απο τις πιο βαριές Κάννες της αγοράς!στο δικό μου summit με 81 cm το βάρος φτάνει στα 1640 μαζί με τα τσοκ!Ενώ ένα 692 με 81 είναι μολις1500με τα τσοκ!άρα μιλάμε για άλλη κίνηση του όπλο και άλλη συμπεριφορά!τώρα υπάρχει μια μόδα να ελαφρυνουν τις Κάννες πράγμα που άλλους τους ευνοεί και άλλους όχι τόσο!
 
Νομίζω ότι δεν χρειάζονται όλα τα όπλα φαρδύτερη βάση. Ανάλογα με τα κλειδιά και τον τύπο κλειδώματος μπορεί το όπλο να δέχεται διαφορετικά τις καταπονήσεις. Αυτό ισχύει τουλάχιστον για τα browning. Μην ξεχνάμε ότι μιλώντας για browning, μιλάμε για τον εφευρέτη του super posed. Αν μη τι άλλο τα όπλα της browning έχουν αποδείξει την αντοχή τους. Και η beretta είναι μεγάλη εταιρεία με παράδοση στα όπλα, στα χέρια μας δε νομίζω να κουνήσει πρίν το browning υπο τις ίδιες συνθήκες. Όσον αφορά τα πρωταθλήματα ή τα κύπελλα, ισχύει ότι η beretta κυριαρχεί αλλά έχει προφανώς και άλλη πολιτική marketing. Και μην ξεχνάμε πχ με τι όπλο έχει κυριαρχήσει στην Ελλάδα ο Ψυλλάκης στο άθλημα του sporting μεχρι πρότινος για τα τελευταία χρόνια. Browning gp sporter. Τα Guerini μου αρέσουν κ εμένα αλλά θα πρέπει να περάσουν χρόνια ώστε να αποδείξουν και την αντοχή και αξιοπιστία τους που ειδικα στη σκοποβολή είναι απαραίτητα, λόγω των συγκριτικά πολύ περισσότερων βολών σε προπονήσεις και αγώνες.
 
https://www.kalkantzakos.com/Product/6471/b525-sporter-laminated-adjust,-dikanno-super-pose-browning
βγηκε κ τιμη πιστευω καλο για ολο το πακετο πιστευω
στα χαρακτηριστικα πρεπει να εχει λαθος τον αυλο
Πολύ ωραία βάση και ρυθμιζόμενη σκανδάλη σαν το GP (εκτός την απενεργοποίηση των εξολκέων).Τα ξύλα εγώ δέν...(μου δείχνουν σαν πορτάκια από ντουλάπια κουζίνας)..Αν υπαρχει δυνατότητα παραγγελίας με ξύλα ανθρώπινα είναι κατά την γνώμη μου η καλύτερη επιλογή καινουριου sporter΄όπλου σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων.
 
Last edited:
Πολύ ωραία βάση και ρυθμιζόμενη σκανδάλη σαν το GP (εκτός την απενεργοποίηση των εξολκέων).Τα ξύλα εγώ δέν...(μου δείχνουν σαν πορτάκια από ντουλάπια κουζίνας)..Αν υπαρχει δυνατότητα παραγγελίας με ξύλα ανθρώπινα είναι κατά την γνώμη μου η καλύτερη επιλογή καινουριου sporter΄όπλου σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων.
Ετσι κι αλιως φιλέ μου σε λίγο θα αρχίσουν οι ελειψεις σε καλά ξύλα οποτε ας αρχισουμε να τα συνιθιζουμε
 
Πολύ ωραία βάση και ρυθμιζόμενη σκανδάλη σαν το GP (εκτός την απενεργοποίηση των εξολκέων).Τα ξύλα εγώ δέν...(μου δείχνουν σαν πορτάκια από ντουλάπια κουζίνας)..Αν υπαρχει δυνατότητα παραγγελίας με ξύλα ανθρώπινα είναι κατά την γνώμη μου η καλύτερη επιλογή καινουριου sporter΄όπλου σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων.
πιστευω σαν ξυλα δεν λεει?αλλα οι μελαμηνες ειναι κ πιο φτινο κ γλυτώνει κοστος η εταιρια κ προσφαιρει το πακετο mida κ ρυθμιζομενη ραχη σε αυτη την τιμη, δινει κ ενα πιο μοντερνο στυλ,αν ειχε ξυλο εστω κ grade2 θα ειχε παραπανω
 
Την είχα δεί την ανάρτηση και σαν κάτοχος ενός Β525 classic hunter προβληματίστηκα .think.. Δηλαδή εγώ που έδωσα πριν από 9 χρόνια 1700€ - νομίζω 1680€ είχα δώσει - κρίμα δεν είναι που δεν έχω ρυθμιζόμενη ράχη, ρυθμιζόμενη σκανδάλη (νομίζω αυτή είναι μηχανική και όχι αδρανείας) και νομίζω και καινούριες κάννες κλπ; .hair. . Θα μου πεις, απ' την μία άλλο 1700 άλλο 2.290 (είναι πολύ μεγάλη η διαφορά και δεν ξέρω αν θα τα έδινα) και από την άλλη, κλαίω άδαρτος γιατί, δεν μου χρειάστηκαν τα παραπάνω. Το 525 μου είναι το μόνο όπλο που μου έκατσε από την αρχή. Μόνο κοντάκι κόντυνα.
Αλλά ρε φίλε, δεν πα να σούρχεται γάντι το όπλο, όταν δεν βλέπει ο άλλος από δίπλα, τέτοια καλούδια για να ζηλέψει ε δεν λέει :).

Πέρα από την πλάκα, τους θαυμάζω και τους ζηλεύω αυτούς τους τύπους. Δεν γίνεται μόνο στο παραπάνω βιντεάκι, αλλά και σε άλλα, όπως πχ στα βιντεάκια του Randy Wakeman, το βλέπω. Ο τύποι παίρνουν ένα καινούριο όπλο που το βλέπουνε για "πρώτη φορά", μερικές φορές το βγάζουν από το κουτί, το σχολιάζουνε και μετά τουφεκάνε για "πρώτη φορά" και κάνουν 10 στα 10, μπορεί και 20 στα 20 έτσι για πλάκα. Τώρα πως γίνεται και σ' αυτούς ταιριάζει με την μία το μήκος, το καστ οφφ, τα ντροπ, το poi κλπ κι εμείς παλεύουμε να φέρουμε τα κοντάκια στα μέτρα μας μήνες και μετά από άπειρες δοκιμές .terror. και "φάγωματα" με ράσπες, γυαλόχαρτα κλπ έ να γι αυτό τους ζηλεύω .sarcastic. .
 
Back
Top