Browning Maxus 2 vs Browning A5 vs Beretta A400 Upland vs Benelli Rafaello Powerbore

Ποιο θα επιλέγατε;

  • Browning Maxus 2

    Votes: 15 17,0%
  • Browning A5

    Votes: 5 5,7%
  • Beretta A400 Upland

    Votes: 34 38,6%
  • Benelli Rafaello Powerbore

    Votes: 34 38,6%

  • Total voters
    88
Πάντως σχετικά με μέτρα όπλου και υπερουαου κάννες (για να μην γκρινιάζουμε) μου έρχεται συχνά στο μυαλό ο αδερφός του πατέρα μ.Οτι και να του δώσεις στα χέρια σκοτώνει απίστευτα κοντά μακρυά και κάνει απιστευτα νούμερα στο κουτί.Αυτο μονο αντίληψη μπορώ να το ονομάσω.
Πολλοί κυνηγοι έχουν έναν τέτοιο γνωστό,θείο,φίλο κτλ.
Ακριβώς
 
Το Α400 είναι ένα αξιόπιστο όπλο και παρά πολύ καλό βλητικά τώρα αυτά που λέμε είναι λόγια καφενείου! Το είχα και ξέρω τώρα οποίο άλλο αερίων θέλει ας καθίσει δίπλα του να δούμε μετά από ποσά φυσίγγια θα χρειαστεί καθάρισμα!!!! Το Α400 το πιστοποιεί για 10000 φυσίγγια χωρίς πρόβλημα καθαρισμού. Μην λέμε και ότι θέλουμε στους μηχανισμούς αερίων η beretta είναι κορυφαία και η μόνη που καινοτομεί.
Και η wintsister για 30.000 αλλά δε μας λένε τι φυσίγγια μισοριξιες κανονικά γιατίε 30.000 φυσίγγια ότι να ναι δεν ξέρω ποιο αερίων θα δουλεύει σωστά μετά πλην της bereta.
 
Μεταξύ των επιλογών σου ...και επειδή είναι 2 αερίων και 2 αδρανείας ... προσωπικά θα επέλεγα την Α400. Δεν έχω πρόβλημα με καθαρισμούς και τέτοια γιατί πολύ απλά αγοράζεις κάτι για να το προσέχεις ..εαν πήγαινα για πόλεμο μπορεί να το σκεφτόμουν αλλιώς..
Είχα την maxus (σε ξύλο) .. ωραίο όπλο τεχνολογικά και απο άποψη λειτουργίας (δεν είχα εμπλοκές).. αυτό που με χάλασε και την έδωσα ήταν ότι "διάλεγε" κατά κάποιο τρόπο φυσίγγια..
Είχα την Benelli Super Sport (το powerbore δεν το μετράω γιατί πολύ απλά είναι μια πιασάρικη λέξη.. επι της ουσίας άλλο ένα benelli) ωραίο όπλο αξιόπιστο όπως όλα τα benelli άλλωστε αλλά εγω δεν κατάφερα ποτέ να βρω την τουφεκιά της και σε συνδυασμό με την υπερυψωμένη ρίγα έγινε χειρότερο ακόμα.. και την έδωσα κι αυτή.
Την Α400 την πήρα και την βρήκα αμέσως (ίσως με βόλεψε και η χαμηλή ρίγα) .. και στο κυνήγι και στο σκοπευτήριο ...ειδικά οι κάννες HP είναι αυτή τη στιγμή τεχνολογικά απο τις καλύτερες και ο συνδυασμός κώνος-αυλός που έχουν βγάζει πολύ ωραίες τουφεκιές.
Για την Α5 δεν έχω άποψη.. ίσως και να μην την επέλεγα γιατί εκεί παίζει η benelli πολύ... Απο φίλους που την έχουν είναι λίγο ιδιόμορφο όπλο .. βγάζει σφιχτές τουφεκιές μου λένε όλοι..
Ελπίζω να βοήθησα ..
 
Και η wintsister για 30.000 αλλά δε μας λένε τι φυσίγγια μισοριξιες κανονικά γιατίε 30.000 φυσίγγια ότι να ναι δεν ξέρω ποιο αερίων θα δουλεύει σωστά μετά πλην της bereta.
Σε αέρια επειδή είχα και την maxus και την Α400 και την 391 και Fabarm, μπορώ να εκφέρω γνώμη αλλά εγώ όπως τα είδα τα όπλα δεν ρίχνει 30000 η maxus με τίποτα μιας και έχουν τον ίδιο μηχανισμό μαζεύει τόση καπνά περιμετρικά στην αποθήκη και στο πιστόνι που σίγουρα θα μπλοκάρει άλλωστε το έχει πάθει αρκετές φορές ο φίλος μου με την maxus one. Θέλει περισσότερη φροντίδα η maxus την Α400 την άνοιγες και ήταν παρά πολύ καθαρότερη περιμετρικά της αποθηκης το καινούριο πιστόνι κάνει πολύ καλά την δουλειά του. Να πω πως δεν έχω κανένα από τα δυο όπλα αυτή την στιγμή για να το υποστηρίξω απλά το λέω από προσωπική άποψη μιας και τα είχα. Θεωρώ όμως και τα δυο όπλα αξιόπιστα απλά σε θέματα μηχανισμού η beretta για εμένα είναι ένα κλικ επάνω.
 
Last edited:
Δεν είχα ποτέ αερίων και αν θα έπαιρνα θα ήταν Α400 αριστερή τεχνολογικά με πείθει περισσότερο και σίγουρα με πλαστικά κικοφ .Με τα αέρια ,το σύστημα λειτουργίας αποφεύγεις προβλήματα με τις πάπιες.
 
Δεν είχα ποτέ αερίων και αν θα έπαιρνα θα ήταν Α400 αριστερή τεχνολογικά με πείθει περισσότερο και σίγουρα με πλαστικά κικοφ .Με τα αέρια ,το σύστημα λειτουργίας αποφεύγεις προβλήματα με τις πάπιες.
Beretta I.h
 
Και η wintsister για 30.000 αλλά δε μας λένε τι φυσίγγια μισοριξιες κανονικά γιατίε 30.000 φυσίγγια ότι να ναι δεν ξέρω ποιο αερίων θα δουλεύει σωστά μετά πλην της bereta.
Όπλο σημερινό που να ρίχνει 30,000 ακαθάριστοχωρίς να βγάλει πρόβλημα για μένα δεν παίζει κανένα μόνο καμία Μπερέτα 302/303/304/390 μπορεί να το καταφέρει
 
Κάναμε μέγα θέμα το καθάρισμα!!
Και 5.000 φυσίγγια να ρίχνεις τον χρόνο,θέλεις 6 χρόνια για να φτάσεις τα 30.000!
Θα αφήσεις 6 χρόνια ακαθάριστο το όπλο???
Νομίζω το πρώτο ζητούμενο είναι η αξιοπιστία!
Ας ρίχνει όταν πρέπει να ρίξει και να ΞΑΝΑριξει κι ας το καθαρίσουμε...2 φορές τον χρόνο ρε αδερφέ!! :)
 
Κάναμε μέγα θέμα το καθάρισμα!!
Και 5.000 φυσίγγια να ρίχνεις τον χρόνο,θέλεις 6 χρόνια για να φτάσεις τα 30.000!
Θα αφήσεις 6 χρόνια ακαθάριστο το όπλο???
Νομίζω το πρώτο ζητούμενο είναι η αξιοπιστία!
Ας ρίχνει όταν πρέπει να ρίξει και να ΞΑΝΑριξει κι ας το καθαρίσουμε...2 φορές τον χρόνο ρε αδερφέ!! :)
Από ότι φαίνεται για να ασχολούμαστε ΜΟΝΟ με το ποσο καθάρισμα θελουν είναι και η απάντηση αν είναι αξιόπιστα.
 
Όπλο σημερινό που να ρίχνει 30,000 ακαθάριστοχωρίς να βγάλει πρόβλημα για μένα δεν παίζει κανένα μόνο καμία Μπερέτα 302/303/304/390 μπορεί να το καταφέρει
Αερίων 30.000 φυσίγγια ακαθάριστο δεν ρίχνει κανένα
Ούτε παλιό ούτε καινούργιο
 
Κάναμε μέγα θέμα το καθάρισμα!!
Και 5.000 φυσίγγια να ρίχνεις τον χρόνο,θέλεις 6 χρόνια για να φτάσεις τα 30.000!
Θα αφήσεις 6 χρόνια ακαθάριστο το όπλο???
Νομίζω το πρώτο ζητούμενο είναι η αξιοπιστία!
Ας ρίχνει όταν πρέπει να ρίξει και να ΞΑΝΑριξει κι ας το καθαρίσουμε...2 φορές τον χρόνο ρε αδερφέ!! :)
Πόσα είναι τα περισσότερα φυσίγγια που μπορεί να ρίξει ένας κυνηγός σε μια κυνηγετική χρόνια χωρίς σκοπευτήριο? Και να κυνηγάει απ' όλα.
 
Όπλο σημερινό που να ρίχνει 30,000 ακαθάριστοχωρίς να βγάλει πρόβλημα για μένα δεν παίζει κανένα μόνο καμία Μπερέτα 302/303/304/390 μπορεί να το καταφέρει
Όλες οι μπενελι για τη 302 το περνάει το τεστ το έχω κάνει εγώ με τη δική μου πριν τη πουλήσω
 
Πόσα είναι τα περισσότερα φυσίγγια που μπορεί να ρίξει ένας κυνηγός σε μια κυνηγετική χρόνια χωρίς σκοπευτήριο? Και να κυνηγάει απ' όλα.
Δεν υπάρχει ακριβής απάντηση σε αυτό
Ανάλογα τις εξόδους που θα κάνει,το πόσο καλή χρονιά θα είναι από άποψη θηραμάτων,και την περιοχή
Άλλες ευκαιρίες έχουν οι κυνηγοί πχ της Μακεδονίας και άλλες οι κυνηγοί των περισσοτέρων νησιών
 
Θα πω ότι μου είπε αθλητής της ipsc με shotgun ο οποιος ρίχνει χιλιάδες φυσιγγια κάθε χρόνο. Μετά τα 30.000 φυσίγγια αρχίζει και βγάζει βλάβες. Σπάνε πράγματα δυσλειτουργει κτλ.
Ο τρόπος που ρίχνουν ομως ειναι εντελως διαφορετικός από το κυνήγι.
Ρίχνουν συνεχόμενες βολές ανάβουν κάννες κτλ.
 
Back
Top