Breda ή Fabarm

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη για δυο όπλα γιατί είμαι σε δίλλημα! Κυνηγάω πέρδικα μπεκάτσα! Τα καλοκαιρια σκοπευτήριο

Breda B12iX 66cm
Fabarm L4S Sporting 71cm
Kαλησπερα συνάδελφε. Μέχρι να σου απαντήσουν τα μέλη της κοινότητας μας που έχουν εμπειρία και γνώση σχετικά με αυτά τα δύο όπλα, πέρνα αν θες από τη σχετική ενότητα να μας συστηθείς και να σε γνωρίσουμε

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/to-know-us-better-Γνωριμία.17/page-563#post-635021
 
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη για δυο όπλα γιατί είμαι σε δίλλημα! Κυνηγάω πέρδικα μπεκάτσα! Τα καλοκαιρια σκοπευτήριο

Breda B12iX 66cm
Fabarm L4S Sporting 71cm
Την Μπρέντα με 66 κυνηγάς και πέρδικα μπεκατσα η φαμπαρμ θα σε κουράζει και δεν θα σε βολεύει στο πυκνό.
 
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη για δυο όπλα γιατί είμαι σε δίλλημα! Κυνηγάω πέρδικα μπεκάτσα! Τα καλοκαιρια σκοπευτήριο

Breda B12iX 66cm
Fabarm L4S Sporting 71cm
Kαλησπερα φίλε μου κοίτα και την fabarm scolopax rusticola η την benelli becaccia supreme. Νομίζω ότι είναι τα ιδανικά γι'αυτα τα κυνήγια που θέλεις να κάνεις σε 61 η66 εκ.
 
Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη για δυο όπλα γιατί είμαι σε δίλλημα! Κυνηγάω πέρδικα μπεκάτσα! Τα καλοκαιρια σκοπευτήριο

Breda B12iX 66cm
Fabarm L4S Sporting 71cm
Η άποψη μου είναι ότι είναι κάπως δύσκολο να συνδυάσεις με ένα όπλο τα κυνήγια που κάνεις με το σκοπευτήριο. Φυσικά και μπορείς να το κάνεις με οποιοδήποτε όπλο απλά το θέμα είναι πόσο θα σε ικανοποιήσει. Προσωπικά θα έβαζα σε προτεραιότητα το κυνήγι άρα θα πήγαινα σε ένα όπλο με 61 ή 66 εκατοστά πόντους κάννη το οποίο θα είναι ελαφρύ.
Δεν έχω άποψη για τα όπλα που αναφέρεις. Έχω πιάσει μόνο μια L4S sporting και ήταν όπλο σκοπευτηρίου. Έκανε εμπλοκές όμως.
Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα.
 
Κάτοχος και των δύο η Breda σε παλαιότερο μοντέλο.Για τα κυνήγια που κανείς η l4s δεν βολεύει καλύτερη και ποιοτικότερη ντουφεκια μεν σφικτή για τα κυνήγια σου δε.breda ξέχασε τις κάννες των παλαιών Breda ευκολία καθαρισμού λίγα κατάλοιπα ποιοτητα αξιοπιστία.l4s απροβληματιστη εμένα δεν μου έχει κάνει καμία εμπλοκή ποιο εμφανίσιμη περισσότερα μέρη καθάρισμα μα καθάρισμα μαυρίλα παντού, αποζημίωνει όμως με την βλητική της υπεροχή
 
Παιδιά είστε πολύ δυνατοί ευχαριστώ πολύ!
Εμένα αυτό που με τραβάει στην Fabarm L4S sporting είναι οι κάννες tribore σε συνδυασμό με τα τσοκακια σε καθάρισμα δεν έχω πρόβλημα γιατί καθάριζα την Breda του πατέρα μου την alter special και γενικά μου αρέσουν τα όπλα! Σκοπευτήριο μόνο καλοκαίρι για την εξάσκηση και μόνο !!
Breda B12iX μου αρέσει πολύ και έχει και ρυθμιζόμενη ράχη στο κοντάκι που εγώ που είμαι και ψηλος 1.90 με μακρύ λαιμό θα με βολέψει και να το φέρω στα μέτρα μου !!!

Πιστεύω θα καταλήξω στην Breda 60-40 βρίσκομαι
 
Παιδιά είστε πολύ δυνατοί ευχαριστώ πολύ!
Εμένα αυτό που με τραβάει στην Fabarm L4S sporting είναι οι κάννες tribore σε συνδυασμό με τα τσοκακια σε καθάρισμα δεν έχω πρόβλημα γιατί καθάριζα την Breda του πατέρα μου την alter special και γενικά μου αρέσουν τα όπλα! Σκοπευτήριο μόνο καλοκαίρι για την εξάσκηση και μόνο !!
Breda B12iX μου αρέσει πολύ και έχει και ρυθμιζόμενη ράχη στο κοντάκι που εγώ που είμαι και ψηλος 1.90 με μακρύ λαιμό θα με βολέψει και να το φέρω στα μέτρα μου !!!

Πιστεύω θα καταλήξω στην Breda 60-40 βρίσκομ
Παιδιά είστε πολύ δυνατοί ευχαριστώ πολύ!
Εμένα αυτό που με τραβάει στην Fabarm L4S sporting είναι οι κάννες tribore σε συνδυασμό με τα τσοκακια σε καθάρισμα δεν έχω πρόβλημα γιατί καθάριζα την Breda του πατέρα μου την alter special και γενικά μου αρέσουν τα όπλα! Σκοπευτήριο μόνο καλοκαίρι για την εξάσκηση και μόνο !!
Breda B12iX μου αρέσει πολύ και έχει και ρυθμιζόμενη ράχη στο κοντάκι που εγώ που είμαι και ψηλος 1.90 με μακρύ λαιμό θα με βολέψει και να το φέρω στα μέτρα μου !!!

Πιστεύω θα καταλήξω στην Breda 60-40 βρίσκομαι
Και γιατί δεν πας σε ένα 930i .Ολόιδια χαρακτηριστικά ,ίσως και ποιο όμορφο εδώ μιλάμε για γούστο ,εμένα πχ μου αρέσει πιο πολύ η 930 ,γλυτώνεις και από 200 έως 300 € .Δεν βρήκα την διαφορά μεταξύ 930 και B12 που να δικαιολογεί αυτήν την διαφορά χρημάτων .
 
Έχω την l4s gray hunter 71 cm, είναι κυνηγετικό όπλο, αλλά την χρησιμοποίησα 2 χρόνια φουλ και στο σκοπευτήριο. Όντως έκανε μια φορά εμπλοκές , αλλά έφταιγαν τα φυσίγγια. Είχα πάρει φυσίγγια με μεσόταπα κατά λάθος. Δεν το ήξερα ότι αφήνουν υπερβολικά πολλά κατάλοιπα, με αποτέλεσμα να βουλώσουν τις οπές που παιρνούν τα αέρια στον μαστό της κάννης. Οπότε ποτέ ξανά τέτοια φυσίγγια σε καραμπίνα αερίων. Το όπλο είναι φοβερό και τα 71 cm κάννης νομίζω ότι κάνει για σκοπευτήριο (συν 10 cm σκοπευτική γραμμή λόγω βάσης) και κάνει φυσικά για γενικό κυνήγι. Ούτε πολύ μακριά, ούτε πολύ κοντά κάνη, για μένα είναι μια χαρά. Τα 66cm της breda είναι μόνο για κυνήγι νομίζω, κατά τα άλλα και αυτό είναι καλό όπλο.
 
Παιδιά είστε πολύ δυνατοί ευχαριστώ πολύ!
Εμένα αυτό που με τραβάει στην Fabarm L4S sporting είναι οι κάννες tribore σε συνδυασμό με τα τσοκακια σε καθάρισμα δεν έχω πρόβλημα γιατί καθάριζα την Breda του πατέρα μου την alter special και γενικά μου αρέσουν τα όπλα! Σκοπευτήριο μόνο καλοκαίρι για την εξάσκηση και μόνο !!
Breda B12iX μου αρέσει πολύ και έχει και ρυθμιζόμενη ράχη στο κοντάκι που εγώ που είμαι και ψηλος 1.90 με μακρύ λαιμό θα με βολέψει και να το φέρω στα μέτρα μου !!!

Πιστεύω θα καταλήξω στην Breda 60-40 βρίσκομαι
Breda ασυζητητί
61 εκ δεν θέλεις παραπάνω σκοπευτική ευθεία
 
Back
Top