BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Δημήτρη αν θες μου λες τη βλέπεις με τα μισοταπα διαφορετικο από τον συγκεντρωτηρα γιατί έχω Mr και δεν τα έχω χρησιμοποιήσει.
Ας πούμε με τα quail του gorilla με το Mr σαν δεύτερη κανη και πρώτη το bell απλά σκουπιζα ότι έβγαινε κοντα. Αλλά και σε πιο μεγάλες αποστάσεις πήρα πουλιά με το mr που ειλικρινά δεν το περίμενα και όχι μια και δύο φορές.
 
Ας πούμε με τα quail του gorilla με το Mr σαν δεύτερη κανη και πρώτη το bell απλά σκουπιζα ότι έβγαινε κοντα. Αλλά και σε πιο μεγάλες αποστάσεις πήρα πουλιά με το mr που ειλικρινά δεν το περίμενα και όχι μια και δύο φορές.
Σε ευχαριστω Δημητρη..shake hands.
 
καλησπερα στην ομαδα. κατοχος brain bl εδω και εναμιση χρονο.πριν ειχα ενα lm seminole.πολυ ευχαριστημενος απο αυτο.στα κοντινα ομως εκανε ζημια στα πουλια.πηγα στο bl γι αυτο το λογο και στην αρχη στα κοντινα ηταν πολυ καλο.στα μακρινα οχι.εβγαζα το bl εβαζα το seminole κ.ο.κ.ε, προφανως ηθελε λιγο συνηθεια το τσοκ.μολις πηρα τις πρωτες τσιχλες στα 30 μετρα σιγουρα με το bl, δεν ξαναβγηκε απο πανω εκτος απο ελαχιστα κυνηγια.το οπλο benelli crio.
 
καλησπερα στην ομαδα. κατοχος brain bl εδω και εναμιση χρονο.πριν ειχα ενα lm seminole.πολυ ευχαριστημενος απο αυτο.στα κοντινα ομως εκανε ζημια στα πουλια.πηγα στο bl γι αυτο το λογο και στην αρχη στα κοντινα ηταν πολυ καλο.στα μακρινα οχι.εβγαζα το bl εβαζα το seminole κ.ο.κ.ε, προφανως ηθελε λιγο συνηθεια το τσοκ.μολις πηρα τις πρωτες τσιχλες στα 30 μετρα σιγουρα με το bl, δεν ξαναβγηκε απο πανω εκτος απο ελαχιστα κυνηγια.το οπλο benelli crio.
Τι εννοείς 'ήθελε λίγο συνήθεια'?
 
Καλησπέρα! Έχει δοκιμάσει κανείς το μπελ σε μπερεττα 391 18.6 αυλο, έχω ακούσει στα μοπιλ τσοκ κάνει δουλειά ενώ στα πλας δεν υπάρχει διαφορά.. βασικά ψάχνω σε μεταχειρισμένο να το δουλέψω και να κόψω τα ελικοιδες διασποράς αξίζει;;
 
Τι εννοείς 'ήθελε λίγο συνήθεια'?
Και εγώ οταν πήρα το bell δεν σήκωνα όπλο πάνω από 20 μετρα. Μια μέρα που ανεμιζαν ψαρονια ηταν ευκαιρία για δοκιμή και είδα τι μπορείς να κάνεις σε πιο μεγάλες αποστάσεις και βγήκε και ένα ωραίο στιφάδο!!! Έχεις πάνω ενα τσοκ που είναι σχεδιασμένο για πολύ κοντινές αποστάσεις και όσο να είναι ζοριζεσαι να ρίξεις σε πιο μακρινά πουλια αν δεν δοκιμασεις!
 
Πραγματικά και εγώ θα ήθελα να δω το Bell ριγμενο από μια benelli με 18,4 και από μια beretta με 18,6, στο δικό μου όπλο beretta uniko που το είχα πειρα Πουλια πάνω από τα 30 μέτρα και δεν είδα διαφορά στα 20- 25 σε σύγκριση με το μαμα5*. Δεν ξέρω, ίσως με κανονικούς αυλους να δουλεύει καλύτερα. Το μαμά 5* της beretta έχει μέτρα πάντως για 5αρι και ειδικά εάν κατέβεις ένα νούμερο σκάγια είναι θεαματικό το που παίρνεις τσίχλες και το 4* μαμά θεωρώ ότι είναι το πιο τεριαστο τσοκ που έχει για τον 18,6.
 
Αγαπητοί φίλοι....ψυχραιμία!
1) τα BRAIN Chokes δεν λαμβάνουν υπ' όψιν τους τον αυλό της κάνης καθώς τον ρόλο του αυλού ("πίσω διαμέτρου") τον παίζει το πρώτο τσοκάρισμα που έχουν μέσα τους τα ίδια.
2) Ειδικά το BL είναι τελείως αναίσθητο σε μικρές έως και μεσαίες διαφορές αυλού καθώς η διαμόρφωσή του είναι πολύ μεγαλύτερης διαμέτρου και από 18,3 αλλά και από 18,6. Έτσι, για τα optima plus και για τα crio plus κατασκευάζουμε το ίδιο ακριβώς τσοκ, δουλεύει δε το ίδιο καλά! Μπορείτε να δείτε και τα σχόλια των κατόχων Browning 725 (invector ds με αυλους 18,8,), Blaser (18,6) κλπ
3) Σύγκριση απόδοσης έχει νόημα όχι μόνο εάν απλά παίρνουμε πουλιά σε μία απόσταση πχ 20 - 25 μέτρα αλλά και εάν το τσοκ σύγκρισης μπορεί να αποδώσει ρεαλιστική παραγωγική τουφεκιά όπως το BL και από πιο μικρή απόσταση πχ από τα 8 μέτρα αλλά και σε μεγαλύτερη απόσταση 30+ μέτρων κλπ, πρωτίστως, δε να επιτρέπει σε όλες τις αποστάσεις μεγαλύτερο σφάλμα σκόπευσης (= ενισχυμένη περιφέρεια).
Εκτός από τα διεθνή τεστ που έχουν γίνει, υπάρχουν πάρα πολλά σχόλια - μαρτυρίες και εδώ πως το BL και ανοίγει νωρίτερα από το 5* αλλά και διατηρεί τη φονικότητά του για μεγαλύτερη απόσταση από αυτό.
Χρίστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Last edited:
Διάβασα από την αρχή όλο το θέμα (όλες τις αναρτήσεις) οπότε....το αποφάσισα...

209141169_955346835009662_2730708674853934165_n.jpg

Μπήκαν πάνω στο MX8 και δοκιμάστηκαν σήμερα στο σκοπευτήριο....κατευθείαν πάνω στους δίσκους...Πρώτη εντύπωση οι εισερχόμενοι δίσκοι τους οποίους είχα τσεκάρει και απλά κάπνιζαν ακόμα και σε μακρινές βολές από εμένα με τα μαμά τσοκ με τα τσοκ αυτά έσπαγαν αλλά δεν εξαφανίζονταν...δείγμα τουλάχιστον για εμένα οτι το κέντρο της τουφεκιάς έχει ανοίξει και δεν πάει <<μπάλα>> όπως πριν... επίσης δίσκους έπαιρνα και σε κοντινές αποστάσεις αλλά και σε μακρινές που επίτηδες έριχνα στον δίσκο όταν είχε απόσταση από εμένα. Πρώτες εντυπώσεις θετικές....θα ακολουθήσει και πίνακας αν και στην πράξη φαίνεται ...καλύτερα.
 
Διάβασα από την αρχή όλο το θέμα (όλες τις αναρτήσεις) οπότε....το αποφάσισα...

View attachment 29438

Μπήκαν πάνω στο MX8 και δοκιμάστηκαν σήμερα στο σκοπευτήριο....κατευθείαν πάνω στους δίσκους...Πρώτη εντύπωση οι εισερχόμενοι δίσκοι τους οποίους είχα τσεκάρει και απλά κάπνιζαν ακόμα και σε μακρινές βολές από εμένα με τα μαμά τσοκ με τα τσοκ αυτά έσπαγαν αλλά δεν εξαφανίζονταν...δείγμα τουλάχιστον για εμένα οτι το κέντρο της τουφεκιάς έχει ανοίξει και δεν πάει <<μπάλα>> όπως πριν... επίσης δίσκους έπαιρνα και σε κοντινές αποστάσεις αλλά και σε μακρινές που επίτηδες έριχνα στον δίσκο όταν είχε απόσταση από εμένα. Πρώτες εντυπώσεις θετικές....θα ακολουθήσει και πίνακας αν και στην πράξη φαίνεται ...καλύτερα.
Καλορίζικα. έχοντας τα στο κυνήγι θα έλεγα ότι είναι ακριβώς αυτό που παρατηρείς. Τσοκ αποτελέσματος/τσάντας και όχι για το οπτικό εφέ της εξαΰλωσης/σκασίματος του στόχου. Φυσικά δεν εννοώ σε καμία περιίπτωση ότι τα τσοκ με έντονα κέντρα ή φρένου δεν είναι αποτελεσματικά, είναι απλώς διαφορετικά και σε συγκεκριμένα κυνήγια/σκοπευτικές αποστολές ίσως και ανώτερα.

Προσωπικά όμως τα brain μου δίνουν σίγουρα περισσότερα συγχωροχάρτια και πουλιά από τα άλλα που έχω....
 
Καλορίζικα. έχοντας τα στο κυνήγι θα έλεγα ότι είναι ακριβώς αυτό που παρατηρείς. Τσοκ αποτελέσματος/τσάντας και όχι για το οπτικό εφέ της εξαΰλωσης/σκασίματος του στόχου. Φυσικά δεν εννοώ σε καμία περιίπτωση ότι τα τσοκ με έντονα κέντρα ή φρένου δεν είναι αποτελεσματικά, είναι απλώς διαφορετικά και σε συγκεκριμένα κυνήγια/σκοπευτικές αποστολές ίσως και ανώτερα.

Προσωπικά όμως τα brain μου δίνουν σίγουρα περισσότερα συγχωροχάρτια και πουλιά από τα άλλα που έχω....
Στην τσίχλα δν θες υπερσυγκεντρώσεις.....στην τσίχλα όταν με 3* Μ.Ο. έχεις ένα 75% στα 36m τότε είναι μανούλα....θέλω να πω πως όταν έχεις ισοκατανομή στην τουφεκιά κ "πυκνή" περιφέρεια,τότε το θήραμα δν έχει λυτρωμό....Brain & SX3 έχουν την ομοιόμορφη περιφέρεια εκ φύσεως...

Υ.Γ Αν είχα ΤΩΡΑ όπλο με τσοκ,ΣΙΓΟΥΡΑ θα είχα κ κάποια από τα Brain.....απλά κ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top