BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Μετά από επανειλλημένες προτροπές αρκετών μελών του HL που με επισκέφθηκαν και αγόρασαν τα τσοκ BRAIN που παράγω, αποφάσισα να παρουσιάσω αυτή την καινοτόμο εξέλιξη στην βλητική των λειόκαννων όπλων (Choke-in-Choke / Τσοκ μέσα στο Τσοκ) και μέσα από αυτό το forum.
Εδώ να αναφέρω πως το site BRAIN (www.brainchokes.com) είναι έτοιμο και περιμένει τους φίλους που είχαν εκδηλώσει την επιθυμία να έχουν πλήρη πληροφόρηση γύρω από τα BRAIN Chokes να το επισκεφθούν.
Θα χαρώ να απαντήσω σε κάθε ερώτηση, απορία ή σχόλιο σχετικά με την τεχνολογία BRAIN και τις διαφορές από τα άλλα τσοκ (συμβατικής σχεδίασης κωνικού - παράλληλου εσωτερικού προφίλ).
Επί τη ευκαιρία θα ήθελα να ευχαριστήσω και όλους τους φίλους που έγραψαν στα τόσο καλά σχόλια μετά από τις δοκιμές που έκαναν με τα τσοκ μου.
 
Κε Χρηστο καλος ορισες στην παρεα !!!...εδω στο φορουμ εχεις ειδη αρκετους φιλους και πιστευω να μας ξαταχτησεις ολους με τα brain , που αν μη τι αλλο ενα καθαρα ελληνικο προιον που αποδεικνυει την αξια του μερα με την μερα ευχομαι να σταθει επαξια διπλα σε μεγαλα ονοματα , και γιατι οχι να τα ξεπερασει...shake hands.
 
Καλώς ήρθατε κύριε Χρήστο και συγχαρητήρια , από ερωτήσεις θα έχουμε μπόλικες όπως αν σκέφτεστε να φτιάξετε και τσοκ για διαμέτρημα 20 ειδικά αυτό με σύσφιξη τύπου BELL για beretta mobilchoke, benelli crio plus. Για το δωδεκαρι είστε πλήρης από ότι βλέπω.
 
Καλωσόρισες φίλε μου Χρήστο.
Δεν σου κρύβω την χαρά μου που ήρθες στην ωραία παρέα.
Περιττό να επαναλάβω την ευγνωμοσύνη μου για τα τσόκ που πήρα και που μεταμόρφωσαν την καραμπίνα μου και που γεμίζει ο σάκος μου περισσότερα θηράματα.
Δεν θυμάμαι να "τρέχουν" τα πουλιά μετά από βολές .
Να θυμίσω ότι σου χρωστάω μια επίσκεψη για να παραλάβω το tula και σύντομα θα τα πούμε και από κοντά.
Καλορίζικο για το σαιτ και καλές δουλειές.
 
Ενας φιλος μου δανεισε για την φετεινη χρονια δυο Brain οπως εχω ξαναγραψει, ενα ΤΜ και ενα MR... Για το MR δεν εχω αποψη μιας κ δεν το εχω χρηιμοποιησει καθολου ακομα...
Το ΤΜ το εχω 3 εβδομαδες περιπου βιδωμενο μονιμα στη Μ2 και εχω κανει πολλες θα ελεγα τουφεκιες σε μπεκατσινια, τσιχλες και παπια...
Θα το χαρακτηριζα ως ενα τσοκ ακρως φιλικο προς το σκοπευτη με την εννοια οτι ειδα να μου δινει τοσο τα θηραματα που αιθανομουν οτι ημουν απολυτα σωστος, οσο και πολλα από αυτα που ημουν σχετικα σωστος σκοπευτικα... Σε αποστασεις 30-35 εως 40 μετρων πραγματικα δινει εξαιρετικη αποδοση γεμιζοντας τον πινακα ενος τετραγωνικου μετρου με σκαγια... Αρκετα θηραματα πηρα κ σε πολυ μεγαλυτερες αποστασεις, ωστοσο δεν το εχω δοκιμασει κ σε πινακα περα απο τα 40 μετρα για να εχω πιο εμπεριστατωμενη αποψη... Μου δινει ομως την αισθηση κ την σιγουρια οτι θα παρω τα πουλια που θα ειμαι σχετικα σωστος επανω τους σε ολες τις αποστασεις με ενα φυσιγγι που σεβεται τον εαυτο του...

Προσωπικα θα τα προτιμουσα τοσο γιατι ειναι ελληνικη προσπαθεια οσο κ γιατι δεν βλεπω οτι εχει να ζηλεψει κατι (τουλαχιστον το ΤΜ που εχω δοκιμασει) απο οσα εισαγωμενα εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους με παρομοια συσφιξη...
Θα ηθελα πολυ να δοκιμασω κ τα πιο σφιχτα τσοκ σε ημερησιο παπιου η σε ανοιχτα καρτερια που τα πουλια περνανε σιγουρα μετα τα 35-40 μετρα... Μην παρεξηγηθω, τον κυριο Σωτηροπουλο ουτε τον γνωριζω, ουτε εχουμε μιλησει ποτε για να θεωρηθει οτι του κανω διαφημιση... Αυτα που παρατηρω αναφερω μιας κ εχω τη δυνατοτητα να κυνηγαω αρκετα...

Κυριε Σωτηροπουλε εχετε κανει δοκιμες σχετικα με το πως συμπεριφερεται η γεωμετρια που χρησιμοποιειται στην ατρακτο της τουφεκιας?

 
Άρη θα συμφωνήσω μαζί σου και θα προσθέσω ότι και το MR που έχω χρησιμοποιήσει σε περπατητο σε βοηθά να πάρεις πουλιά από 10 -30 μέτρα σίγουρα, πιθανών και παραπάνω χωρίς να τα χαλά στις κοντινές αλλά και διατηρώντας την ίδια διάτρηση και άνοιγμα μέχρι και τις πιο οριακές με περίπου 4 σκάγια στο θήραμα, αυτά καθαρά από προσωπική εμπειρία χρησιμοποιώντας τα σε ένα όπλο με αυλό οριακό για το διαμέρισμα 12 και με ποιο ανοιχτές κατανομές από τα συμβατικά
 
Ενας φιλος μου δανεισε για την φετεινη χρονια δυο Brain οπως εχω ξαναγραψει, ενα ΤΜ και ενα MR... Για το MR δεν εχω αποψη μιας κ δεν το εχω χρηιμοποιησει καθολου ακομα...
Το ΤΜ το εχω 3 εβδομαδες περιπου βιδωμενο μονιμα στη Μ2 και εχω κανει πολλες θα ελεγα τουφεκιες σε μπεκατσινια, τσιχλες και παπια...
Θα το χαρακτηριζα ως ενα τσοκ ακρως φιλικο προς το σκοπευτη με την εννοια οτι ειδα να μου δινει τοσο τα θηραματα που αιθανομουν οτι ημουν απολυτα σωστος, οσο και πολλα από αυτα που ημουν σχετικα σωστος σκοπευτικα... Σε αποστασεις 30-35 εως 40 μετρων πραγματικα δινει εξαιρετικη αποδοση γεμιζοντας τον πινακα ενος τετραγωνικου μετρου με σκαγια... Αρκετα θηραματα πηρα κ σε πολυ μεγαλυτερες αποστασεις, ωστοσο δεν το εχω δοκιμασει κ σε πινακα περα απο τα 40 μετρα για να εχω πιο εμπεριστατωμενη αποψη... Μου δινει ομως την αισθηση κ την σιγουρια οτι θα παρω τα πουλια που θα ειμαι σχετικα σωστος επανω τους σε ολες τις αποστασεις με ενα φυσιγγι που σεβεται τον εαυτο του...

Προσωπικα θα τα προτιμουσα τοσο γιατι ειναι ελληνικη προσπαθεια οσο κ γιατι δεν βλεπω οτι εχει να ζηλεψει κατι (τουλαχιστον το ΤΜ που εχω δοκιμασει) απο οσα εισαγωμενα εχω χρησιμοποιησει κατα καιρους με παρομοια συσφιξη...
Θα ηθελα πολυ να δοκιμασω κ τα πιο σφιχτα τσοκ σε ημερησιο παπιου η σε ανοιχτα καρτερια που τα πουλια περνανε σιγουρα μετα τα 35-40 μετρα... Μην παρεξηγηθω, τον κυριο Σωτηροπουλο ουτε τον γνωριζω, ουτε εχουμε μιλησει ποτε για να θεωρηθει οτι του κανω διαφημιση... Αυτα που παρατηρω αναφερω μιας κ εχω τη δυνατοτητα να κυνηγαω αρκετα...

Κυριε Σωτηροπουλε εχετε κανει δοκιμες σχετικα με το πως συμπεριφερεται η γεωμετρια που χρησιμοποιειται στην ατρακτο της τουφεκιας?

Ωραιο τσοκακι βρε φιλε ...μοιαζει με το δικο μου :) .... δοκιμασε και το ΜR να μας πεις .... αφου τσιχλοπερπατητα κανεις αρκετα ... Αλλιως και αυτο δομικη στην Αφρικη στα τρυγονια :)
 
Ωραιο τσοκακι βρε φιλε ...μοιαζει με το δικο μου :) .... δοκιμασε και το ΜR να μας πεις .... αφου τσιχλοπερπατητα κανεις αρκετα ... Αλλιως και αυτο δομικη στην Αφρικη στα τρυγονια :)
Παω σημερα να παραλαβω το MR....
Εντυπωσεις,αμα τη δοκιμη!!
 
Να κάνω μια ερώτηση που νομίζω ενδιαφέρει πολύ κόσμο . ...... ποια η συμπεριφορά των brain με φυσσιγια διασπορας με ελικοειδη διασπορεα αλλά και αναστροφο τύπου ΕΛΙΞ η direct έχει γίνει από κάποιον δοκιμή ? και αν ναι με ποια από από τις συσφηξεις .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top