BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Γλυφάδα μένω. Σε τι όπλο θες να το βιδωσεις? αν θες συναντιόμαστε κάποια στιγμή στο σκοπευτήριο και στο δίνω να ρίξεις. Σκέψου το όμως πρώτα. Αν είσαι καλό τουφέκι είναι σαν να παίζεις με cheat! Ειναι για πολύ σφιχτά μερη!
Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο....18,55 είναι περίπου ο δικός μου αυλός...στην 930i θέλω να το δοκιμάσω....για τις μαύρες τσίχλες....και για μπεκάτσα το θέλω....μέχρι πόσα μέτρα έχεις μείνει ικανοποιημένος?
 
Για εμένα η συγκεκριμένη σύσφιξη των Brain είναι χωρίς ανταγωνισμό. Το έχω στην M2. Ο αυλος ειναι 18.4 νομιζω. Δεν εχω μετρησει. Μέχρι τα 20 μέτρα ειναι σαν σκουπα. Εχω παρει πουλια που δεν ημουν επανω. Απλα δεν εχει σκασιματα. Αλλα ουτε και τραυματισμενα έβρισκα. Επίσης απ ότι έχω καταλάβει και το έχουν πει κι άλλοι εδώ μέσα, είναι τσοκ που θέλει γραμμάρια για να δουλέψει.
 
το άσχημο είναι ότι αν δεν κυνηγάς σε πολύ κλειστά μέρη και τα πουλιά έχουν πονηρεψει και βγαίνουν μακριά, πολλές φορές στην δεύτερη τουφεκιά είσαι εκτος μέτρων του τσοκ!
Δηλαδή Γιώργο το θεωρείς μέχρι 20 μέτρα max?
 
Καλησπέρα σας! Στο blaser F16 εχει ηλεκτροκολημενα στο compak sporting προς το παρόν ο αδελφός μου δυο brain με σύσφιξεις 0,3 και 0,4.τα παράγγειλε έτσι,με ακριβώς αυτές τις συσφίξεις..έχουμε ρίξει περίπου 3000 φυσίγγια με αυτά.αυτο που βλέπω ειναι μια ωραία κατανομή κοντά μακρια και ωραία σπασίματα..το σκορ του αδελφού μου συνεχώς ανεβαίνει χωρίς να σημαίνει βέβαια ότι οφείλεται στα τσοκ αλλα και αυτά ίσως παίζουν το ρόλο τους.μαθαινει και το όπλο όσο περνάει ο καιρός..στο σχήμα που είχαμε ρίξει μαζί τελευταία με τα πολυ γρήγορα και πονηρά πιάτα έκανε πολυ καλό σκορ κοντά στο 20...εγώ έμεινα σε μονοψήφιο σε αυτο σχήμα με το beretta...εκεί τον παραδέχτηκα..
Επίσης εχει και ενα brain bell,το οποίο θα δουλέψει σε περπατητο τσίχλας,αλλα το εχει ρίξει σε κοντινά πιάτα τα οποία καταντούν πανεύκολα με αυτο το τσοκ..να πω εδω ότι για το blaser δεν βγάζουν όλες οι εταιρίες τσοκ όπως π.χ η Gemini,που δεν βγάζει για blaser.επισης σαν ποιότητα τα τσοκ ειναι εξαιρετικά.αξιζουν μπράβο κατα την γνώμη μου στον κύριο Σωτηρόπουλο ,που τόλμησε και μπήκε σε αυτο το χώρο με ενα αρκετά καλο Ελληνικό προϊόν.
Μειονέκτημα η τιμή που θα μπορούσε να ειναι κάπως καλύτερη.
 
για ανοιχτά τσοκ κάτω από 4* δεν θα έδινε με καμία δύναμη λεφτά και ειδικά κοντά στο κατοστάρικο
Παύλο συμφωνώ μαζί σου.στο F16 έδινε μόνο 3 εσωτερικά τσοκ η blaser...ο αδελφός μου ήθελε έσω-έξω και για εμφάνιση αλλα και προστασία της κανης μπροστά απο τα χτυπήματα.και προτιμήσαμε κάτι Ελληνικό..βέβαια τα εχει συνηθίσει τώρα κάνει γενικά καλά σκορ και τα εχει βάλει μόνιμα πάνω..
Θα πω και κάτι γενικό πάντα κατα την γνώμη μου.το τσοκ ειναι ενα 5% άντε το πολυ 10% της σκοπευτικής επιτυχίας..το κοντάκι σπάει πιάτα και ρίχνει πουλιά..αλλα και το όπλο βοηθάει αρκετά (σκανδάλη-ζύγισμα σκοπευτική γραμμή κ.α.)
εχει χτυπήσει και τρία Briley spectrum IM,IC και LF που βρήκε πολυ φτηνά μεταχειρισμένα αλλα σε καινούργια κατασταση απο Εσθονια...40 ευρώ το ενα με τα μεταφορά μέσα...αυτά δεν τα εχει ρίξει ακόμα πολυ να δούμε τι κάνουν..
 
20 με 25. Αν το φορτώσεις γραμμάρια θα πάει και παραπάνω, αλλά μετά είσαι εκτος μετρων.
Να παρατηρήσω εδώ πως το BL ΔΕΝ χρειάζεται φόρτωμα με σκάγια. Αυτό είναι μία εντύωση που υποθέτω πως προέρχεται από αυτούς που θυμούνται το TULA με το οποίο δεν έχει σχέση στο παραμικρό! Επίσης να πω πως δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα των φίλων πως θέλει φόρτωμα, αυτό έχουν δει και λογικά αυτό αναφέρουν. Στην πραγματικότητα όμως έχει να κάνει με την συμπεριφορά του φυσιγγιού με τα λίγα σκάγια που χρησιμοποίησαν (αποκεντρωτικού χαρακτήρα), με άλλο τύπο με τα ίδια ή και λιγότερα σκάγια η τουφεκιά πιθανότατα κρατάει άριστα μέχρι και τα 30 -33 μέτρα. Τι να πω για αυτούς που με κατηγορούν ότι το αδικώ αφού δεν διαφημίζω τα 38 - 40 μέτρα με 28 - 30 γραμμάρια!

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Να παρατηρήσω εδώ πως το BL ΔΕΝ χρειάζεται φόρτωμα με σκάγια. Αυτό είναι μία εντύωση που υποθέτω πως προέρχεται από αυτούς που θυμούνται το TULA με το οποίο δεν έχει σχέση στο παραμικρό! Επίσης να πω πως δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα των φίλων πως θέλει φόρτωμα, αυτό έχουν δει και λογικά αυτό αναφέρουν. Στην πραγματικότητα όμως έχει να κάνει με την συμπεριφορά του φυσιγγιού με τα λίγα σκάγια που χρησιμοποίησαν (αποκεντρωτικού χαρακτήρα), με άλλο τύπο με τα ίδια ή και λιγότερα σκάγια η τουφεκιά πιθανότατα κρατάει άριστα μέχρι και τα 30 -33 μέτρα. Τι να πω για αυτούς που με κατηγορούν ότι το αδικώ αφού δεν διαφημίζω τα 38 - 40 μέτρα με 28 - 30 γραμμάρια!

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Δηλαδή κύριε σωτηροπουλε μέχρι πόσα μέτρα θεωρείται πως είναι το ωφέλιμο βεληνεκές του συγκεκριμένου τσοκ?ευχαριστω εκ των προτέρων!
 
Δηλαδή κύριε σωτηροπουλε μέχρι πόσα μέτρα θεωρείται πως είναι το ωφέλιμο βεληνεκές του συγκεκριμένου τσοκ?ευχαριστω εκ των προτέρων!
Φίλε ilias7316,

Σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μου αλλά και πολλών φίλων που το έχουν, το μέσο όριο με το μέσο φυσίγγι είναι στα 32-33 μέτρα. Και αυτά τα μέτρα δεν συνδέονται με τα πολλά ή τα λίγα σκάγια. Αντίθετα με την άποψη κάποων φίλων εδω μέσα, είναι αποδεδειγμένο πως κάθε μείωση του βάρους γόμωσης κανονικά επιφέρει και κάποιο "σφίξιμο" της τουφεκιάς (παρατήρηση που έκανε και η Διεθνής Ομοσπονδία Σκοποβολής UIT καθώς μείωνε σταδιακά με τα χρόνια το βάρος των φυσιγγιών σκοποβολής από 32 γρ σε 28 και μετά σε 24 γρ) . Η σωστή απάντηση στη ερώτησή σου είναι: επίλεξε κάποια φυσίγγια με τα γραμμάρια που θέλεις (ή επιβάλλει το κλίμα) και χρησιμοποίησέ τα στο θήραμα για να δεις την συμπεριφορά τους. Με το BL τουφεκάνε πολλοί σκοπευτές Skeet και ξεσκίζουν τα πιατάκια στα 24 - 26 μέτρα με 24 γραμμάρια 9άρια. Πάντως, μπορείςνα δεις πίνακες με τις τουφεκιές του BL στα 10, 20 και 30 μέτρα εδώ στη σελ 9 στο μέσο της.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Φίλε ilias7316,

Σύμφωνα με τις παρατηρήσεις μου αλλά και πολλών φίλων που το έχουν, το μέσο όριο με το μέσο φυσίγγι είναι στα 32-33 μέτρα. Και αυτά τα μέτρα δεν συνδέονται με τα πολλά ή τα λίγα σκάγια. Αντίθετα με την άποψη κάποων φίλων εδω μέσα, είναι αποδεδειγμένο πως κάθε μείωση του βάρους γόμωσης κανονικά επιφέρει και κάποιο "σφίξιμο" της τουφεκιάς (παρατήρηση που έκανε και η Διεθνής Ομοσπονδία Σκοποβολής UIT καθώς μείωνε σταδιακά με τα χρόνια το βάρος των φυσιγγιών σκοποβολής από 32 γρ σε 28 και μετά σε 24 γρ) . Η σωστή απάντηση στη ερώτησή σου είναι: επίλεξε κάποια φυσίγγια με τα γραμμάρια που θέλεις (ή επιβάλλει το κλίμα) και χρησιμοποίησέ τα στο θήραμα για να δεις την συμπεριφορά τους. Με το BL τουφεκάνε πολλοί σκοπευτές Skeet και ξεσκίζουν τα πιατάκια στα 24 - 26 μέτρα με 24 γραμμάρια 9άρια. Πάντως, μπορείςνα δεις πίνακες με τις τουφεκιές του BL στα 10, 20 και 30 μέτρα εδώ στη σελ 9 στο μέσο της.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chok
Ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απάντηση!
 
Ευτυχώς δεν αργεί πολύ η έναρξη οπότε θα έχουμε κάτι να κάνουμε πέρα από το να τσακωνόμαστε χωρίς λόγο.. Να προσθέσω κι εγώ ότι με το bell έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Ειδικά σε κλειστά μέρη πήρα πουλιά που σίγουρα μου τα χάρισε το τσοκ αλλά και σε περπατητό έκανα τουφεκιές που δεν περίμενα να πάρω το πουλί λόγω απόστασης αλλά τελικά το πήρα.. (25-30 μέτρα)
 
Τώρα στα των τσοκ.. επειδή έχω κάνει πολλές δοκιμές έχω να πω ότι με το bell με 7,5 28γρμ στην Αφρική τα rock pigeons έπεφταν σε 30+ μέτρα...
Η Νότιος Αφρική λόγο υψόμετρου δεν είναι και το καλύτερο παράδειγμα.
Υπάρχει αναλυτικότατο τεστ στο φόρουμ με το Bell και άλλα ανοιχτά τσοκ όπου μπορεί να πάρει ο κόσμος μια ιδέα.
 
Η αναγραφή της χώρας προέλευσης είναι υποχρεωτική βάσει της νομοθεσίας οπότε δεν υπάρχει θέμα προς συζήτηση.

Ακριβά ατσαλια υπάρχουν πολλα, ακομα κι αν ο χαρακτηρισμός "ειδικο" εμένα δεν με καλύπτει, παρολα ταυτα κι αν δεν απατωμαι τα brain χρησιμοποιούν ατσάλια κονιομεταλλουργιας της σουηδικής Uddeholm. Πιθανα το ramax, ακριβο ατσάλι με δύσκολη κατεργασία. Για τιμές μια ερώτηση στην Uddeholm Στασινόπουλος στον Πειραιά αρκει.
 
Τελικά έχω την εντύπωση ότι ολα τα τσοκ είναι καλά αλλά και κακά αναλόγως πως θελει ο καθένας μας να μεταφράσει αυτά που βλέπει είτε στον κυνηγοτοπο είτε στο σκοπευτήριο είτε στον πίνακα ,ένας μέσος όρος των τριών παραπάνω παραμέτρων βγάζει ένα καλό συμπέρασμα που και αυτό το συμπέρασμα ο κάθε ένας από εμάς το εκλαμβάνει διαφορετικά ! Άκρη δε βγαίνει στον τομέα των τσοκ εύκολα ,σε κάποιους τα brain τεριαξαν εξαιρετικά τα γουστάρουν και τα αγοράζουν και πολύ καλά κάνουν, σε κάποιους άλλους δεν τους άρεσαν δεν τα αγοράζουν και καλά κάνουν και αυτοί .Εγω έχω εκφράσει την άποψη μου ευγενικά η απάντηση που πηρα ήταν το ίδιο ευγενικη και ας ήταν αντίθετη από την δικιά μου.ο κύριος Σωτηρόπουλος λογικό είναι να πιστεύει στο προϊόν του και να το υπερασπίζεται από εκεί και πέρα λογικό είναι να υπάρχουν και αυτοί που διαφωνούν μαζί του όπως ένας από αυτούς είμαι και εγώ και αναφέρομαι μόνο στο BL μιας και για τα άλλα δεν έχω άποψη αφού δεν τα έχω ρίξει αν και θεωρώ ότι στις κλειστές τουφεκιές θα είναι πολύ καλα τσοκ ,πολύ απλά τέλος εάν σου αρέσει κάτι το αγοράζεις εάν όχι δεν το αγοράζεις !!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top