BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
Αυτά είναι αποτελέσματα συγκέντρωσεων! Σας συνχαιρω κύριε Χ. Σωτηροπουλε.
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Το ωραίο είναι πως οι δοκιμές έγιναν παρουσία φίλων σκοπευτών στην Μαλακάσα, ένας εκ των οποίων είχε κερδίσει κάποτε στοίχημα λέγοντας πως με 9βολο remington δεν θα έμπαινε ούτε μία δραμιάρα σε τενεκέ φέτας στα 30 μέτρα! Αυτός και αν τρελάθηκε.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια. Το ωραίο είναι πως οι δοκιμές έγιναν παρουσία φίλων σκοπευτών στην Μαλακάσα, ένας εκ των οποίων είχε κερδίσει κάποτε στοίχημα λέγοντας πως με 9βολο remington δεν θα έμπαινε ούτε μία δραμιάρα σε τενεκέ φέτας στα 30 μέτρα! Αυτός και αν τρελάθηκε.

Με φιλικούς χαιρετισμούς
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Εχω δει ριξια με 9βολο ρεμ ριγμενο απο φρανκι φουλ τσοκ ολα σε κυκλο 40 εκ...περιπου στα 30 μετρα
 
ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟ: Μετά από προτάσεις φίλων (όπου το τι ακούστηκε δεν λέγεται, γράφεται βιβλίο με αυτά), μετά από σχετική ψηφοφορία αποφασίστηκε πως το όνομα του νέου μας τσοκ για τα δράμια θα είναι BR = BUCKSHOT RULER (αυτός που ορίζει, κυβερνάει τα δράμια).
Αρέσει και πάντως είναι καλύτερο από to.... BOAR MACHETTE!!!!!!!

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά έχει το τσοκ brain για μονοβολο από ένα κανονικό τσοκ και πόσο ευθυβολία έχει από ένα κοινό τσοκ??Ρωτάω γτ ενδιαφέρομαι για την αγορά του και θέλω να κατασταλαξω κάπου γτ άκουω πολλές γνώμες.
 
Σε τι τιμές θα βγουν στο εμπόριο και αν ακόμη δεν γνωρίζετε πως διαμορφώνονται οι τιμές διάθεσης στα τσοκ κατασκευής σας???
Η τιμή διάθεσης όλων των τσοκ BRAIN είναι 94 ευρώ. Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, η τιμή των BRAIN είναι συναρτηση του κόστους κατασκευής, απαραίτητου για την επίτευξη αυτής της ποιότητας που έχει χαρακτηριστεί ως η ύψιστη από πολλούς αγοραστές αλλά και ειδικούς σε πολλές χώρες. Επιπρόσθετα, το εσωτερικό προφίλ BRAIN είναι πολύ πιό απαιτητικό ως προς τη δυσκολία κατασκευής και του απαιτούμενου μηχανλογικού εξοπλισμού από τα συμβατικά.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω τι διαφορά έχει το τσοκ brain για μονοβολο από ένα κανονικό τσοκ και πόσο ευθυβολία έχει από ένα κοινό τσοκ??Ρωτάω γτ ενδιαφέρομαι για την αγορά του και θέλω να κατασταλαξω κάπου γτ άκουω πολλές γνώμες.
Το τσοκ BRAIN για μονόβολο SLUG ALIGN = ευθυγραμμιστής μονόβολου, είναι το μόνο που διαθέτει 2 δακτύλιους επαφής - ορισμού της ευθείας - πορείας του μονόβολου, ένα στο μέσο του και ένα στο στόμιο. Ως γνωστόν, για να ορίσεις μία ευθεία χρειάζεσαι 2 σημεία και τα συμβατικά τσοκ διαθέτουν μόνο ένα, στο στόμια. Για να καταλάβεις καλύτερα το πως λειτουργεί, δες στο https://brainchokes.com/tria_idiaitera_choke/ στο κάεω μέρος της σελίδας

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Η τιμή διάθεσης όλων των τσοκ BRAIN είναι 94 ευρώ. Όπως έχω αναφέρει και στο παρελθόν, η τιμή των BRAIN είναι συναρτηση του κόστους κατασκευής, απαραίτητου για την επίτευξη αυτής της ποιότητας που έχει χαρακτηριστεί ως η ύψιστη από πολλούς αγοραστές αλλά και ειδικούς σε πολλές χώρες. Επιπρόσθετα, το εσωτερικό προφίλ BRAIN είναι πολύ πιό απαιτητικό ως προς τη δυσκολία κατασκευής και του απαιτούμενου μηχανλογικού εξοπλισμού από τα συμβατικά.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση αρχικά.Κατά δεύτερον ψαχνωντας τώρα την συζήτηση βρήκα ένα σχόλιο σας.λέτε ότι οι εκτός Ελλάδος πελάτες επωφελούνται την χαμηλή τιμή των εγχώριων πελατών σας...θα μπορούσατε να μας το εξηγήσετε περαιτέρω οικονομικά και κατ επέκταση σε δεοντολογικό επίπεδο???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
 
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση αρχικά.Κατά δεύτερον ψαχνωντας τώρα την συζήτηση βρήκα ένα σχόλιο σας.λέτε ότι οι εκτός Ελλάδος πελάτες επωφελούνται την χαμηλή τιμή των εγχώριων πελατών σας...θα μπορούσατε να μας το εξηγήσετε περαιτέρω οικονομικά και κατ επέκταση σε δεοντολογικό επίπεδο???

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Ευχαρίστως. Εάν τιμολογούσα με βάση τον τρόπο τιμολόγησης του ανταγωνισμού (κατηγορία τεχνολογικά "ανώτερων" τσοκ πχ Briley Helix, muller, Extreme κλπ), η τιμή θα ήταν γύρω στα 110 ευρώ με ΦΠΑ δηλ 88 ευρώ χωρίς = περίπου 100 δολλάρια και μάλιστα χωρίς τα μεταφορικά όπως είναι και τα άλλα . Όμως, επειδή ο Έλληνας κυνηγός δεν έχει την αγοραστική δύναμη του πχ Αμερικάνου, για αυτό και εγώ προσφέρω το τσοκ στα 94 ευρώ με ΦΠΑ και μεταφορικά στον Έλληνα και αναγκαστικά και στον ξένο αγοραστή. Η μείωση της τιμής που κάνω για να είναι πιό "προσβάσιμα" τα τσο BRAIN στον Έλληνα είναι 88 - 75,8 (=94 - ΦΠΑ) = 12,2 ευρώ το κάθε τσοκ και αν αφαιρέσουμε και το μέσο κόστος μεταφορικών...τα BRAIN πωλούνται τελικά πολύ φτηνότερα από το φτηνότερο της κατηγορίας. Και όλα αυτά συγκρίνοντας κόστη κατασκευής ανόμοια, καθώς τα BRAIN κοστίζουν πολύ περισσότερο από τα υπόλοιπα που είναι απλά ένα κωνικό και ένα παράλληλο.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Chokes
 
Καλησπέρα κ. Σωτηρόπουλε. Θα μπορούσατε να παραθέτατε μια στατιστική μελέτη πάνω στην βλητική ικανότητα των τσοκ σας ; Εκτιμώ και χαιρετίζω την ελληνική, προσωπική προσπάθεια σας και τα καλά σας λόγια για τα προϊόντα σας.
Με φιλικούς χαιρετισμούς Νικολής.
 
Καλησπέρα κ. Σωτηρόπουλε. Θα μπορούσατε να παραθέτατε μια στατιστική μελέτη πάνω στην βλητική ικανότητα των τσοκ σας ; Εκτιμώ και χαιρετίζω την ελληνική, προσωπική προσπάθεια σας και τα καλά σας λόγια για τα προϊόντα σας.
Με φιλικούς χαιρετισμούς Νικολής.
Αγαπητέ φίλε Nikolis,

Σε ευχαριστώ πολύ για την εκτίμηση.
Τώρα, τα καλά λόγια δεν μετράνε αν είναι από εμένα αλλά από τους κατόχους των BRAIN Chokes! Και από αυτούς τα σχόλια είναι πολύ ανώτερα από όσο θα ευχόταν και ο πιό φιλόδοξος κατασκευαστής, στην αρχική σελίδα του site μας https://brainchokes.com/ αλλά και σττην σελ https://brainchokes.com/eipan_gia_emas/ υπάρχουν πολλές πιστοποιημένες μαρτυρίες Ελλήνων αλλά και ξένων που έχουν δημοσιευτεί σε διάφορα forum όπως και στο HUNTER'S LIFE.
Ως προς την στατιστική μελέτη που ζητάς:
α) δεν μπορεί να γίνει κάποια μελέτη έτσι γενικά "πάνω στην βλητική ικανότητα των τσοκ", χρειάζεται κάποιο πολύ συγκεκριμένο ερώτημα.
β) εάν εννοείς σύγκριση με άλλα τσοκ, χρειάζεται επιλογή και προμήθεια των άλλων τσοκ, επιλογή φυσιγγιών δοκιμών, απίστευτου χρόνου και κόστους δοκιμές και η κατάληξη θα είναι κάποια νούμερα που θα χρειάζονται κάποιες ειδικές γνώσεις στατιστικής για να ερμηνεύονται (πίστεψέ με, ούτε στον εχθρό μου, έχω σπουδάσει στατιστική στο πανεπιστήμιο), τα δε συμπεράσματα θα είναι εύκολα χειραγωγήσιμα, (κάτι για το οποίο και αρπάχτηκα πέρυσι στο Shotgun World Forum - 145.000 μέλη, 2.500.000 αναγνώστες - με κάποιους διάσημους Αμερικάνους δήθεν "ειδικούς βλητικούς μελετητές", ψευδο-επιστήμονες της πλάκας αυτοαποκαλούμενους και Δόκτωρες, τρομάρα τους, που αλλοίωσαν αποτελέσματα μετρήσεων των BRAIN και όταν τους το απέδειξα με τα γραφήματά τους, τα άλλα μέλη το πήραν πρέφα και τους έκραξαν.)
γ) έχουν γίνει ήδη στο παρελθόν πολλές σχετικές συγκριτικές δοκιμές και από εμένα αλλά και από άλλουςι συνεργάτες ή μη στο εξωτερικό (πολλές έχουν δημοσιευτεί στο S/W) και τα συμπεράσματα σε μέσες τιμές αναφέρονται στο site μου:
"Οι επανειλημμένες παρατηρήσεις μας (επιβεβαιωμένες και από πολλούς ανεξάρτητους ειδικούς) έχουν δείξει αύξηση επιτυχιών κατά 5 έως 20 %, ανάλογα με το σκοπευτικό επίπεδο του κάθε κυνηγού (όσο χαμηλότερο το επίπεδο, τόσο μεγαλύτερη η αύξηση)."
Ελπίζω να σε κάλυψα, αν όχι, εδώ είμαστε.

Με φιλικούς χαιρετισμούς

Χρήστος Σωτηρόπουλος
BRAIN Choke
 
Καλα τα ευχολόγια αλλα τις τιμές δε λετε να τις μειωσετε...
94ευρώ ...
Ημαρτον γ ενα κομματακι χαλυβα..
Ξερω οι α υλες , rnd,οι προπληρωμές ,τα κοστη παραγωγής.
Πολλα παιδιά εδω μεσα παιρνουν χαρτζιλίκι απο το αφεντικό τους 500 και 600 ευρω.. η δεν δουλευουν καθολου
Εχουν οικογενειες κλπ κλπ
Δε λεω επιλογη ειναι να τα δωσεις .. κ οποιος θελει το κανει
Αλλα ας αφουγκραστουμε ολοι οτι και λιιιγο να μειωσουμε το περιθωριο κερδους ...ε δε χαθηκε κ ο κοσμος.
Δεν εχω σκοπο να προσβαλλω τον κατασκευαστη των brain ωστοσο θα ηταν χρησιμο να ακουστει κ αυτη η γνωμη.
Μπιζνα χωρις κερδος δε νοειται κ οποιος λεει το αντιθετο η το πιστευει μαλλον...πλαναται.
Φτιαξτε λιγο τις τιμές ή εστω μια εκπτωση στους χρηστες του φορουμ.
 
Παιδιά τα τσοκ είναι στην κατηγορία premium οπότε δύσκολα θα κατέβει η τιμή χωρίς να κατέβει και η ποιότητα.
Κατά την προσωπική μου άποψη (εχω το BELL το MR και το LR) τα αξίζουν.
Γιώργο σε τι σπείρωμα έχεις το bell?
 
Γλυφάδα μένω. Σε τι όπλο θες να το βιδωσεις? αν θες συναντιόμαστε κάποια στιγμή στο σκοπευτήριο και στο δίνω να ρίξεις. Σκέψου το όμως πρώτα. Αν είσαι καλό τουφέκι είναι σαν να παίζεις με cheat! Ειναι για πολύ σφιχτά μερη!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top