BRAIN Chokes

Status
Not open for further replies.
....... κάπου το "έχασα" λιγάκι.
δηλαδή .. ο μηδαμινός έως ελάχιστος ήχος που παράγεται από τα σκάγια επηρεάζει την κάννη του όπλου .... και όχι ο τεράστιος ήχος - έκρηξη της τουφεκιάς.
.... ή ακόμη περισσότερο ή πίεση που εξασκείται από τα αέρια της έκρηξης , πίεση η οποία είναι και στην ουσία το πιό σημαντικό μετρήσιμο μέγεθος κάθε φυσιγγίου. ( πέρα από την ταχύτητα ).

δεν το καταλαβαίνω.
Μηδαμινός γιατί; Λόγω μεταλλουργικών ιδιοτήτων του μολύβδου (μικρή σκληρότητα κλπ) ο παραγόμενος 'ηχος πρέπει να είναι χαμηλής συχνότητας αλλά η ένταση του ήχου προερχόμενου από αλληλοσυγκρουόμενες μέσα σε πολύ περιορισμένο χώρο σφαίρες λόγω επιτάχυνσης από 0 στα 400+ m/sec μάλλον είναι αρκετά ισχυρή, ιδιαίτερα λόγω του ότι αποτελούν και το μέτωπο της επιφάνειας που σπάει το φράγμα του ήχου (ο τεράστιος ήχος που ανέφερες). Η πίεση είναι σημαντικό μέγεθος αλλά δεν σημαίνει ότι συμμετέχει σε τίποτα πέρα από την πρόωση της γόμωσης και εξάλλου 1) δεν διαφοροποιείται ανάλογα με το νούμερο των σκαγιών και 2) τα αέρια δεν παράγουν αυτά καθεαυτά κα΄ποιον σημαντικό ήχο, χρειάζεται ειδικό σχήμα για κάτι τέτοιο (βλ. πνευστά κλπ).

Φιλιικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
@Χρήστος Σωτηρόπουλος Κύριε Σωτηρόπουλε πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά περι ακουστικής και συντονισμού.
Δυστυχώς όμως γνωρίζουμε απλά την ύπαρξη του φαινομένου. Μέχρι στιγμής κανένας δεν έχει καταφέρει να τιθασεύσει τις συχνότητες και την απόλυτη επίδραση τους στο υλικό.
Ένα απλό παράδειγμα είναι με τα μουσικά όργανα. Ίδιο όργανο, ίδιο μοντέλο, ίδιος κατασκευαστής και ακούγονται διαφορετικά!
Μα δεν ισχυρίστηκα πως έχω κάνει έρευνα για τον επηρεασμό της τουφεκιάς μέσω της ακουστικής! Απλά εξήγησα το πως επηρεάζεται η τουφεκιά. Όμως η γνώση είναι δύναμη και έτσι θα μπορέσουμε κάποτε θα ασχοληθούμε και με αυτό (δεν είναι και δύσκολο ξέρεις!).

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Μα δεν ισχυρίστηκα πως έχω κάνει έρευνα για τον επηρεασμό της τουφεκιάς μέσω της ακουστικής! Απλά εξήγησα το πως επηρεάζεται η τουφεκιά. Όμως η γνώση είναι δύναμη και έτσι θα μπορέσουμε κάποτε θα ασχοληθούμε και με αυτό (δεν είναι και δύσκολο ξέρεις!).

Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
Καλοπροαίρετο ήταν το σχόλιο μου!
Τα τελευταία χρόνια γίνονται προσπάθειες από την πολεμική βιομηχανία κυρίως, με χλιαρά αποτελέσματα... είδομεν!
 
η στραβός είναι ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε... όλα τα παραπάνω που λέτε δεν έχουν σχέση με τον ελληνα κυνηγό και την σκόπευση που αν είναι σωστή σε καλύπτει στο 80% των περιπτώσεων το άλλο 20 είναι το φυσίγγι τυχη κτλ τα ποσοστά μπορείτε να τα αλλάξετε κατά το δοκούν

Xάνουμε το δάσος εδω βλέποντας ένα δέντρο μπορεί από την άλλη να φταίω εγώ ,αλλά και πάλι, ο παραλογισμός είναι ορατός και αντικειμενικός



υγ

100 εuρω για τσοκ δεν γίνεται ας είναι και από Χρυσάφη
Κ Σωτηροπουλε ηθελα να αγορασω για το οπλο μου μονο και μονο γιατι ειναι ελληνικα ,μετα την αυξηση δεν το αγορασα ουτε μεταχειρησμενο που το βρηκα στην μιση τιμη
Κακώς θεωρείς τον έλληνα κυνηγό άξιο μόνο για τα τετριμένα. Του αξίζει ότι και στους άλλους και παραπάνω. Το μόνο που μου επιτρέπει το σχόλιό σου να πω είναι πως συμβαίνει συχνά η επιμόρφωση να ενοχλεί, συνήθως τον αμόρφωτο.
Όσο για το ότι δεν αγόρασες τσοκ λόγω της αύξησης κατά 6 ευρώ, κοινοποίησε το όνομά σου καθώς... "όλοι μαζί μπορούμε."

Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Καλοπροαίρετο ήταν το σχόλιο μου!
Τα τελευταία χρόνια γίνονται προσπάθειες από την πολεμική βιομηχανία κυρίως, με χλιαρά αποτελέσματα... είδομεν!
Μα ασφαλώς και έτσι το εξέλαβα!
Τα ξέρω τα πειράματα όμως δεν εξετάζουν τις ιδιοσυχνότητες αλλά την ταλάντωση ολόκληρης της κάνης (whip vibration) καθώς ενδιαφέρονται για μονά βλήματα, σφαίτες, οβίδες κλπ.
Φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Συγχαρητήρια για την είρωνα σας και το ήθος σας μπράβο δείχνετε πως οι έλληνες επακγελματιες αξίζουν να είναι εκει που ειναι
Και δεν με πειράζει αυτό ο καθένας είναι άξιος τις μοίρας του όμως δεν ΣΟΥ επιτρέπω να αναφέρεσαι στην οικονομική μου κατάσταση και να με προσβαλεις μονο εγω ξερω και κανενας αλλος

σου ζητώ να ζητήσεις ΤΩΡΑ συγγνώμη δημόσιος για να μην το συνεχίσουμε ούτε σε προσέβαλα ούτε μείωσα την δουλεία σου
 
η στραβός είναι ο γιαλός η στραβά αρμενίζουμε... όλα τα παραπάνω που λέτε δεν έχουν σχέση με τον ελληνα κυνηγό και την σκόπευση που αν είναι σωστή σε καλύπτει στο 80% των περιπτώσεων το άλλο 20 είναι το φυσίγγι τυχη κτλ τα ποσοστά μπορείτε να τα αλλάξετε κατά το δοκούν

Xάνουμε το δάσος εδω βλέποντας ένα δέντρο μπορεί από την άλλη να φταίω εγώ ,αλλά και πάλι, ο παραλογισμός είναι ορατός και αντικειμενικός



υγ

100 εuρω για τσοκ δεν γίνεται ας είναι και από Χρυσάφη
Κ Σωτηροπουλε ηθελα να αγορασω για το οπλο μου μονο και μονο γιατι ειναι ελληνικα ,μετα την αυξηση δεν το αγορασα ουτε μεταχειρησμενο που το βρηκα στην μιση τιμη
Ότι η σκοπευση είναι το Α και το Ω στην επιτυχία φίλε δεν το αμφισβητεί κανείς.Τι νόημα έχει να τα συζητάμε όλα αυτά αν δεν μπορούμε να στείλουμε την τουφεκιά και ειδικά το κέντρο της εκει που πρέπει.
Από την άλλη όμως μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε μέσα από την ανταλλαγή αποψεων γύρω από την βλητικη και ιδιαίτερα όταν έχουμε την δυνατότητα να συνομιλούμε με έναν άνθρωπο ο οποίος έχει ξοδέψει τόσες ώρες και χρήματα πάνω σε αυτό το θέμα.
Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλον επαγγελματία που να μοιράζεται το ίδιο απλόχερα τις γνώσεις του και να λύνει τις όποιες απορίες μας τόσο γύρω από τα ίδια του τα προϊόντα όσο και γύρω από θέματα που αφορούν την βλητικη.
Χωρίς να γνωρίζω τον κυριο Σωτηροπουλο,μέσα και μόνο από την συμμετοχή του στο forum εχει κερδίσει την εκτίμηση μου.
 
Ότι η σκοπευση είναι το Α και το Ω στην επιτυχία φίλε δεν το αμφισβητεί κανείς.Τι νόημα έχει να τα συζητάμε όλα αυτά αν δεν μπορούμε να στείλουμε την τουφεκιά και ειδικά το κέντρο της εκει που πρέπει.
Από την άλλη όμως μόνο κερδισμένοι μπορούμε να βγούμε μέσα από την ανταλλαγή αποψεων γύρω από την βλητικη και ιδιαίτερα όταν έχουμε την δυνατότητα να συνομιλούμε με έναν άνθρωπο ο οποίος έχει ξοδέψει τόσες ώρες και χρήματα πάνω σε αυτό το θέμα.
Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλον επαγγελματία που να μοιράζεται το ίδιο απλόχερα τις γνώσεις του και να λύνει τις όποιες απορίες μας τόσο γύρω από τα ίδια του τα προϊόντα όσο και γύρω από θέματα που αφορούν την βλητικη.
Χωρίς να γνωρίζω τον κυριο Σωτηροπουλο,μέσα και μόνο από την συμμετοχή του στο forum εχει κερδίσει την εκτίμηση μου.

συμφωνω αλλα δεν το προσβαλα ενω αυτος..
 
Ακριβώς ρε παιδιά ο άνθρωπος εχει την καλη διάθεση να μιλάει κα να δίνει απαντήσεις για να μην παρεξηγηθώ και εγώ ούτε εχω κάποιο τσοκ του και δεν ξερω κάποια στιγμή αν θα παρω κάποιο αν τωρα κάποιος δεν θέλει να παρει είτε γιατί δεν τον ικανοποιεί σαν απόδοση είτε γιατί δεν εχει τα χρήματα να το παρει δεκτό ο καθένας κανει ότι θέλει δεν υποχρέωσε κανεις με το ζόρι να παει και να αγοράσει κάποιο τσοκ του ελεύθερη αγορά ειναι αυτος προβάλει το προϊόν του και λεει πως κανει κάποια πραγματα αν θέλεις το παιρνεις δεν θέλεις δεν το παιρνεις πολυ απλά τα πραγματα!!:)
 
συμφωνω αλλα δεν το προσβαλα ενω αυτος..
ούτε σε προσέβαλα ούτε μείωσα την δουλεία σου
1) Άσχετος "όλα τα παραπάνω που λέτε δεν έχουν σχέση με τον ελληνα κυνηγό και ......"
2) Παράλογος "ο παραλογισμός είναι ορατός και αντικειμενικός"
3) Εξαπατητής (ή αισχροκερδής) "100 εuρω για τσοκ δεν γίνεται ας είναι και από Χρυσάφη"
4) όσο για την δουλειά μου ¨"μετα την αυξηση δεν το αγορασα ουτε μεταχειρησμενο που το βρηκα στην μιση τιμη"
Εάν δεν ξέρεις να εκφράζεσαι καιι δεν καταλαβαίνεις τι λες καλύτερα..... να μην εκφράζεσαι.
" να ζητήσεις ΤΩΡΑ συγγνώμη δημόσιος για να μην το συνεχίσουμε" μήπως να το ξανασκεφτεςίς καλύτερα αυτό;

Αυτή είναι και η τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σου.

Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Συνάδελφοι μην τα παίρνετε όλα τόσο προσωπικά. Πραγματικά δεν θεωρώ πως υπάρχει κάποια προσωπική επίθεση αλλά ανταλλαγή απόψεων που απλά είναι αντίθετες. Δημήτρη το σχόλιο του Σωτηρόπουλου εγώ το κατάλαβα πως ίσως να μπορέσει να σου κάνει κάτι καλύτερο μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια. Εν πάσει περιπτώσει όπως έχουμε πει πολλάκις εάν ένα προϊόν δεν μας κάνει για τον οποιοδήποτε λόγο δεν το παίρνουμε απλά. Δεν υπάρχει μεγαλύτερο κακό για έναν επαγγελματία από το να μένουν στο ράφι τα προϊόντα του.
 
Εκεί που λέγαμε αν είναι έτοιμος ο Έλληνας επιχειρηματίας να συμμετάσχει ενεργά σε φόρουμ όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες, βρέθηκε ο κ. Σωτηρόπουλος που προσπαθεί να ανατρέψει τα Ελληνικά δεδομένα και συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ μας. Και μόλις έγινε αυτό, κατευθείαν αναρωτήθηκα αν εμείς, οι Έλληνες κυνηγοί και μέλη ενός φόρουμ, είμαστε έτοιμοι να αποδεχτούμε με θέρμη και σεβασμό μια τέτοια προσπάθεια ενός επιχειρηματία; Ασχέτως αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε μαζί του... Είμαστε έτοιμοι λοιπόν αγαπητοί συνάδελφοι; .xm.
 
Το ότι δεν μπορεί το 70% των Ελλήνων επαγγελματιών στον κυνηγητικό χώρο να ανοίξει και να κλείσει έναν υπολογιστή και από το υπόλοιπο 30% , μπορούν ελάχιστοι να σταθούν ενώπιον της δημόσιας κριτικής, δεν σημαίνει ότι όσοι το τολμούν και είναι αναμφισβητητα προς τιμήν τους, διατηρούν και το αλάθητο του πάπα και είναι υπεράνω κριτικής.
Από εκεί και πέρα, ούτε με το, αν διαφωνείς μην μιλάς και απλά μην αγοράζεις, συμφωνώ. Απλά εξέφρασε τις αντιρρήσεις σου κόσμια και ωραία, χωρίς χαρακτηρισμούς και στήριξε τις με έναν ωραίο διάλογο.
Θα μου άρεσε για παράδειγμα να μην ξαναδιαβάσω σχόλια για τιμές, αφού αυτό πιστεύω έχει εξαντληθεί, αλλά να διαβάζω για πράγματα καινούρια που ολοένα έρχονται στο προσκήνιο, σε ότι αφορά τα συγκεκριμένα τσοκ, που η αλήθεια είναι ότι δεν μας αφήνουν με τίποτα να βαρεθουμε....:)
Ιδιοσυχνότητα, συχνότητα, αρμονικές, κεραίες, μήκη κύματος, ήχος.....πράγματα συναρπαστικά!!!!
 
Κυριοι συγνωμη καταρχην για την παρεμβαση αναμεσα στα " αντιμαχωμενα" μελη. Νομιζω οτι εχει γινει τεραστια παρεξηγηση. Ειμαι υπερμαχος του προφορικου λογου και οχι του γραπτου. Σιγουρα οπως και στην περιπτωσημας δεν ειναι παντα αυτο εφικτο! Εχοντας λοιπον την πεποιθηση οτι τετοια προβληματα δεν πρεπει να μενουν αλυτα προτεινω και παρακαλω συγχρονως τον κ.Σωτηροπουλο και τον φιλοjdp οπως επικοινωνησουν και λυσουν την παρεξηγηση. Γιατι αυτο και μονον ειναι. Πιστευω θα ωφελησει ολους στο HL. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ
 
Εκεί που λέγαμε αν είναι έτοιμος ο Έλληνας επιχειρηματίας να συμμετάσχει ενεργά σε φόρουμ όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες, βρέθηκε ο κ. Σωτηρόπουλος που προσπαθεί να ανατρέψει τα Ελληνικά δεδομένα και συμμετέχει ενεργά στο φόρουμ μας. Και μόλις έγινε αυτό, κατευθείαν αναρωτήθηκα αν εμείς, οι Έλληνες κυνηγοί και μέλη ενός φόρουμ, είμαστε έτοιμοι να αποδεχτούμε με θέρμη και σεβασμό μια τέτοια προσπάθεια ενός επιχειρηματία; Ασχέτως αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε μαζί του... Είμαστε έτοιμοι λοιπόν αγαπητοί συνάδελφοι; .xm.

ειμαστε CHRIS αν με γνωρισεις απο κοντα θα το δεις

Κυριοι συγνωμη καταρχην για την παρεμβαση αναμεσα στα " αντιμαχωμενα" μελη. Νομιζω οτι εχει γινει τεραστια παρεξηγηση. Ειμαι υπερμαχος του προφορικου λογου και οχι του γραπτου. Σιγουρα οπως και στην περιπτωσημας δεν ειναι παντα αυτο εφικτο! Εχοντας λοιπον την πεποιθηση οτι τετοια προβληματα δεν πρεπει να μενουν αλυτα προτεινω και παρακαλω συγχρονως τον κ.Σωτηροπουλο και τον φιλοjdp οπως επικοινωνησουν και λυσουν την παρεξηγηση. Γιατι αυτο και μονον ειναι. Πιστευω θα ωφελησει ολους στο HL. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ


δεν έχω κάτι προσωπικό απλά στην Ελλάδα έχουμε χούντα αν εκφέρεις διαφορετική άποψη είσαι για την Μακρόνησο (Long Island) .shoot..shoot.


Το Παράπονο μου το εξέλαβε σαν αισχροκέρδεια.pray to God.

Το ΟΤΙ δεν έχουν σχέση με τον Έλληνα μέσο κυνηγό το μετέφρασε σαν ( άσχετο).xm.

Έλληνας κυνηγός δεν έχει το όπλο στημένο στα χεριά του, στα μετρά του η ακόμα δεν έχει και το σωστό φυσίγγι (γιατί όλοι πάνε στην ιδιωγομοση) και νομίζει ότι με ένα τσοκ θα γινει George Digweed

και συνεχιζει και ειναι επιθετικος ο Κ Σωτηροπουλος

.shake hands..shake hands..shake hands.
Παραλογισμος η οχι?
 
Μου φαίνεται ότι θα ζητήσω από τον πάτερ (άλλο και τούτο να του κατασχέσουν το όπλο με αφορμή απόφαση της Ιερά Συνόδου ότι οι παπάδες δεν μπορούν να κυνηγούν, Κρητίκαρος ο παππάς και λεβέντης)να μας διαβάσει καμιά ευχή. Θα συμφωνήσω απόλυτα με τα γραφόμενα των Chris-Kaz - Altair Lusso. Jdp ειλικρινά χωρίς να θέλω να προσβάλω, όταν αποχώρησα από την υπηρεσία κατάλαβα γιατί όλοι μου έλεγαν ότι "χάνεις το δίκιο σου γιατί είσαι παρορμητικός" μπορεί να έχεις χίλια δίκια αλλά τα χάνεις όταν θα χρησιμοποιήσω τα λόγια του Altair Lusso "Θα μου άρεσε για παράδειγμα να μην ξαναδιαβάσω σχόλια για τιμές, αφού αυτό πιστεύω έχει εξαντληθεί, αλλά να διαβάζω για πράγματα καινούρια που ολοένα έρχονται στο προσκήνιο, σε ότι αφορά τα συγκεκριμένα τσοκ, που η αλήθεια είναι ότι δεν μας αφήνουν με τίποτα να βαρεθουμε...Πολλοί από εσάς (πραγματικά χωρίς επαίνους) έχετε μεγάλες γνώσεις γύρω από τα θέματα της βλητικής και όχι μόνο και πολλοί από εμάς διψάμε για να μάθουμε ...................
 
ούτε σε προσέβαλα ούτε μείωσα την δουλεία σου
1) Άσχετος "όλα τα παραπάνω που λέτε δεν έχουν σχέση με τον ελληνα κυνηγό και ......"
2) Παράλογος "ο παραλογισμός είναι ορατός και αντικειμενικός"
3) Εξαπατητής (ή αισχροκερδής) "100 εuρω για τσοκ δεν γίνεται ας είναι και από Χρυσάφη"
4) όσο για την δουλειά μου ¨"μετα την αυξηση δεν το αγορασα ουτε μεταχειρησμενο που το βρηκα στην μιση τιμη"
Εάν δεν ξέρεις να εκφράζεσαι καιι δεν καταλαβαίνεις τι λες καλύτερα..... να μην εκφράζεσαι.
" να ζητήσεις ΤΩΡΑ συγγνώμη δημόσιος για να μην το συνεχίσουμε" μήπως να το ξανασκεφτεςίς καλύτερα αυτό;

Αυτή είναι και η τελευταία φορά που ασχολούμαι μαζί σου.

Χρήστος Σωτηρόπουλος
μην ασχολειεσε Χρηστο καταλαβαμε το ρολο του καθενοσ..........οποιος γελασε καταλαβε
 
Θανάση σε ευχαριστώ πραγματικά για την υποστήριξη αλλά ....προτείνω να μην συνεχίσουμε τους διαλόγους με ένταση κλπ και ξαναγυρίσουμε στα θέματα που μας αρέσουν, βλητική κλπ. Και εάν μερικές φορές κάποιοι από εμάς εκραζόμαστε με περισσότερο ....υψίσυχνες αρμονικές, (ίσως και εμού συμπεριλαμβανομένου), ε, δεν τρέχει και τίποτα, να τα ξεχνάμε και να συνεχίζουμε! Έχω πραγματικά πολύ λίγο χρόνο που μπορώ να αφιερώσω τον καιρό αυτό στο forum μας (υποθέτω και οι περισσότεροι από εσάς) και δεν λέει να τον σπαταλάμε στο ποιός ήταν φάουλ, ποιός οφ σάιντ κλπ.

Πάντα φιλικά
Χρήστος Σωτηρόπουλος
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top